Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 hours ago, mpokwsths said:

Οι 3400 που έβαλε ο Georgeman ωστόσο, είχα διαβάσει ότι είναι ακόμα καλύτερες binned Samsung E-Die D-Die Dual Rank.

Πάνε αυτές, να ταν κι άλλες... Εξαφανίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Razor333 είπε

Τις εχω τις 3200GVK, τωρα τις τρεχω στα 3400, αλλα ακουγεται ενδιαφερον αυτο με τα 3133, εχεις κρατησει και τους υπολοιπους χρονισμους να δω αν δουλευουν και σε εμενα;

Βρήκα το 2933 C12. Για 3133/3200 αυτά του calculator και με χαμηλότερο tRFC δουλεύουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Βρήκα το 2933 C12. Για 3133/3200 αυτά του calculator και με χαμηλότερο tRFC δουλεύουν.

Ευχαριστω. Θα κατσω να ασχοληθω και θα ποσταρω στο αλλο θεμα και διαφορες με 3400c17-16-16. Χτες οσο το πειραξα καταφερα 3133 14-15-14-15 και αρκετα χαμηλο trfc, αλλα τo latency οπως και το bandwidth ηταν χειροτερα, ισως κατι μου διαφευγει στα υπολοιπα subs.

Καμια ιδεα οι kingston 4000c19 τι τσιπακια φορανε; Καπου διαβαζα για bdie gen2 και λιγο που ειδα σε intel πανε τρενο, αλλα για amd δεν βρηκα feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ευχαριστω. Θα κατσω να ασχοληθω και θα ποσταρω στο αλλο θεμα και διαφορες με 3400c17-16-16. Χτες οσο το πειραξα καταφερα 3133 14-15-14-15 και αρκετα χαμηλο trfc, αλλα τo latency οπως και το bandwidth ηταν χειροτερα, ισως κατι μου διαφευγει στα υπολοιπα subs.

Καμια ιδεα οι kingston 4000c19 τι τσιπακια φορανε; Καπου διαβαζα για bdie gen2 και λιγο που ειδα σε intel πανε τρενο, αλλα για amd δεν βρηκα feedback.

To aida benchmark λέει την μισή αλήθεια για το ποσό γρήγορες είναι οι μνήμες σου.

Τρέξε το membench από το ryzen dram calculator και σύγκρινε χρόνους. Πριν βγει αυτό εγώ σύγκρινα χρόνους με το tm5.

Μπορεί κάποια settings να έβγαζαν καλύτερα νούμερα στο aida αλλά στην πραγματικότητα να ήταν πιο αργά. Έτρεχα το tm5 για να δω αν είναι σταθερά και έπαιρνε περισσότερη ώρα για τελειώσει το τεστ. Πράγμα που έδειχνε ότι όντως ήταν πιο αργές.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά το XMP παιδιά είναι τέρμα σάπιο. Καλύτερα να τα βάζετε χειροκίνητα τα timings του calculator. Με τα timings του calculator με ίδια DRAM Voltage και με αρκετά λιγότερο SOC Voltage, εμένα κάνει 20 λεπτά λιγότερο το TM5!!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To aida benchmark λέει την μισή αλήθεια για το ποσό γρήγορες είναι οι μνήμες σου.

Τρέξε το membench από το ryzen dram calculator και σύγκρινε χρόνους. Πριν βγει αυτό εγώ σύγκρινε χρόνους με το tm5.

Μπορεί κάποια settings να έβγαζαν καλύτερα νούμερα στο aida αλλά στην πραγματικότητα να ήταν πιο αργά. Έτρεχα το tm5 για να δω αν είναι σταθερά και έπαιρνε περισσότερη ώρα για τελειώσει το τεστ. Πράγμα που έδειχνε ότι όντως ήταν πιο αργές.

Μολις τις σταθεροποιησω τουλαχιστον 2 pass στο tm5, θα τρεξω membench/sottr και θα ανεβασω στο αλλο θεμα συγκριση με 3400c17.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μου μόλις έστησα ένα pc με tomahawk b450 ryzen 2600 και gskill 3200 κατέβασα το ryzen master βλέπω θερμοκρασίες από 37 έως 49 σε idle αλλά το EDC cpu στιγμιαία από 34% ανεβαίνει 95% το κάνει ανα ένα λεπτό περίπου 

τι είναι το edc cpu;;;

ειναι το πρώτο build που έκανα για φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Μάγκες μου μόλις έστησα ένα pc με tomahawk b450 ryzen 2600 και gskill 3200 κατέβασα το ryzen master βλέπω θερμοκρασίες από 37 έως 49 σε idle αλλά το EDC cpu στιγμιαία από 34% ανεβαίνει 95% το κάνει ανα ένα λεπτό περίπου 

τι είναι το edc cpu;;;

ειναι το πρώτο build που έκανα για φίλο

Μην σε απασχολει λογικο ειναι ,όταν μπουσταρει το edc πιάνει ταβάνι είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μην σε απασχολει λογικο ειναι ,όταν μπουσταρει το edc πιάνει ταβάνι είναι οκ.

Ευχαριστώ απο θερμοκρασίες καλά πάει;;;; Δεν έχω αιρ ανοιχτό είμαι στους 30 βαθμούς δωματιο

Επεξ/σία από patsakos. D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@patsakos. D Εγώ είμαι στους 35 με 30 ambient. Αν χρησιμοποιείς XMP για την ram, καλύτερα να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις, γιατί και πολύ καλύτερα timings θα έχεις από XMP και λιγότερη τάση στο SOC αφού το XMP βάζει αδικαιολόγητα υψηλή. Με λιγότερο SOC έπεσε 2-3 βαθμούς και η θερμοκρασία της CPU. Αλλά μια χαρά είναι και έτσι η θερμοκρασία. Ποια ψήκτρα έχεις;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

@patsakos. D Εγώ είμαι στους 35 με 30 ambient. Αν χρησιμοποιείς XMP για την ram, καλύτερα να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις, γιατί και πολύ καλύτερα timings θα έχεις από XMP και λιγότερη τάση στο SOC αφού το XMP βάζει αδικαιολόγητα υψηλή. Με λιγότερο SOC έπεσε 2-3 βαθμούς και η θερμοκρασία της CPU. Αλλά μια χαρά είναι και έτσι η θερμοκρασία. Ποια ψήκτρα έχεις;

Έβαλα το xmp 2 προφίλ που τις παίζει στα 3200 

Έχω την μαμά ψυκτρα του 2600!

Σιγά σιγά θα ασχοληθώ με οc και του cpu αλλά και τις ραμ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι με το pc πλεον σταθερο . Αλλαξα τροφοδοτικο και ξανα εφαγα την μαυρη οθονη . Eκανα φορματ και καθαρισα και τους 2 σκληρους μ . Εβαλα τις μνημες στα 2933 με xmp. και με 3.6 ghz στα 1.275vcore και 1.15 vsoc το pc ειναι τερμα σταθερο . Σε 3 μερες με 38 ωρες σε λειτουργια ουτε τσαφ . θα κατεβασω λιγο το Vsoc μιας και νμζ οτι οι μνημες στα 3000 MT/s και κατι ξεχασμενο απο στον σκληρο ισως καποιο αρχειο windows να μ κανε την ζημια . Θελω να περασω τωρα τα timmings του ilos . αλλα εχω να ρωτησω κατι που ισως ακουστει χαζο . βαζω οτι μ εχεις βαλει και μετα ολα τα αλλα Auto ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ASRock φαίνεται να το έχει πάρει σοβαρά με τη νέα γενιά των cpus.

Για την Χ370 Taichi βγάζει πλέον beta-ανεπίσημο bios κάθε 2η μέρα (έφτασε στο 5.67 πλέον, AGESA 1003AB).

Φαίνεται να δίνει πολλή σημασία στο community feedback, αρκεί να γίνεται σωστά (απευθείας επικοινωνία με κάποιον rep τους, όχι ένα γενικό "να πάτε να @$%@# παλιοκαρ!#@%^%#" σε ένα  x forum.

O 1usmus από την άλλη, λέει πως περιμένει νέο AGESA πολύ-πολύ σύντομα, οπότε έχουμε μέλλον.

Μπανάκια, παιδιά, και μαζί με τα σχολεία κάπου θα έχουμε κατασταλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

επανερχομαι με το pc πλεον σταθερο . Αλλαξα τροφοδοτικο και ξανα εφαγα την μαυρη οθονη . Eκανα φορματ και καθαρισα και τους 2 σκληρους μ . Εβαλα τις μνημες στα 2933 με xmp. και με 3.6 ghz στα 1.275vcore και 1.15 vsoc το pc ειναι τερμα σταθερο . Σε 3 μερες με 38 ωρες σε λειτουργια ουτε τσαφ . θα κατεβασω λιγο το Vsoc μιας και νμζ οτι οι μνημες στα 3000 MT/s και κατι ξεχασμενο απο στον σκληρο ισως καποιο αρχειο windows να μ κανε την ζημια . Θελω να περασω τωρα τα timmings του ilos . αλλα εχω να ρωτησω κατι που ισως ακουστει χαζο . βαζω οτι μ εχεις βαλει και μετα ολα τα αλλα Auto ?

Από την εμπειρία μου με 1600, x370 και τις ίδιες aegis, μαυρές οθόνες μετά από handbrake ή πολύωρο gaming = unstable. Αφού κιόλας σταμάτησαν, όταν μεγάλωσες το vsoc είναι 99.9% σίγουρο.

Με αυτά τα timings θα είσαι υπερ stable.

Capture.jpg&key=fe13462b09a4208b95e74a9c

Μπορεί να παίξουν και 3066/3200 με περισσότερο ρεύμα/loose timings.

Ναι auto όλα εκτός vsoc 1.100v και vdram 1.36v έχω βάλει καρφωτά.

Btw 1.28v για 3.6 είναι μπόλικο ρεύμα, ο δικός μου θέλει μόνο 1.2v για τα 3.6. Μάλλον σου έχει κάτσει πατάτα...

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...