Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
49 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν έχουμε καμία πληροφορία. Στη θέση σου δε θα περίμενα καν, θα έπαιρνα έναν 2200G και όταν με το καλό βγουν μπορείς να αναβαθμίσεις με όλη σου την άνεση...

Ήδη ονειρεύομαι MSI B550 Gaming Pro Carbon AC με APU Navi 6c/12t. Αντέχω θεωρητικά μέχρι Q1-2020, το λαπτοπ δεν ξέρω πόσο, που πάει για τον έκτο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GeorgeMan said:

Μην ασχοληθείς καν. Δεν βρίσκεις εύκολα σετάκι να παίζει με Ryzen 3666 CL14 σφιχτά.

Δεν έχουμε καμία πληροφορία. Στη θέση σου δε θα περίμενα καν, θα έπαιρνα έναν 2200G και όταν με το καλό βγουν μπορείς να αναβαθμίσεις με όλη σου την άνεση...

Νομίζω το post έλεγε για 5GHz RAM σαν option στο μενού.

Καλημέρα.

Εννοώ τις τιμές για μνήμες, οι οποίες θα είναι 4000 +++ MHz. Θα πάνε στα ύψη πιο πολύ ακόμα..

Άλλο σκέλος για τις CPU, στο εάν θα φτάσουν κάποια από τα ανερχόμενα μοντέλα μέχρι τα 5000.. 

😮

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καλημέρα.

Εννοώ τις τιμές για μνήμες, οι οποίες θα είναι 4000 +++ MHz. Θα πάνε στα ύψη πιο πολύ ακόμα..

Άλλο σκέλος για τις CPU, στο εάν θα φτάσουν κάποια από τα ανερχόμενα μοντέλα μέχρι τα 5000.. 

😮

Το ότι υποστηρίζουν και καλά μέχρι 5000mhz δεν σημαίνει ότι θα παίζουν και στους τωρινούς έχουμε 4000+mhz αλλά καμία μητρική δεν μπορεί να δουλέψει τις μνήμες εκεί πάνω. Επίσης πρέπει να δούμε πρώτα τι παίζει με το uclk/2 και πως αυτό επιδρά στην απόδοση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Nikosmile said:

Ήδη ονειρεύομαι MSI B550 Gaming Pro Carbon AC με APU Navi 6c/12t. Αντέχω θεωρητικά μέχρι Q1-2020, το λαπτοπ δεν ξέρω πόσο, που πάει για τον έκτο χρόνο.

Γιατί? Τα APU έχουν νόημα σε ΙΤΧ, αν πάρεις κανονικό σύστημα (ATX) πλέον βρίσκεις GTX 1060 με 115€ μτχ (πήρα εγώ) που τα κάνει σκόνη όλα τα APU (και τα μελλοντικά). Ή πχ GTX1050 με λιγότερα από 100€.

Στήνω τώρα ένα με Fractal Design Node 202 + SFX PSU + GT1030 (την έχω ήδη) + μεταχειρισμένο Ryzen 1200 (40€), με σκοπό όταν πάρω 3700X να πάει ο 2700X στο δεύτερο και ο 2600 σε αυτό, όπως και η GTX 1060 του δεύτερου σε αυτό. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-series-support-on-existing-am4-boards-confirmed-by-asrock/

Λίστα με συμβατότητες και νέα bios για τον επερχόμενο ZEN 2 (3XXX series).

Ο 3600Χ (g) και 3700X είναι κατα την γνώμη μου τα sweet spot που θα πουλησουν πάρα πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Το ότι υποστηρίζουν και καλά μέχρι 5000mhz δεν σημαίνει ότι θα παίζουν και στους τωρινούς έχουμε 4000+mhz αλλά καμία μητρική δεν μπορεί να δουλέψει τις μνήμες εκεί πάνω. Επίσης πρέπει να δούμε πρώτα τι παίζει με το uclk/2 και πως αυτό επιδρά στην απόδοση.

Σίγουρα για 4000+ MHz θα χρειάζονται νέες μητρικές.

Απλά η σκέψη μου είναι θα αγοράζουμε 350++ ευρώ τον επεξεργαστή και 500++ ευρώ τις μνήμες (16GB). Ακούγετε κάπως. Μόνο οι fan του overclocking θα προβούν σε ένα τέτοιο συνδυασμό αγοράς. Εγώ δεν είμαι τόσο fan, σε αυτό το σπορ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, renaxan είπε

Σίγουρα για 4000+ MHz θα χρειάζονται νέες μητρικές.

Απλά η σκέψη μου είναι θα αγοράζουμε 350++ ευρώ τον επεξεργαστή και 500++ ευρώ τις μνήμες (16GB). Ακούγετε κάπως. Μόνο οι fan του overclocking θα προβούν σε ένα τέτοιο συνδυασμό αγοράς. Εγώ δεν είμαι τόσο fan, σε αυτό το σπορ. :P

Γτ ρε συ το δικό μου κιτ για παράδειγμα έχει κάνα 250αρι τώρα στο Σκρουτζ.Γτ να ανέβουν οι τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, renaxan είπε

Σίγουρα για 4000+ MHz θα χρειάζονται νέες μητρικές.

Απλά η σκέψη μου είναι θα αγοράζουμε 350++ ευρώ τον επεξεργαστή και 500++ ευρώ τις μνήμες (16GB). Ακούγετε κάπως. Μόνο οι fan του overclocking θα προβούν σε ένα τέτοιο συνδυασμό αγοράς. Εγώ δεν είμαι τόσο fan, σε αυτό το σπορ. :P

Πιστεύω οι καλές X470 (MSI, Prime Pro, Crosshair κτλ) θα σηκώνουν. Κυρίως θέμα IMC είναι όπως έχω καταλάβει απο εμπειρία μου. Γιατι daisy chain είναι και στην Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Γτ ρε συ το δικό μου κιτ για παράδειγμα έχει κάνα 250αρι τώρα στο Σκρουτζ.Γτ να ανέβουν οι τιμές?

Ότι έχει ζήτηση ανεβαίνει, δυστυχώς. Οι μνήμες πριν κάποιο καιρό, ειδικά λίγο μετά την εμφάνιση τον Ryzen (με τον infinity fabric μηχανισμό) είχαν πάει οι τιμές στα ύψη.. Ευτυχώς για εμάς, έστρωσε λίγο η τιμή τους, αλλά πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από τότε.

Απλά φοβάμαι ότι θα ξανά επαναληφθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, renaxan είπε

Ότι έχει ζήτηση ανεβαίνει, δυστυχώς. Οι μνήμες πριν κάποιο καιρό, ειδικά λίγο μετά την εμφάνιση τον Ryzen (με τον infinity fabric μηχανισμό) είχαν πάει οι τιμές στα ύψη.. Ευτυχώς για εμάς, έστρωσε λίγο η τιμή τους, αλλά πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από τότε.

Απλά φοβάμαι ότι θα ξανά επαναληφθεί.

Βασικά αυτό ήταν για.... "απουσία στοκ" λόγω προβληματικής παραγωγής. Η τουλάχιστον έτσι λέγανε.

Εγώ μάαααλλον τους βλέπω να είναι συνενοημένοι και να ανεβάζουνε όταν ξέρουν ότι θα αγοράσει νέα CPU πολύς κόσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, narta είπε

Από που το βγαζεις το συμπέρασμα; 4.6 sc είναι λιγότερο από 10% αύξηση σε ρολόγια. Μόνο και μόνο που πάει από 12 σε 7nm και HPC γραμμή θα πάρει προφανώς περισσότερο από αυτό.

Επίσης δεν είναι Ιντελ να τα δίνει με σταγονόμετρο για να αρμεγει τους καταναλωτές μιας και δεν έχει ακόμα δεσπόζουσα θέση στην αγορά.

Και που θα βρει 64 pci lanes; raid nvme και 3 pciex θύρες;

3920 24cores @4.6 all core boost. Ζητάω πολλά;

Χεχε, θα το κάνει επειδή με ''αγαπαει'' και θέλει να με βοηθήσει 😂

Έτσι δεν είναι @renaxan?

Επεξ/σία από STORM1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κυρίως θέμα IMC είναι όπως έχω καταλάβει απο εμπειρία μου

Αν μιλάμε για 4000+ παίζει ρόλο και η μητρική (2 vs 4 slots + silicon lottery στην ίδια την μητρική).

Οι μνήμες είχαν πάει στο θεό γιατί είναι καρτέλ + υπήρχαν και θεματάκια παραγωγής, λογικά μετά το κυνήγι + κάποιες νέες γραμμές παραγωγής θα είναι πιο ομαλά τα πράγματα σε επίπεδο τιμών, αλλά στα απλά bins... 4000+ binned ICs θα τσιμπάνε, όπως πάντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaknafein είπε

Αν μιλάμε για 4000+ παίζει ρόλο και η μητρική (2 vs 4 slots + silicon lottery στην ίδια την μητρική).

Οι μνήμες είχαν πάει στο θεό γιατί είναι καρτέλ + υπήρχαν και θεματάκια παραγωγής, λογικά μετά το κυνήγι + κάποιες νέες γραμμές παραγωγής θα είναι πιο ομαλά τα πράγματα σε επίπεδο τιμών, αλλά στα απλά bins... 4000+ binned ICs θα τσιμπάνε, όπως πάντα.

Τα 2 slot πανε μονο για τους overclockers. Το 99% του κοσμου με 4 DIMM μητρικες παιζει. Και ξερω αρκετους ιντελαδες που τρεχουν 3800-4266 RAM σε μητρικες του 140αρικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες ανεβηκαν λογο του οτι τα εργοστασια παρηγαγαν μνημες για κινητα τηλεφωνα και σταματησε η παραγωγη για τους υπολογιστες. (ευκαιρια για ξεστοκαρισμα)

Νομος της αγορας προσφορας και ζητησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ο στόχος της Liza Su είναι οι servers, cloud κτλ. (Big money). Το κλειδί σε αυτήν την πώληση είναι fast processing with less POWER. Το power efficiency την κάνει και κερδίζει πωλήσεις. Παίρνει επιτέλους μέρος από την πίτα όπου ήταν μονοπώλιο (INTEL).

Tο δυνατό marketing + ότι έχει γλυκάνει όλο τον κόσμο με το "value for money" έχει φέρει την AMD up μέχρι σήμερα, όπου και συνεχίζει. Φυσικά οι επεξεργαστές της είναι άπαιχτοι!

Εάν δεν είχαμε την AMD ο νόμος του Moore, δεν θα είχε ξανά αρχίσει.. Για 5 σχεδόν χρόνια πραγματικά δεν υπήρχε...

P.S: είμαι στην δουλειά και γράφω κάπως γρήγορα.. και με διακοπές...

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...