Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

ναι για αυτο ρωταω εδω μεσα.. επειδη δεν εβγαλα ακρη με το μενου τους

Ναι, ΖΕΝ+ ειναι, δεν θα δουλέψει (εύκολα ή και καθόλου) μνήμες πάνω απο 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

ναι για αυτο ρωταω εδω...

υπάρχουν κάμποσες γενιές AMD και RYZEN που κάθονται σε AM4 και όπως γράφουν:
Note:
Memory compatibility support depends on the CPU memory controller.

.
για μνήμες για 3400G κλικ στο Memory by RX-3X00G Picasso-Ridge.

Επεξ/σία από eyw
ωρθωγραφήα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnmt2 Οι F4-3733C17D-8GVK που κοιτάς αποτελούνται από 2 sticks των 4gb, δηλαδή θα έχεις μόνο 8gb στο σύστημα σου πράγμα που δεν το προτείνει κανένας. Πέρα από αυτό κατά 90% αυτές οι μνήμες ( που είναι EOL) έχουν Samsung B-die και θα πάνε όσο σηκώνει ο IMC του επεξεργαστή σου.

Στη σελίδα της MSI η μέγιστη υποστηριζόμενη ταχύτητα σε μνήμες για 3400g σε Tomahawk είναι 3200Mhz. Επειδή ο IMC του 3400g δεν ξέρει κανένας πόσο καλός είναι (πέρα από το ότι σαν Zen+ δεν φτάνει σίγουρα μεγάλες ταχύτητες ) καλύτερα θα ήταν να μην ξοδέψεις πολλά χρήματα για γρήγορες RAM και ρισκάρεις να απογοητευτείς. Επίσης θα πρότεινα να πάρεις 16GB ώστε να μην είσαι οριακά και φοβάσαι να ανοίξεις ένα browser όσο παίζεις.

Κατά τη γνώμη μου να κοιτάξεις τις κλασσικές Micron rev E BLS2K8G4D32AESBK με 87 ευρώ που έχουν αγοράσει πάρα πολλοί από το forum και στην χειρότερη έκαναν OC σε 3600/16 και 3200/14 ( στην καλύτερη 3800/16 ή 3600/14). Τα Rev E μπορείς να τα βρεις και λίγο φτηνότερα στο amazon ή στο skroutz κατά καιρούς.

Αν θέλεις κάτι ποιο σίγουρο πάρε τις F4-3200C14D-16GVK που υπάρχουν στο combatibility list της μητρικής για τον επεξεργαστή σου και θα έχεις εύκολα με XMP το 3200/14 που δεν υστερεί πάρα πολύ από το 3733/17.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σχολιάσω ότι αν το παιδί τις θέλει για χρήση με τη Vega 11, δεν παίζουν τόσο ρόλο τα timings. Raw bandwidth θέλει πιό πολύ και πάνω από τα 3200 μικρές οι διαφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnmt2:
Οι F4-3200C14D-16GVK του elpenor είναι πολύ καλή κίνηση, είναι όχι μόνον ταχύτατες αλλά παίζουν σε RX-200X, RX-3X00G, RX-3X00.
Θα τις έχεις και όταν με το καλό πας σε 3700X.
Το μόνο θέμα μπορεί να είναι η τιμή (όπως σε όλα τα top πράματα) και ότι ο 3400G είναι VFM budget CPUGPU.
.
Ο,τι και αν διαλέξεις η γνώμη μου είναι να προτίμησεις τα 16GB από τα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω χτίσω σύστημα για φίλο με σφιχτό budged για αυτό επιλέγω τα 8gb 2x4. Του είναι αρκετά για lol και browsing.. η άλλη εναλλακτική είναι 9100f-h310 + 1650 απλή. Έως 450€ 

Εκτός αν έχετε να προτείνετε και εσείς κάτι

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnmt2 1600AF (105 + μεταφορικά) + MSI B450M-A Pro Max (56.70 + μετ. )+ Crucial Ballistix Sport LT BLS16G4D32AESE (70.27 με μεταφορικά) + Gigabyte GeForce GTX 1660S ( 239 + μετ.) περίπου 480 ευρώ είναι αυτό που θα έπαιρνα εγώ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

τα παιχνίδια δεν παίζουν σε οικονομικότερες από την 1650 κάρτες?
αυτή μόνη της τρώει τα 150€ από τα 450€ του budget.

δεν παρακολουθώ τα των graphics cards/VGA/etc, αυτή που έχει μέσα ο 3400G (€170, 2 σε 1, και cpu και vga) τόσο κακή/ανεπαρκής είναι?
Δείτε και τις αγγελίες, όλο και κάτι θα βρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1650 θα αγοραστεί η ποιο φτηνή υλοποίηση δηλαδή στα 130 ευρώ.  Αλλά εκεί κοντά παίζει και η 570

@yiannis1991 ούτε εγώ εγώ αντιγραφικο στο pc μου. Αλλά το παιδί ίσως το χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Οι F4-3733C17D-8GVK που κοιτάς αποτελούνται από 2 sticks των 4gb, δηλαδή θα έχεις μόνο 8gb στο σύστημα σου πράγμα που δεν το προτείνει κανένας. Πέρα από αυτό κατά 90% αυτές οι μνήμες ( που είναι EOL) έχουν Samsung B-die και θα πάνε όσο σηκώνει ο IMC του επεξεργαστή σου.

Δεν υπάρχουν Samsung B-Die 4Gb τσιπάκια.

Τα συγκεκριμένα είναι binned Samsung E-Die

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Αν θέλεις κάτι ποιο σίγουρο πάρε τις F4-3200C14D-16GVK που υπάρχουν στο combatibility list της μητρικής για τον επεξεργαστή σου και θα έχεις εύκολα με XMP το 3200/14 που δεν υστερεί πάρα πολύ από το 3733/17.

 

9 ώρες πριν, eyw είπε

Οι F4-3200C14D-16GVK του elpenor είναι πολύ καλή κίνηση, είναι όχι μόνον ταχύτατες αλλά παίζουν σε RX-200X, RX-3X00G, RX-3X00.

Σιγά μη δώσει φραγκο-δίφραγκα για το υπόλοιπο PC και να δώσει 140€ για 16GB RAM.

Crucial AES και άγιος ο Θεός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eyw είπε

Καλημέρα,

τα παιχνίδια δεν παίζουν σε οικονομικότερες από την 1650 κάρτες?
αυτή μόνη της τρώει τα 150€ από τα 450€ του budget.

δεν παρακολουθώ τα των graphics cards/VGA/etc, αυτή που έχει μέσα ο 3400G (€170, 2 σε 1, και cpu και vga) τόσο κακή/ανεπαρκής είναι?
Δείτε και τις αγγελίες, όλο και κάτι θα βρεθεί.

Ναι η APU είναι ανεπαρκής εκτός αν θέλεις να παίζεις με γραφικά PS3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Αν ήθελα να κάνω ένα σύστημα μικρό για να το έχω σα streaming PC, τι θα χρειαζόμουν σε setup? Κυρίως σε CPU. 

Αν μιλάμε για DLNA stream σε λιγότερο από 3 clients ταυτόχρονα οποιοσδήπoτε desktop επεξεργαστής είναι υπεραρκετός, τα router το κάνουν με ένα απλό 4 core κινητου. Τώρα αν θέλεις να κάνεις και transcoding το θέμα αλλάζει και μπορεί να γίνει πολύ απαιτητικό αν η πηγή είναι UHD.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...