Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, kkatzos said:

...Τι να πουν δηλαδή κάτι Intel 8700K/9900K που βλέπουν 90C με το καλημέρα;...

ότι εδώ δεν μιλάμε για πιστολάκια και αερόθερμα.

.

30 minutes ago, kkatzos said:

... Οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά. Γιατί έχεις φάει τέτοιο κόλλημα; ...

... Ξεκόλα.

μπορεί κάπου να υπερβάλλω.
Θεώρω το 65 καλύτερο από το 80 και το 85 οριακό, προτιμώ τα δικά μου PC να παίζουν με 65.

Παλιά είχα διαβάσει ότι η AMD (πιθανόν και άλλοι) θέτει όρια σε temp και V για συνεχή λειτουργία με φορτίο. Λογικό διότι δίνει εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, eyw είπε

Θεώρω το 65 καλύτερο από το 80 και το 85 οριακό, προτιμώ τα δικά μου PC να παίζουν με 65

Ανταλλάσω το 2700Χ σου με τον 2600 μου. 😋😀

Με μια τέτοια δεν ξεπερνά τους 55C σε πλήρες φορτίο με ή χωρίς AVX.

(έτσι που πας και του κόβεις επιδόσεις λίγο λίγο τη φορά σε λίγο θα πιάσεις τον 2600 σε απόδοση 🤣 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, kkatzos said:

... (έτσι που πας και του κόβεις επιδόσεις λίγο λίγο τη φορά σε λίγο θα πιάσεις τον 2600 σε απόδοση 🤣 )

πράγματι έκοψα επιδόσεις αλλά με 1 βήμα, τώρα ~200MHz κάτω απ'ότι πριν, τα λέω στα - .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2020 στις 12:46 ΜΜ, EddieObscurant είπε

Για zen 4 είπανε μέχρι τέλος του 2022 στο live, ενώ η λογικη θα λεγε αρχες του 2022 συμφωνα με τους ρυθμους της amd (12-15μήνες). Οποτε η καθυστέρηση λογικα θα οφειλεται οτι προκειται για καινουριο uarch (zen 3 ειναι η τελευταια που παίρνει βελτιστοποιήσεις απο το αρχικο zen) συν pcie 5.0, ddr5, am5 κλπ. Χωρια που δεν θα θελουνε να φανε το αρχικο κοστος απο  ddr5 και θα προτιμήσουν η ιντελ να παει 1η.

 

Υπάρχει διευκρίνηση για το Roadmap,

https://www.anandtech.com/show/15594/updated-amd-ryzen-and-epyc-cpu-roadmaps-march-2020-milan-genoa-and-vermeer

spacer.png

 

Αναφορά σε κείμενο

Zen 4 based Genoa has already been announced as the CPU to power the El Capitan supercomputer, and in this roadmap AMD has put it as coming out by 2022. We asked AMD for clarification, and they stated that in this sort of graph, we should interpret it as the full stack of Genoa should be formally launched by the end of 2022. Given AMD’s recent 12-15 month cadence with the generations of EPYC, and the expected launch of Milan late this year, we would expect to see Genoa in early 2022.

και, 

spacer.png

Αναφορά σε κείμενο

In this graph, we see that the Zen 3 product here is on the far right, but so is the date – 2021. Does this mean Zen 3 for consumers is coming 2021? We asked AMD to clarify, and were told that we should interpret this as that the range of Zen 3 consumer products, such as desktop CPUs, HEDT CPUs, mobile APUs, and consumer APUs, should all be available by the end of 2021. The company clarified that Zen 3 will hit the consumer market ‘later this year’, meaning late 2020.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eyw είπε

πράγματι έκοψα επιδόσεις αλλά με 1 βήμα, τώρα ~200MHz κάτω απ'ότι πριν, τα λέω στα - .

2 Βήματα. 1ο βήμα PBO και 2ο το Core Performance Boost.

Ο 2700Χ είναι φτιαγμένος για να λειτουργεί με PBO + negative offset. Το PBO υπάρχει για τους X. Οι απλοί 2600/2700 είτε δεν το υποστηρίζουν είτε κερδίζουν απειροελάχιστα από αυτό.

Και όχι, δε γίνεται να τα ενεργοποιείς από το Ryzen Master κατά βούληση καθώς δεν υποστηρίζει Vcore offset και χωρίς αυτό το PBO δουλεύει χάλια.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eyw είπε

πράγματι έκοψα επιδόσεις αλλά με 1 βήμα, τώρα ~200MHz κάτω απ'ότι πριν, τα λέω στα - .

Κλείνοντας το core performance boost (CPB) έχασες πολύ απόδοση από single thread tasks. Εκεί που πήγαινε 4350 τώρα μένει στα 3700.

Αν σε ενδιαφέρει η χαμηλότερη θερμοκρασία, χρησιμοποίησε το PBO για να μειώσεις το target TDP. Για τον 2700X (και γενικότερα για 105W TDP CPUs) οι τιμές του PBO είναι PPT = 142, TDC=95 και EDC = 140 ενώ για 2700 (και γενικότερα για 65W TDP CPUs) οι τιμές του PBO είναι PPT=88, TDC=60 και EDC=90. Μπορείς λοιπόν να βάλεις με CPB enabled και PBO enabled στο manual και να περάσεις τις τιμές μίας 65W CPU, δηλαδή 88,60,90 και να δεις πως συμπεριφέρεται σε single core workloads και σε all-core workloads. Αν η απόδοση είναι αρκετά χαμηλή ή έχεις αρκετό temperature headroom, ανεβάζεις σιγά σιγά τα νούμερα, πχ για 80W target TDP θα βάλεις PPT 108, TDC=74  EDC=110

Το PBO scalar καλύτερα να είναι στο 1Χ, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο παίζει ρόλο όταν χαμηλώνεις το target TDP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kkatzos said:

2 Βήματα. 1ο βήμα PBO και 2ο το Core Performance Boost. ...

με PBO στο OFF δεν παρατήρησα τίποτα, τουλάχιστον για 97-98% load.

 

2 hours ago, kkatzos said:

... Και όχι, δε γίνεται να τα ενεργοποιείς από το Ryzen Master κατά βούληση καθώς δεν υποστηρίζει Vcore offset και χωρίς αυτό το PBO δουλεύει χάλια.

ty, δεν ήξερα ότι θέλει και offset, θα το κοιτάξω και αν βρω κάτι θα ποστάρω εδώ.

σχετικά με το PBO η AMD κάτω-κάτω έχει κάτι ψιλά γράμματα, μάλλον ισχύουν για Threadripper μόνον.

 

.

1 hour ago, malakudi said:

Κλείνοντας το core performance boost (CPB) έχασες πολύ απόδοση από single thread tasks. Εκεί που πήγαινε 4350 τώρα μένει στα 3700.

ναι, το είπα.

Στην σελίδα 193, 5ο ποστ από τέλος γράφω τι βρήκα, κέρδη και ζημίες. τo core performance boost δίνει +200MHz πάνω από το base clock με κόστος αρκετά Amps και +12-13°C.

.

1 hour ago, malakudi said:

... Αν σε ενδιαφέρει η χαμηλότερη θερμοκρασία, ...

ναι,  ναι ενδιαφέρει.
H όλη φασαρία γίνεται για να παραμένει κάπως δροσερός (πχ <60°C) όταν all core 100% για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ευχαριστώ για τους αριθμούς και τις συμβουλές, θα ξέρω από που να αρχίσω.
Αν και βλέπω να τα ξαναβάζω όλα στο enable όπως ήταν πριν.
Stress έτρεχα για να βεβαιωθώ ότι όλα παίζουν ok, δεν είναι μόνιμη κατάσταση.
.

Το max 1.525V σε cores έστω και στιγμιαία (max) μας πειράζει?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eyw είπε

Στην σελίδα 193, 5ο ποστ από τέλος γράφω τι βρήκα, κέρδη και ζημίες. τo core performance boost δίνει +200MHz πάνω από το base clock με κόστος αρκετά Amps και +12-13°C

Μετράς μόνο σε all-core heavy workloads. Σε ελαφρύτερα workloads, με CPB κλειστό χάνεις από 400-650 MHz.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, parsifal said:

... Σε ελαφρύτερα workloads, με CPB κλειστό χάνεις από 400-650 MHz.

ναι, πάει 4.2, μπορεί και παραπάνω, εκπληκτική CPU, vfm.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω στη συμβουλή που δώσαμε εγώ κι ο malakudi: παίξε με PBO on και PPT limit. PBO on δε σημαίνει αυτόματα υψηλές θερμοκρασίες, κουλαντρίζεις τα thermals με χαμηλές τιμές PPT. Αν μάλιστα εφαρμόσεις κι ένα συντηρητικό Vcore offset, π.χ. -0.05V, θα είσαι ακόμη καλύτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, eyw είπε

...

Θεώρω το 65 καλύτερο από το 80 και το 85 οριακό, προτιμώ τα δικά μου PC να παίζουν με 65.

Παλιά είχα διαβάσει ότι η AMD (πιθανόν και άλλοι) θέτει όρια σε temp και V για συνεχή λειτουργία με φορτίο. Λογικό διότι δίνει εγγύηση.

Οι παλιότεροι επεξεργαστές της AMD μέχρι και τους FX έχουν μέγιστο όριο θερμοκρασίας τους 61 βαθμούς. Οι Ryzen έχουν τους 95 βαθμούς (1, 2, 3)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, eyw είπε

με PBO στο OFF δεν παρατήρησα τίποτα, τουλάχιστον για 97-98% load.

ty, δεν ήξερα ότι θέλει και offset, θα το κοιτάξω και αν βρω κάτι θα ποστάρω εδώ.

σχετικά με το PBO η AMD κάτω-κάτω έχει κάτι ψιλά γράμματα, μάλλον ισχύουν για Threadripper μόνον.

.

ναι, το είπα.

Στην σελίδα 193, 5ο ποστ από τέλος γράφω τι βρήκα, κέρδη και ζημίες. τo core performance boost δίνει +200MHz πάνω από το base clock με κόστος αρκετά Amps και +12-13°C.

.

ναι,  ναι ενδιαφέρει.
H όλη φασαρία γίνεται για να παραμένει κάπως δροσερός (πχ <60°C) όταν all core 100% για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ευχαριστώ για τους αριθμούς και τις συμβουλές, θα ξέρω από που να αρχίσω.
Αν και βλέπω να τα ξαναβάζω όλα στο enable όπως ήταν πριν.
Stress έτρεχα για να βεβαιωθώ ότι όλα παίζουν ok, δεν είναι μόνιμη κατάσταση.
.

Το max 1.525V σε cores έστω και στιγμιαία (max) μας πειράζει?

Γιατι να κατσει ο επεξεργαστης στους 60? Τι θα παθει στου 70, 80, 90 δηλαδη? Και μη πεις θα χαλασει, αυτα ειναι βλακειες, μεχρι να χαλασει ο επεξεργαστης θα ναι τελειως ξεπερασμενος.

Ενας διπυρηνος quad i5 (ή καπως ετσι, ουτε που θυμαμαι) που βαραγε 100+ γιατι βαριομουν ν αλλαξω παστα ακομα λειτουργει σε ενα γνωστο που τον εδωσα και εχουν περασει κοντα 10 χρονια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2020 στις 3:37 ΜΜ, ThReSh είπε

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά του στ'αλήθεια, δλδ μετακινεί απλά το block λιγο πιο δεξιά και κερδίζει τόση διαφορά? Μου κάνει λίγο μούφα να πω την αλήθεια. Τόσο που σκέφτομαι να κάνω καμία πατέντα στο μπλοκ να το βάλω και εγώ πιο δεξιά να δω αν έχει καμία διαφορα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, akoinonitos said:

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά του στ'αλήθεια, δλδ μετακινεί απλά το block λιγο πιο δεξιά και κερδίζει τόση διαφορά? Μου κάνει λίγο μούφα να πω την αλήθεια. Τόσο που σκέφτομαι να κάνω καμία πατέντα στο μπλοκ να το βάλω και εγώ πιο δεξιά να δω αν έχει καμία διαφορα

Νομίζω ότι πρέπει να έβγαλε και video που testάρει θερμοκρασίες, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Edit: Όχι, μόνο απαντήσεις σε ερωτήσεις για το bracket

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά του στ'αλήθεια, δλδ μετακινεί απλά το block λιγο πιο δεξιά και κερδίζει τόση διαφορά? Μου κάνει λίγο μούφα να πω την αλήθεια. Τόσο που σκέφτομαι να κάνω καμία πατέντα στο μπλοκ να το βάλω και εγώ πιο δεξιά να δω αν έχει καμία διαφορα

 

Αναφορά σε κείμενο

...you can decrease your cpu temperature by,i don't know,5-10 °C..."

..."especially if you are running a custom watercooling loop,you are already have the best temperature possible,getting another 5-10 °C you will really have to invest a lot of money" 

Κρατάω μικρό καλάθι,γιατί το εύρος είναι πραγματικά τεράστιο.Για 5-10 °C επιστρατεύονται γυαλόχαρτα,jet plates,delid tools και μαγικές πάστες.Ειδικά σε custom είναι ακόμα πιο δύσκολο αφού όπως αναφέρει και ο ίδιος, είσαι κοντά στο μέγιστο της απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...