Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, leros2004 είπε

1600Af και το ταμείο που θα σου μείνει, το βάζεις για καλύτερη κάρτα γραφικών από την 580... 1600af είναι ότι περίπου ο 2600 που τρώνε εύκολα κάρτες από το μεσαίο ράφι και κάτω..μη σου πω και λίγο παραπάνω... 

+10000000000

1600af + 1660 super/2060/5600xt/5700 είναι πολύ καλύτερος συνδυασμός από 3600 + 580.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πάστα που είναι preapplied στους διάφορους wraith coolers την εμπιστευόμαστε?
πέρασαν κάμποσοι wraith από τα χέρια μου αλλά δεν είχα το κουράγιο να τους συγκρίνω με τις πάστες του εμπορίου, πχ arctic silver 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

την πάστα που είναι preapplied στους διάφορους wraith coolers την εμπιστευόμαστε?
πέρασαν κάμποσοι wraith από τα χέρια μου αλλά δεν είχα το κουράγιο να τους συγκρίνω με τις πάστες του εμπορίου, πχ arctic silver 5.

Τσιμεντώνει και βγάζει τον επεξεργαστή από το σοκετ, μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Orgios είπε

Δευτερα θα έχω στα χέρια μου τον 3700x, ερώτηση : τον αφηνω as is? ή τον κάνω overclock στα 4.3?

Μόνο αν τον θέλεις αποκλειστικά για rendering έχει νόημα να σκεφτείς το manual OC, θα χάσεις λίγο επιδόσεις την ώρα της σχεδίασης λόγω μικρότερου ST και θα έχεις μεγαλύτερη καταναλωση ρεύματος αλλά 5% γρηγορότερο rendering. Για οτιδήποτε άλλο το PBO είναι ότι καλύτερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Τσιμεντώνει και βγάζει τον επεξεργαστή από το σοκετ, μετα.

ty για την πληροφορία.
Νομίζω ότι και σε άλλες (ή σε όλες) γίνεται αυτό, δηλαδή από θερμοαγώγιμες πάστες με τον καιρό να γίνονται θερμοαγώγιμες κόλλες.
Πρόσφατα, μετά από 8-9 χρόνια λειτουργίας, έβγαλα NOCTUA NH-D14 από Phenom II X4 940. Η Arctic Silver 5 είχε (σχεδόν) κολλήσει τα 2 μέταλλα, η ψύκτρα δεν βγήκε εύκολα.
Πάντως η AS-5 θέλει 200 ώρες λειτουργίας και κάμποσους (40?) thermal cycles για να στρώσει, γιαυτό βγαίνει ψιλοεύκολα όταν την βγάζουμε νωρίς.
.
Πιθανόν η αυτοκόλλητη πάστα να μην χρειάζεται στρώσιμο, δεν έτυχε να βγάλω καμία, πόσο καιρό την είχες αφήσει?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, eyw είπε

ty για την πληροφορία.
Νομίζω ότι και σε άλλες (ή σε όλες) γίνεται αυτό, δηλαδή από θερμοαγώγιμες πάστες με τον καιρό να γίνονται θερμοαγώγιμες κόλλες.
Πρόσφατα, μετά από 8-9 χρόνια λειτουργίας, έβγαλα NOCTUA NH-D14 από Phenom II X4 940. Η Arctic Silver 5 είχε (σχεδόν) κολλήσει τα 2 μέταλλα, η ψύκτρα δεν βγήκε εύκολα.
Πάντως η AS-5 θέλει 200 ωρες λειτουργίας και κάμποσους thermal cycles για να στρώσει, γιαυτό βγαίνει ψιλοεύκολα όταν την βγάζουμε νωρίς.
.
Πιθανόν η αυτοκόλλητη πάστα να μην χρειάζεται στρώσιμο, δεν έτυχε να βγάλω καμία, πόσο καιρό την είχες αφήσει?

Αν βάλεις τον υπολογιστή να λειτουργήσει ζεσταίνεται η πάστα και μετά μπορείς να βγάλεις την ψύκτρα πιο εύκολα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τόσο φτηνός είναι ο 3900X, amazon μόνον £370.05 ?
amazon πάλι από £440 σε reputable (>100 feedback και >95 θετική) sellers, πχ £478 CCL computers.
ισοτιμία £/€ = 1.18, σκρουτζομάγαζα από 483€, γνωστή αλυσίδα 580€ ετοιμοπαράδοτο.
.
αν κάποιος ξέρει και αν επιτρέπεται μας λέει με πόσο κέρδος δουλεύουν τα Ελληνικά καταστήματα, φυσικά και ηλεκτρονικά.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, eyw είπε

τόσο φτηνός είναι ο 3900X, amazon μόνον £370.05 ?
amazon πάλι από £440 σε reputable (>100 feedback και >95 θετική) sellers, πχ £478 CCL computers.
ισοτιμία £/€ = 1.18, σκρουτζομάγαζα από 483€, γνωστή αλυσίδα 580€ ετοιμοπαράδοτο.
.
αν κάποιος ξέρει και αν επιτρέπεται μας λέει με πόσο κέρδος δουλεύουν τα Ελληνικά καταστήματα, φυσικά και ηλεκτρονικά.

Τα μαγαζια που εχουν τετοιες τιμες εχουν αθλιες κριτικες , το πιο πιθανο να μην παραλαβεις καν. 

Σε cpu οι Ελλαδα εχει απο τις καλυτερες τιμες στην ευρωπη. 

525 ευρω τον βλεπω απο το amazon οταν σε εμας υπαρχει στα 480

https://www.skroutz.gr/s/19345048/AMD-Ryzen-9-3900X-Box.html

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Τα μαγαζια που εχουν τετοιες τιμες εχουν αθλιες κριτικες , το πιο πιθανο να μην παραλαβεις καν. 

Σε cpu οι Ελλαδα εχει απο τις καλυτερες τιμες στην ευρωπη. 

525 ευρω τον βλεπω απο το amazon οταν σε εμας υπαρχει στα 480

https://www.skroutz.gr/s/19345048/AMD-Ryzen-9-3900X-Box.html

Τα τελευταία τρία χρόνια έχω κάνει πάνω από 50 παραγγελίες (ίσως και 100) από μαγαζιά με κακές κριτικές, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πέρα από την αναμενόμενη καθυστέρηση που μου είναι αδιάφορη. Ο κύριος λόγος που έχουν αυτές τις κριτικές είναι ότι ο προμηθευτής τους δεν είναι αξιόπιστος, 1/10 σε ειδοποιούν μετά από μία βδομάδα ότι τελικά δεν υπάρχει αυτό που αγόρασες ή ότι θα αργήσει, εγώ ποτέ δεν ρισκάρω να περιμένω μέχρι να το ξαναφέρει απλά ζητάω τα λεφτά μου πίσω και το αγοράζω από το επόμενο μαγαζί.

Εντυπωσιακό είναι και το ενδιαφέρον που δείχνουν στον πελάτη αυτά τα μαγαζιά, ότι ερώτηση έχω κάνει έχουν ρωτήσει τον προμηθευτή και μου έχουν απαντήσει άμεσα και ότι έχω χρειαστεί με έχουν εξυπηρετήσει σε μεγαλύτερο βαθμό από επώνυμα μαγαζιά.

Η εμπειρία μου με την μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων είναι πολύ χειρότερη, έκανα παραγγελία BF κάτι που δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο και με ενημέρωσαν μετά από 60 ημέρες ότι ενώ το έχουν στα καταστήματα εμένα δεν μπορούν να μου το στείλουν. Λίγες μέρες μετά με πήρε και μία πιτσιρίκα (πιθανότατα λόγω business credit card) να μου πει ότι αν χρειάζομαι οτιδήποτε να την παίρνω τηλ προσωπικά για να μην ξαναγίνει κάτι τέτοιο.... σαν να λέει ότι για εμάς υπάρχουν πελάτες δύο ταχυτήτων.

Το μόνο πλεονέκτημα που βρίσκω σε κάποια μεγάλα μαγαζιά είναι ότι αγοράζουν από τον αντιπρόσωπο και δεν κάνουν παραεισαγωγές, όμως εγώ δεν πληρώνω 20-30% παραπάνω για αυτό, αν μου χαλάσει κάτι και το μαγαζί δεν έχει κλείσει είμαι σε θέση να απαιτήσω από αυτό την 2ετή εγγύηση που είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν αφού λειτουργούν μέσα στην ΕΕ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Hardware Unboxed μέτραγε με 3900X και ο Τομ'ς με 3700X, λογικό είναι να βρίσκει λιγότερους °C.
Το ποιά cpu από την λίστα της MSI θα βάλει ο κάτοχος και πότε είναι δικός του και μόνον λογαριασμός και όχι του Tom's.
Τα 200$ USD mainboards πρέπει να παίζουν με όλους τους RYZEN, για κατώτερα boards ας το κουβεντιάσουμε αλλού.
.
Αγοράζω MSI από τότε που ήταν microstar (~2000) αλλά με τα 570 έκαναν μaL?κiα, κρίμας. Κάποιος παρατηρικός θα πει ότι πέρσι ήταν η GigaByte και η Asus στη θέση της MSI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι νόημα έχει να δώσεις 200€ για μητρική αν είναι να αγοράσεις cpu 65w tdp ? 

Πάρε με 100 και τα ρέστα στη κάρτα γραφικών που θα πιάσουν τόπο  ... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...