Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

δεν εχω ιδεα αλλα καλυτερα προτιμησε 2x16, εκτος αν θες να κρατησεις το κιτ που εχεις και να βαλεις αλλο ενα ιδιο.

Πάντως η G.Skill δεν έχει κανένα σετ 3200CL14 σε 2*16GB για Ryzen, ενώ έχει το Flare-X σε 4*8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πάντως η G.Skill δεν έχει κανένα σετ 3200CL14 σε 2*16GB για Ryzen, ενώ έχει το Flare-X σε 4*8.

Αυτο το optimized for ryzen της gskill ποτε μου δεν το καταλαβα να πω την αληθεια . Το σιγουρο ειναι οτι εχει βγαλει πολλα φραγκα απο αυτο το αυτοκολλητακι.

Και αν το σκεφτεις εχουμε δυο κατηγοριες στα 3200mhz+ , optimized for ryzen gskill μνημων.

Η μια ειναι οι flarex που στα 3200Mhz βαζει B-die chips και η αλλη ειναι οι TridentZ gtzrx που βαζει c-die ,οποτε τι διαφορα εχουν τα υπολοιπα b/c-die που δεν εχουν αυτοκολλητακι optimized for ryzen? Εγω απο οσα εχω δει μεχρι σημερα καμια... Γιαυτο και οταν προτεινω σε καποιον θα προτεινω ενα απο τα δυο αυτα τσιπακια αναλογα και τα οικονομικα του καθενός.

Οποτε καταληγουμε στην οικονομικη προταση που προσθετεις απλα αλλo ενα ιδιο κιτ με αυτο που εχεις και στην πιο ακριβη να παρεις ενα κιτ 3200c14d 32gb. Kαι στις δυο περιπτωσεις πιστευω οτι με τον 2700X και την μητρικη που εχεις οι μνημες θα παιξουν στα 3200 χωρις ομως να βαζω και το χερι μου στην φωτια.

Υπαρχει παντα η επιλογη του amazon ,παιρνεις ενα κιτ flarex τις κουμπωνεις δουλευουν τις κρατας, δεν δουλευουν τις επιστρεφεις και παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πουμε οτι στο προηγουμενο που κλειδωσε παλι, ο 9400φ μπηκε σε συγκριση με τον 2700χ και οχι με τον 2600χ κατα λαθος φανταζομαι. απο οτι θα δουμε με την 2080 ο 9400φ κανει παρτι στο πτωμα του 2600χ, οπως οι γυπες στα κουφαρια. μονο στο wd2 υπερτερει ο 2600χ.  1080p 144hz

Spoiler

 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο watch dogs 2 παίζει με extra details 100% που θέλει και single thread. Σχεδόν τέζα όμως και ο 2600Χ, με τα διπλά θρεντς, χωρίς όμως ιδιαίτερα μεγάλο προβάδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, james rod είπε

να πουμε οτι στο προηγουμενο που κλειδωσε παλι, ο 9400φ μπηκε σε συγκριση με τον 2700χ και οχι με τον 2600χ κατα λαθος φανταζομαι. απο οτι θα δουμε με την 2080 ο 9400φ κανει παρτι στο πτωμα του 2600χ, οπως οι γυπες στα κουφαρια. μονο στο wd2 υπερτερει ο 2600χ.  1080p 144hz

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μεγαλύτερο ψέμα από αυτό το βίντεο δεν υπάρχει. Στο Shadow of the Tomb Raider που δείχνει έχει και ένα μέρος από το benchmark του παιχνιδιού. Στη αρχή του στο βίντεο δείχνει τον 2600x  να παίζει στα 130fps. Σε εμένα (Vega 64) με R5 2600 και έχει 150fps στοκ και με overclock στα 4Ghz εχει 165fps. 🤣

Μόνη διαφορά στα settings το SMAAT2X. 

Μην ποσταρετε ότι να"ναι.  

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Μεγαλύτερο ψέμα από αυτό το βίντεο δεν υπάρχει. Στο Shadow of the Tomb Raider που δείχνει έχει και ένα μέρος από το benchmark του παιχνιδιού. Στη αρχή του στο βίντεο δείχνει τον 2600x  να παίζει στα 130fps. Σε εμένα (Vega 64) με R5 2600 και έχει 150fps στοκ και με overclock στα 4Ghz εχει 165fps. 🤣

Μόνη διαφορά στα settings το SMAAT2X. 

Μην ποσταρετε ότι να"ναι.  

Ρε αστον αυτοί δεν ξέρουν να διαβάζουν το cpuz... Χωρίς πλάκα τώρα αφήστε τους να νομίζουν και να παίρνουν 9400, μην τους απαντάτε καν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αυτο το optimized for ryzen της gskill ποτε μου δεν το καταλαβα να πω την αληθεια . Το σιγουρο ειναι οτι εχει βγαλει πολλα φραγκα απο αυτο το αυτοκολλητακι.

Και αν το σκεφτεις εχουμε δυο κατηγοριες στα 3200mhz+ , optimized for ryzen gskill μνημων.

Η μια ειναι οι flarex που στα 3200Mhz βαζει B-die chips και η αλλη ειναι οι TridentZ gtzrx που βαζει c-die ,οποτε τι διαφορα εχουν τα υπολοιπα b/c-die που δεν εχουν αυτοκολλητακι optimized for ryzen? Εγω απο οσα εχω δει μεχρι σημερα καμια... Γιαυτο και οταν προτεινω σε καποιον θα προτεινω ενα απο τα δυο αυτα τσιπακια αναλογα και τα οικονομικα του καθενός.

Οποτε καταληγουμε στην οικονομικη προταση που προσθετεις απλα αλλo ενα ιδιο κιτ με αυτο που εχεις και στην πιο ακριβη να παρεις ενα κιτ 3200c14d 32gb. Kαι στις δυο περιπτωσεις πιστευω οτι με τον 2700X και την μητρικη που εχεις οι μνημες θα παιξουν στα 3200 χωρις ομως να βαζω και το χερι μου στην φωτια.

Υπαρχει παντα η επιλογη του amazon ,παιρνεις ενα κιτ flarex τις κουμπωνεις δουλευουν τις κρατας, δεν δουλευουν τις επιστρεφεις και παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Για αυτό μου έλεγες καλύτερα με  flare X παρά με GTZRX. ; 

Αυτή η λίστα δεν έγκυρη; Τις GTZRX b-dies τις δίνει.

 

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, james rod said:

να πουμε οτι στο προηγουμενο που κλειδωσε παλι, ο 9400φ μπηκε σε συγκριση με τον 2700χ και οχι με τον 2600χ κατα λαθος φανταζομαι. απο οτι θα δουμε με την 2080 ο 9400φ κανει παρτι στο πτωμα του 2600χ, οπως οι γυπες στα κουφαρια. μονο στο wd2 υπερτερει ο 2600χ.  1080p 144hz

  Hide contents

Θελω να είμαι ειλικρινής. Δεν είδα όλο το video γιατί είμαι από το κινητό. Στα 10 πρώτα δευτερόλεπτα όμως, στο bf v βλεπω τον 2600x να έχεις 2.5 φορές (δυόμιση, 250%) καλύτερα 0.1% και 2 φορές (δύο, two, double) ψηλότερα 1% με τα ίδια ακριβώς average. Στη συνέχεια λες πως και στο wd2 πάει καλύτερα, οπότε για ποιο ακριβώς πάρτυ συζητάμε? 2 και 2.5 φορές πάνω τα minimum! Αυτά στο single player....στο multi φαντάζεσαι. 

 

Τα από πάνω αν το συνδυάσουμε με το γεγονός πως ήδη ξέρουμε ότι το ίδιο ακριβώς σκηνικό συμβαίνει και σε άλλα 2-3 games (farcry, mhw) με κάνει να αναρωτιέμαι τι πίνεις, από που το πήρες και πόσο έκανε. Θέλω και γω

 

Παντως κάτι παίζει με το video σου. Ο 7600k ήταν καλύτερος του 1600 στο wd2 και εδώ μας λες ότι ο 2600 είναι καλύτερος του 9400. Κάτι δεν κολλάει 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dem είπε

Για αυτό μου έλεγες καλύτερα με  flare X παρά με GTZRX. ; 

Αυτή η λίστα δεν έγκυρη; Τις GTZRX b-dies τις δίνει.

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

Δεν το έγραψα σωστά μιλάω για τις c16 gtzrx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, strawman said:

Θελω να είμαι ειλικρινής. Δεν είδα όλο το video γιατί είμαι από το κινητό. Στα 10 πρώτα δευτερόλεπτα όμως, στο bf v βλεπω τον 2600x να έχεις 2.5 φορές (δυόμιση, 250%) καλύτερα 0.1% και 2 φορές (δύο, two, double) ψηλότερα 1% με τα ίδια ακριβώς average. Στη συνέχεια λες πως και στο wd2 πάει καλύτερα, οπότε για ποιο ακριβώς πάρτυ συζητάμε? 2 και 2.5 φορές πάνω τα minimum! Αυτά στο single player....στο multi φαντάζεσαι. 

Τα από πάνω αν το συνδυάσουμε με το γεγονός πως ήδη ξέρουμε ότι το ίδιο ακριβώς σκηνικό συμβαίνει και σε άλλα 2-3 games (farcry, mhw) με κάνει να αναρωτιέμαι τι πίνεις, από που το πήρες και πόσο έκανε. Θέλω και γω

Παντως κάτι παίζει με το video σου. Ο 7600k ήταν καλύτερος του 1600 στο wd2 και εδώ μας λες ότι ο 2600 είναι καλύτερος του 9400. Κάτι δεν κολλάει 

I beg you, plok. Αφήστε τους να γράφουν μόνοι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια φάση ο 2600Χ στο BF V έπεσε στα 44FPS(0.1%) ενώ ο 9400F στα 79FPS(0.1%) στο ίδιο σημείο ακριβώς. Ο ένας είναι στα 4.2Ghz και ο άλλος στα 3.9Ghz και το IPC είναι σχεδόν ίδιο μεταξύ AMD και Intel οπότε δεν κατάλαβα πως έγινε αυτό για να πω την αλήθεια.. To GPU usage πέφτει μέχρι και στο 80% με τον 2600Χ..

Μάλλον θέλουν πείραγμα τα sub-timings στις RAM για τον Ryzen.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, strawman είπε

Θελω να είμαι ειλικρινής. Δεν είδα όλο το video γιατί είμαι από το κινητό. Στα 10 πρώτα δευτερόλεπτα όμως, στο bf v βλεπω τον 2600x να έχεις 2.5 φορές (δυόμιση, 250%) καλύτερα 0.1% και 2 φορές (δύο, two, double) ψηλότερα 1% με τα ίδια ακριβώς average. Στη συνέχεια λες πως και στο wd2 πάει καλύτερα, οπότε για ποιο ακριβώς πάρτυ συζητάμε? 2 και 2.5 φορές πάνω τα minimum! Αυτά στο single player....στο multi φαντάζεσαι. 

Τα από πάνω αν το συνδυάσουμε με το γεγονός πως ήδη ξέρουμε ότι το ίδιο ακριβώς σκηνικό συμβαίνει και σε άλλα 2-3 games (farcry, mhw) με κάνει να αναρωτιέμαι τι πίνεις, από που το πήρες και πόσο έκανε. Θέλω και γω

Παντως κάτι παίζει με το video σου. Ο 7600k ήταν καλύτερος του 1600 στο wd2 και εδώ μας λες ότι ο 2600 είναι καλύτερος του 9400. Κάτι δεν κολλάει 

ενταξει αφου ειδες 10 σεκ εκει που ηταν ακινητος εβγαλες συμπερασμα. αυτα λετε παει ο κοσμος στηνει μηχανηματα και τους κατασρεφεται. μετα ψαχνουν τα σαμπ ταιμινγκς.:lol: 7600k δεν ανεφερα πουθενα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, james rod είπε

ενταξει αφου ειδες 10 σεκ εκει που ηταν ακινητος εβγαλες συμπερασμα. αυτα λετε παει ο κοσμος στηνει μηχανηματα και τους κατασρεφεται. μετα ψαχνουν τα σαμπ ταιμινγκς.:lol: 7600k δεν ανεφερα πουθενα εγω.

Ελα σε παρακαλω στο αλλο θρεντ (της ιντελ). σας βαρεθηκαμε . 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια νούμπικη ερώτηση. Η Χ470 Taichi είναι daisy chain ή T-Topology ?

Update: το βρήκα, T-Topology.

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...