Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτά φαντάζομαι για 16GB ή και για 32GB?

16. Tα 32 αν δεν ασχολεισαι με πολυ βαρυ editing η επαγγλεματικο Multitasking δεν μπορω να τα δω να τα αξιοποιεις. Εγω πχ που ασχολουμαι και με youtube και εχω video editor μαζι με image editor να τα δουλευω ταυτοχρονα πχ (1080p footage στο video και 4k για τις εικονες) πανω απο 12-14GB RAM χρηση δεν εχω δει, με browser κτλ απο πισω ανοιχτα.

Δεν εχει υπαρξει στιγμη οπου τα 16 μου φανηκαν λιγα και αμφιβαλλω αν θα φτασω σε αυτην την κατασταση μεσα στα επομενα 3-4 χρονια. Εδω αρκετοι ακομα τρεχουν με 8GB τα PC που κανουν απλως gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, kostas_anes said:

16. Tα 32 αν δεν ασχολεισαι με πολυ βαρυ editing η επαγγλεματικο Multitasking δεν μπορω να τα δω να τα αξιοποιεις. 

Επαγγελματικό multitasking = πολλά tabs chrome, εκεί μας κατάντησαν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Επαγγελματικό multitasking = πολλά tabs chrome, εκεί μας κατάντησαν. 😛

Συνηθως εχω 8-12 tabs ανοιχτα. Αν εχω video στο youtube ανοιχτο, με τα 8 φτανω 1GB χρησης. Με τα 12 ειμαι στα 1.2-1.3 αναλογα την σελιδα. Δεν μπορω να πω οτι τραβαει ιδιαιτερα γενικα 😕.

Steam, Razer Synapse, Afterburner/RivaTuner, Lightshot, Chrome (8 tabs με youtube video) και Nox (Android emulator) να τρεχουν ειμαι στα 5.9GB χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, kostas_anes said:

Συνηθως εχω 8-12 tabs ανοιχτα. Αν εχω video στο youtube ανοιχτο, με τα 8 φτανω 1GB χρησης. Με τα 12 ειμαι στα 1.2-1.3 αναλογα την σελιδα. Δεν μπορω να πω οτι τραβαει ιδιαιτερα γενικα 😕

Ήταν το κλασικό αστείο για το πόσο ram έχει φτάσει να ζητάει ο Chrome. 😛

Πάντως για κάποιον που σκοπεύει να μην αλλάξει πλατφόρμα σύντομα, τα 2x16GB μου φαίνονται πιο safe από ότι 2x8 κι αργότερα άλλα 2x8...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Azerothakis είπε

Ο νέος 3700X θα είναι το sweet spot απο θεμα τιμής και χρονισμού 4.8Ghz λογικά με oc στα 5.0Ghz και καλη επιλογη μνημες στα 3.600Mhz με cl14 η χαμηλότερο.

Πιο πάνω δεν αξιζει γιατι οι τιμες θα ειναι ασύμφωρες.

Ακομα και να εχει single core boost στα 5ghz δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορει να ανεβει στα 5ghz all core και επισης μνημες στα 3600Mhz με χαμηλοτερο cl απο 14 ειναι απιθανο να τρεξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ακομα και να εχει single core boost στα 5ghz δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορει να ανεβει στα 5ghz all core και επισης μνημες στα 3600Mhz με χαμηλοτερο cl απο 14 ειναι απιθανο να τρεξεις

Υποθετικα τα γραφω σύμφωνα με τα ανεπιβεβαιωτα leaks...

θα δουμε τι θα βγαλουν οι εταιριες...και θα τα δοκιμασουμε στην πραξη. 7/7 παγκοσμια κυκλοφορια Ryzen 3000Series

Επεξ/σία από Azerothakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

16. Tα 32 αν δεν ασχολεισαι με πολυ βαρυ editing η επαγγλεματικο Multitasking δεν μπορω να τα δω να τα αξιοποιεις. Εγω πχ που ασχολουμαι και με youtube και εχω video editor μαζι με image editor να τα δουλευω ταυτοχρονα πχ (1080p footage στο video και 4k για τις εικονες) πανω απο 12-14GB RAM χρηση δεν εχω δει, με browser κτλ απο πισω ανοιχτα.

Δεν εχει υπαρξει στιγμη οπου τα 16 μου φανηκαν λιγα και αμφιβαλλω αν θα φτασω σε αυτην την κατασταση μεσα στα επομενα 3-4 χρονια. Εδω αρκετοι ακομα τρεχουν με 8GB τα PC που κανουν απλως gaming.

Εγώ μόνο με browser ανοιχτό φτάνω τα 10GB εύκολα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Υποθετικα τα γραφω σύμφωνα με τα ανεπιβεβαιωτα leaks...

θα δουμε τι θα βγαλουν οι εταιριες...και θα τα δοκιμασουμε στην πραξη. 7/7 παγκοσμια κυκλοφορια Ryzen 3000Series

και Navi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πρόσφατα έστησα ενα κουτί (cougar 330 g με 2 φαν 120 μπροστα και 1 πίσω) με ryzen 2600 και για ψύξη χρησιμοποιώ cryoring H7. Παρατήρησα οτι ο επεξεργαστής σε idle είναι στους 39-41 C  είναι λογικό? Επίσης στο Ryzen master το EDC(CPU) ειναι στο 99% επηρεάζει τίποτα αυτό? Να αναφέρω οτι δεν εχει γινει overclock και εχω win 10.

Επεξ/σία από mitspa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mitspa είπε

Καλησπέρα πρόσφατα έστησα ενα κουτί (cougar 330 g με 2 φαν 120 μπροστα και 1 πίσω) με ryzen 2600 και για ψύξη χρησιμοποιώ cryoring H7. Παρατήρησα οτι ο επεξεργαστής σε idle είναι στους 39-41 C  είναι λογικό? Επίσης στο Ryzen master το EDC(CPU) ειναι στο 99% επηρεάζει τίποτα αυτό? Να αναφέρω οτι δεν εχει γινει overclock και εχω win 10.

Mια χαρα εισαι

 

Παρεμπιπτοντως παρατηρησα οτι το score του 16πυρηνου στο cb, φτανει overclocked i9 9980XE..... 

3rd-gen-ryzen-performance.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...