Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος Μηχανικού


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικούς μήνες η σχολή μου αναγνωρίστηκε απο το ΤΕΕ και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε πιο έμπειρους μηχανικούς εγγεγραμμένους στο μητρώο μελών του.

Υπάρχει μια προκήρυξη εξετάσεων για την Άδεια που "τρέχει" και μπορώ να συμμετάσχω. Η ερώτησή μου είναι αν με το που αποκτάς την άδεια άσκησης, πρέπει να ανοίξεις και βιβλία ή είναι ξεχωριστή διαδικασία αυτο? Την στιγμή που μιλάμε εργάζομαι σε Κατασκευαστική Εταιρεία σαν μισθωτός Υπάλληλος Γραφείου. Δεν θα ήθελα, ή για την ακρίβεια δεν έχω ψάξει ακόμα αν με συμφέρει να αλλάξω σε μπλοκάκι (όλοι οι μηχανικοί στην εταιρεία είναι σε τέτοιο καθεστώς). 

Οπότε για αρχή οι ερωτήσεις μου είναι 2:

Α. Αν βγαλω άδεια άσκησης επαγγέλματος σημαίνει οτι πρέπει να ανοίξω βιβλία, να αλλάξω ασφάλεια κλπ?

Β. Αν ισχύει το Α, συμφέρει να το κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Πριν μερικούς μήνες η σχολή μου αναγνωρίστηκε απο το ΤΕΕ και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε πιο έμπειρους μηχανικούς εγγεγραμμένους στο μητρώο μελών του.

Υπάρχει μια προκήρυξη εξετάσεων για την Άδεια που "τρέχει" και μπορώ να συμμετάσχω. Η ερώτησή μου είναι αν με το που αποκτάς την άδεια άσκησης, πρέπει να ανοίξεις και βιβλία ή είναι ξεχωριστή διαδικασία αυτο? Την στιγμή που μιλάμε εργάζομαι σε Κατασκευαστική Εταιρεία σαν μισθωτός Υπάλληλος Γραφείου. Δεν θα ήθελα, ή για την ακρίβεια δεν έχω ψάξει ακόμα αν με συμφέρει να αλλάξω σε μπλοκάκι (όλοι οι μηχανικοί στην εταιρεία είναι σε τέτοιο καθεστώς). 

Οπότε για αρχή οι ερωτήσεις μου είναι 2:

Α. Αν βγαλω άδεια άσκησης επαγγέλματος σημαίνει οτι πρέπει να ανοίξω βιβλία, να αλλάξω ασφάλεια κλπ?

Β. Αν ισχύει το Α, συμφέρει να το κάνω? 

Παλιότερα με το που πέρναγες τις "τυπικές" εξετάσεις στο ΤΕΕ, ξεκίναγε αυτομάτως και η εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

Όχι σε καμία περίπτωση δεν σημαινει αυτό ότι θα έπρεπε να ανοίξεις βιβλία κτλ. 

ΑΛΛΑ, ακόμα και χωρίς βιβλία, και άνεργος να ήσουν έπρεπε να πληρώνεις κανονικά ΤΣΜΕΔΕ.

Καλό;

Καλό

Πάμε παρακάτω:

Σαν μηχανικός πλέον είσαι υποχρεωτικά στο (πρωην) ΤΣΜΕΔΕ. Αυτο σημαίνει πως αλλάζουν και οι εισφορές σου.

Πχ αν εισαι με μπλοκάκι δεν είσαι στο 27%, αλλά στο 38% καθώς πληρώνεις επιπλέον 11% ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ

Καλο;

Καλό

Για να συντομεύουμε.

 - ΜΕΤΑΞΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ και ΜΠΛΟΚΑΚΙ, επιλέγεις πάντα το πρώτο για πολλούς και διάφορους λόγους. Μπορεις να εισαι Μηχανικος ΤΕΕ και να εισαι Μισθωτός. 

- Αν γραφτείς στο ΤΕΕ και παραμείνεις μισθωτός, υπάρχει κάποια περίπτωση να δεις κάποια μείωση στα καθαρά αν δεν συνοδευτεί με κάποια αύξηση των μεικτών αν οι εισφορές πρωην ΙΚΑ είναι μικρότερες από πρώην ΤΣΜΕΔΕ  - ΕΤΑΑ Μηχανικών κτλ

- Απο την στιγμη που εργάζεσαι ηδη εκει, νομίζω πως κρίνουν την εργασία που κάνεις ηδη και οχι το αν θα τους πας ενα χαρτι που λεει πως γραφτηκες στο ΤΕΕ.

- Κάτσε στα αυγά σου (λογικά)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, guido είπε

Παλιότερα με το που πέρναγες τις "τυπικές" εξετάσεις στο ΤΕΕ, ξεκίναγε αυτομάτως και η εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

Όχι σε καμία περίπτωση δεν σημαινει αυτό ότι θα έπρεπε να ανοίξεις βιβλία κτλ. 

ΑΛΛΑ, ακόμα και χωρίς βιβλία, και άνεργος να ήσουν έπρεπε να πληρώνεις κανονικά ΤΣΜΕΔΕ.

Καλό;

Καλό

Πάμε παρακάτω:

Σαν μηχανικός πλέον είσαι υποχρεωτικά στο (πρωην) ΤΣΜΕΔΕ. Αυτο σημαίνει πως αλλάζουν και οι εισφορές σου.

Πχ αν εισαι με μπλοκάκι δεν είσαι στο 27%, αλλά στο 38% καθώς πληρώνεις επιπλέον 11% ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ

Καλο;

Καλό

Για να συντομεύουμε.

 - ΜΕΤΑΞΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ και ΜΠΛΟΚΑΚΙ, επιλέγεις πάντα το πρώτο για πολλούς και διάφορους λόγους. Μπορεις να εισαι Μηχανικος ΤΕΕ και να εισαι Μισθωτός. 

- Αν γραφτείς στο ΤΕΕ και παραμείνεις μισθωτός, υπάρχει κάποια περίπτωση να δεις κάποια μείωση στα καθαρά αν δεν συνοδευτεί με κάποια αύξηση των μεικτών αν οι εισφορές πρωην ΙΚΑ είναι μικρότερες από πρώην ΤΣΜΕΔΕ  - ΕΤΑΑ Μηχανικών κτλ

- Απο την στιγμη που εργάζεσαι ηδη εκει, νομίζω πως κρίνουν την εργασία που κάνεις ηδη και οχι το αν θα τους πας ενα χαρτι που λεει πως γραφτηκες στο ΤΕΕ.

- Κάτσε στα αυγά σου (λογικά)

Εννοείται οτι δεν έχω καποιο θέμα με την εργασία και οτι μια χαρά αναγνωρίζουν και τωρα σπουδές μαστερ κλπ. 

Απλά η δική μου "ιδέα" ήταν αν μπορω να γραφτώ στο ΤΕΕ αλλα να παραμείνω μισθωτός, να το κάνω για το image και γιατί οχι μπορει αργότερα να ανοίξει καποια ακομα καλυτερη πορτα.

 

Με μπλοκάκια δεν θέλω να μπλέξω ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Εννοείται οτι δεν έχω καποιο θέμα με την εργασία και οτι μια χαρά αναγνωρίζουν και τωρα σπουδές μαστερ κλπ. 

Απλά η δική μου "ιδέα" ήταν αν μπορω να γραφτώ στο ΤΕΕ αλλα να παραμείνω μισθωτός, να το κάνω για το image και γιατί οχι μπορει αργότερα να ανοίξει καποια ακομα καλυτερη πορτα.

 Με μπλοκάκια δεν θέλω να μπλέξω ακόμα

Αυτό γίνεται, απλά θα σου πληρώνουν εισφορές μισθωτού ΤΣΜΕΔΕ (είναι λίγο πιο ψηλές από του ΙΚΑ, αλλά μη φανταστείς τίποτα τραγικό)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Εννοείται οτι δεν έχω καποιο θέμα με την εργασία και οτι μια χαρά αναγνωρίζουν και τωρα σπουδές μαστερ κλπ. 

Απλά η δική μου "ιδέα" ήταν αν μπορω να γραφτώ στο ΤΕΕ αλλα να παραμείνω μισθωτός, να το κάνω για το image και γιατί οχι μπορει αργότερα να ανοίξει καποια ακομα καλυτερη πορτα.

Με μπλοκάκια δεν θέλω να μπλέξω ακόμα

Εντάξει μην υπερβάλουμε με το image. Κανέναν δεν πολύ απασχολεί αν είσαι στο ΤΕΕ. Η μόνη πρακτική αξία που μπορεί να έχει είναι αν θα έχεις δικαίωμα σφραγίδας σε συγκεκριμένες μελέτες κτλ.

Με μπλοκάκια δεν θες να μπλέξεις, αλλά ρώτα και την εταιρεία. Αν έχουν σαν "πολιτική" να είναι όλοι τους οι μηχανικοί με μπλοκάκι, αν τους το φέρεις ξαφνικά ίσως και να μην έχεις δικαίωμα επιλογής μετά.

Υ.Γ Οι εξετάσεις στο ΤΕΕ είναι τυπικές. Εμένα μίλαγαν μεταξύ τους για άσχετα και εγώ έκανα πως παρουσιάζω. Δεν θα "συγκλονιστεί" κανείς αν τις περάσεις σαν διαδικασία.

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, guido είπε

Εντάξει μην υπερβάλουμε με το image. Κανέναν δεν πολύ απασχολεί αν είσαι στο ΤΕΕ. Η μόνη πρακτική αξία που μπορεί να έχει είναι αν θα έχεις δικαίωμα σφραγίδας σε συγκεκριμένες μελέτες κτλ.

Με μπλοκάκια δεν θες να μπλέξεις, αλλά ρώτα και την εταιρεία. Αν έχουν σαν "πολιτική" να είναι όλοι τους οι μηχανικοί με μπλοκάκι, αν τους το φέρεις ξαφνικά ίσως και να μην έχεις δικαίωμα επιλογής μετά.

Υ.Γ Οι εξετάσεις στο ΤΕΕ είναι τυπικές. Εμένα μίλαγαν μεταξύ τους για άσχετα και εγώ έκανα πως παρουσιάζω. Δεν θα "συγκλονιστεί" κανείς αν τις περάσεις σαν διαδικασία.

μαλλον θα μιλήσω με τον διευθυντή να δω τι θα πει. 

Για τις εξετασεις ξερω, δεν ειναι τπτ. Μια τυπικη παρουσιαση διπλωματικής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logokrimenos είπε

μαλλον θα μιλήσω με τον διευθυντή να δω τι θα πει. 

καλά μην πολύ εμπιστεύεσαι διευθυντές. άλλο το δικό σου συμφέρον και άλλο το εργοδότη

ειδικά αν η κουβέντα πάει στο μισθωτός/μπλοκάκι το 2ρο συμφέρει ξεκάθαρα (μόνο) τον εργοδότη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Kάτσε μισθωτός και μην ασχολείσαι...

Δεν έχει να κάνει αν εισαι μισθωτός η ΕΕ.

Την άδεια σκήσεως την παίρνεις με την εγγραφή στο ΤΕΕ και όχι με την έναρξη εργασιών σε ΔΟΥ.

Ακριβώς επειδή μέλος ΤΕΕ και κάτοχος άδειας ασκήσεως είναι ταυτόσημες έννοεις προσωπικά νομίζω το χαρτί αυτό το έχω χάσει εδώ και πάνω από 10-15 χρόνια.

Παρόλα αυτή το να είσαι μηχανικός (= μέλος ΤΕΕ) κάποιες φορές είναι αυτονόητη απαίτηση γι αυτό δε μπορεί κάποιος να λέει τόσο απλά "μη γραφτείς στο ΤΕΕ".

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Απλά η δική μου "ιδέα" ήταν αν μπορω να γραφτώ στο ΤΕΕ αλλα να παραμείνω μισθωτός, να το κάνω για το image και γιατί οχι μπορει αργότερα να ανοίξει καποια ακομα καλυτερη πορτα.

Δεν είναι θέμα "image" απλά.

Συχνά απαιτείται από εργοδότες να είναι ο άλλος μηχανικός (= Μέλος ΤΕΕ) είτε γιατί απλά έτσι γουστάρει είτε γιατί μπορεί πχ να το απαιτεί η προδιαγραφή στελέχωσης κάποιας θέσης από τον δικό του πελάτη

πχ μια κατασκευαστική εταιρεία στέλνει τα βιογραικά και γενικά χαρτιά στον πελάτη της για τα άτομα που θα στελεχ'ωσουν ένα εργοτάξιο. Ο πελάτης μπορεί γιατί έτσι γουστάρει ο εργοταξιάρχης ή κάποιος σε κάποια άλλη θέση να είναι μηχανικός (= ΤΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Παρόλα αυτή το να είσαι μηχανικός (= μέλος ΤΕΕ) κάποιες φορές είναι αυτονόητη απαίτηση γι αυτό δε μπορεί κάποιος να λέει τόσο απλά "μη γραφτείς στο ΤΕΕ".

Μη γραφτείς στο ΤΕΕ τωρα με δεδομένο πως θα συνεχίσει να εργάζεται στην ίδια θέση που είναι και τώρα (και με πιθανή αλλαγή καθεστώτος από μισθωτό σε ΕΕ λόγω πολιτικής της εταιρείας)

Οχι "μην γραφτείς στο ΤΕΕ ποτέ"

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Δεν έχει να κάνει αν εισαι μισθωτός η ΕΕ.

Την άδεια σκήσεως την παίρνεις με την εγγραφή στο ΤΕΕ και όχι με την έναρξη εργασιών σε ΔΟΥ.

Ακριβώς επειδή μέλος ΤΕΕ και κάτοχος άδειας ασκήσεως είναι ταυτόσημες έννοεις προσωπικά νομίζω το χαρτί αυτό το έχω χάσει εδώ και πάνω από 10-15 χρόνια.

Παρόλα αυτή το να είσαι μηχανικός (= μέλος ΤΕΕ) κάποιες φορές είναι αυτονόητη απαίτηση γι αυτό δε μπορεί κάποιος να λέει τόσο απλά "μη γραφτείς στο ΤΕΕ".

Για την ωρα σκεφτομαι να το αφήσω ετσι. Ωστόσο θεωρώ οτι στην εταιρεία για να πεις οτι θα έχεις καποια εξέλιξη πρέπει να είσαι με την βούλα μηχανικός. Θα μου πεις αν εισαι καλος εσυ, ο εργοδότης δεν εχει θεμα. Απλά υπάρχει διάκριση, οχι μονο στους μηχανικους - μη μηχανικούς. Αλλα και μεταξυ των ειδικοτήτων των μηχανικών.

Αυτο το χαρτί ας πούμε θα μου δίνει το δικαίωμα να λέω επίσημα οτι ειμαι Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης. Απλά δεν θέλω να χάσω τα προνόμια που εχω τώρα ως μισθωτός Υπαλληλος Γραφείου. Θα ρωτήσω εναν συνάδελφο που είμαστε σχετικα κοντά στα μεικτά πόσο του βγαινει το καθαρο με τις κρατήσεις κλπ για να εχω μια πιο αμεση εικόνα. Αν πχ ειναι μικρή η διαφορά δεν θα με χάλαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guido είπε

Εντάξει μην υπερβάλουμε με το image. Κανέναν δεν πολύ απασχολεί αν είσαι στο ΤΕΕ. Η μόνη πρακτική αξία που μπορεί να έχει είναι αν θα έχεις δικαίωμα σφραγίδας σε συγκεκριμένες μελέτες κτλ.

Με μπλοκάκια δεν θες να μπλέξεις, αλλά ρώτα και την εταιρεία. Αν έχουν σαν "πολιτική" να είναι όλοι τους οι μηχανικοί με μπλοκάκι, αν τους το φέρεις ξαφνικά ίσως και να μην έχεις δικαίωμα επιλογής μετά.

Υ.Γ Οι εξετάσεις στο ΤΕΕ είναι τυπικές. Εμένα μίλαγαν μεταξύ τους για άσχετα και εγώ έκανα πως παρουσιάζω. Δεν θα "συγκλονιστεί" κανείς αν τις περάσεις σαν διαδικασία.

1. Ξαναλέω 

Μλοκάκι <> Μέλος ΤΕΕ. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο

 

2. και όχι, πολυαπασχολεί αρκετούς να είναι ο άλλος μέλος ΤΕΕ είτε άμεσα είτε έμμεσα. Εταιρεία που συνεργαζόμουν παλιά πχ είχε σαφώς διακρητή αντιμετώπιση σε μηχανικούς εγγεγραμμένους σε ΤΕΕ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

1. Ξαναλέω 

Μλοκάκι <> Μέλος ΤΕΕ. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο

2. και όχι, πολυαπασχολεί αρκετούς να είναι ο άλλος μέλος ΤΕΕ είτε άμεσα είτε έμμεσα. Εταιρεία που συνεργαζόμουν παλιά πχ είχε σαφώς διακρητή αντιμετώπιση σε μηχανικούς εγγεγραμμένους σε ΤΕΕ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.

βρε DrLo μιλάω ξεκαθαρα για την πολιτικη "(όλοι οι μηχανικοί στην εταιρεία είναι σε τέτοιο καθεστώς)" της εταιρείας. δεν αναφερω πουθενα οτι μελος τεε = μπλοκάκι

100 φορες το εχω γραψει

" Μπορεις να εισαι Μηχανικος ΤΕΕ και να εισαι Μισθωτός"

"Αν γραφτείς στο ΤΕΕ και παραμείνεις μισθωτός"

"Όχι σε καμία περίπτωση δεν σημαινει αυτό ότι θα έπρεπε να ανοίξεις βιβλία κτλ."

Δηλαδη σοβαρα .. 😛

Για το 2ρο απάντησα πιο πανω

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Για την ωρα σκεφτομαι να το αφήσω ετσι. Ωστόσο θεωρώ οτι στην εταιρεία για να πεις οτι θα έχεις καποια εξέλιξη πρέπει να είσαι με την βούλα μηχανικός. Θα μου πεις αν εισαι καλος εσυ, ο εργοδότης δεν εχει θεμα. Απλά υπάρχει διάκριση, οχι μονο στους μηχανικους - μη μηχανικούς. Αλλα και μεταξυ των ειδικοτήτων των μηχανικών.

Αυτο το χαρτί ας πούμε θα μου δίνει το δικαίωμα να λέω επίσημα οτι ειμαι Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης. Απλά δεν θέλω να χάσω τα προνόμια που εχω τώρα ως μισθωτός Υπαλληλος Γραφείου. Θα ρωτήσω εναν συνάδελφο που είμαστε σχετικα κοντά στα μεικτά πόσο του βγαινει το καθαρο με τις κρατήσεις κλπ για να εχω μια πιο αμεση εικόνα. Αν πχ ειναι μικρή η διαφορά δεν θα με χάλαγε

Εξαρτάται τη δουλειά και τη περίπτωση.

Δε ξέρω τη δική σου περίπτωση αλλά καταλαβαίνω ότι τυπικά αυτή τη στιγμή δεν εργάζεσαι ως μηχανικός αλλά ως ξερωγω υπάλληλος γραφείου ή κάτι άλλο για να είσαι καλλύμενος.

Δε ξέρω αν υπάρχει και ποιά επίπτωση στις τυπικές σου απολάβές ως και "με τη βούλα" μηχανικός.

Ξέρω ότι από τη στιγμή που θα γραφτείς στο ΤΕΕ θα χρειάζεται να πληρώνεις ετήσια συνδρομή (νομίζω γύρω στα 50 ευρώ) ΄... την οποία έχω χρόοοοονια να πληρώσω (το τελευταίο χαρτί που μου ήρθε έχουν μαζευτεί ~800 ευρώ ... και να μη τα πληρώσεις δεν προσαυξάνονται).

Μια μικρή λεπτομέρεια σε περίπτωση που αυτό σε ενδιαφέρει:

- Σε περιπώσεις θέσεων που απαιτείται η απόδειξη εμπειρίας ως μηχανικός (πχ δημόσιο) αυτό μετράει φυσικά μόνο όταν δουλεύεις ως μηχανικός και άρα σίγουρα μετά την εγγραφή στο ΤΕΕ. Το κατά πόσο αυτό είναι σημαντικό για κάποιον είναι άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...