Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος Μηχανικού


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δεν έχει να κάνει αν εισαι μισθωτός η ΕΕ.

Την άδεια σκήσεως την παίρνεις με την εγγραφή στο ΤΕΕ και όχι με την έναρξη εργασιών σε ΔΟΥ.

 Ακριβώς επειδή μέλος ΤΕΕ και κάτοχος άδειας ασκήσεως είναι ταυτόσημες έννοεις προσωπικά νομίζω το χαρτί αυτό το έχω χάσει εδώ και πάνω από 10-15 χρόνια.

 Παρόλα αυτή το να είσαι μηχανικός (= μέλος ΤΕΕ) κάποιες φορές είναι αυτονόητη απαίτηση γι αυτό δε μπορεί κάποιος να λέει τόσο απλά "μη γραφτείς στο ΤΕΕ"

Αφού το παλικάρι λέει ότι όλοι οι Μηχανικοί στην εταιρία του είναι με μπλοκάκι, η συνεπαγωγή δε σου έρχεται εσένα στο μυαλό ; 

Τώρα για το prestige που έχει το να είσαι μέλος ΤΕΕ, άστο καλύτερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Αφού το παλικάρι λέει ότι όλοι οι Μηχανικοί στην εταιρία του είναι με μπλοκάκι, η συνεπαγωγή δε σου έρχεται εσένα στο μυαλό ; 

Τώρα για το prestige που έχει το να είσαι μέλος ΤΕΕ, άστο καλύτερα... 

Και στην αρχή οταν μπήκα, υπήρχε μια ένταση απο ορισμένους  στο οτι δεν μπορω να εχω μπλοκακι κλπ κλπ. Βέβαια μου έκλασαν και μπηκα κανονικά οπως ειχαμε κανονίσει. 

Όλοι οι Μηχανικοί της εταιρείας, σε ΟΛΑ τα έργα ή τα κεντρικά γραφεία είμαι με μπλοκάκι. Σε πολλούς δίνουν και έξτρα καποια λεφτά για το τις εισφορες κλπ.

Οσο και αν φαίνεται περίεργο υπάρχει διάκριση στους μη μηχανικιυς, στους μηχανικους ΤΕ και στους μηχανικους στο συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον. Θα μπορούσα θεωρώ πιο εύκολα να πάρω καποια μετάθεση σε άλλο εργο όντας Μηχανικός παρά Υπάλληλις Γραφείου. Στην περίπτωση που μεσολαβούν άτομαπου δεν σε ξέρουν και δεν γνωρίζουν και την δουλεια σου.

ΥΓ. Τωρα δουλεια μηχανικου κανω, η οποια δεν απαιτεί μελετες ή καποια υπογραφη κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logokrimenos είπε

Και στην αρχή οταν μπήκα, υπήρχε μια ένταση απο ορισμένους  στο οτι δεν μπορω να εχω μπλοκακι κλπ κλπ. Βέβαια μου έκλασαν και μπηκα κανονικά οπως ειχαμε κανονίσει. 

Όλοι οι Μηχανικοί της εταιρείας, σε ΟΛΑ τα έργα ή τα κεντρικά γραφεία είμαι με μπλοκάκι. Σε πολλούς δίνουν και έξτρα καποια λεφτά για το τις εισφορες κλπ.

 Οσο και αν φαίνεται περίεργο υπάρχει διάκριση στους μη μηχανικιυς, στους μηχανικους ΤΕ και στους μηχανικους στο συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον. Θα μπορούσα θεωρώ πιο εύκολα να πάρω καποια μετάθεση σε άλλο εργο όντας Μηχανικός παρά Υπάλληλις Γραφείου. Στην περίπτωση που μεσολαβούν άτομαπου δεν σε ξέρουν και δεν γνωρίζουν και την δουλεια σου.

 ΥΓ. Τωρα δουλεια μηχανικου κανω, η οποια δεν απαιτεί μελετες ή καποια υπογραφη κλπ 

Kαταρχάς μπλοκάκι μπορεί να έχει ο οιοσδήποτε, ασχέτως αν είναι μέλος ΤΕΕ ή όχι 

Από τη μια λες ότι δεν το θέλεις, από την άλλη λες ότι μπορεί να σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου στην εταιρία 

Διαλέγεις και παίρνεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

. Σε πολλούς δίνουν και έξτρα καποια λεφτά για το τις εισφορες κλπ.

😂

μεγάλη η χάρη τους. τι μεγαλόκαρδοι!

δίνουν κάποια εξτρά λεφτά στον άλλο που πρέπει να πληρώσει ΜΟΝΟΣ του σε εισφορές το 38% των καθαρών εσόδων του.

Την παρ.9 του άρθρου 39 φαντάζομαι πως κάνουν πως δεν την έχουν ακούσει καν;

 

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guido είπε

😂

μεγάλη η χάρη τους. τι μεγαλόκαρδοι!

δίνουν κάποια εξτρά λεφτά στον άλλο που πρέπει να πληρώσει σε εισφορές το 38% των καθαρών εσόδων του.

Την παρ.9 του άρθρου 39 φαντάζομαι πως κάνουν πως δεν την έχουν ακούσει καν;

Άστο αμα δεις τι λεφτα δίνουν.... Σπίτια, βενζινες, κινητο, εξοδα σουπερ μαρκετ τον μηνα και κανα 60-70Κ τον χρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Όλοι οι Μηχανικοί της εταιρείας, σε ΟΛΑ τα έργα ή τα κεντρικά γραφεία είμαι με μπλοκάκι. Σε πολλούς δίνουν και έξτρα καποια λεφτά για το τις εισφορες κλπ.

Αυτό εξαρτάται κατά κανόνα από το sector της κάθε εταιρείας.

Μηχανικοί σε κατασκευές, 99% είναι με μπλοκάκι

Μηχανικοί σε βιομηχανία/παραγωγή είναι κατά κανονα μιστωτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είχα καμία ιδέα πως λειτουργεί το σύστημα και δεν ειχα και ελπίδες οτι θα ειχα την δυνατότητα εγγραφης στο ΤΕΕ, είπα να ρωτήσω τι θα συνέφερε καλύτερα στην περίπτωσή μου.

Θα ρωτήσω και τον συνάδελφο τι παιζει νε τις κρατήσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν γραφτείς στο ΤΕΕ μηχανικός δεν είσαι γιατί από εκεί παίρνεις την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. 

Το μόνο που έχεις σαν μηχανικός άσχετα που δουλεύεις είναι η υπογραφή σου και το να μηχανεύεσαι λύσεις. Ότι και να κάνει αν δεν μπορείς να το υπογράψεις δύσκολα σε βλέπω. 

Πάνε πάρε την υπογραφή σου και πρόσεχε που  την βάζεις. 

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Επειδή δεν είχα καμία ιδέα πως λειτουργεί το σύστημα και δεν ειχα και ελπίδες οτι θα ειχα την δυνατότητα εγγραφης στο ΤΕΕ, είπα να ρωτήσω τι θα συνέφερε καλύτερα στην περίπτωσή μου.

Θα ρωτήσω και τον συνάδελφο τι παιζει νε τις κρατήσεις κλπ

Aν έχεις μπλοκάκι, πληρώνεις εισφορές ΕΕ

Αν είσαι μισθωτός, δεν έχει μεγάλη διαφορά από αυτές που πληρώνεις τώρα (στο είπα και παραπάνω :)

Δες εδώ για να καταλάβεις τη διαφορά 

https://aftertax.gr/

Για 30Κ μικτό ανά έτος με ΙΚΑ παίρνεις 1479 το μήνα, με ΤΣΜΕΔΕ 1463

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σε συμβούλευα το εξής:

Αν έχεις σκοπό να παίρνεις και δουλειές εκτός της εταιρίας που είσαι, άρα και να έχεις παραπάνω εισοδήματα, ναι προχώρα ως ελεύθερος επαγγελματίας

Αν σου αρκεί αυτό που έχεις τώρα, μείνε μισθωτός

Δεν είναι μόνο η διαφορά στις ασφαλιστικές εισφορές. Υπάρχει διαφορά στη φορολογία, δεν υπάρχει αφορολόγητο, θα έχεις τέλος επιτηδεύματος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλοκάκι σίγουρα δεν θέλω. Για την Άδεια Άσκησης δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι οτι αν την βγαλω και πω ξέρετε οτι θελω να παραμεινω μισθωτος μηχανικός δεν θα το δεχτουν και θα με αναγκάσουν να γινω μπλοκάκιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

μπλοκάκι σίγουρα δεν θέλω. Για την Άδεια Άσκησης δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι οτι αν την βγαλω και πω ξέρετε οτι θελω να παραμεινω μισθωτος μηχανικός δεν θα το δεχτουν και θα με αναγκάσουν να γινω μπλοκάκιας...

Δεν θέλω να σου ταράξω τον ύπνο αλλά μηχανικός δεν είσαι.

Σαν τι είσαι δηλωμένος στην εταιρεία που δουλεύεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Δεν θέλω να σου ταράξω τον ύπνο αλλά μηχανικός δεν είσαι.

Σαν τι είσαι δηλωμένος στην εταιρεία που δουλεύεις???

Σώπα!!! 

Το εχω γραψει στην αρχή οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και στην συμβαση ειμαι δηλωμένος Υπάλληλος Γραφείου. Όταν ξεκίνησα την εργασία μου, το ΤΕΕ δεν ειχε αναγνωρίσει τους αποφοίτους. 

Πρόσφατα, οπως παλι εχω γραψει στα πρωτα ποστ, εγινε αναγνώριση της σχολής και εχω το δικαίωμα να λάβω μέρος στις επόμενες εξετάσεις για Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει το ερώτημα σου 

Αφου λες είναι βέβαιο ότι αν πας ΤΕΕ / ΤΣΜΕΔΕ θα σε βάλουν να βγάλεις μπλοκάκι, κάτι το οποίο όπως λες δε θέλεις 

Τι ακριβώς συζητάμε ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει το ερώτημα σου 

Αφου λες είναι βέβαιο ότι αν πας ΤΕΕ / ΤΣΜΕΔΕ θα σε βάλουν να βγάλεις μπλοκάκι, κάτι το οποίο όπως λες δε θέλεις 

Τι ακριβώς συζητάμε ;

Ρώτησα τι γίνεται αν εχεις ΜΟΝΟ την Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος. Μου απάντησαν αυτοι που ήξεραν οτι μπορεις να εργαστείς σαν μισθωτός Μηχανικος απλά οι κρατήσεις θα ειναι λιγο πιο αυξημένες σε σύγκριση με αυτες που εχω τώρα. 

Απο εκει και πέρα εχει προχωρησει η συζήτηση για το αν συμφερει μπλοκάκι κλπ που δεν εχουν σχέση με την αρχική μου ερώτηση, αλλά μαθαίνω μερικά πράγματα πιυ δεν γνώριζα.

 

Σου κάνει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...