Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 16/05/2024 at 11:19, poraios said:

Καλημέρα και πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων σε όσους μοιράζονται γενναιόδωρα τις γνώσεις τους. Είμαι σε διαδικασία επιλογής θωρακισμένης πόρτας για καινούριο διαμέρισμα σε απόκεντρη περιοχή της Θεσσαλονίκης (Τριανδρία). Ο συνεργάτης του εργολάβου είναι η γνωστή ελληνική κατασκευαστική με έδρα τη Νέα Καβάλα Κιλκίς. Βλέποντας τα χαρακτηριστικά της προτεινόμενης πόρτας αποφάσισα αρχικά αναβάθμισή της με μόνωση πετροβάμβακα (+40€). Ερχόμενος στο ζήτημα του συνδυασμού κλειδαριά-defender-αφαλός μου πρότειναν ως extra κλειδαριά cisa γραναζωτή χωρίς καταπέλτη γιατί καταστρέφεται αναγκαστικά η κλειδαριά μετά την επέμβαση του διαρρήκτη (+40€, υπάρχει όντως τέτοια;), μαγνητικό defender Disec Mrm 29 (+180€, υπερβολικό μου φαίνεται το ποσό) και αφαλό mottura champions pro (+110 €). Υπάρχει η δυνατότητα να τους πάω οποιοδήποτε σετ και να το τοποθετήσουν. Μια σκέψη μου (δεδομένου ότι δουλεύουν mottura σε καλές τιμές) είναι να ζητήσω τον C55 (5 κλειδιά + αντιγραφή στην Ιταλία). Άλλες προτάσεις για "δυνατό" σετ με στόχευση στο piece of mind σε βάθος χρόνου; Δεν με πειράζει το κόστος των επιπλέον αντιγράφων κλειδιών παρά μόνο να μην είναι ευαίσθητος ο αφαλός.

ΥΓ1: Οι αναφερόμενες τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

ΥΓ2: Μπορείτε να φανταστείτε ποιον securemme αφαλό έχουν βασική επιλογή!

50€ πετροβαμβακας

50€ κλειδαρια σιζα (αν ειναι σιζα)

220€ μαγνητικο

135€ τσαμπιονς προ

ΜΗΠΩΣ να παρεις μια πορτα απο την Αθηνα ή την Ιταλια απευθειας ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.ειμαστε σ αναζητηση αλλαγής πόρτας εισόδου πολυκατοικίας.θ αλλαχτεί μόνο το φύλλο της πόρτας καθώς η πρόσοψη έχει κ μεγάλη τζαμαρία και το κόστος ανεβαίνει πολυ(δεδομένου ότι είμαστε μόνο 5 διαμερίσματα). Ένας που ήρθε μας είπε μπορεί να αλλαχτεί μόνο η πόρτα(τωρινή είναι απλή αλουμινίου) με θωρακισμένη κλπ κ πάνω στην ήδη υπάρχουσα κάσα να βάλει κοίλο δοκούς με αποτέλεσμα το φύλλο της πόρτας να μικρύνει κατά 5ποντους.δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα. Απλα αν θ αντέξει το βαροσ  της Θωρακισμενες πόρτας όλη η γύρω γύρω υπάρχουσα κατασκευή.

Τώρα από κλειδαριά ηλεκτρομαγνητική μας είπε την mottura b nova,αφαλό iseo r50 και μαγνητικό defender.

Το μαγνητικό defender τι ακριβώς είναι;κ κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε να το κλείνουμε;

Αυτες οι κλειδαριές χρειάζονται κάποια ειδική Συντηρηση κάθε χρόνο κ κόστος;

υπερ και κατά σε ολα τα παραπάνω καθώς δεν έχουμε ελάχιστες γνώσεις σ αυτά;

οποιαδηποτε συμβουλή ,ευπρόσδεκτη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Vickyz είπε

Καλησπερα σας.ειμαστε σ αναζητηση αλλαγής πόρτας εισόδου πολυκατοικίας.θ αλλαχτεί μόνο το φύλλο της πόρτας καθώς η πρόσοψη έχει κ μεγάλη τζαμαρία και το κόστος ανεβαίνει πολυ(δεδομένου ότι είμαστε μόνο 5 διαμερίσματα). Ένας που ήρθε μας είπε μπορεί να αλλαχτεί μόνο η πόρτα(τωρινή είναι απλή αλουμινίου) με θωρακισμένη κλπ κ πάνω στην ήδη υπάρχουσα κάσα να βάλει κοίλο δοκούς με αποτέλεσμα το φύλλο της πόρτας να μικρύνει κατά 5ποντους.δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα. Απλα αν θ αντέξει το βαροσ  της Θωρακισμενες πόρτας όλη η γύρω γύρω υπάρχουσα κατασκευή.

Τώρα από κλειδαριά ηλεκτρομαγνητική μας είπε την mottura b nova,αφαλό iseo r50 και μαγνητικό defender.

Το μαγνητικό defender τι ακριβώς είναι;κ κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε να το κλείνουμε;

Αυτες οι κλειδαριές χρειάζονται κάποια ειδική Συντηρηση κάθε χρόνο κ κόστος;

υπερ και κατά σε ολα τα παραπάνω καθώς δεν έχουμε ελάχιστες γνώσεις σ αυτά;

οποιαδηποτε συμβουλή ,ευπρόσδεκτη.

Καλησπέρα θα πρεπει να μπουν δοκάρια (κοιλοδοκοι) βαρεως τυπου για να μπορουν να σηκωσουν το βάρος της θωρακισμένης. Εμας τα άλλαξαν ολα, μπήκε μια πόρτα του S.. πολύ βαριά θα ελεγα αν θυμάμαι καλα κόστος 4,500 μαζί με τα δοκάρια + τα τζαμια.
Το μαγνητικό defender για έμενα είναι περιττο, για πορτα εισόδου, κανείς δεν θα το κλειδώνει + οτι θα δαπανήσετε πολλα χρήματα για αντίγραφα κλειδιων αυτου. Βαλτε ενα απλο καλης ποιότητας πχ BD200 και θα ειστε μια χαρα, εφοσον ειστε λιγοι ενοικοι, καλύψτε την διαφορα χρηματων απο το μαγνητικο defender βάζοντας εναν καλύτερο κύλινδρο απο τον ISEO-R50 :)
Στο θεμα της κλειδαριάς θα κοιτάξετε τα ειναι abloy ηλεκτρο-μηχανικη ειναι η μονη που για κάποιες χιλιάδες ανοίγματα-κλεισίματα δεν παθαίνει τίποτα. Αυτη εχουμε στην δικιά μου πολυκατοικία εδω και 3 χρόνια περίπου και δεν εχει παθει τιποτα.
 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα θα πρεπει να μπουν δοκάρια (κοιλοδοκοι) βαρεως τυπου για να μπορουν να σηκωσουν το βάρος της θωρακισμένης. Εμας τα άλλαξαν ολα, μπήκε μια πόρτα του S.. πολύ βαριά θα ελεγα αν θυμάμαι καλα κόστος 4,500 μαζί με τα δοκάρια + τα τζαμια.
Το μαγνητικό defender για έμενα είναι περιττο, για πορτα εισόδου, κανείς δεν θα το κλειδώνει + οτι θα δαπανήσετε πολλα χρήματα για αντίγραφα κλειδιων αυτου. Βαλτε ενα απλο καλης ποιότητας πχ BD200 και θα ειστε μια χαρα, εφοσον ειστε λιγοι ενοικοι, καλύψτε την διαφορα χρηματων απο το μαγνητικο defender βάζοντας εναν καλύτερο κύλινδρο απο τον ISEO-R50 :)
Στο θεμα της κλειδαριάς θα κοιτάξετε τα ειναι abloy ηλεκτρο-μηχανικη ειναι η μονη που για κάποιες χιλιάδες ανοίγματα-κλεισίματα δεν παθαίνει τίποτα. Αυτη εχουμε στην δικιά μου πολυκατοικία εδω και 3 χρόνια περίπου και δεν εχει παθει τιποτα.
 

Τι εννοείτε θα πρέπει να κλειδώνουμε το μαγνητικό defender? Αφου δεν θ ανοίγουμε-ξεκλειδώνουμε με το κλειδί αλλά με μαγνητικό τικ;

Γράφει ότι είναι ατσάλι 2,5ποντων.

Αυτές τις τιμές μας έχει δέσει

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις

IMG_4148.jpeg

Επίσης, τα θυροτηλέφωνα που έχουμε τώρα είναι παλαιού τύπου χωρίς κάμερα και κάποια στιγμή θα αλλαχτούν. Υπάρχει περίπτωση η ηλεκτρομηχανικη κλειδαριά να μην λειτουργεί με το νέα εγκατάσταση κουδουνιών όταν την κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vickyz είπε

Τι εννοείτε θα πρέπει να κλειδώνουμε το μαγνητικό defender? Αφου δεν θ ανοίγουμε-ξεκλειδώνουμε με το κλειδί αλλά με μαγνητικό τικ;

Γράφει ότι είναι ατσάλι 2,5ποντων.

Αυτές τις τιμές μας έχει δέσει

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις

IMG_4148.jpeg

Επίσης, τα θυροτηλέφωνα που έχουμε τώρα είναι παλαιού τύπου χωρίς κάμερα και κάποια στιγμή θα αλλαχτούν. Υπάρχει περίπτωση η ηλεκτρομηχανικη κλειδαριά να μην λειτουργεί με το νέα εγκατάσταση κουδουνιών όταν την κάνουμε;

Το μαγνητικό κρύβει τον κύλινδρο. Πρέπει πρώτα να το ανοίγεις αυτό και μετά να ξεκλειδώσεις. Εδώ δεν το κάνουν σε πόρτα ορόφου σιγά μη το κάνουν σε κεντρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Vickyz είπε

Αφου δεν θ ανοίγουμε-ξεκλειδώνουμε με το κλειδί αλλά με μαγνητικό τικ;

Καλημερα, καπου εχεις μπερδευτει η δεν εχει σαφηνιστεί πως θα ανοιγει η πορτα. Το "τικ" που λες προφανως δεν ειναι αλλο απο το RF key tag (photo). Για να ανοιξει η πορτα με αυτο προυποθετει να υπαρχει access control αναγνωστη, που δεν βλεπω στην προσφορα που ανερτησες, και σε κάποιες θυροτηλεοράσεις το access control βρισκεται στην μπουτονιέρα.
Ρωτα πως ακριβως θα ανοιγει η πορτα. Με Key tag ή με κλειδι?

10 ώρες πριν, Vickyz είπε

Επίσης, τα θυροτηλέφωνα που έχουμε τώρα είναι παλαιού τύπου χωρίς κάμερα και κάποια στιγμή θα αλλαχτούν. Υπάρχει περίπτωση η ηλεκτρομηχανικη κλειδαριά να μην λειτουργεί με το νέα εγκατάσταση κουδουνιών όταν την κάνουμε;

Θα λειτουργεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα

Screenshot from 2024-05-20 08-21-03.png

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλημερα, καπου εχεις μπερδευτει η δεν εχει σαφηνιστεί πως θα ανοιγει η πορτα. Το "τικ" που λες προφανως δεν ειναι αλλο απο το RF key tag (photo). Για να ανοιξει η πορτα με αυτο προυποθετει να υπαρχει access control αναγνωστη, που δεν βλεπω στην προσφορα που ανερτησες, και σε κάποιες θυροτηλεοράσεις το access control βρισκεται στην μπουτονιέρα.
Ρωτα πως ακριβως θα ανοιγει η πορτα. Με Key tag ή με κλειδι?

Θα λειτουργεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα

Screenshot from 2024-05-20 08-21-03.png

Καλημερα.ναι,όντως έχω μπερδευτεί λίγο.

αρα για ν ανοίγει με το rf key tag που έβαλες κ στη φωτό προϋποθέτει ουσιαστικά να υπάρχει κ αντίστοιχα πιο απλα σύστημα θυροτηλεόρασης.διοτι με απλα κουδούνια που δεν έχουν θυροτηλεόραση δεν θα λειτουργεί.αρα εμείς θ ανοίγουμε απέξω με το κλειδί κ από μέσα με το χερούλι κ θα κλειδώνει αυτόματα στην έξοδο ή στην είσοδο μας.σωστα το κατάλαβα;

αν είναι έτσι για ποιο λόγο να μας έχει βάλει στη προσφορά κ τα rf key tag?


συγνωμη για τις τόσες ερωτήσεις;

6 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Το μαγνητικό κρύβει τον κύλινδρο. Πρέπει πρώτα να το ανοίγεις αυτό και μετά να ξεκλειδώσεις. Εδώ δεν το κάνουν σε πόρτα ορόφου σιγά μη το κάνουν σε κεντρική.

Άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να το βάλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vickyz είπε

διοτι με απλα κουδούνια που δεν έχουν θυροτηλεόραση δεν θα λειτουργεί.αρα εμείς θ ανοίγουμε απέξω με το κλειδί κ από μέσα με το χερούλι κ θα κλειδώνει αυτόματα στην έξοδο ή στην είσοδο μας.σωστα το κατάλαβα;

Σωστα καταλαβες, εναλλακτικά μπαινει και αναγνώστης προσθετά (photo). Καλυτερα ρωτα τον ιδιο τον εγ/τη να σου εξηγήσει πως ακριβώς θα γίνεται το άνοιγμα της πορτας για να μην υπάρξουν παρερμηνείες.

Screenshot from 2024-05-20 08-51-48.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Vickyz said:

Επίσης, τα θυροτηλέφωνα που έχουμε τώρα είναι παλαιού τύπου χωρίς κάμερα και κάποια στιγμή θα αλλαχτούν. Υπάρχει περίπτωση η ηλεκτρομηχανικη κλειδαριά να μην λειτουργεί με το νέα εγκατάσταση κουδουνιών όταν την κάνουμε;

εαν αλλαχθουν τα παντα απο τα κουδουνια, αναλογα τη μαρκα + το νεο τροφοδοτικο τους + την καλωδιωση τοτε σιγουρα θα χρειαστει προσοχη με οποιαδηποτε ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια.

προσοχη γιατι ο κουδουνας θα μεταφερει το προβλημα σε αυτον που εβαλε την κλειδαρια & ο πορτας σε αυτον που εβαλε τα νεα κουδουνια....εσυ εννοειται θα εισαι στη μεση !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και με φωτογραφίες 

Πηγα και ρωτησα σε κλειδαραδες. Μου ειπαν οτι θελει αλλαγή κλειδαριας, οχι μονο μυλου επειδη μου είπε ενας εσπασε ενα ελατήριο.

Ενας μου ειπε cisa ap4 κλειδαριά και μυλος, μη αντιγραψιμο κλειδι 430€ !

Ο αλλος iseo η agb scudo 230€-280€. Με defender ολα και μη αντιγραψιμο κλειδι.

Εχω μπερδευτει

IMG-9d85ee0ca6e43c06a2dcf2aa049af0ef-V.jpg

IMG-4a28690340559e63818df9cef96e6208-V.jpg

IMG-70adce371317c5fa2c0fe8ca783b9861-V.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Επανέρχομαι και με φωτογραφίες 

Πηγα και ρωτησα σε κλειδαραδες. Μου ειπαν οτι θελει αλλαγή κλειδαριας, οχι μονο μυλου επειδη μου είπε ενας εσπασε ενα ελατήριο.

Ενας μου ειπε cisa ap4 κλειδαριά και μυλος, μη αντιγραψιμο κλειδι 430€ !

Ο αλλος iseo η agb scudo 230€-280€. Με defender ολα και μη αντιγραψιμο κλειδι.

Εχω μπερδευτει

 

Mε τι defender?. Εχει defender του 20αρικου και του 100αρικου.
Δεν ειναι ολα τα ιδια.. Εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις iseo η scudo δες και τον Kaba experT plus, abloy protec2, EVVA ICS , EVVA 4KS, ακομα και τον EVVA EPS-5. O abloy p2 ειναι ενας απο τους τοπ και το κλειδι του ειναι οικονομικο αν θελεις αντικλειδια, εχει απο 12 ευρω.
Δεν ξερω αν παρεις τα υλικα απο Αθηνα ποσο θελει ενας κλειδαράς να στα τοποθετήσει εκει ? Κανα 80αρι με 100 φαντάζομαι..

Πχ οι τιμες που παιζουν ειναι (στο περιπου, απο ερευνα που εκανα) :
Cisa Rev pro - 65 ευρω
Defender -  Disec Sferik Rok - 35 ευρω
DORMAKABA EXPERT PLUS - 155 ευρω
EVVA 4KS - 200 eυρω
EVVA ICS - 125 ευρω
EVVA EPS - 85 ευρω
Abloy p2 - 175 ευρω
Δες επίσης μηπως σε συμφέρει να βαλεις omega plus με κοστος 175 ευρω  + Disec BD10800 για την omega με 55 ευρω
Εχει και σετ που πουλανε που μπορεις να τα παρεις σε ακομα καλυτερη τιμη.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κλειδαρια και να διαλέξω, θα μπει η υπάρχει περίπτωση να μου πουνε οτι δεν ταιριάζει στην συγκεκριμένη πόρτα;

Πέτρο σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Οτι κλειδαρια και να διαλέξω, θα μπει η υπάρχει περίπτωση να μου πουνε οτι δεν ταιριάζει στην συγκεκριμένη πόρτα;

Πέτρο σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου

Κλειδαριά μετράς το κεντρο εκει που μπαινει το κλειδι προς την ακρη και παίρνεις την αντίστοιχη της Cisa με 4 πίρους και την γλωσσά κατω. Θα σου πει ο @mclein² ποια ακριβώς ειναι οταν δει το νημα. Για τους κυλίνδρους εχω βαλει διάσταση 30-50 παλι και εκει θα σου πει ο "ειδικός" μας :)
Πχ σε αυτη την φωτο βλεπεις οτι το κεντρο ειναι 63cm. Αυτο πρεπει να μετρησεις στην δικια σου.

 

B6515-48-DIMENSIONS.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μια γνώμη για τη κλειδαριά mottura με κύλινδρο project cilindri η κάτι τέτοιο δε ξέρω παραπάνω πληροφορίες. Απλά έβαλα μια πόρτα ασφαλείας φτηνή και μου είπε ο μάστορας η συγκεκριμένη κλειδαριά είναι καλή και καλύτερη από τη securemme k2 ισχύει  κάτι τέτοιο η να την αλλάξω? Η κλειδαριά είναι αυτή εδώ:

 https://www.mottura.it/en/products/high-security-cylinders/basic-cylinders-project

 

https://www.leroymerlin.it/prodotti/ferramenta/serrature-e-cilindri/cilindri-delle-serrature/cilindri-a-infilare-profilo-europeo-project-mm-102-decentrato-31x71-84160193.html

Επεξ/σία από spirosR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...