Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 04/05/2024 at 01:36, malmsteen1984 said:

χάλασε η κλειδαριά της πόρτας. δεν κλειδώνει και ανοίγει με δυσκολία. εδώ και καιρό έδειχνε υποθέτω σημάδια ότι θα γίνει επειδή είχε κρεμάσει λίγο το χερούλι. τι βάζουμε τώρα?

κυλινδρος-defender-κλειδαρια. είχαμε το παλιό κλειδί τύπου χρηματοκιβωτίου...

μέχρι 200 ευρώ υπάρχει κάτι αξιοπρεπές που να παρέχει ασφάλεια? (θεσσαλονίκη)

 

ευχαριστώ

κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 hours ago, macrun said:

Καλησπέρα μετά από καιρό. Πρόκειται να αλλαχτεί η πόρτα στην είσοδο της πολυκατοικίας με μια πόρτα ασφαλείας με διπλή θωράκιση. Θα ήθελα μια πρόταση για κλειδαριά και κύλινδρο.

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία κυρίως και έπειτα η ευκολία χρήσης και η δυνατότητα να βγαίνουν κλειδιά σχετικά εύκολα. Τώρα για την ασφάλεια τα ξερετε. Δεν περιμένω πολλά από τους ιδιοκτήτες στο να την κλειδώνουν κτλ. Δεν ξέρω καν αν εχει νόημα για defender. 

γνωριζεις τι ειναι διπλη θωρακιση ; 

εαν ναι, σε τι ακριβως θα σου χρησιμευσει σε μια κεντρικη πυλη ενος κτηριου ;

τα 2 σημαντικά λαθη του 90% των υποψηφιων αγοραστων θωρακισμενης πορτας :

1. εαν δε μπει αυτοματου κλειδωματος ηλεκτρομηχανικη (iseo ή mottura) ή τυπου abloy = πεταξατε τα χρηματα σας.

2. εαν δεν εχετε διαχειριστη ικανο να κρατησει μια καρτα ιδιοκτησιας & να βγαινουν "ευκολα" αντικλειδια αλλα "ελεγχομενα" απο εναν αξιοπιστο κλειδαρα (ουσιαστικα συνεργατη της πολυκατοικιας) = παλι εχετε πεταξει τα χρηματα σας.

8 hours ago, malmsteen1984 said:

κάποια πρόταση?

τις προτασεις θα τις φερεις εσυ απο 2-3-10-500 κλειδαραδες / επαγγελματιες της περιοχης σου και θα σου γραψουμε την αποψη μας.

δεν μπορουμε να πουμε βαλε αυτα - χωρις να δουμε καν την πορτα - / - χωρις να ξερουμε τι ακριβως δουλευει στην περιοχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

γνωριζεις τι ειναι διπλη θωρακιση ; 

εαν ναι, σε τι ακριβως θα σου χρησιμευσει σε μια κεντρικη πυλη ενος κτηριου ;

Δεν ξέρω πως το ορίζει ο καθένας ή αν υπάρχει κάποιο στανταρντ, εγω το μεταφράζω ως Ν φύλλα από λαμαρίνες και Μ κάθετα νεύρα. Δεν ξέρω καν αν τα νεύρα υπολογίζονται. Η λογική μου σε αυτό είναι ότι μπορεί να συμβάλλει στην στιβαρότητα της πόρτας. Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο έξτρα κόστος οπότε εκτός κι αν εχει κάποιο αρνητικό, ας μπει.

2 ώρες πριν, mclein² είπε

τα 2 σημαντικά λαθη του 90% των υποψηφιων αγοραστων θωρακισμενης πορτας :

1. εαν δε μπει αυτοματου κλειδωματος ηλεκτρομηχανικη (iseo ή mottura) ή τυπου abloy = πεταξατε τα χρηματα σας.

Εδω θέλω βοήθεια. Οκ να μπει ηλεκτρομηχανική για την έξτρα ασφάλεια και για να χει νόημα η κλειδαριά. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη και οικονομική πρόταση εδώ; 

2 ώρες πριν, mclein² είπε

2. εαν δεν εχετε διαχειριστη ικανο να κρατησει μια καρτα ιδιοκτησιας & να βγαινουν "ευκολα" αντικλειδια αλλα "ελεγχομενα" απο εναν αξιοπιστο κλειδαρα (ουσιαστικα συνεργατη της πολυκατοικιας) = παλι εχετε πεταξει τα χρηματα σας.

Σε αυτό είμαστε οκ, έχουμε.

2 ώρες πριν, mclein² είπε

τις προτασεις θα τις φερεις εσυ απο 2-3-10-500 κλειδαραδες / επαγγελματιες της περιοχης σου και θα σου γραψουμε την αποψη μας.

δεν μπορουμε να πουμε βαλε αυτα - χωρις να δουμε καν την πορτα - / - χωρις να ξερουμε τι ακριβως δουλευει στην περιοχη σου.

Αυτό είναι το δύσκολο. Είχα κάνει και στο παρελθον την αναζήτηση (για την δικιά μου πόρτα) με μεγάλη αποτυχία. Και τελικα εψαξα μόνος μου, ρώτησα εδώ και έβγαλα άκρη και είμαι σουπερ ευχαριστημένος με ISEO X1R Smart + Evva MCS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, macrun said:

Εδω θέλω βοήθεια. Οκ να μπει ηλεκτρομηχανική για την έξτρα ασφάλεια και για να χει νόημα η κλειδαριά. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη και οικονομική πρόταση εδώ; 

οικονομικο + αξιοπιστο δεν υπαρχει ως γενικη προταση.

εφοσον τα εχεις βαλει και σπιτι σου και ξερεις νομιζω η αποψη μου ειναι περιττη οταν εχεις δαπανησει σοβαρο ποσο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, mclein² said:

τις προτασεις θα τις φερεις εσυ απο 2-3-10-500 κλειδαραδες / επαγγελματιες της περιοχης σου και θα σου γραψουμε την αποψη μας.

δεν μπορουμε να πουμε βαλε αυτα - χωρις να δουμε καν την πορτα - / - χωρις να ξερουμε τι ακριβως δουλευει στην περιοχη σου.

τι εννοείς τι ακριβώς δουλεύει στην περιοχή μου? δεν είναι όλα τα ίδια στη χώρα? θεσσαλονίκη μένω.

μια απλή εργολαβική θωρακισμένη πόρτα η οποία έχει την κλασική παλιά κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (τρίαινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, malmsteen1984 said:

τι εννοείς τι ακριβώς δουλεύει στην περιοχή μου? δεν είναι όλα τα ίδια στη χώρα? θεσσαλονίκη μένω.

μια απλή εργολαβική θωρακισμένη πόρτα η οποία έχει την κλασική παλιά κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου (τρίαινα)

οχι, δε δουλευουν ολοι τα ιδια στη χωρα...ουτε ολες οι περιοχες ειναι ιδιες !

βεβαια η θεσσαλονικη εχει ενα χαρακτηριστικο οτι με μια κλειδαρια ενας επαγγελματιας βγαζει ενα βδομαδιατικο αλλα αν το ξεπερασουμε αυτο, υπαρχουν 2-3 επαγγελματιες εκει που μπορουν να σου δωσουν μια αξιοπρεπη λυση στα χρηματα που διαθετεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, προσφορά 380e για Βόρεια Προάστεια Αττικής για αλλαγή από κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε πόρτα ασφαλείας με ΦΠΑ και τοποθέτηση:
Cisa Revolution Pro, Evva Ics 80(30x50) (3 κλειδιά), Defender Disec Mr500 (2 κλειδιά), Διακοσμητικό

Είναι καλή; Μήπως αντί για μαγνητικό defender να βάλω κάποιο πιο καλό αφαλό Evva 4ks ή Alboy Protec 2 ή κάποιον άλλο;

 

Επεξ/σία από dtsiat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dtsiat said:

Καλησπέρα, προσφορά 380e για Βόρεια Προάστεια Αττικής για αλλαγή από κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε πόρτα ασφαλείας με ΦΠΑ και τοποθέτηση:
Cisa Revolution Pro, Evva Ics 80(30x50) (3 κλειδιά), Defender Disec Mr500 (2 κλειδιά), Διακοσμητικό

Είναι καλή; Μήπως αντί για μαγνητικό defender να βάλω κάποιο πιο καλό αφαλό Evva 4ks ή Alboy Protec 2 ή κάποιον άλλο;

 

Προσωπικα θα πηγαινα στα ιδια χρηματα σε καλυτερο κυλινδρο και ενα καλο αλλα οχι μαγνητικο defender. Το μαγνητικο θα πρεπει να θυμαστε να το κλεινετε αλλιως χανει το νοημα του συν βλεπω δινει μονο 2 κλειδακια αρα αν χρειαστειτε και αλλα μελλοντικα ανεβαινει το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dtsiat said:

Καλησπέρα, προσφορά 380e για Βόρεια Προάστεια Αττικής για αλλαγή από κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε πόρτα ασφαλείας με ΦΠΑ και τοποθέτηση:
Cisa Revolution Pro, Evva Ics 80(30x50) (3 κλειδιά), Defender Disec Mr500 (2 κλειδιά), Διακοσμητικό

Είναι καλή; Μήπως αντί για μαγνητικό defender να βάλω κάποιο πιο καλό αφαλό Evva 4ks ή Alboy Protec 2 ή κάποιον άλλο;

 

χωρις να εχω δει την πορτα, περιπου 340 ~ 350 ΜΕ το φπα ειναι το αναμενομενο.

μπορει να εχει τεχνικες δυσκολιες η περιπτωση...

θα πηγαινα σε 4ks ή abloy με bd200 μαλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mclein² είπε

χωρις να εχω δει την πορτα, περιπου 340 ~ 350 ΜΕ το φπα ειναι το αναμενομενο.

μπορει να εχει τεχνικες δυσκολιες η περιπτωση...

θα πηγαινα σε 4ks ή abloy με bd200 μαλλον...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχετε προτίμηση ανάμεσα σε μια από τις δύο ή κάποιο άλλο κύλινδρο στα ίδια περίπου χρήματα;

21 ώρες πριν, Sebu είπε

Προσωπικα θα πηγαινα στα ιδια χρηματα σε καλυτερο κυλινδρο και ενα καλο αλλα οχι μαγνητικο defender. Το μαγνητικο θα πρεπει να θυμαστε να το κλεινετε αλλιως χανει το νοημα του συν βλεπω δινει μονο 2 κλειδακια αρα αν χρειαστειτε και αλλα μελλοντικα ανεβαινει το κοστος.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Νομίζω ότι κι εγώ είχα τους ίδιους ενδιασμούς και μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του μαγνητικού defender. Οπότε κάποια πρόταση για ένα καλό κύλινδρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dtsiat είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχετε προτίμηση ανάμεσα σε μια από τις δύο ή κάποιο άλλο κύλινδρο στα ίδια περίπου χρήματα;

Ευχαριστώ για την πρόταση. Νομίζω ότι κι εγώ είχα τους ίδιους ενδιασμούς και μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του μαγνητικού defender. Οπότε κάποια πρόταση για ένα καλό κύλινδρο;

Εγω θα εβαζα τον abloy γιατι και ασφαλης ειναι (ακομα) και φθηνα κλειδιά εχει για αντιγραφα (κοντα στα 12 ευρω), ενω με στον EVVA ειναι πολυ ποιο ακριβα τα κλειδιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dtsiat said:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχετε προτίμηση ανάμεσα σε μια από τις δύο ή κάποιο άλλο κύλινδρο στα ίδια περίπου χρήματα;

Ευχαριστώ για την πρόταση. Νομίζω ότι κι εγώ είχα τους ίδιους ενδιασμούς και μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του μαγνητικού defender. Οπότε κάποια πρόταση για ένα καλό κύλινδρο;

Νομιζω προτεινες ηδη μονος σου 2 αριστους κυλινδρους abloy ή evva 4ks. Ειναι απο το πανω ραφι και θα εισαι παραπανω απο οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dtsiat said:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχετε προτίμηση ανάμεσα σε μια από τις δύο ή κάποιο άλλο κύλινδρο στα ίδια περίπου χρήματα;

Ευχαριστώ για την πρόταση. Νομίζω ότι κι εγώ είχα τους ίδιους ενδιασμούς και μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα του μαγνητικού defender. Οπότε κάποια πρόταση για ένα καλό κύλινδρο;

εγω θα εβαζα abloy λογω σπανιοτητας & με τη λογικη οτι δε θα παραβιαστει ποτε σε mainstream φαση.

αλλα μιλαμε για ΤΟΠ προϊοντα...οτι και να παρεις θα εισαι μια χαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων σε όσους μοιράζονται γενναιόδωρα τις γνώσεις τους. Είμαι σε διαδικασία επιλογής θωρακισμένης πόρτας για καινούριο διαμέρισμα σε απόκεντρη περιοχή της Θεσσαλονίκης (Τριανδρία). Ο συνεργάτης του εργολάβου είναι η γνωστή ελληνική κατασκευαστική με έδρα τη Νέα Καβάλα Κιλκίς. Βλέποντας τα χαρακτηριστικά της προτεινόμενης πόρτας αποφάσισα αρχικά αναβάθμισή της με μόνωση πετροβάμβακα (+40€). Ερχόμενος στο ζήτημα του συνδυασμού κλειδαριά-defender-αφαλός μου πρότειναν ως extra κλειδαριά cisa γραναζωτή χωρίς καταπέλτη γιατί καταστρέφεται αναγκαστικά η κλειδαριά μετά την επέμβαση του διαρρήκτη (+40€, υπάρχει όντως τέτοια;), μαγνητικό defender Disec Mrm 29 (+180€, υπερβολικό μου φαίνεται το ποσό) και αφαλό mottura champions pro (+110 €). Υπάρχει η δυνατότητα να τους πάω οποιοδήποτε σετ και να το τοποθετήσουν. Μια σκέψη μου (δεδομένου ότι δουλεύουν mottura σε καλές τιμές) είναι να ζητήσω τον C55 (5 κλειδιά + αντιγραφή στην Ιταλία). Άλλες προτάσεις για "δυνατό" σετ με στόχευση στο piece of mind σε βάθος χρόνου; Δεν με πειράζει το κόστος των επιπλέον αντιγράφων κλειδιών παρά μόνο να μην είναι ευαίσθητος ο αφαλός.

ΥΓ1: Οι αναφερόμενες τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

ΥΓ2: Μπορείτε να φανταστείτε ποιον securemme αφαλό έχουν βασική επιλογή!

Επεξ/σία από poraios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...