Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, geotrvs είπε

Καλησπέρα σε όλους!!

Σε πόρτα ασφαλείας στο καινούργιο σπίτι μου, έγινε λάθος παράδοση κλειδιών σε σχέση με το κλειδί (για τους μαστορους). Τώρα που ήθελα να χρησιμοποιήσω απο τα 5 κλειδιά δυστυχώς δεν δουλεύουν. Έχουν χαθεί οπότε η πιο εφικτή λύση είναι να αλλάξω κύλινδρο. 

Η κλειδαριά και ο κύλινδρος (30-50) είναι

multi safe. 

Η πόρτα έχει defender (χωρίς να είμαι γνώστης) οχι τίποτα το σπουδαίο φαντάζομαι. Πιστεύετε πρέπει να το αλλάξω; 

Αυτό που θέλω είναι να μου προτείνετε ένα καλό κύλινδρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το εύρος τιμής περιπου 150-200€ πάνω κάτω.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!! 

20240424_173117.jpg

Καλο θα ειναι (αν θελεις) να γραψεις περιοχη για να σου πουν ποιος κυλινδρος ειναι καλυτερος στην γειτονια σου.. Εγω θα τα αλλαζα ολα μαζι σετ (κυλινδρος-defender-κλειδαρια) γιατί τιποτα απο αυτα που εχεις δεν ειναι αξιόλογα. Στα 250~300 βρισκεις αξιολογες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλο θα ειναι (αν θελεις) να γραψεις περιοχη για να σου πουν ποιος κυλινδρος ειναι καλυτερος στην γειτονια σου.. Εγω θα τα αλλαζα ολα μαζι σετ (κυλινδρος-defender-κλειδαρια) γιατί τιποτα απο αυτα που εχεις δεν ειναι αξιόλογα. Στα 250~300 βρισκεις αξιολογες επιλογες.

Ηράκλειο Κρήτης είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, geotrvs said:

Καλησπέρα σε όλους!!

Σε πόρτα ασφαλείας στο καινούργιο σπίτι μου, έγινε λάθος παράδοση κλειδιών σε σχέση με το κλειδί (για τους μαστορους). Τώρα που ήθελα να χρησιμοποιήσω απο τα 5 κλειδιά δυστυχώς δεν δουλεύουν. Έχουν χαθεί οπότε η πιο εφικτή λύση είναι να αλλάξω κύλινδρο. 

Η κλειδαριά και ο κύλινδρος (30-50) είναι

multi safe. 

Η πόρτα έχει defender (χωρίς να είμαι γνώστης) οχι τίποτα το σπουδαίο φαντάζομαι. Πιστεύετε πρέπει να το αλλάξω; 

Αυτό που θέλω είναι να μου προτείνετε ένα καλό κύλινδρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το εύρος τιμής περιπου 150-200€ πάνω κάτω.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!! 

20240424_173117.jpg

επειδη ΚΑΙ η πορτα ΚΑΙ η κλειδαρια ΚΑΙ ο κυλινδρος ΚΑΙ το ντιφεντερ ειναι για τα σκουπιδια...

μεχρι να εχεις προβλημα με την κλειδαρια ή με την πορτα ή με τους εκτροπεις, αλλαξε μονο εναν κυλινδρο.

12 hours ago, geotrvs said:

Ηράκλειο Κρήτης είμαι. 

και επειδη εισαι σε περιοχη που δεν εχει εγκληματικοτητα αθηναϊκη ή σαλονικιώτικη...
παρε εναν κυλινδρο σαν αυτον που ειχε η πορτα στα 25 ~ 30 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νοικιάζω κέντρο Θεσσαλονίκη και τα τελευταία χρόνια έχουν μπει σε 3-4 διαμερίσματα στην οικοδομή μου. Η τελευταία φορά έγινε πριν από λίγο καιρό στο διπλανό διαμέρισμα, αν και έμαθα οτι δεν είχε κλειδώσει την πόρτα οπότε δεν ήταν και high tech διάρρηξη.

Στο επι τούτου. Έχω παλιά ξύλινη πόρτα όπως θα δείτε από τις φωτό (φαίνεται κίολας ότι κάποτε πήγαν να την ανοίξουν) και σκέφτομαι μήπως πω στον ιδιοκτήτη μήπως βάλουμε μια θωρακισμένη. Αν και μέχρι να γίνει αυτό, σκέφτηκα μήπως μπορώ να αλλάξω την securemme την πάνω που έτσι και αλλιώς δε κλειδώνω ποτέ με μια κλειδαριά + κύλινδρο, τα οποία μετέπειτα θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην θωρακισμένη. Είναι δυνατόν αυτό? Επίσης είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος?

Τέλος και ο κάτω κύλινδρος δεν είναι κάτι σοβαρό, θυμάμαι κάποια φάση τον είχα αλλάξει μόνος με ένα 20-25 ευρώ, έχει νόημα να τον αλλάξω και αυτόν ή/και την κλειδαριά?

BTW congrats στους ειδικούς και μη τακτικούς, έχοντας διαβάσει αρκετά post, προσφέρετε σημαντική βοήθεια στο λαό.

secureme.jpg

cisa.jpg

cisa front.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαπίλα κι άγιος ο θεός.

Καλύτερα να κλειδώνεις και την πρόσθετη (πάνω) κλειδαριά μέχρι να μπει θωρακισμένη. Αν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος διάρρηξης και δεν δέχεται την αλλαγή ο ιδιοκτήτης, απλά άλλαξε σπίτι. (απλό τρόπος του λέγειν, αλλά και τι άλλο να κάνεις)

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποια πρόταση για αφαλό σε πόρτα ασφαλείας εισόδου πολυκατοικίας που να αντέχει την μεγάλη χρήση και να έχει φθηνά κλειδιά (50) ;IMG_20240501_132524.jpg.25d85332c9373c31de88bc0840110dff.jpg

Επεξ/σία από panosss567
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε κλειδαράς σπίτι μας να πάρει μέτρα και να φέρει δείγματα (δείγμα εννοούσε το χρώμα). Δεν μας έδωσε καμία προσφορά είπε απλα τι κλειδαριά θα βάλει και για αφαλό μία ιταλική μου πε ονομασία αλλά πως να το θυμάμαι απέξω και πιο καλή ακόμα ειπε μια γερμανική F9 κάτι τέτοιο. Του πα θα μας τα γράψετε κιόλας και είπε σας παρακαλώ μην με αμφισβητείτε για να σας το λέω ξέρω ότι ειναι καλές και είμαι γείτονας δεν ρισκάρω το όνομα μου στην γειτονιά.

Εμείς θα τον προτιμούσαμε προφανώς ως γείτονα, αλλά ίσως δεν ήθελε να δώσει προσφορά για να μην συγκρίνουμε τιμές με άλλους. Ε τι να πω χαλάστηκα με αυτό. Τι ήταν να μας τα γράψει; 

Του είπα πως δεν γνώριζα πως βάζει πόρτες και λέει ολοι οι κλειδαράδες βάζουν και δεν τις έχω στο μαγαζί γιατι ο χώρος ειναι μικρός αλλα στο site του δεν είδα ουτε εκεί κάτι με πόρτες. Ουτε το αναφέρει στις υπηρεσίες. Όχι πως με πειράζει αυτό προφανώς με κάποιον θα συνεργάζεται. Αλλά γιατι να μην το αναφέρει στο site ;

Επεξ/σία από little_fairy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, little_fairy είπε

Ήρθε κλειδαράς σπίτι μας να πάρει μέτρα και να φέρει δείγματα (δείγμα εννοούσε το χρώμα). Δεν μας έδωσε καμία προσφορά είπε απλα τι κλειδαριά θα βάλει και για αφαλό μία ιταλική μου πε ονομασία αλλά πως να το θυμάμαι απέξω και πιο καλή ακόμα ειπε μια γερμανική F9 κάτι τέτοιο. Του πα θα μας τα γράψετε κιόλας και είπε σας παρακαλώ μην με αμφισβητείτε για να σας το λέω ξέρω ότι ειναι καλές και είμαι γείτονας δεν ρισκάρω το όνομα μου στην γειτονιά.

Εμείς θα τον προτιμούσαμε προφανώς ως γείτονα, αλλά ίσως δεν ήθελε να δώσει προσφορά για να μην συγκρίνουμε τιμές με άλλους. Ε τι να πω χαλάστηκα με αυτό. Τι ήταν να μας τα γράψει; 

Του είπα πως δεν γνώριζα πως βάζει πόρτες και λέει ολοι οι κλειδαράδες βάζουν και δεν τις έχω στο μαγαζί γιατι ο χώρος ειναι μικρός αλλα στο site του δεν είδα ουτε εκεί κάτι με πόρτες. Ουτε το αναφέρει στις υπηρεσίες. Όχι πως με πειράζει αυτό προφανώς με κάποιον θα συνεργάζεται. Αλλά γιατι να μην το αναφέρει στο site ;

Από προσωπική εμπειρία, μακριά από τέτοιες περιπτώσεις....

Βρες κάποιους όσο το δυνατόν επαγγελματίες και ας σου δώσουν μια κανονική προσφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, little_fairy είπε

Ήρθε κλειδαράς σπίτι μας να πάρει μέτρα και να φέρει δείγματα (δείγμα εννοούσε το χρώμα). Δεν μας έδωσε καμία προσφορά είπε απλα τι κλειδαριά θα βάλει και για αφαλό μία ιταλική μου πε ονομασία αλλά πως να το θυμάμαι απέξω και πιο καλή ακόμα ειπε μια γερμανική F9 κάτι τέτοιο. Του πα θα μας τα γράψετε κιόλας και είπε σας παρακαλώ μην με αμφισβητείτε για να σας το λέω ξέρω ότι ειναι καλές και είμαι γείτονας δεν ρισκάρω το όνομα μου στην γειτονιά.

Εμείς θα τον προτιμούσαμε προφανώς ως γείτονα, αλλά ίσως δεν ήθελε να δώσει προσφορά για να μην συγκρίνουμε τιμές με άλλους. Ε τι να πω χαλάστηκα με αυτό. Τι ήταν να μας τα γράψει; 

Του είπα πως δεν γνώριζα πως βάζει πόρτες και λέει ολοι οι κλειδαράδες βάζουν και δεν τις έχω στο μαγαζί γιατι ο χώρος ειναι μικρός αλλα στο site του δεν είδα ουτε εκεί κάτι με πόρτες. Ουτε το αναφέρει στις υπηρεσίες. Όχι πως με πειράζει αυτό προφανώς με κάποιον θα συνεργάζεται. Αλλά γιατι να μην το αναφέρει στο site ;

Αν δεν σου δινει εγραφως το τι θα βαλει και ποσο θα κοστίσουν, μακρια, βρες αλλον. Βαλε μια οικονομική πόρτα και αναβάθμισε επειτα το σετ κυλίνδρου και defender. Ετσι εκανα και εγω και δεν το μετάνιωσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, little_fairy είπε

Ήρθε κλειδαράς σπίτι μας να πάρει μέτρα και να φέρει δείγματα (δείγμα εννοούσε το χρώμα). Δεν μας έδωσε καμία προσφορά είπε απλα τι κλειδαριά θα βάλει και για αφαλό μία ιταλική μου πε ονομασία αλλά πως να το θυμάμαι απέξω και πιο καλή ακόμα ειπε μια γερμανική F9 κάτι τέτοιο. Του πα θα μας τα γράψετε κιόλας και είπε σας παρακαλώ μην με αμφισβητείτε για να σας το λέω ξέρω ότι ειναι καλές και είμαι γείτονας δεν ρισκάρω το όνομα μου στην γειτονιά.

Εμείς θα τον προτιμούσαμε προφανώς ως γείτονα, αλλά ίσως δεν ήθελε να δώσει προσφορά για να μην συγκρίνουμε τιμές με άλλους. Ε τι να πω χαλάστηκα με αυτό. Τι ήταν να μας τα γράψει; 

Του είπα πως δεν γνώριζα πως βάζει πόρτες και λέει ολοι οι κλειδαράδες βάζουν και δεν τις έχω στο μαγαζί γιατι ο χώρος ειναι μικρός αλλα στο site του δεν είδα ουτε εκεί κάτι με πόρτες. Ουτε το αναφέρει στις υπηρεσίες. Όχι πως με πειράζει αυτό προφανώς με κάποιον θα συνεργάζεται. Αλλά γιατι να μην το αναφέρει στο site ;

Μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος/επαγγελματίας. Και μπορεί να είναι από αυτούς που πραγματικά "ο λόγος μου είναι συμβόλαιο"

Επειδή όμως μπορεί και να μην είναι κι εφόσον δεν δίνει κάτι σε χαρτί (99,9% ούτε και απόδειξη θα πάρεις αν συνεργαστείς αφού "μην με αμφισβητείτε για να σας το λέω ξέρω ότι ειναι καλές και είμαι γείτονας δεν ρισκάρω το όνομα μου στην γειτονιά") προσωπικά θα κοιτούσα κάτι άλλο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως.. Οι γνωστοί, οι συγγενείς και οι γείτονες ειναι αυτοι που σε δαγκώνουν. Λευκη επιταγη μην δωσεις, να δεις τι βαζει και να τα παραθεσεις εδω για συμβουλες. Σου μιλαω εκ πείρας..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ. Έχετε δίκιο...σίγουρα για να μην δίνει προσφορά κάτι παίζει. Τραγικό ειλικρινά λες και είμαστε χαζές ξέρω γω. Ας χάσει την δουλειά για να μάθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάλασε η κλειδαριά της πόρτας. δεν κλειδώνει και ανοίγει με δυσκολία. εδώ και καιρό έδειχνε υποθέτω σημάδια ότι θα γίνει επειδή είχε κρεμάσει λίγο το χερούλι. τι βάζουμε τώρα?

κυλινδρος-defender-κλειδαρια. είχαμε το παλιό κλειδί τύπου χρηματοκιβωτίου...

μέχρι 200 ευρώ υπάρχει κάτι αξιοπρεπές που να παρέχει ασφάλεια? (θεσσαλονίκη)

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από malmsteen1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...