Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Σε θωρακισμένη πόρτα με κλειδαριά securemme και απλό κλειδί χρηματοκιβωτιου με κλειδωμένη τη πόρτα, όταν πάμε να ξεκλειδώσουμε, το κλειδί δεν κάνει πλήρη περιστροφή. Δηλ μαγκωνει καπου στα μισά. Και αναγκαστικά φωνάξαμε κλειδαρα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά ή μόνο το κιτ κλειδιών? Δηλ όλο το κομμάτι με τη γλώσσα ή μόνο το μικρότερο κομμάτι που μπαίνει το κλειδί? 

Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος και προτάσεις για όποιο κομμάτι θέλει άλλαγμα 

Αθήνα βόρεια είμαι. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, navger said:

Καλησπέρα 

Σε θωρακισμένη πόρτα με κλειδαριά securemme και απλό κλειδί χρηματοκιβωτιου με κλειδωμένη τη πόρτα, όταν πάμε να ξεκλειδώσουμε, το κλειδί δεν κάνει πλήρη περιστροφή. Δηλ μαγκωνει καπου στα μισά. Και αναγκαστικά φωνάξαμε κλειδαρα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά ή μόνο το κιτ κλειδιών? Δηλ όλο το κομμάτι με τη γλώσσα ή μόνο το μικρότερο κομμάτι που μπαίνει το κλειδί? 

Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος και προτάσεις για όποιο κομμάτι θέλει άλλαγμα 

Αθήνα βόρεια είμαι. 

Ευχαριστώ 

εαν τα κλειδια ειναι σε καλη κατασταση ΙΣΩΣ το εσωζες για να γλιτωσεις χρηματα με αλλαγη συνδιασμου.

βεβαια ενα κιτ κοστιζει 50€ εως 70€ ευρω & μια αλλαγη κλειδαριας απο 140€ οποτε αναλογικα δε σε συμφερει ο συνδιασμος σε καθε περιπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης μου, Υπάρχει καλή κλειδαριά (κατα προτίμηση διπλής ενέργειας) να αντικαταστήσω την δεύτερη κλειδαρια securemme (με κλειδι τύπου χρηματοκιβωτίου) σε ξύλινη πόρτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω στο μέλλον σε θωρακισμένη πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Τελείως άσχετος εδώ, θέλω να παραγγείλω μια πόρτα ασφαλείας αλλά οι πορτάδες που έχω ρωτήσει δεν χρησιμοποιούν τις κλειδαριές και τους αφαλούς που προτείνετε εδώ ως πιο ασφαλείς αλλά κάποια άλλα μοντέλα.

Η απορία μου είναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να τοποθετήσω ένα κιτ κλειδαριάς+αφαλού+defender που βρήκα σε ένα site κλειδαρά; (π.χ. σετ κλειδαριάς FIAM με κύλινδρο Abloy Protec 2, defender Disec BKS, Διαθέσιμα κέντρα: 63 – 73mm)

Λέω στον πορτά να μου φτιάξει την πόρτα στις προδιαγραφές της κλειδαριάς και μου τοποθετεί το κιτ επί τόπου;

'Η πρώτα φτιάχνω την πόρτα με μια ότι νά'ναι κλειδαριά και μετά βρίσκω ένα κιτ στα μέτρα της που θα την τοποθετήσει ο κλειδαράς;

Επίσης ποιες διαστάσεις πρέπει να κοιτάξω για να ταιριάξουν κλειδαριά και πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Γεια σε όλους. Τελείως άσχετος εδώ, θέλω να παραγγείλω μια πόρτα ασφαλείας αλλά οι πορτάδες που έχω ρωτήσει δεν χρησιμοποιούν τις κλειδαριές και τους αφαλούς που προτείνετε εδώ ως πιο ασφαλείς αλλά κάποια άλλα μοντέλα.

Η απορία μου είναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να τοποθετήσω ένα κιτ κλειδαριάς+αφαλού+defender που βρήκα σε ένα site κλειδαρά; (π.χ. σετ κλειδαριάς FIAM με κύλινδρο Abloy Protec 2, defender Disec BKS, Διαθέσιμα κέντρα: 63 – 73mm)

Λέω στον πορτά να μου φτιάξει την πόρτα στις προδιαγραφές της κλειδαριάς και μου τοποθετεί το κιτ επί τόπου;

'Η πρώτα φτιάχνω την πόρτα με μια ότι νά'ναι κλειδαριά και μετά βρίσκω ένα κιτ στα μέτρα της που θα την τοποθετήσει ο κλειδαράς;

Επίσης ποιες διαστάσεις πρέπει να κοιτάξω για να ταιριάξουν κλειδαριά και πόρτα;

Πόλη;

Θα πρότεινα να βρεις ένα κατάστημα που θα βάζει έστω γραναζωτή κλειδαριά μάρκας iseo/cisa/mottura/multlock,
Μετά αν γίνεται να σου βάλουν έστω ένα αξιόλογο defender (disec monolito bd200)

Τέλος μένει ο κύλινδρος που δύσκολα θα βγάλεις άκρη... Παίρνεις τον πιο φθηνό που βάζουν και τον αλλάζεις μετά την τοποθέτηση μόνος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pintourikio said:

Τέλος μένει ο κύλινδρος που δύσκολα θα βγάλεις άκρη... Παίρνεις τον πιο φθηνό που βάζουν και τον αλλάζεις μετά την τοποθέτηση μόνος σου.

Αθήνα βρισκομαι.

Δηλαδή αν θέλω τον abloy protec 2, ή τον Evva 4ks θα κουμπώσουν σε οποιαδήποτα γραναζωτή κλειδαριά μάρκας iseo/cisa/mottura/multlock έρθει με την πόρτα;

Σ'ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Αθήνα βρισκομαι.

Δηλαδή αν θέλω τον abloy protec 2, ή τον Evva 4ks θα κουμπώσουν σε οποιαδήποτα γραναζωτή κλειδαριά μάρκας iseo/cisa/mottura/multlock έρθει με την πόρτα;

Σ'ευχαριστώ

Θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα καταστήματα portablock, siamo, portanova. (Χωρίς να σημαίνει ότι θα βρεις 100% αυτό που θέλεις)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Omnio3 said:

Γεια σε όλους. Τελείως άσχετος εδώ, θέλω να παραγγείλω μια πόρτα ασφαλείας αλλά οι πορτάδες που έχω ρωτήσει δεν χρησιμοποιούν τις κλειδαριές και τους αφαλούς που προτείνετε εδώ ως πιο ασφαλείς αλλά κάποια άλλα μοντέλα.

Η απορία μου είναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να τοποθετήσω ένα κιτ κλειδαριάς+αφαλού+defender που βρήκα σε ένα site κλειδαρά; (π.χ. σετ κλειδαριάς FIAM με κύλινδρο Abloy Protec 2, defender Disec BKS, Διαθέσιμα κέντρα: 63 – 73mm)

Λέω στον πορτά να μου φτιάξει την πόρτα στις προδιαγραφές της κλειδαριάς και μου τοποθετεί το κιτ επί τόπου;

'Η πρώτα φτιάχνω την πόρτα με μια ότι νά'ναι κλειδαριά και μετά βρίσκω ένα κιτ στα μέτρα της που θα την τοποθετήσει ο κλειδαράς;

Επίσης ποιες διαστάσεις πρέπει να κοιτάξω για να ταιριάξουν κλειδαριά και πόρτα;

γραψε τα μαγαζια που επισκεφθηκες & τις προτασεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mclein² said:

γραψε τα μαγαζια που επισκεφθηκες & τις προτασεις τους

Δεν θα'θελα να γράψω επωνυμίες αλλά ο ένας αλουμινάς μου πρότεινε κλειδαρια και αφαλό Securemme (κ22,k64 και κάποιους άλλους) ή Guard100 και ένα συνδυασμό Μottura Champions - Project

και ο 2ος μου έδειξε έναν κατάλογο με iseo r6,r7,r50 και r500 σε συνδυασμό με κλειδαριά iseo ή cisa με defender bds16

Σήμερα ρώτησα και έναν κλειδαρά που κάνει και τοποθετήσεις πορτών και μου έιπε ότι ο Abloy Protec 2 επειδή έχει πολύ πολύπλοκο μηχανισμό του έχει βγάλει προβλήματα. Για τον EVVA 4ks δεν είχε κάποια ένσταση και μάλιστα λέει έχει και emergency mode που μπορεί να περιστραφεί απ'εξω αν έχεις ξεχάσει τα κλειδιά από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Omnio3 said:

Δεν θα'θελα να γράψω επωνυμίες αλλά ο ένας αλουμινάς μου πρότεινε κλειδαρια και αφαλό Securemme (κ22,k64 και κάποιους άλλους) ή Guard100 και ένα συνδυασμό Μottura Champions - Project

και ο 2ος μου έδειξε έναν κατάλογο με iseo r6,r7,r50 και r500 σε συνδυασμό με κλειδαριά iseo ή cisa με defender bds16

Σήμερα ρώτησα και έναν κλειδαρά που κάνει και τοποθετήσεις πορτών και μου έιπε ότι ο Abloy Protec 2 επειδή έχει πολύ πολύπλοκο μηχανισμό του έχει βγάλει προβλήματα. Για τον EVVA 4ks δεν είχε κάποια ένσταση και μάλιστα λέει έχει και emergency mode που μπορεί να περιστραφεί απ'εξω αν έχεις ξεχάσει τα κλειδιά από μέσα.

δεν ξερω το μπατζετ σου αλλα εχεις ξεκινησει λαθος.

δε γινεται να ψαχνεις θωρακισμενη πορτα σε αλουμινα για τον ιδιο λογο που δεν κανεις εγχειρηση καρδιας με ορθοπεδικο.

καλο θα ηταν να πας καταστηματα που κατασκευαζουν θωρακισμενες πορτες ή κανουν εισαγωγη απο το εξωτερικο τεραστιες ποσοτητες και εχουν το know - how που λενε και στο χωριο μου.

υγ - για το συναδελφο κλειδαρα δε λεω τιποτα, να σημειωσουμε μονο οτι ο abloy protec² διαθετει εξ'αρχης το emergency χωρις εξτρα χρεωση οπως ο 4ks (+15€ ~ 20€)

On 08/05/2024 at 20:05, mental said:

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης μου, Υπάρχει καλή κλειδαριά (κατα προτίμηση διπλής ενέργειας) να αντικαταστήσω την δεύτερη κλειδαρια securemme (με κλειδι τύπου χρηματοκιβωτίου) σε ξύλινη πόρτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω στο μέλλον σε θωρακισμένη πόρτα?

χρειαζεσαι σιγουρα μετατροπη / αλλαγη της κλειδαριας τυπου χρηματοκιβωτιου με ενα σετ κλειδαριας υποδοχης κυλινδρου & ντιφεντερ για ξυλινη πορτα. ακολουθως αγοραζεις εναν κυλινδρο απο 60€ και επανω διαστασης 30/50. 

το μονο που θα χρησιμοποιησεις στη θωρακισμενη ειναι ο κυλινδρος, γι'αυτο και θα παρεις 30/50 αντι για 30/30 που χρειαζεται η ξυλινη πορτα. το αισθητικο μονο θα σε χαλαει αλλα αυτος ειναι ο μονος δρομος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Ξεκίνησα από αλουμινάδες γιατί ήθελα να κάνω και κάτι άλλες εργασίες και σκέφτηκα μήπως πάρω καλύτερη προσφορά, αλλά τελικά δεν είδα κάποια διαφορά. Θα πρέπει να πάω στους ειδικούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Omnio3 said:

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Ξεκίνησα από αλουμινάδες γιατί ήθελα να κάνω και κάτι άλλες εργασίες και σκέφτηκα μήπως πάρω καλύτερη προσφορά, αλλά τελικά δεν είδα κάποια διαφορά. Θα πρέπει να πάω στους ειδικούς...

Οπως λεει και ο Γιωργος (mclein) ο αλουμινας επειδη δεν ειναι η δουλεια του θα παρει απο εσενα την παραγγελια, θα τη δωσει σε συνεργαζομενο δικο του πορτά και θα βαλει επανω και το καπελο/προμηθεια του.

Καλυτερα πηγαινε στην πηγη να γλιτωσεις και κατι και να συζητησεις επι της ουσιας και τις λυσεις κλειδαριας/ντιφεντερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Καλυτερα πηγαινε στην πηγη να γλιτωσεις και κατι και να συζητησεις επι της ουσιας και τις λυσεις κλειδαριας/ντιφεντερ

Ποια ειναι η πηγη δηλαδη? Οι 8 στους 10 πορταδες εξω, ψωνιζουν απο την ΚΕΤΕ στην Θεσσαλονικη. Η ΚΕΤΕ δεν βαζει πορτες. Μονο πουλάει. Σε πορτάδες και αλουμινάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω τι ισχυει Θεσσαλονικη.

Αθηνα υπαρχουν αρκετοι και αξιολογοι πορταδες θωρακισμενων.

Δες μηπως υπαρχει Μπαλ...... ή Σιαμ.. ή καποιος αλλος βορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετά από καιρό. Πρόκειται να αλλαχτεί η πόρτα στην είσοδο της πολυκατοικίας με μια πόρτα ασφαλείας με διπλή θωράκιση. Θα ήθελα μια πρόταση για κλειδαριά και κύλινδρο.

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία κυρίως και έπειτα η ευκολία χρήσης και η δυνατότητα να βγαίνουν κλειδιά σχετικά εύκολα. Τώρα για την ασφάλεια τα ξερετε. Δεν περιμένω πολλά από τους ιδιοκτήτες στο να την κλειδώνουν κτλ. Δεν ξέρω καν αν εχει νόημα για defender. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...