Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, hp8 είπε

τι θα τροφοδοτείς ? πχ 3-4 μπάνια - λατζα πιάτων ? κλπ Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά Αν τροφοδοτεί 3-4 καταναλώσεις ταυτόχρονα θα πρέπει να έχεις υπολογίσει και τις διατομές των σωλήνων για να μην έχεις πτώση πίεσης άρα μειωμένη παροχή

1.Δυο ηλιακοί σε σειρά Ενδέχεται (μάλλον σίγουρα) ο ένας να αδρανοποιείται κατά διάστημα λόγο του ότι θα έχει πάντα ζεστό  (δεν σημαίνει κάτι Αλλά θα πρέπει να έχεις δοχεία διαστολής στο κλειστό και στην τροφοδοσία τους οπωσδήποτε)  νερό και δεν θα έχουμε θερμοσιφωνισμο Φαινόμενο στο οποίο βασίζεται ο ηλιακός Δεν θα έχεις απότομη πτώση στην θερμοκρασία του ζεστού Συνεχής σταθερή θερμοκρασία για περισσότερο χρόνο ροής Εδώ μπορεις να ρευματοδοτεις μόνο τον έναν για οικονομία

2.Στο παράλληλα θα λειτουργούν σαν δυο ανεξάρτητοι ηλιακοί  Εδώ μπορεις να ρευματοδοτεις μόνο τον έναν για οικονομία

3. Ένας των 500 λίτρων Ασύμφορος στο ρεύμα αν δεν θέλεις όλη την ποσότητα του νερού

4.Και στις 3 περιπτώσεις προτείνεται  αναμεικτικη βαλβίδα

Τροφοδοσία σπιτιού με πολλά μέλη οικογένειας.Αφορα το ερώτημα σου στο τί θα τροφοδοτείται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, sonikk είπε

Τροφοδοσία σπιτιού με πολλά μέλη οικογένειας.Αφορα το ερώτημα σου στο τί θα τροφοδοτείται..

2 x200/4 τετραγωνικα πανελ και θα εισαι σουπερ

το υπερ η καλυτερη παροχη  ζεστου νερου

το μονο κατα ,το διπλο κοστος σερβις 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, takis1964 είπε

2 x200/4 τετραγωνικα πανελ και θα εισαι σουπερ

το υπερ η καλυτερη παροχη  ζεστου νερου

το μονο κατα ,το διπλο κοστος σερβις 

 

 

Γιατί όχι ένας 500αρης όμως;

Δηλαδή με δύο ηλιακούς 200αρηδες θα έχω περισσότερο ζεστό νερό και διάρκεια για περισσότερες μέρες όταν δεν έχει ηλιοφάνεια; Συνδεδεμένοι πώς; Παράλληλα ή σε σειρά;

Για να ξεκινάει ο ένας κ όταν τελειώνει το ζεστό νερό στον πρώτο ΤΟΤΕ να ξεκινάει ο δεύτερος πώς λέγεται η σύνδεση; Σε σειρά; Ή παράλληλη;

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά μήπως στα κατά είναι και το κόστος αγορας δύο ηλιακών;

Γιατί ενας 500αρης έρχεται πιο οικονομικος απ' ότι δύο 200άρηδες..

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενας αποδοτικος 200ρης εχει 4 τετραγωνικα πανελ ,τοτε τα 500 λιτρα θελουν 10 τετραγωνικα 

υπαρχει? οχι 

Και οπως ειπες, μονο 2 περιφερειακες εταιριες φτιαχνουν ,δεν εχεις μεγαλα περιθωρια επιλογης 

Εγω ειχα 2 παλαιοτερα συνδεμενους εν σειρα ,2 των 180 αλλα με 4 τετραγωνικα πανελ συνολικα

Ηταν παλαιοί ομως και τους αντικατεστησα με 1 νομπελ απολλων 200 με 4 ρι πανελ 

Παντως η ηλιοσακ αν τους πεις να σου βαλουν ακομα ενα πανελ πιστευω θα το κανουν 

υποψιν οτι τα μισα τετραγωνικα το καλοκαιρι πρεπει να τα σκεπαζεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, takis1964 είπε

Οταν ενας αποδοτικος 200ρης εχει 4 τετραγωνικα πανελ ,τοτε τα 500 λιτρα θελουν 10 τετραγωνικα 

υπαρχει? οχι 

Και οπως ειπες, μονο 2 περιφερειακες εταιριες φτιαχνουν ,δεν εχεις μεγαλα περιθωρια επιλογης 

Εγω ειχα 2 παλαιοτερα συνδεμενους εν σειρα ,2 των 180 αλλα με 4 τετραγωνικα πανελ συνολικα

Ηταν παλαιοί ομως και τους αντικατεστησα με 1 νομπελ απολλων 200 με 4 ρι πανελ 

Παντως η ηλιοσακ αν τους πεις να σου βαλουν ακομα ενα πανελ πιστευω θα το κανουν 

υποψιν οτι τα μισα τετραγωνικα το καλοκαιρι πρεπει να τα σκεπαζεις 

Για ηλιοσακ εννοείς για 500αρη με 10 τμ πάνελ αν τους πω να μου βάλουν;

Ναι έτσι πιστεύω και εγώ.Αλλωστε πολλές εταιρείες αν ζητήσεις έξτρα πάνελ δεν λένε όχι.

Πάντως για 500αρη έχω βρει 5-6 επιλογές.ηλιοσακ,Σκαιλαντ,ηλιοθερμ,Πολαρις,Σαν Πλάνετ,γκαουζερ.Υπαρχουν και δύο τρεις ακόμη εταιρείες πέραν αυτών που όμως δεν διάβασα καλές κριτικές.

Δεν θα απέκλεια και άλλες εταιρίες που μπορεί κατά παραγγελία να κατασκευάζουν τόσα λίτρα.

Ο Απόλλων που έβαλες της Νόμπελ είναι glass ή inox;

Tο ρωτάω γιατί στα λίτρα που θέλω μόνο γαλβανιζε βγαζουν λόγω υψηλού κόστους.Ουτε glass ούτε inox ούτε χαλκό.

Και το φοβάμαι αυτό μήπως σαν υλικό σαπίσει γρήγορα.

Μήπως ένα σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας είναι καλύτερο που βγάζουν μοντέλα με πολλά λίτρα; Απλά δεν ξέρω αν λειτουργούν με ρεύμα αυτά και είναι ασυμφορα.Εννοω αν έχει αντλία ηλεκτρική για να κατεβάζει κάτω το νερό στο μποιλερ και καίει ρεύμα όλο αυτό το σύστημα.

Επεξ/σία από sonikk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Σε τι τιμη θα βγει ενας ηλιακος 500λτ με 10τμ? Εχεις παρει προσφορα? 

Ρε λεβέντη σου είπαν τόσα άτομα ότι πρέπει να πάρεις 2 ηλιακούς..εσύ συνέχιζεις να ρωτάς τα ίδια και τα ίδια.. Ο πιο σημαντικός λόγος εκτός ότι για να ζεστάνει ο ηλιακός το νερό οταν είναι απόλυτα κρύο θα κάνει 2 μέρες τουλάχιστον με αραιή ηλιοφάνεια είναι ότι σε μια πλάκα 10 τ.μ ο σύντομος χρόνος αστοχίας του υλικού είναι πολύ πιθανός..Δεν είναι τυχαίο ότι πάντα σε ποσότητες πάνω από 200 λτ τοποθετούν βεβιασμένη κυκλοφορία.. Ξεκίνησε με ένα 200αρι γιατί μπορεί να σου φτάνει κ αυτός και στην πορεία και όταν πέσουν οι τιμές πάρε έναν ακομη και σύνδεσε τα ζεστά του ενός στα κρύα του άλλου και θα είσαι και ο πρώτος...φιλικά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 9:42 ΜΜ, sonikk είπε

Παιδιά μια ερώτηση,help,help,help!!

Θέλω να αγοράσω ηλιακό με μποιλερ στα 500 λίτρα.Μην σας φαίνεται περίεργο..πολυμελής οικογένεια αλλά και για άλλους λόγους προσωπικούς.

Οι μόνοι που βρήκα στο Σκρουτζ ήταν ενας iliosak και ένας gauzer.Οι τιμές είναι στα ίδια σχεδόν.

Ποιον να επιλέξω;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά αν μπείτε στον κόπο να με συμβουλεύσετε.

Εγω θα για αρχη θα εβαζα 300/5-5.5τμ. Θα εβλεπα πως θα τα πηγαινε.. και μετα εναν 2ο. Με μια βανα επιλεγεις απο ποιον θα τραβας.  Μην κοιτας το κοστος αποκτησης οσο να καλυπτει τις αναγκες σας σε συνδιασμο με την αξιοπιστια! Η χρηση του 1ο θα σου μαρτυρησει το μεγεθος του 2ου! 

ΥΓ. Μεγαλος παραγοντας για την αξιοπιστια ειναι η αποφυγη υψηλων θερμοκρασιων! Γι αυτο αν ο μεγαλος καλυπτει το 80% ο 2ος μπαινει με μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, takis1964 είπε

Οταν ενας αποδοτικος 200ρης εχει 4 τετραγωνικα πανελ ,τοτε τα 500 λιτρα θελουν 10 τετραγωνικα 

υπαρχει? οχι 

Και οπως ειπες, μονο 2 περιφερειακες εταιριες φτιαχνουν ,δεν εχεις μεγαλα περιθωρια επιλογης 

Εγω ειχα 2 παλαιοτερα συνδεμενους εν σειρα ,2 των 180 αλλα με 4 τετραγωνικα πανελ συνολικα

Ηταν παλαιοί ομως και τους αντικατεστησα με 1 νομπελ απολλων 200 με 4 ρι πανελ 

Παντως η ηλιοσακ αν τους πεις να σου βαλουν ακομα ενα πανελ πιστευω θα το κανουν 

υποψιν οτι τα μισα τετραγωνικα το καλοκαιρι πρεπει να τα σκεπαζεις 

Σου κραταει ο νομπελ.το νερο; Εμενα μπορει να μη μπορεις να το πιασεις το μεσημέρι πχ χθες αλλα την αλλη μερα χλιαρο το πρωί με λιγη χρηση.Δε ξερω αν φταει οτι ενα κομματι σωληνας ειναι χωρις μόνωση.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σου κραταει ο νομπελ.το νερο; Εμενα μπορει να μη μπορεις να το πιασεις το μεσημέρι πχ χθες αλλα την αλλη μερα χλιαρο το πρωί με λιγη χρηση.Δε ξερω αν φταει οτι ενα κομματι σωληνας ειναι χωρις μόνωση.

Μπα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο...  Λιγη χρηση τι σημαινει?  Μπορει ν ανοιγεις πολλες φορες για μικρη χρηση και να το βλεπεις σαν λιγη χρηση!  Αλλιως δεν εχει καλη μονωση το μποιλερ ή δεν εχει παντου μονωση!

Το αν δεν εχει παντου υπαρχει τροπος να το διαπιστωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sonikk είπε

Για ηλιοσακ εννοείς για 500αρη με 10 τμ πάνελ αν τους πω να μου βάλουν;

Ναι έτσι πιστεύω και εγώ.Αλλωστε πολλές εταιρείες αν ζητήσεις έξτρα πάνελ δεν λένε όχι.

Πάντως για 500αρη έχω βρει 5-6 επιλογές.ηλιοσακ,Σκαιλαντ,ηλιοθερμ,Πολαρις,Σαν Πλάνετ,γκαουζερ.Υπαρχουν και δύο τρεις ακόμη εταιρείες πέραν αυτών που όμως δεν διάβασα καλές κριτικές.

Δεν θα απέκλεια και άλλες εταιρίες που μπορεί κατά παραγγελία να κατασκευάζουν τόσα λίτρα.

Ο Απόλλων που έβαλες της Νόμπελ είναι glass ή inox;

Tο ρωτάω γιατί στα λίτρα που θέλω μόνο γαλβανιζε βγαζουν λόγω υψηλού κόστους.Ουτε glass ούτε inox ούτε χαλκό.

Και το φοβάμαι αυτό μήπως σαν υλικό σαπίσει γρήγορα.

Μήπως ένα σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας είναι καλύτερο που βγάζουν μοντέλα με πολλά λίτρα; Απλά δεν ξέρω αν λειτουργούν με ρεύμα αυτά και είναι ασυμφορα.Εννοω αν έχει αντλία ηλεκτρική για να κατεβάζει κάτω το νερό στο μποιλερ και καίει ρεύμα όλο αυτό το σύστημα.

glass

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σου κραταει ο νομπελ.το νερο; Εμενα μπορει να μη μπορεις να το πιασεις το μεσημέρι πχ χθες αλλα την αλλη μερα χλιαρο το πρωί με λιγη χρηση.Δε ξερω αν φταει οτι ενα κομματι σωληνας ειναι χωρις μόνωση.

Αυτο που σου ειπανε ,χειμωνα μετα τις 3 το μεσημερι αρχιζει σιγα σιγα να πεφτει 

σημερα ας πουμε ελειπα και στις 4 ειχα 52 ,στις 8 εκανα ντους 10 λεπτων και τωρα εχω 49 

Θα σου πω αυριο το πρωι, ποσο εχω και αν εγινε χρηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τρομερό service που έκανε ο τύπος ο ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ πήρε τ απάνω του αλλά ... το καζάνι έχει θέμα δυστυχώς και θέλει άλλαγμα .Επειδή βλέπω το πάνελ κ μου το είπε κ αυτός ότι δεν έχει θέμα παρ ότι 20 ετών λέω να βάλω μόνο καζάνι κ να μονώσω περισσότερο σωλήνες τι λέτε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...