Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες).

Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργοποίησης λογαριασμών ή κλειδώματος αν η κατάσταση ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Σας εξηγούμε από την αρχή πως ΔΕΝ επιτρέπεται η προώθηση - με οποιοδήποτε τρόπο - υπηρεσιών και επαγγελματιών και η όποια συζήτηση με επαγγελματίες του χώρου, θα πρέπει να γίνεται για καθαρά συμβουλευτικούς λόγους.

Τους κανόνες του insomnia θα τους βρείτε εδώ.

Απορίες εκτός θεματικής ενότητας, μόνο μέσω PM. 

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας τους κανόνες, νομίζω ότι αυτός που παραβιάζονταν κυρίως ήταν η επανάληψη των ίδιων και των ίδιων ερωτημάτων 😋
Τεσπα, το θέμα είναι ότι δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσουν ποιοι είναι επαγγελματίες και ποιοι όχι όταν γίνονται προτάσεις, οπότε καλύτερα να αποφεύγονται για να διατηρείται το θρεντ ανοιχτό και σε καλό επίπεδο. Γιατί το χρήσιμο δεν είναι να μπει κάποιος και να βγει με 2-3 έτοιμες (αλλά αμφιβόλου αξιοπιστίας) προτάσεις, αλλά να μάθει πώς θα διαλέξει μόνος του τον καταλληλότερο για αυτόν ηλιακό και πώς θα τον εγκαταστήσει και συντηρήσει σωστά.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιοπιστα κ σωστα δουλευουν  τα ηλιακα χαμηλου υψους( χαμηλη βαση για ταρατσα που το δοχειο ειναι πιο χαμηλα απο τον συλλεκτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, JeZus είπε

ηλιακος 200λ 4τ.μ. σε κεραμοσκεπη θα επηρεασει λογω βαρους την σκεπη ή ειπα βλακεια!

Εμας ρωτάς που να ξέρουμε

Ρώτα το μηχανικό σου

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλωσες με την γυναικα σου; υποτιθεται στην κοινοτητα ρωτας και οποιος γνωριζει κατι απανταει. ειναι εντος θεματος η ερωτηση/ δες το σαν γνωση/ και δεν εχω μηχανικο. τι ειμαι εργολαβος; 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την παρασκευή έγινε εγκατάσταση Nobel classic 200lt/4τμ+24lt δοχείο διαστολής του ΖΝΧ.

2 Παρατηρήσεις.

Ο Μάστορας γέμισε νερό και αντιψυκτικό χωρίς να έχει καλυμμένα τα κάτωπτρα ενώ είχε μερική ηλιοφάνεια. Είναι σωστό αυτό; Αν όχι τι μπορεί να προκαλέσει;

Το Σάββατο το απόγευμα πήγα να δω για τυχόν διαρροές κτλπ επειδή είχε αρκετό ηλιοφάνεια και δούλεψε ο ηλιακός και είχα κάποιες σταγόνες στο κάτω μέρος του δοχείου. Λογικά από το βαλβίδα του αντιψυκτικού. Είναι φυσιολογικό αυτό από την 1η ηλιοφάνεια να ''ξεράσει'' κάποιο υγρό;

Επεξ/σία από Slay898
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JeZus είπε

μαλωσες με την γυναικα σου; υποτιθεται στην κοινοτητα ρωτας και οποιος γνωριζει κατι απανταει. ειναι εντος θεματος η ερωτηση/ δες το σαν γνωση/ και δεν εχω μηχανικο. τι ειμαι εργολαβος; 

 Μια χαρά σου απάντησε ο NikosKallithea Για κάθε στέγη ξύλινη η τσιμεντένια (εφ όσον υπάρχει    πολεοδομική άδεια) είναι υποχρεωτική η εκδοσή  Στατικής Μελέτης φορτίου Δηλαδή αν απαντήσουν 10 βάλτον και άλλοι 10 όχι Τι θα κάνεις ? Θα περιμένεις τον 11κατο?
 Βέβαια σε 100νταδες σκεπές έχουν μπει ηλιακοί Φίλος μου έβαλε 160L Αυτό όμως   δεν σημαίνει κάτι Τι σκεπή και τι υποδομή έχει η σκεπή σου το ξέρεις εσύ και  αυτός  που την έφτιαξε Με το σκεπτικό πάντα ότι τηρήθηκαν τα προβλεπόμενα της όποιας μελέτης μηχανικού που αμ τι άλλο σπούδασε το αντικείμενο  

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την εμπεριστατωμενη σου απαντηση. αλλιως απαντησες εσυ και ας μου ειπες το ιδιο. ετσι με βοηθησες.. Θα ρωτησω, και παλι ευχαριστω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Slay898 είπε

Την παρασκευή έγινε εγκατάσταση Nobel classic 200lt/4τμ+24lt δοχείο διαστολής του ΖΝΧ.

2 Παρατηρήσεις.

Ο Μάστορας γέμισε νερό και αντιψυκτικό χωρίς να έχει καλυμμένα τα κάτωπτρα ενώ είχε μερική ηλιοφάνεια. Είναι σωστό αυτό; Αν όχι τι μπορεί να προκαλέσει;

Το Σάββατο το απόγευμα πήγα να δω για τυχόν διαρροές κτλπ επειδή είχε αρκετό ηλιοφάνεια και δούλεψε ο ηλιακός και είχα κάποιες σταγόνες στο κάτω μέρος του δοχείου. Λογικά από το βαλβίδα του αντιψυκτικού. Είναι φυσιολογικό αυτό από την 1η ηλιοφάνεια να ''ξεράσει'' κάποιο υγρό;

Οχι! Οταν ειναι κρυο πρεπει να ξεβιδωσεις ασφαλιστικο και ταπα και να συμπληρωσεις αν θελει..

Το αλλο σεναριο να εχει προβλημα το ασφαλιστικο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JeZus είπε

αλλιως απαντησες εσυ και ας μου ειπες το ιδιο

Αυτό που θέλω να πω με τα παραπάνω  είναι ότι την  αποφαση πρέπει να την πάρεις μόνο σου και οχι παρακινουμενος θετικά η αρνητικά από εμάς  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Slay898 είπε

Την παρασκευή έγινε εγκατάσταση Nobel classic 200lt/4τμ+24lt δοχείο διαστολής του ΖΝΧ.

2 Παρατηρήσεις.

Ο Μάστορας γέμισε νερό και αντιψυκτικό χωρίς να έχει καλυμμένα τα κάτωπτρα ενώ είχε μερική ηλιοφάνεια. Είναι σωστό αυτό; Αν όχι τι μπορεί να προκαλέσει;

Το Σάββατο το απόγευμα πήγα να δω για τυχόν διαρροές κτλπ επειδή είχε αρκετό ηλιοφάνεια και δούλεψε ο ηλιακός και είχα κάποιες σταγόνες στο κάτω μέρος του δοχείου. Λογικά από το βαλβίδα του αντιψυκτικού. Είναι φυσιολογικό αυτό από την 1η ηλιοφάνεια να ''ξεράσει'' κάποιο υγρό;

Αν δεν έμεινε πολλή ώρα στον ήλιο χωρίς υγρά, δεν έπαθε κάτι.

Εφόσον το δοχείο διαστολής είναι στο ΖΝΧ και όχι στο κλειστό κύκλωμα, μπορεί να πετάξει λίγο υγρό τις πρώτες φορές. Όταν γεμίζει μέχρι επάνω με κρύο υγρό, η διαστολή που συμβαίνει όταν ζεσταθεί με τον ήλιο μπορεί να κάνει υπερχείλιση. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μου χάλασε ο παλιός ηλιακός τεχνολογίας glass. Σκέφτομαι να βάλω τον μαλτέζο ινοξ.

Μου είπαν όμως οτι αν βάλω αέριο τότε θα έχω ζεστό νερό χρήσης μαζί με πολύ μικρά κόστη. Δηλαδή θα επιβαρύνω τον μηνιαίο λογαριασμό με περίπου 3 -5 ευρώ το μήνα. 

Ισχύει αυτό? Έχει κανείς εμπειρία?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα,

μου χάλασε ο παλιός ηλιακός τεχνολογίας glass. Σκέφτομαι να βάλω τον μαλτέζο ινοξ.

Μου είπαν όμως οτι αν βάλω αέριο τότε θα έχω ζεστό νερό χρήσης μαζί με πολύ μικρά κόστη. Δηλαδή θα επιβαρύνω τον μηνιαίο λογαριασμό με περίπου 3 -5 ευρώ το μήνα. 

Ισχύει αυτό? Έχει κανείς εμπειρία?

Ευχαριστώ.

Τι εννοείς, να μη βάλεις ηλιακό και να βάλεις μόνο μπόιλερ που θα θερμαίνεται από τον καυστήρα, ή να βάλεις ηλιακό τριπλής ενεργείας;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω λεβητακι αερίου στο μπαλκόνι χωρίς ηλιακό. Και να το χρησιμοποιώ το χειμώνα για θέρμανση και το καλοκαίρι για ζεστό νερο αποκλειστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...