Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βγάλε μία φώτο τον ηλιακό να φαίνονται τα τουμποραματα του κλειστού...10 ημέρες τετοια ηλιοφάνεια είναι σαν μισή μέρα μιας κανονικής  ηλιόλουστης ημέρας... για εμενα τζάμπα αγχώνεσαι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alex pantos είπε

Ποιος είναι αυτός?

 

Ένας υδραυλικός που ανεβάζει βίντεο στο youtube.

Αυτό με τις βαλβίδες,την αντεπιστροφη κλπ ποιος στην έφτιαξε;

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Ένας υδραυλικός που ανεβάζει βίντεο στο youtube.

Αυτό με τις βαλβίδες,την αντεπιστροφη κλπ ποιος στην έφτιαξε;

Μια βαλβίδα και μια σνεπιστροφη, μια Βάνα και δύο ρακόρ...25 ευρώ κόστος..

Εγώ το έκανα....

Είδα αυτόν που λες. Αυτός βάζει και δοχεία διαστολής κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βαλβίδα ασφαλείας  που έχεις βάλει είναι για λεβητοστάσια.

Με την πρώτη ευκαιρία να βρεις την μπλε στα 8 bar.

Επίσης πολύ καλα έκανες και προτιμήσες κλαπε από τις σάπιες αντεφιστροφες που υπάρχουν έξω 

Τα κάτοπτρα σε τι κατασταση είναι?

Τα καθαρίζεις συχνά η έχουνε πολύ χώμα?

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτο και τους συλλέκτες να δούμε λίγο.

Επεξ/σία από davarisx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, davarisx είπε

Η βαλβίδα ασφαλείας  που έχεις βάλει είναι για λεβητοστάσια.

Με την πρώτη ευκαιρία να βρεις την μπλε στα 8 bar.

Επίσης πολύ καλα έκανες και προτιμήσες κλαπε από τις σάπιες αντεφιστροφες που υπάρχουν έξω 

Τα κάτοπτρα σε τι κατασταση είναι?

Τα καθαρίζεις συχνά η έχουνε πολύ χώμα?

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτο και τους συλλέκτες να δούμε λίγο.

Έχεις δίκιο είναι στα 6 bar αυτή. Όταν το είδα ήταν αργά. 

Θα τις ανεβάσω αύριο τις φωτό...thanks για την επισήμανση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, sonikk είπε

Αν είχε τοποθετησει έναν ηλιακό μεγάλου μεγέθους πχ 300 λίτρων με 5τμ συλλέκτες τώρα θα είχε ζεστό νερό.

Αυτό που έγραψες δεν είναι απόλυτα σωστό. Ένας 300/5 είναι ισοδύναμος με 160/2.5. Επιπλέον, δύο posts παραπάνω είχε γράψει ήδη ότι έχει 4τμ (μετά συμπλήρωσε και το 160).

Αφού μπαίνει ζεστό και βγαίνει κρύο, αφήνει όλη τη θερμότητα όπως γράφτηκε. Για να κρυώνει το ΖΝΧ αμέσως ή έφυγε τμήμα της μόνωσης (χλωμό) ή από κάπου αδειάζει και γίνεται ανάμειξη με κρύο (αλλά πρέπει να αδειάζει πολύ). Για το αν δουλεύει σωστά το κλειστό κύκλωμα, αρκεί να δεις ότι η θερμοκρασία στο ρακόρ εισόδου είναι υψηλή, όπως παλιότερα. Μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Περίεργη περίπτωση πάντως.

Στις 5/12/2022 στις 12:59 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Και 5 λίτρα να τραβήξεις, θα καταρρεύσει η εσωτερική θερμοκρασία του μπόιλερ όταν θα συμπληρωθεί με 5 λίτρα... πάγο.

Αυτό τελικά ισχύει; Γιατί, όπως γνωρίζουμε, το ζεστό ρευστό πάει πάνω. Η δε διαδικασία μετάδοσης της θερμότητας μεταξύ ζεστού - κρύου παίρνει κάμποσο χρόνο. Αν τραβήξει 5 λίτρα στα 150, αυτά θα μείνουν χαμηλά στην εισαγωγή, ενώ αυτός τραβάει από ψηλά. Αλλά και 10 ώρες μετά να τραβήξει, τι να κάνουν τα 5-10-15 λίτρα στα 100+ (μείον ~1C βαθμό ανά ώρα αναλόγως τη μόνωση).


ΥΓ: Μήπως χάνει από την βαλβίδα που είναι λίγα bar; Αλλά θα φαινόταν κατευθείαν.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Balrog είπε

Αυτό τελικά ισχύει; Γιατί, όπως γνωρίζουμε, το ζεστό ρευστό πάει πάνω. Η δε διαδικασία μετάδοσης της θερμότητας μεταξύ ζεστού - κρύου παίρνει κάμποσο χρόνο. Αν τραβήξει 5 λίτρα στα 150, αυτά θα μείνουν χαμηλά στην εισαγωγή, ενώ αυτός τραβάει από ψηλά. Αλλά και 10 ώρες μετά να τραβήξει, τι να κάνουν τα 5-10-15 λίτρα στα 100+ (μείον ~1C βαθμό ανά ώρα αναλόγως τη μόνωση).

Ναι δεν είπα ότι γίνεται αμέσως. Αλλά αν έχεις λ.χ. 50 βαθμούς και τραβήξεις 5-6 λίτρα για να πλύνεις δόντια/χέρια/5 πιάτα, τότε οι 50 θα γίνουν εντός 10λέπτου,λόγω ανάμειξης των υδάτων, 40. Γενικά, με τις μετρήσεις μου τις τελευταίες 2 βδομάδες, θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο που κρύωσε το νερό παροχής της Αθήνας...

Φυσικά έχει το ρόλο του ο συνδυασμός συννεφιάς και μείωσης των εξωτερικών θερμοκρασιών.

Όλα αυτά συντείνουν στο ότι, ενώ από 1 ως 25 Νοεμβρίου η αντίσταση άναψε 30-45 λεπτά ΣΥΝΟΛΟ (!!!!) για μπάνια - ντους 4 ατόμων, από τις 25 Νοεμβρίου που ξεκίνησαν οι συννεφιές, ανάβει καθημερινά η αντίσταση από 10 ως 20 λεπτά. Πάλι κέρδος έχουμε βέβαια, γιατί ζεσταίνουμε νερό των 20 και των 30 βαθμών μέχρι να πάει στους 45, αντί να ξεκινάμε από τους 12-13.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "εντός 10λέπτου" δεν πρέπει να ισχύει, αλλά αυτό καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσει κάποιο από τα μέλη που είναι γνώστες του αντικειμένου. Θα παίζει ρόλο και η επιφάνεια διεπαφής ζεστού - κρύου. Σε εμένα που έχω κάθετο θερμοδοχείο είναι μικρότερη. Όταν ανάβω πετρέλαιο, του οποίου ο εναλλάκτης είναι στο πάνω μέρος του δοχείου, το νερό στο μέσον του δοχείου παραμένει κρύο για ώρες. Και αυτό το ξέρω γιατί έχω αισθητήρα στη θέση αυτή.

Σχετική απορία: Η ηλεκτρική αντίσταση είναι στο μέσον των δοχείων, σωστά; Άρα ζεσταίνει λίγο παραπάνω από το μισό (αν η θεωρία μου παραπάνω ισχύει). Οπότε, εάν έχουμε έναν μικρής χωρητικότητας ηλιακό, π.χ. 120lt, δεν έχει νόημα η ύπαρξη και ηλεκτρικού 80λτ με τρίοδη βάνα, ε;

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Balrog είπε

Το "εντός 10λέπτου" δεν πρέπει να ισχύει, αλλά αυτό καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσει κάποιο από τα μέλη που είναι γνώστες του αντικειμένου. Θα παίζει ρόλο και η επιφάνεια διεπαφής ζεστού - κρύου. Σε εμένα που έχω κάθετο θερμοδοχείο είναι μικρότερη. Όταν ανάβω πετρέλαιο, του οποίου ο εναλλάκτης είναι στο πάνω μέρος του δοχείου, το νερό στο μέσον του δοχείου παραμένει κρύο για ώρες. Και αυτό το ξέρω γιατί έχω αισθητήρα στη θέση αυτή.

Σχετική απορία: Η ηλεκτρική αντίσταση είναι στο μέσον των δοχείων, σωστά; Άρα ζεσταίνει λίγο παραπάνω από το μισό (αν η θεωρία μου παραπάνω ισχύει). Οπότε, εάν έχουμε έναν μικρής χωρητικότητας ηλιακό, π.χ. 120lt, δεν έχει νόημα η ύπαρξη και ηλεκτρικού 80λτ με τρίοδη βάνα, ε;

Ydrayλικός δεν είμαι, να σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος, ή να σχολιάσω τη δική σου περίπτωση.

Οι δικές μου μετρήσεις τις τελευταίες 15 μέρες που έχω θερμομέτρηση, λένε ότι αναλόγως το πόσο νερό χρησιμοποιεί κάποιος για ντους - πλύσιμο πιάτων - δοντιών για να μην του παγώνει ο εγκέφαλος, η θερμοκρασία του ηλιακού πέφτει ραγδαία.

Ο θερμομετρητής μου είναι ακριβώς στη μέση του άξονα Ψ του καζανιού και καταγράφει μία "μέση θερμοκρασία" για τα πρώτα 3-5 λεπτά μετά τη χρήση ΖΝΧ, ενώ μετά από 2-3 ΩΡΕΣ (χωρίς ηλιοφάνεια) αυτή η θερμοκρασία μεταβάλλεται ελάχιστα προς τα κάτω, με ρυθμό συμβατό των απωλειών που έχουμε, άρα έχω εμπιστοσύνη ότι η θέση στην οποία έβαλα τον θερμομετρητή ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Στο δικό μου ηλιακό επομένως, η ανάμειξη των υδάτων γίνεται περίπου άμεσα, εντός 10 λεπτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takis1964 είπε

4 επιλεκτικοι?

2 πανελ δηλ 4 τμ εννοει.Αν ειχε 4 πανελ θα ηταν φωτοβολταικο σχεδον.

Το γεγονος να ειναι καποιας χαμηλης ποιοτητας ηλιακος το εχει σκεφτει καποιος;;;;

Αλλο ηλιακος των 600 ευρω στα ιδια λιτρα και συλλεκτες και αλλο ηλιακος των 1200 ευρω παλι στα ιδια λιτρα και συλλεκτες.

Πιστεψτε με υπαρχουν τεραστιες διαφορες στην αποδοση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sonikk είπε

2 πανελ δηλ 4 τμ εννοει.Αν ειχε 4 πανελ θα ηταν φωτοβολταικο σχεδον.

Το γεγονος να ειναι καποιας χαμηλης ποιοτητας ηλιακος το εχει σκεφτει καποιος;;;;

Αλλο ηλιακος των 600 ευρω στα ιδια λιτρα και συλλεκτες και αλλο ηλιακος των 1200 ευρω παλι στα ιδια λιτρα και συλλεκτες.

Πιστεψτε με υπαρχουν τεραστιες διαφορες στην αποδοση τους.

αυτο εννουσα 4 ρα τετραγωνικα επιλεκτικοι? το εγραψα με συντομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takis1964 είπε

αυτο εννουσα 4 ρα τετραγωνικα επιλεκτικοι? το εγραψα με συντομία

Μη επιλεκτικοί.

Το θέμα είναι ότι πριν μέρες δούλευε κανονικά...και τον περσινό χειμώνα έβαλα 2-3 φορές μόνο αντίσταση..

Συγκριτικά πάντα μιλάω, σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια έχει πέσει η απόδοση και μάλιστα πολύ απότομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...