Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Το μαύρο χάλι ήταν μέσα? Είχε μείνει καθόλου ανόδιο?

όχι δεν ήταν σε κακή κατάσταση. λογικό πάντως μιας και ο ηλιακός δουλεύει μόνο το μισό χρόνο στη θέση που είναι. Από Οκτώβρη έως Μάρτη το τόξο του ήλιου πάει πίσω από το δώμα και δεν υπήρχε καθόλου ζεστό νερό.

αυτό που είδα ήταν οτι δεν είχε και καθόλου υγρά στο κύκλωμα. σκέτο νερό είχε μείνει και ήθελε και 1μιση λίτρο συμπλήρωμα καθαρή προπυλενογλυκόλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, makevius είπε

Ο από πίσω ακριβώς από εσένα  όταν τον σηκώσεις δε θα έχει σκιά;

ο δικός μου δε θα σηκωθεί απλά. θα πάει και θα ακουμπήσει στο τοίχο του δώματος ώστε να μη γίνει αυτό που λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 2:14 ΜΜ, vaggooss είπε

Όλοι οι ελληνικοί ηλιακοί για μένα είναι άξιοι.Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει διπλή επισμάλτωση η να είναι χάλκινος γιατί ορισμένοι πήραν καζάνια βαμμένα εντός. Δεν ξέρω αν τους κορόιδεψανε αν και εγώ πιστεύω δεν το κοιταξανε οι ίδιοι λόγω άγνοιας κατά την αγορά τούς. Στην Θεσσαλονίκη εγώ ξέρω τις panthermica πχ που τους έχουν προτιμήσει φίλοι μου,και στην Κατερίνη των Ξαφη χρόνια και αυτό εργοστάσιο με καλό όνομα.

Και ναι 2,5 τμ σε υπερκαλύβουν και τον χειμώνα.ολα όμως είναι θέμα αναγκών.

Εάν είναι σε σκεπή πολυκατοικίας πρέπει να κοιτάξεις και τον χώρο άρα παίρνεις με μια πλάκα.Αν έχεις πρόσβαση εύκολη να ανέβεις το καλοκαίρι να σκεπάσεις. Αν αυτά σε βολεύουν βάλε και 3 η 4 τμ αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΉ.

ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να προστατέψεις τον ηλιακό από την καλοκαιρινή ζέστη που στην χώρα μας είναι εντονότατη και εκεί είναι το πρόβλημα ακόμη και εάν  βάλεις μικρότερο συλλέκτη.

 

Διπλή επισμάλτωση δεν γίνεται. Μόνο η μέθοδος Direct

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 3:50 ΠΜ, greekfragma είπε

ο ηλιακός είναι ένας κουκουρουκου μάρκα 8ετών με σχεδόν μηδενική συντήρηση. πόσες πιθανότητες του δίνεις να γίνει κομμάτια κατά την επανατοποθέτηση;

iliakos0.JPG

 

Αυτοι οι συλλεκτες ειναι παλιου τυπου! Ποσα λιτρα τμ? Κοστος ηλιακου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτοι οι συλλεκτες ειναι παλιου τυπου! Ποσα λιτρα τμ? Κοστος ηλιακου?

160λιτρα. Τιμή άγνωστη. Το 2012 τοποθετήθηκε από την ιδιοκτήτρια. Παλιού τύπου δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, greekfragma είπε

160λιτρα. Τιμή άγνωστη. Το 2012 τοποθετήθηκε από την ιδιοκτήτρια. Παλιού τύπου δηλαδή;

Δεν ειναι επιλεκτικοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει κάποιο DIY σύστημα για να μετράει θερμοκρασία νερού στον ηλιακό; Και ιδανικά με wifi;

Ναι εγώ αλλά δεν έχει ακρίβεια αλλά έχω μια ένδειξη στο περίπου με ένα sonoff απλά έπεσε πατέντα τον αισθητήρα τον έβαλα σφηνωτά στην επιφάνεια του δοχείου με την πολυουρεθάνη γιατί δεν είχα υποδοχή για εξτρά αισθητήρα  και για να φτάνει το wifi έβαλα  20 μέτρα καλώδιο και κόλλησα ένα θηλυκό βύσμα rp-sma μέχρι το router  εάν ήθελα έβαζα και ένα  ρελε 25Aκαι θα μπορούσα να ανοίξω την αντίσταση στον ηλιακό αν δεν είχε ήλιο απλά είχα προβλέψει την εξτρά καλωδίωση για το θερμόμετρο  

Screenshot_20210116-180116_eWeLink.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κυνηγώντας το ελάχιστο κόστος και τις ελάχιστες παρεμβάσεις, έχοντας ήδη από την αγορά ζητήσει  αντίσταση με διπλό κυάθιο, τράβηξα γραμμή από τον φωταγωγό στην τουαλέτα έξω από το παράθυρο και έβαλα το :
https://www.aliexpress.com/item/32872026720.html

Χρησιμοποίησα utp, 2 καλωδιάκια πήραν ρεύμα από την παροχή του θερμοσίφωνα (άρα βλέπω θερμοκρασία ΜΟΝΟ όταν ανοίγω θερμοσίφωνα / αλλιώς ήθελε ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα) και 2 για το θερμοστοιχείο. 

Δεν ελέγχω θερμοσίφωνα (θέλει ρελέ στον πίνακα), και δε βλέπω απομακρυσμένα θερμοκρασία. 
Εμένα όμως μου αρκεί να ξέρω αν έχω ζεστό νερό ή όχι, χωρίς να σπαταλάω και να περιμένω πότε θα κατέβει το νερό από την ταράτσα για να το πιάσω με συνολικό κόστος κανα 20ευρω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ποσο παιζει μια τυπικη συντηρηση ενος ηλιακου?επισης εχω ενα αλλο θεμα μενω σε ενα διαμερισμα και δεν ξερω ποιος ειναι ο ηλιακος μου.πως μπορω να μαθω?το λεω γιατι το διαμερισμα δεν ειναι δικο μου.

επισης ειδα εναν που δεν εχει ταπα πληρωσεως αντιπαγωτικου τι παιζει με αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πόσο κοστίζει μια συντήρηση είναι πολύ σχετικό, από 40 μέχρι και 100 περίπου , ανάλογα εάν χρειαστεί κάποια εξαρτήματα. 

Για να βρεις ποιος ηλιακός είναι ο δικός σου , θα ανέβεις στην ταράτσα , και θα κλείνεις έναν διακόπτη τη φορά , και θα ανοίξεις μια βρύση σου στο ζεστό , εάν δε φέρνει νερό τότε είναι αυτός. Ο διακόπτης του κάθε ηλιακού συνήθως βρίσκεται κάτω από το δοχείο.

Αυτοί που δεν έχουν τάπα πλήρωσης είναι ανοιχτού κυκλώματος , δε παίρνουν υγρά.

Επεξ/σία από troi.g
Λάθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Αυτοί που δεν έχουν τάπα πλήρωσης είναι ανοιχτού κυκλώματος , δε παίρνουν υγρά.

Υπαρχουν ακομη ανοιχτου κυκλωματος στην αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Υπαρχουν ακομη ανοιχτου κυκλωματος στην αγορα;

αν και ζεσταίνανε πιο γρήγορα λόγο του παγώματος δεν προτείνονται πλέον Όμως αυτός εδώ αν και ανοιχτού άλλα λέει   http://www.commerce-innovations.com/iliakoi_silektes_mag.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νησί έχουν εγκατασταθεί το 2015 2 ηλιακοί και 4 ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες (2 κάθετοι + 2 δαπέδου) , λόγω της κακής ποιότητας του δικτύου ύδρευσης έκανα συντήρηση σε όλους μετά από 3 χρόνια. Παρατήρησα ότι σε όλους μα σε όλους το ανόδιο ήταν ατόφιο αλλά πεσμένο από την βάση σαν να είχε λιώσει το σπείρωμα του ανοδίου. Τους καθάρισα εσωτερικά (είχαν αρκετά άλατα) , αντικατάσταση φλατζες και όλα τα ανόδια. Έγινε επανάληψη της διαδικασίας μετά από 2 χρόνια, και αυτή τη φορά το ίδιο φαινόμενο, τα ανόδια όλα ατόφια αλλά στον πυθμένα πεσμένα. Έχω 2 απορίες, η πρώτη είναι γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και δεύτερον, τα ανόδια εξακολουθούν να κάνουν την δουλειά τους παρόλο που πλέον δεν έχουν γείωση αφού έχουν πέσει από την βάση τους; Ας απαντήσει κάποιος γνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...