Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Power21 είπε

 

 

Αρα αν παω σε Nobel μονο classic με σωληνες χαλκου.. Μαλιστα.

Μα και να θες αλουμινιου δεν βγαινει στον classic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν αγόρασα Μαλτέζο, μου είπε ότι έχει μια πιστοποίηση που δεν έχει κανείς άλλος στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι σε τι αναφερόταν.

Πάντως όταν κοιτάω τους ηλιακούς μαλτέζος που έχουν οι γειτονικες οικοδομές, όλοι οι ινοξ είναι σαν καινούργιοι και ας έχουν περάσει 20 χρόνια.

Προσωπικά 2 χρόνια μετά , ο επιλεκτικός συλλέκτης του είναι κορυφή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Όταν αγόρασα Μαλτέζο, μου είπε ότι έχει μια πιστοποίηση που δεν έχει κανείς άλλος στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι σε τι αναφερόταν.

Πάντως όταν κοιτάω τους ηλιακούς μαλτέζος που έχουν οι γειτονικες οικοδομές, όλοι οι ινοξ είναι σαν καινούργιοι και ας έχουν περάσει 20 χρόνια.

Προσωπικά 2 χρόνια μετά , ο επιλεκτικός συλλέκτης του είναι κορυφή

Τωρα που λες για πιστοποιηση, ειναι ο μοναδικος που δεν βρισκω πιστοποιηση στο solarkeymark. Και δεν ξερω γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Όταν αγόρασα Μαλτέζο, μου είπε ότι έχει μια πιστοποίηση που δεν έχει κανείς άλλος στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι σε τι αναφερόταν.

Πάντως όταν κοιτάω τους ηλιακούς μαλτέζος που έχουν οι γειτονικες οικοδομές, όλοι οι ινοξ είναι σαν καινούργιοι και ας έχουν περάσει 20 χρόνια.

Προσωπικά 2 χρόνια μετά , ο επιλεκτικός συλλέκτης του είναι κορυφή

Φορανε παλιους συλλεκτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

ο δικος μου λεω ειναι 2 ετων. SAC επιλεκτικος 

Εγω αναφερω για μαλτεζους σχετικα καινουργιους-επιλεκτικους! Απο το 2012 ελεγαν παει ο μαλτεζος δεν ειναι οπως παλια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω αναφερω για ματεζους σχετικα καινουργιους-επιλεκτικους! Απο το 2012 ελεγαν παει ο μαλτεζος δεν ειναι οπως παλια..

 

Τι να σου πω δεν είμαι ειδικός. Εγώ είδα όλη η γειτονιά μου έχει Μαλτέζο οπότε τον προτιμησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε 160 lt, 2.5 τμ, inox.

Η ερώτηση αφορά την εταιρεία, είμαι ανάμεσα σε sol violaris και mastersol. Και για τις 2 ακούω καλές κριτικές, θα προτείνατε κάποια από τις 2 περισσότερο από την άλλη?

Τα 2.5 τμ είναι λέτε οκ αν δεν καλύπτω τα πανελ το καλοκαίρι (δεν πρόκειτε να μπει στην διαδικασία ο πατέρας μου)? Ή να πάω σε κάτι μικρότερο για να μην έχουμε υπερθέρμανση?

Μένω Ρόδο που έχει αρκετή ηλιοφάνεια

Επεξ/σία από redkiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, redkiller είπε

Παιδιά μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε 160 lt, 2.5 τμ, inox.

Η ερώτηση αφορά την εταιρεία, είμαι ανάμεσα σε sol violaris και mastersol. Και για τις 2 ακούω καλές κριτικές, θα προτείνατε κάποια από τις 2 περισσότερο από την άλλη?

Τα 2.5 τμ είναι λέτε οκ αν δεν καλύπτω τα πανελ το καλοκαίρι (δεν πρόκειτε να μπει στην διαδικασία ο πατέρας μου)? Ή να πάω σε κάτι μικρότερο για να μην έχουμε υπερθέρμανση?

Μένω Ρόδο που έχει αρκετή ηλιοφάνεια

Αν ειναι για 1 ατομο πηγαινε σε glass 160l 2τμ. και βαλε τον συλλεκτη τον πρεσαριστο..

Ο mastersol εχει καλυτερες τιμες απο βιολαρη.. και για εγγυηση θελουν μονο να αλλαζεις το ανοδιο ανα 2 χρονια με δικο σου μαστορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αν ειναι για 1 ατομο πηγαινε σε glass 160l 2τμ. και βαλε τον συλλεκτη τον πρεσαριστο..

Ο mastersol εχει καλυτερες τιμες απο βιολαρη.. και για εγγυηση θελουν μονο να αλλαζεις το ανοδιο ανα 2 χρονια με δικο σου μαστορα!

Τώρα θα είναι 1 ή 2 αλλά κάποια στιγμή ίσως ενοικιαστεί το σπίτι και μένουν 3-4.

Τι εννοείς τον πρεσαριστό?

Έχει καλύτερες τιμές το είδα, κάποια διαφορά στην ποιότητα ή τεχνικά χαρακτηριστικά (είδα ότι ο violaris δίνει πιο μεγάλη εγγύηση στο boiler)?

Δηλαδή λες να μην πάω σε inox για τον ίδιο λόγο που αναφέρει ο φίλος από κάτω?

 

5 ώρες πριν, kstgr είπε

Inox καζάνι θέλει τεχνογνωσία για να κάνεις και αυτή την τεχνογνωσία στην Ελλάδα την έχει μόνο ο Μαλτέζος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, polakis21 είπε

Καλησπερα. Εχω μαλτεζο 30 ετων ηλιακο. Καθε 2-3 μηνες χαλαει ολο το υγρο το ροζ με νερο που του βαζω απο πανω και δεν ζεσταινει με τον ηλιο. Γιατι το κανει αυτο; Εχει χαλασει και θελει αλλαγη ή μπορω να κανω κατι αλλο;

Φαντάζομαι ότι με το "χαλάει" εννοείς ότι χάνει το υγρό. Αν το χάνει και χρειάζεται συμπλήρωση τότε σίγουρα δεν θα δουλεύει με τον ήλιο.

Θα πρέπει πριν απ' όλα να δεις που το χάνει. Καζάνι; Συλλέκτες; Ή ακόμα και από κάποια ένωση.

Επίσης όταν συμπληρώνεις τα υγρά και ξαναβιδώνεις το ασφαλιστικό, στεγανοποιείς το σημείο με τεφλόν ή κανναβη; Αν όχι "παίζει" μόλις ανεβάσει λίγο πίεση να αρχίσει να χάνει από το σπείρωμα του ασφαλιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Φαντάζομαι ότι με το "χαλάει" εννοείς ότι χάνει το υγρό. Αν το χάνει και χρειάζεται συμπλήρωση τότε σίγουρα δεν θα δουλεύει με τον ήλιο.

Θα πρέπει πριν απ' όλα να δεις που το χάνει. Καζάνι; Συλλέκτες; Ή ακόμα και από κάποια ένωση.

Επίσης όταν συμπληρώνεις τα υγρά και ξαναβιδώνεις το ασφαλιστικό, στεγανοποιείς το σημείο με τεφλόν ή κανναβη; Αν όχι "παίζει" μόλις ανεβάσει λίγο πίεση να αρχίσει να χάνει από το σπείρωμα του ασφαλιστικού

Α οχι δεν το στεγανοποιω με τιποτα. Δεν το γνωριζα. Πρεπει δηλαδη να κλεινω την τρυπα με τεφλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Α οχι δεν το στεγανοποιω με τιποτα. Δεν το γνωριζα. Πρεπει δηλαδη να κλεινω την τρυπα με τεφλον;

Εννοείται. Αλλά όχι "την τρύπα" αλλά να το βάζεις γύρω-γύρω στις σπείρες ("βόλτες") του σωλήνα.

Ότι θα έκανες δηλαδή αν άλλαζες βρύση στο σπίτι.

Και το τεφλόν κάνει δουλειά αλλά ακόμα καλύτερη κάνουν τα παραδοσιακά...μαλλιά (κανναβη των υδραυλικών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2021 στις 11:51 ΠΜ, troi.g είπε

Αν από τηλέφωνο φτάσαμε να λέμε για αντικατάσταση μποιλερ , τότε πάω πάσο. 

Το να χάνει από το λάστιχο της αντίστασης δε παίζει; Αυτό κοιτάμε πρώτα κι ύστερα όλα τα υπόλοιπα.

Πρέπει ο υδραυλικός σου να έρθει να τον δει από κοντά.

Χανει απο δυο σημεια, φυσικα θα ερθει να το δει απο κοντα ο υδραυλικος.

 

 

Στις 21/2/2021 στις 12:44 ΠΜ, dimitris_st13 είπε

Ναι γίνεται αλλαγή μόνο στο bioler. 

Για μένα ποιοτικοι είναι οι Nobel. 

Πρόσεξε να ταιριάζει στην βάση που έχεις που λογικά θα ταιριάζει 

Μαλιστα, οσον αφορα την βαση γιατι να  μην ταιριαζει.

Περαν Nobel καμια αλλη προταση, απλα για να εχω επιλογες-

Ευχαριστω.

Στις 21/2/2021 στις 12:48 ΠΜ, DimosthenisG είπε

Να πάρεις ανοξείδωτο. Φυσικά κόστος μεγαλύτερο

ναι θα το κοιταξω, ειδωμεν για το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...