Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones -ΠΡΟΣΟΧΗ: SPOILERS


DimosMcLaren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

o Bronn παίζει να είναι ο πιο ενδιαφέρων δευτερατζας  βρομιάρης χαρακτήρας :P Γιατί να μη τον βάλουν έστω και στο τέλος ;

Του οποίου οι σεναριογράφοι του βάζουν ένα πολυ ενδιαφέρον φλερτ με το Most beautiful girl in the world, οπου δε καταλήγει πουθενά. Απλά μας έφαγε λιγο τηλεοπτικό χρόνο.

tyene-sand1.jpg?quality=100&w=650

Βέβαια τότε ηταν ακομα στο 5ο κύκλο που δεν ενδιέφεραν κανέναν οι λεπτομέριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 410
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Zus είπε

Ρε σεις, δεν ξέρουμε τι έγινε στα βιβλία, δεν μας ενδιαφέρει τι έγινε στα βιβλία και klein τι έγινε στα βιβλία κιόλας.

Η σειρά είναι based on the books δεν είναι αντιγραφή των books. Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησε να προβάλλεται η σειρά διαβάζω γκρίνιες του στυλ :«Ναι, αλλά στα βιβλία δεν έγινε έτσι, ναι αλλά αυτόν από τα βιβλία δεν τον έδειξε» κλπ.

 Η σειρά λέγεται Game of Thrones, όχι A Song of Ice and Fire. Ό,τι βλέπουμε κουμπώνει αφηγηματικά και τα όποια κενά διαβάζω δεξιά, αριστερά τα βρίσκουν τύποι που έχουν διαβάσει τα βιβλία.

Ε, αν στα βιβλία δεν κολλάει αφηγηματικά το τέλος, βγείτε και κάψτε τα στο κέντρο του King's Landing. 😛

Ρε αδερφέ klein και εμένα η άποψη αυτών που λένε ότι μπορούν οι σεναριογράφοι να παρουσιάζουν όπως θέλουν μια σειρά, τι δε καταλαβαίνεις ακριβώς ; 

Δηλαδή αν ο δράκος έκλανε 10 χλμ πάνω από το kings landing και εξαφανιζόταν όλο το Westeros θα το θεωρούσαμε απόλυτα λογικό και θα λέγαμε 

"Ε εντάξει, σειρά φαντασίας είναι, συμβαίνουν αυτά"

Εδώ συζητάμε για σεναριακά ατοπήματα που τα βλέπουν παιδάκια δημοτικού, και εσείς πάτε να μας βγάλετε fanboys των βιβλίων ξέρω γω... 

Για εμένα κριτήριο πάντως για το πόσο κακή ήταν η σειρά στους τελευταίους κύκλους δεν είναι ούτε το IMDB ούτε το FB ούτε το Insomnia 

Είναι η 60+ μάνα μου που το βλέπει φανατικά, δεν έχει διαβάσει τίποτα από βιβλία, δε διαβάζει φόρα, reddit και τα ρέστα αλλά μου λέει ότι οι 2 τελευταίες σαιζόν ήταν για τον Μπέο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

H Άρυα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

λειτουργούσε πάντα με συναίσθημα. Ο Σάντορ της είπε οτι ο στόχος της ειναι ήδη νεκρός και δεν ειναι ανάγκη να πεθάνει και αυτή.

Συμφωνώ πως η αλλαγή συμπεριφορά της Ντάνυ έγινε ξαφνικά, αλλά αυτή ειναι η σειρά. Ξαφνιάζει. Και τον Νεντ κανεις δεν περίμενε οτι θα τον αποκεφαλίσει ο άλλος και θα ξεκινήσει ολοκληρο πόλεμο. Δεν ηταν χαζό απο μέρους του? Δεν ηταν μια ξαφνική αλλαγή που κανεις δε περίμενε κάτι τέτοιο. Κιόμως έγινε. Διότι αυτή ειναι η σειρά. Έρχεται απο εκει που δε το περιμένεις.

Για τον Νεντ ήταν ξαφνικό αλλά τον Τζόφρεϊ μας τον έδειξαν από την αρχή ότι ήταν τρελός και απρόβλεπτος, δεν σάλταρε ξαφνικά σε ένα επεισόδιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ρε αδερφέ klein και εμένα η άποψη αυτών που λένε ότι μπορούν οι σεναριογράφοι να παρουσιάζουν όπως θέλουν μια σειρά, τι δε καταλαβαίνεις ακριβώς ; 

Δηλαδή αν ο δράκος έκλανε 10 χλμ πάνω από το kings landing και εξαφανιζόταν όλο το Westeros θα το θεωρούσαμε απόλυτα λογικό και θα λέγαμε 

"Ε εντάξει, σειρά φαντασίας είναι, συμβαίνουν αυτά"

Εδώ συζητάμε για σεναριακά ατοπήματα που τα βλέπουν παιδάκια δημοτικού, και εσείς πάτε να μας βγάλετε fanboys των βιβλίων ξέρω γω... 

Για εμένα κριτήριο πάντως για το πόσο κακή ήταν η σειρά στους τελευταίους κύκλους δεν είναι ούτε το IMDB ούτε το FB ούτε το Insomnia 

Είναι η 60+ μάνα μου που το βλέπει φανατικά, δεν έχει διαβάσει τίποτα από βιβλία, δε διαβάζει φόρα, reddit και τα ρέστα αλλά μου λέει ότι οι 2 τελευταίες σαιζόν ήταν για τον Μπέο...

Δεν παρουσιάζουν όπως θέλουν τη σειρά, απλά δεν την παρουσιάζουν όπως εσείς θα θέλατε. Το ότι δεν έριξε ένας δράκος το Red Keep δεν σημαίνει ότι έγινε επειδή δεν μπορούσε, αλλά ίσως επειδή δεν ήθελε ο Αφέντης του. Ο Aegon ήθελε να το κυριεύσει και μετά να το διαφεντέψει, η Daenerys θέλει να το κάψει συθέμελα. Αλλά φαντάζομαι δεν θα το λέει το βιβλίο so...

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Για τον Νεντ ήταν ξαφνικό αλλά τον Τζόφρεϊ μας τον έδειξαν από την αρχή ότι ήταν τρελός και απρόβλεπτος, δεν σάλταρε ξαφνικά σε ένα επεισόδιο!

Ούτε εδώ σάλταρε σε ένα επεισόδιο η Ντάνυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή αν ο δράκος έκλανε 10 χλμ πάνω από το kings landing και εξαφανιζόταν όλο το Westeros θα το θεωρούσαμε απόλυτα λογικό και θα λέγαμε 

Αν αυτο έχουν δειξει από την αρχη, δεν υπάρχει λόγος να μη το θεωρησουμε λογικο.

Έχει αυτη τη δυνατότητα ο δράκος, ξέρουμε απ την αρχη τι μπορει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Πολύ ευγενικός είσαι με αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τα προφανή. Οι καμπάνες σηματοδοτούν την πτώση της πόλης και κάποιοι ισχυρίζονται ότι ένιωσε ανακούφιση. Την ίδια ανακούφιση πρέπει να ένιωσε και ο Παλαιολόγος.

Οι καμπάνες δεν χτυπούσαν για παράδοση στα παλιά χρόνια, χτυπούσαν αντί για τις σειρήνες συναγερμού που έχουμε σήμερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Για τον Νεντ ήταν ξαφνικό αλλά τον Τζόφρεϊ μας τον έδειξαν από την αρχή ότι ήταν τρελός και απρόβλεπτος, δεν σάλταρε ξαφνικά σε ένα επεισόδιο!

Ισα ίσα που αυτο ειναι το σημείο που ο Τζοφρει δειχνει πόσο απρόβλεπτος και παλαβός ειναι. Νωρίτερα ξέρουμε μονο οτι ειναι ένα κακομαθημένο πριγκιπόπουλο.

Μέσα σε μια στιγμή άλλαξε όλο και συνέχισε βέβαια στο ιδιο μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές απορίες που έχω διαβάζοντας το thread:

- Τι κακό έχει το "fanservice" τύπου Cleganebowl?
- Πώς είναι δυνατόν να μην βλέπατε την αυξανόμενη τρέλα στο μάτι της Dany από την αρχή της σεζόν, από την στιγμή που πάτησε στο Winterfell και άρχισε την γκρίνια τύπου "δεν με αγαπάνε εδώ" και βέβαια όλα τα απανωτά "χτυπήματα"; (μη τα ξαναγράφω...)
- Πως τα ρίχνετε όλα στους D&D αφού το τέλος ήταν υπόδειξη του Martin και ο ίδιος είναι και παραγωγός; Παραγωγός και σε 3 spin-off επίσης! Τόσο παντοδύναμοι οι σεναριογράφοι;
- Πόσο character development θέλετε ακόμα στην 8η σεζόν; Αστείο.

Απλά δεν σας αρέσει (σε όσους δεν αρέσει) η κατάληξη και πιστεύω πως 15 λεπτά έξτρα, για να χτιστεί ας πούμε μια πιο solid βάση για αυτά που έγιναν, δεν θα σας άλλαζε άποψη.

Οι πικραμένοι, ξεχνάτε μάλλον πως η σειρά γυρίζεται στον πραγματικό κόσμο (κοστίζει πολύ ακριβά) με πραγματικούς ηθοποιούς (έχουν και ζωή και άλλες προτάσεις/δουλειές), και παρακολουθείται από εκατομμύρια που θέλουν κάποια στιγμή να τελειώσει! Ο κόσμος 8 χρόνια μετά θέλει closure για τους εναπομείναντες βασικούς χαρακτήρες - θάνατος, τρέλα, δικαίωση, επιβίωση, όποιο τέλος κι αν είναι αυτό.

Πριν 3-4 χρόνια η γκρίνια ήταν "πότε θα πάει επιτέλους η Dany στο Westeros, άντε βαρεθήκαμε, θέλουμε dragons in action!" και "wtf, τι εξυπηρετεί αυτό το άκυρο subplot" και τώρα γκρίνια γιατί "πάει πολύ γρήγορα". Γκρίνια μέχρι και για το ό,τι ο δράκος του ΝΚ έλιωσε το τείχος (όχι τοίχος παρακαλώ) λες και θα έπρεπε να δούμε ολόκληρο επεισόδιο να το λιώνει σιγά σιγά και να μετρήσουμε και πόση ώρα του πήρε!

 

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zus είπε

Δεν παρουσιάζουν όπως θέλουν τη σειρά, απλά δεν την παρουσιάζουν όπως εσείς θα θέλατε. Το ότι δεν έριξε ένας δράκος το Red Keep δεν σημαίνει ότι έγινε επειδή δεν μπορούσε, αλλά ίσως επειδή δεν ήθελε ο Αφέντης του. Ο Aegon ήθελε να το κυριεύσει και μετά να το διαφεντέψει, η Daenerys θέλει να το κάψει συθέμελα. Αλλά φαντάζομαι δεν θα το λέει το βιβλίο so...

Μα κάνεις πλάκα τώρα ; 

Ο δράκος της Danny έριξε 500 πύργους και τείχη στο τελευταίο επεισόδιο ενώ o Aegon δε μπόρεσε να κάνει κάτι αντίστοιχο με δράκο ισχυρότερο, τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις ; 

Προφανώς και αυτό σεναριακά δε στέκει, όσο κι αν εσύ θες να μας πείσεις για το ανάποδο

Εκτός αν ο Balerion είχε μπει σε mode melting και δε γούσταρε να πατήσει το κουμπί ο Aegon για να τον βάλει σε mode demolish 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Τον Μπραν (MVP της μάχης με τον NK τον λέμε εμείς :P ) δεν βλέπω να τον συζητάει ο κόσμος για τον θρόνο ... αλλά και αυτός παίζει στα spoilers έντονα. Για μένα αυτό θα ήταν μια ωραία ανατροπή πάντως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Btw δεν έμεινε και τίποτα από το King's Landing πάντως παρά μόνο ερείπια. Άρα παίζεται αν "επιβίωσε" και ο Θρόνος.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Άλλο στα βιβλία Αριστείδη.

Benign, εγω θα πρόβλεπα πιθανή δολοφονία της Νταινέρης, με δραματικό όμως τρόπο. Για θρόνο κάτι σε φάση δημοκρατίας πιστεύω

Επειδη ο τιτλος του νηματος ,μου δινει την εντυπωση οτι μπορουμε να κανουμε ανετα προβλεψεις,και οποιος δεν θελει, ας μην μπει να διαβασει,θα σου πω και εγω τις δικες μου.  Και για λογους περισσης ευγενειας,αν και ο τιτλος ειναι σαφης, θα βαλω και spoilers ,ετσι για να μην διαβασει κανεις κατι που τον ενοχλησει.

Βλεπω 2 πιθανες εξελιξεις. Την μια την ειχα γραψει χτες στο νημα που εσβησαν. Αιφνιδιασμος του στρατου της Ντανι απο Knights of the Vale η και αλλους Βορειους και αφανισμος του.Εκτελεση της Ντανι απο την Σανσα,ισως απο το χερι της Arya. Με τον δρακο ομως δεν μπορω να φανταστω τι θα γινει,ισως ο Σαμ βρηκε εναν τροπο να τον καθαρισουν. Βασιλισσα γινεται η Σανσα ,οσο για τον Jon δεν μπορω να φανταστω,τι θα γινει.

Δευτερη περιπτωση,δολοφονει κρυφα την Ντανι η Arya,  ''φοραει'' το προσωπο της και οδηγει τους στρατους της πισω απο εκει που ηρθαν. Μετα τους την κανει και επιστρεφει στο Braavos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μα κάνεις πλάκα τώρα ; 

Ο δράκος της Danny έριξε 500 πύργους και τείχη στο τελευταίο επεισόδιο ενώ o Aegon δε μπόρεσε να κάνει κάτι αντίστοιχο με δράκο ισχυρότερο, τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις ; 

Προφανώς και αυτό σεναριακά δε στέκει, όσο κι αν εσύ θες να μας πείσεις για το ανάποδο

Εκτός αν ο Balerion είχε μπει σε mode melting και δε γούσταρε να πατήσει το κουμπί ο Aegon για να τον βάλει σε mode demolish 

Αφού η σειρά βασίζεται στα βιβλία, αντλεί χαρακτήρες και στοιχεία από αυτά και δεν είναι αντιγραφή ολόκληρου του έργου αυτού καθαρά γιατί να συγκρίνουμε τον έναν δράκο πώς παρουσιάζεται εκεί, τι δυνάμεις έχει εκεί με τι χαρακτηριστικά, με έναν άλλον δράκο όπου δεν μοιράζονται τίποτε άλλο πέραν του ότι ζουν στο ίδιο "σύμπαν" ( με αρκετές διαφορές ).

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...