Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones -ΠΡΟΣΟΧΗ: SPOILERS


DimosMcLaren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αφού η σειρά βασίζεται στα βιβλία, αντλεί χαρακτήρες και στοιχεία από αυτά και δεν είναι αντιγραφή ολόκληρου του έργου αυτού καθαρά γιατί να συγκρίνουμε τον έναν δράκο πώς παρουσιάζεται εκεί, τι δυνάμεις έχει εκεί με τι χαρακτηριστικά, με έναν άλλον δράκο όπου δεν μοιράζονται τίποτε άλλο πέραν του ότι ζουν στο ίδιο "σύμπαν" ( με αρκετές διαφορές ).

Ναι ακριβώς έτσι

Αντλεί στοιχεία 

Και ένα βασικότατο στοιχείο είναι ότι οι δράκοι δεν μπορούν να μαμήσουν ότι υπάρχει και δεν υπάρχει

In any case, ξαναλέω ότι πιο πολύ με πείραξαν οι απίστευτες σεναριακές ευκολίες σε άλλα πράγματα (Βάρυς, Τύριον, Jon Snow, κλπ κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 410
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ο δράκος της Danny έριξε 500 πύργους και τείχη στο τελευταίο επεισόδιο ενώ o Aegon δε μπόρεσε να κάνει κάτι αντίστοιχο με δράκο ισχυρότερο, τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις ; 

Νομίζω πως έχει εξηγηθεί πως ο Aegon δεν ηθελε να διαλύσει το K.L. αλλά απλώς να το κυριεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Νομίζω πως έχει εξηγηθεί πως ο Aegon δεν ηθελε να διαλύσει το K.L. αλλά απλώς να το κυριεύσει.

Για το Harrenhal μιλάμε όχι για το Kings Landing 

Harren: What is outside my walls is of no concern to me. Those walls are strong and thick.
Aegon: But not so high as to keep out dragons. Dragons fly.
Harren: I built in stone. Stone does not burn.
Aegon: When the sun sets, your line shall end

—Harren Hoare and Aegon Targaryen

Δεν τον βλέπω και εδώ ιδιαίτερα διαλλακτικό τον Aegon btw στον παραπάνω διάλογο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για το Harrenhal μιλάμε όχι για το Kings Landing 


Harren: What is outside my walls is of no concern to me. Those walls are strong and thick.
Aegon: But not so high as to keep out dragons. Dragons fly.
Harren: I built in stone. Stone does not burn.
Aegon: When the sun sets, your line shall end

—Harren Hoare and Aegon Targaryen

Δεν τον βλέπω και εδώ ιδιαίτερα διαλλακτικό τον Aegon btw στον παραπάνω διάλογο :P

Ναι, μπερδεύτηκα.

Εντάξει, ομως μη ξεχνάς πως άλλο το βιβλίο, άλλο η σειρά. Μην εκπλησεσαι απο τις δυνατότητες του Ντρογκον στη σειρά.

Έχει παρουσιαστεί από την αρχη ως υπερατού και ειδικά σε σχέση με τους άλλους 2 δράκους.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να πω ότι αν δεν γινόταν και τραγικά λάθη από τους πρωταγωνιστές δεν θα φτάναμε έως εδώ. Λογικό είναι να γίνουν λάθη είναι ανθρώπινα (απροσεξίες - προδοσίες - λάθος εκτιμήσεις κλπ). Μην μπαίνετε στη λογική γιατί αυτό και όχι το άλλο και αν κλπ.

Θα αναφέρω το πρώτο λάθος της ιστορίας που ήταν η προσπάθεια του Νεντ να αποδείξει ότι ο τζοφρι δεν ήταν νόμιμος διάδοχος του θρόνου. Αν αποδεχόταν το τζοφρι θα βλέπαμε το μικρό σπίτι στο λιβάδι αντί για αυτό το έπος ! Από αυτό το μοιραίο λάθος και μετά πήρε φωτιά το σκηνικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, pontez2 said:

Νομίζω πως έχει εξηγηθεί πως ο Aegon δεν ηθελε να διαλύσει το K.L. αλλά απλώς να το κυριεύσει.

To King's Landing το ίδρυσε/έφτιαξε ο Aegon, γι' αυτό έχει και το όνομα αυτό. Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάτι εκεί πριν "προσγειωθεί" αυτός. 😛

 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Εντάξει, ομως μη ξεχνάς πως άλλο το βιβλίο, άλλο η σειρά. Μην εκπλησεσαι απο τις δυνατότητες του Ντρογκον στη σειρά.

Έχει παρουσιαστεί από την αρχη ως υπερατού και ειδικά σε σχέση με τους άλλους 2 δράκους.

Μα από τη μία μου λέτε άλλο το βιβλίο άλλο η σειρά, και όταν απαντάω ότι οι σεναριογράφοι παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική τη σειρά μου λέτε ότι δεν έχω δίκιο και απλά 

 "δεν την παρουσιάζουν όπως εσείς θα θέλατε"

Αποφασίστε τέλος πάντων, να ξέρουμε σε τι να απαντάμε :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν καθαρίσει ο οποιοσδήποτε τη Ντανυ, με τον ανεξέλεγκτο Ντρογκον τι θα κάνουν :P? 

Δε νομίζω να μπορεί να ελεγχθεί από τον Τζον, τουλάχιστον εύκολα. Αν δε κάνω λάθος το δέσιμο μεταξύ καβαλάρη και δράκου έχει μαγική υπόσταση;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μα από τη μία μου λέτε άλλο το βιβλίο άλλο η σειρά, και όταν απαντάω ότι οι σεναριογράφοι παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική τη σειρά μου λέτε ότι δεν έχω δίκιο και απλά 

 "δεν την παρουσιάζουν όπως εσείς θα θέλατε"

Αποφασίστε τέλος πάντων, να ξέρουμε σε τι να απαντάμε :P :P :P 

Εγω σου λέω οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ και οι σεναριογράφοι παρουσιάζουν διαφορετική την ιστορία στη σειρά σε σχέση με τα βιβλία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, 7nisiotis said:

Δε νομίζω να μπορεί να ελεγχθεί από τον Τζον, τουλάχιστον εύκολα. Αν δε κάνω λάθος το δέσιμο μεταξύ καβαλάρη και δράκου έχει μαγική υπόσταση;

Μπα, αν δεις στο wiki που δώθηκε πριν μερικές σελίδες, 1-2 χρόνια πριν πεθάνει ο Balerion τον έλεγχε διαδοχος/απόγονος του Aegon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εγω σου λέω οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ και οι σεναριογράφοι παρουσιάζουν διαφορετική την ιστορία στη σειρά σε σχέση με τα βιβλία :-)

Εντάξει, με εσένα θα πιούμε μπυρες :P :P

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Μπα, αν δεις στο wiki που δώθηκε πριν μερικές σελίδες, 1-2 χρόνια πριν πεθάνει ο Balerion τον έλεγχε διαδοχος/απόγονος του Aegon.

4 riders είχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

To King's Landing το ίδρυσε/έφτιαξε ο Aegon, γι' αυτό έχει και το όνομα αυτό. Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάτι εκεί πριν "προσγειωθεί" αυτός. 😛

Μακαρι στα prequel/sequel που ερχονται να μας δειξουν Aegon Balerion κτλ που τους ακουμε σε ολες τις σεζον αλλα ξερουμε μονο για τα κατορθωματα τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για το Harrenhal μιλάμε όχι για το Kings Landing 


Harren: What is outside my walls is of no concern to me. Those walls are strong and thick.
Aegon: But not so high as to keep out dragons. Dragons fly.
Harren: I built in stone. Stone does not burn.
Aegon: When the sun sets, your line shall end

—Harren Hoare and Aegon Targaryen

Δεν τον βλέπω και εδώ ιδιαίτερα διαλλακτικό τον Aegon btw στον παραπάνω διάλογο :P

Έχεις δει φαντάζομαι το Harenhal πώς απεικονίζεται στο animation και πώς βλέπουμε εμείς το Red Keep, σωστά; 

Γιατί το ένα, όπως το βλέπω εγώ μια χαρά πέφτει με κλανιά δράκου, το άλλο, δεν πέφτει ούτε με διάρροια

 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...