Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή


io_23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται στις 3 τελευταίες δημοτικές εκλογικές αναμετρήσεις να έχω κληρωθεί 2 φορές για εφορευτική σε πόλη κοντά 30 χιλιάδων....

Όταν είναι για να κερδίσουμε τίποτα δε κληρωνόμαστε όμως.

Στημένο φουλ μου φαίνεται

Βέβαια αν δεχτούμε ότι άνω των 65, δημόσιοι υπάλληλοι, υποψ δημοτικοί σύμβουλοι απορρίπτονται, παίζει να μένουν 10 άτομα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Πως γίνεται στις 3 τελευταίες δημοτικές εκλογικές αναμετρήσεις να έχω κληρωθεί 2 φορές για εφορευτική σε πόλη κοντά 30 χιλιάδων....

Όταν είναι για να κερδίσουμε τίποτα δε κληρωνόμαστε όμως.

Στημένο φουλ μου φαίνεται

Βέβαια αν δεχτούμε ότι άνω των 65, δημόσιοι υπάλληλοι, υποψ δημοτικοί σύμβουλοι απορρίπτονται, παίζει να μένουν 10 άτομα....

κι εμείς που είμαστε 80-90 χιλιάδες αν πας σε φωνάζουν σερί μέχρι να μην ξαναπάς

 

εμένα με έχουν φωνάξει 3 σερί, την πρώτη φορά που πήγα ήταν μία που την είχαν φωνάξει 4η φορά και έκλαιγε :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Πως γίνεται στις 3 τελευταίες δημοτικές εκλογικές αναμετρήσεις να έχω κληρωθεί 2 φορές για εφορευτική σε πόλη κοντά 30 χιλιάδων....

Όταν είναι για να κερδίσουμε τίποτα δε κληρωνόμαστε όμως.

Στημένο φουλ μου φαίνεται

Βέβαια αν δεχτούμε ότι άνω των 65, δημόσιοι υπάλληλοι, υποψ δημοτικοί σύμβουλοι απορρίπτονται, παίζει να μένουν 10 άτομα....

Με κάλεσαν δεύτερη φορά στα 10 χρονιά σε πόλη 13.000+ κατοίκων. Με βάση τα εκλογικά τμήματα που υπάρχουν καλούν γύρω στα 200 άτομα συνολικά κάθε φορά (4 τακτικοί + 4 αναπληρωτές). Αν αφαιρεθούν οι κάτω των 18 και άνω των 65 και όσοι έχουν δημόσια αξιώματα ή πάνε για δημοτικοί σύμβουλοι μένουν άνετα 10.000 άτομα. Έχουν γίνει περίπου 4 φορές εκλογές άρα κάθε φορά η πιθανότητα να κληρωθώ είναι 200/10.000 = 0,02% (1 στις 50). Δηλαδή έπρεπε να με ξανακαλέσουν μετά από 50 Χ 4 χρόνια = 200 χρόνια.

100% στημένο.

Επεξ/σία από infested
  • Like 10
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κληρωση my ass.Εγω στις 5 τελευταιες εκλογες,τις τεσσερις ημουν μελος,ευτυχως σε αυτες την γλιτωσα.Σε χωριο 1000 κατοικων με 2 εκλογικα τμηματα,εχω παρατηρησει οτι επιλεγουν συνεχεια τους ιδιους και τους ιδιους.Εχει μεγαλο μανικι να επιλεγουν τα μελη,πρεπει να ξερεις εναν εναν τους κατοικους.Ποιος ειναι μονιμος κατοικος,ποιος εχει την δυνατοτητα να προσελθει(θεμα υγειας κτλ),ποιος θα προσελθει(ειναι μερικοι που δεν νοιωθουν) και παρα πολλα αλλα κριτηρια.Ανθρωπος που ξερει πως γινεται η κληρωση μου ειπε οτι συνηθως ολο οι ιδιοι κληρωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στις προηγούμενες εκλογές ήμουν αναπληρωματικό μέλος, πήγα απο κει το πρωϊ και σπάσαμε τη βάρδια για να μη φάει το λούκι μόνο ένας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαμάτο θα ήταν να κατέβαζαν το κασέ των δικηγόρων στα 700€ και όποιος δεν ήθελε να συμμετάσχει ως δικαστικός, να έμπαινε ως εφορευτική. Θα παρακάλαγαν γονατιστοί για να αποφύγουν το χαμαλίκι.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ πιστεύω ότι είναι καρα στημένες οι κληρώσεις! 

Επίσης και εγώ έχω κληρωθεί 3 φορές σερί ! Δεν έχω κερδίσει τίποτα στην ζωή μου αλλά από μπιφτέκια σε εφορευτηκες δόξα το θεό!

Το αστείο είναι οτι μια φορά απο αυτές ήμουν φαντάρος στην Κύπρο και έφαγαν άκυρο. Τουλάχιστον δεν μπαίνουν οι φαντάροι σε εξαίρεση η δεν ξέρουν ποιος είναι που και τι;

Ωστόσο Σήμερα που πήγα σπίτι το πρωί καρδιο χτύπησα αφού είδα φακέλους δεμένους στην σκάλα! Πρώτη φορά χάρηκα που ήταν λογαριασμοί 😛

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναπληρωματικός εδώ. Το χαρτί εργοδότη να το πάω το πρωί πριν πάω για δουλειά; Ή να μην ασχοληθώ κι αν με ψάξουν να το πάω μετά; Ή να το δώσω στους δικούς μου να το πάνε και να μην πατήσω καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Αναπληρωματικός εδώ. Το χαρτί εργοδότη να το πάω το πρωί πριν πάω για δουλειά; Ή να μην ασχοληθώ κι αν με ψάξουν να το πάω μετά; Ή να το δώσω στους δικούς μου να το πάνε και να μην πατήσω καν;

Δεν σε απαλασσει απο δουλεια την επομενη μερα δυστυχως....Θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει εστω μια μικρη συμβολικη αμοιβη στην εφορευτικη .Για αυτο δημιουργουντε και τα προβληματα .

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν δε πας και δεν ειναι κανεις απλα σε ψάχνουν; Τι θέμα μπορεις να εχεις πρακτικά;

Δηλαδη http://www.topontiki.gr/article/146333/patra-fylaki-gia-5-atoma-poy-eno-klithikan-den-pigan-os-eforeytiki-epitropi-stis

Πρακτικα δλδ αν φας φυλακη θα πληρώσεις αρκετά;

Στην αρχή χάρηκα ότι υπήρχε ενδεχόμενο κάτι να λειτουργεί σε αυτό το μπάχαλο αυτή τη χώρα

όσπου διάβασα

Επίσης, αρκετοί από τους κατηγορουμένους βρίσκονταν στο εξωτερικό, όπως κατέθεσαν στο δικαστήριο μάρτυρες υπεράσπισης και ως εκ τούτου δεν θα μπορούσαν να είναι παρόντες στα εκλογικά τμήματα.

6 ώρες πριν, Mr^Robot είπε

Ωστόσο Σήμερα που πήγα σπίτι το πρωί καρδιο χτύπησα αφού είδα φακέλους δεμένους στην σκάλα! Πρώτη φορά χάρηκα που ήταν λογαριασμοί 😛

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν σε απαλασσει απο δουλεια την επομενη μερα δυστυχως....Θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει εστω μια μικρη συμβολικη αμοιβη στην εφορευτικη .Για αυτο δημιουργουντε και τα προβληματα .

Αν δίνανε μεροκάματο θα παίζανε ξύλο για το ποιός θα πάει... Τώρα Κλάιν Μάιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, infested είπε

Με κάλεσαν δεύτερη φορά στα 10 χρονιά σε πόλη 13.000+ κατοίκων. Με βάση τα εκλογικά τμήματα που υπάρχουν καλούν γύρω στα 200 άτομα συνολικά κάθε φορά (4 τακτικοί + 4 αναπληρωτές). Αν αφαιρεθούν οι κάτω των 18 και άνω των 65 και όσοι έχουν δημόσια αξιώματα ή πάνε για δημοτικοί σύμβουλοι μένουν άνετα 10.000 άτομα. Έχουν γίνει περίπου 4 φορές εκλογές άρα κάθε φορά η πιθανότητα να κληρωθώ είναι 200/10.000 = 0,02% (1 στις 50). Δηλαδή έπρεπε να με ξανακαλέσουν μετά από 50 Χ 4 χρόνια = 200 χρόνια.

100% στημένο.

Με τη θεωρία πιθανοτήτων δε τα πήγαινες καλά, έτσι δεν είναι;

37 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Αν δίνανε μεροκάματο θα παίζανε ξύλο για το ποιός θα πάει... Τώρα Κλάιν Μάιν..

Σαν να τη βλέπω τη εξέλιξη .... πορεία όσων έχουν κάνει από 2 και πάνω φορές εφορευτική για μονιμοποίηση γιατί καλύπτουν "πάγιες και διαρκείς ανάγκες".

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πήρα χαρτί από νοσοκομείο για να το αποφύγω (μπορώ και δεν μπορώ από άποψη υγείας να βγάλω την ημέρα στο εκλογικό αλλά δεν προτίθεμαι να ρισκάρω). Δεν δίνουν εύκολα χαρτί πάντως. Υπήρχαν ουρές για το συγκεκριμένο θέμα. Το θέμα είναι ότι μου είπαν να ειδοποιήσω τον δικαστικό αντιπρόσωπο.....το χαρτί δεν αναφέρει κάτι επάνω. Στο δίκτυο λέει ότι παίζει να σε καλέσει και ο ίδιος 1-2 μέρες πριν για να δει αν θα πας ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...