Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 3η γενιά επεξεργαστών Ryzen στα 7nm και μαζί τον 12-core Ryzen 9 3900X στα $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Ποια 3 χρονια ρε συ, 2017 βγηκε ο 7700k...

Και δηλαδη να με συγχωρεις, τι CPU θα αγοραζες και θα βλεπες βελτιωση στα παιχνιδια που παιζεις εφοσον ειχες 7700k?? Παλευεται ορισμενοι? Δηλαδη πηρες 8c/16t για να τρεχεις starcraft που χτυπαει ενα πυρηνα και σου φταιει η AMD μετα...
 

Μαιο του 2017 ειχες 4790k οπως γραφεις, δηλαδη μεσα σε 8μηνες πηγες απο 4790k σε 7700k και καπακια σε 2700x.  Νταξει, εγω σε πιστευω. Συμφωνα παλι με τα posts σου, Οκτωβρίου του 2018 ειχες ακομα 4790k ενω ενα φιλαρακι σου ειχε τον 2700 και οχι εσυ....οπότε απο τον Οκτώβριο του 2018 αγοράσες 7700k και καπάκια άλλαξες σε 2700x παροτι ειχες κακη εμπειρία απο το PC του φίλου σου. Συνεχίζω να σε πιστευω.

έτσι να είναι όπως τα λες αλλα δεν έχει καμια σημασία , ο cpu ο συγκεκριμένος πέρασε από τα χερια μου και πήρε πόδι άμεσα , εξάλλου αυτή είναι η δουλειά μου με υπολογιστές ασχολούμαι και όταν βρω να δώσω τα παλιά μου και με 100-150 ευρώ επιπλέον να πάω σε κάτι καλύτερο εννοείτε θα το κάνω , αλλα μέσα από αυτή τι διαδικασία όμως βλέπω από πρώτο χέρι τις επίδοσης του κάθε cpu , και μιας και το ανέφερες αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ο 2700x στο gaming ήτανε κοντά στον 4790k , αλλα και εκεί ακόμα υπήρχανε στιγμές που ήτανε χειρότερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι ντε.Μια ζωη τα ιδια βιος.Ποτε δε χρειαστηκαν αναβαθμιση microcode για να μπαλωσεις τις τρυπες.Μαγικα μπαλωθηκαν τα spectre κτλ.Ρε σταματα να λες βλακειες,εκτιθεσαι παραπανω.

Ποιές τρύπες ; 3 μητρικές skylake έχω , όλες με το bios του κουτιού. Για τα spectre (εκτός αν λέμε την οργάνωση στις ταινίες του james bond) , δεν μου βρήκε κανείς, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΧΡΗΣΤΗΣ. 

 

Σχετικά με τα βλακείες, κτλ , προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ χαρακτηρισμούς και επίθετα για άλλους χρήστες. Μπορώ να το αλλάξω και να γίνει μία όμορφη ατμόσφαιρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, MTX είπε

αυτό που λες είναι άκυρο φιλε μου , το ότι κάποιος σκάει 600 ευρώ για να πάρει ένα set cpu/mobo/ram μια φορα στα 3 χρονια δεν τον κάνει αυτομάτως και goldenboy , οι περισσότεροι αυτό κάνουνε πάνω κάτω . το που γουστάρει ο καθένας να χαλάει τα χρήματα του είναι θέμα επιλογής , εγώ έχω φίλο που σκέφτεται σαν και σένα και έχει ένα σάπιο pc 8 χρονια και χαλάει 500 ευρώ το μηνα σε στοιχήματα αλλα pc δεν παίρνει , θα πάρει μου λέει όταν πιάσει τι καλή , άλλος τα χαλάει σε πο#7@νες άλλος στα μπουζούκια , εγώ γουστάρω να τα δώσω στο pc . και ναι επειδή το έθεσες το θέμα γιατί αυτό νόμιζα και εγώ παίζουνε ρολο τα 50 fps επιπλέον ειδικά όταν παίζεις ανταγωνιστικά παιχνίδια . αυτό το διαπίστωσα όταν πείρα g-sync οθόνη με 144hz , ήτανε μέρα με νύχτα

δεν υποστηρίζω καμια κατωτερότητα η ανωτερότητα του ενός έναντι του αλλου , και το ίδιο θα έπρεπε να κάνουνε και στην AMD μέχρι να κυκλοφορήσουνε επίσημα η επεξεργαστές τους , τότε να δω μετρήσεις πραγματικές από τους χρηστες , γιατί όπως είπα πιο πάνω η συγκεκριμένη παρουσίαση θυμίζει παρουσίαση τις προηγουμενης γενιάς και τελικά ήτανε διαφημιστική φόλα , από την οποια εγώ έφαγα καλά και πόσοι ακόμα σαν και μένα ενδεχομένως . οποτε μικρό καλάθι πλέον ,  και περιμένουμε να δούμε και μακάρι να είναι έτσι και να υπάρχει ανταγωνισμός

οχι φιλε μου δεν σκας 600 για να παρεις σετ επεξεργαστη μητρικη και μνημη.Σκασας πανω απο 600 για ολα αυτα,σκας αλλα τοσα για καρτα γραφικων και αλλα τοσα για την οθονη που λες.Και το ερωτημα παραμενει.Τι τρεχεις προσωμιωσεις της ΝΑΣΑ; Και δεν την κανω σε εσενα την ερωτηση,αλλα σε καθε εναν που μας τα εχει κανει τσουρεκια με τα 20 fps πανω-κατω,λες και εγω με τον 1600χ και την rx580 δεν μπορω να παιξω οτι παιζεις στο 1/3 της τιμης. Λες και για να παιξεις πρεπει να περιμενεις σαν ψυχοπαθης να δεις το σκαθαρι πανω στο δεντρο την ωρα που πηδαει ο Ασσασιν να σου χαμογελαει και να του απαντας οτι εχει πετρα στα δοντια.Τωρα αν θεωρεις τον 1600χ με ρχ580 και 16γιγα 3200 σαπιο πισι....πασο.

Επεξ/σία από PantKo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ποιές τρύπες ; 3 μητρικές skylake έχω , όλες με το bios του κουτιού. Για τα spectre (εκτός αν λέμε την οργάνωση στις ταινίες του james bond) , δεν μου βρήκε κανείς, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΧΡΗΣΤΗΣ. 

Σχετικά με τα βλακείες, κτλ , προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ χαρακτηρισμούς και επίθετα για άλλους χρήστες. Μπορώ να το αλλάξω και να γίνει μία όμορφη ατμόσφαιρα. 

Συνεχιζεις και παραπληροφορεις.

Εσυ δηλαδη δεν εμβολιαζεις και τα παιδια,αφου καποιες απο τις ασθενειες εχουν εξαλειφθει?Γιατι η λογικη σου αυτη ειναι.Μια φορα να τη πατησει καποιος,θα τον αποζημιωσεις εσυ οταν θα του ειχες πει,μη πατσαρεις το κενο ασφαλειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλή περίπτωση σε amd θα είναι , αν όταν βγουν οι νέοι , βουλιάξει η τιμή στο σετάκι φθηνή b450+ryzen 2600 από τα 220 ευρώ που είναι τώρα στα 180 . Αν πάει ακόμη πιο κάτω,

θα είναι σούπερ, για αγοραστές με περιορισμένο budget . 

11 ώρες πριν, LeonV12 είπε

Στην Ελλαδα κλασσικα θα μετατρεψουν τα 300 δολλαρια σε 350 ευρω μη πω και παραπανω συμφωνα με τη δικη τους ισοτιμια.

Δεν φταίνε οι κακοί έμποροι , φταίει το ότι η ελλάδα έχει ΦΠΑ 24% , το μεγαλύτερο στην Ε.Ε. (πλην σκανδιναβικών χωρών) , ενώ οι ΗΠΑ, δεν έχουν καθόλου ΦΠΑ 

και τα επιπλέον βάρη που έχουν τα ελληνικά καταστήματα (που δεν τα έχει κανείς άλλος, πουθενά , όπως π.χ. 100% προκαταβολή φόρου ) .

Παρόλα αυτά , έχουμε τις καλύτερες τιμές σε cpu. Σύγκρινε σκρουτζ , με γερμανικό άμαζον . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 12:08 ΠΜ, MTX είπε

πρόσεξε μην τον τσιμπήσεις τόσο πολύ , ξέρεις πολλούς μ@λακ#ς να δώσουνε τον 9900k μιση τιμή για να πάρουνε τα υποτιθέμενα γ@μ!στερα cpu τις AMD , άσε να τα δούμε και στη πράξη όταν με το καλο βγούνε γιατί εγώ με την AMD έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι , όπως και όταν αντικατέστησα τον 7700k για έναν 2700x και στη πράξη διαπίστωσα ότι έδωσα 600 ευρώ για να παίζω χειρότερα απότι ήμουνα , με πραγματικά νούμερα σε συγκεκριμένα παιχνίδια που παίζω και όχι σε υποτιθέμενα test του youtube , και μπορεί στα FPS να μην είχα τεραστια διαφορα , αλλα στο fps drop ο 2700x ήτανε τραγικός , πήγαινα από τα 130 στα 80 χωρίς λόγο σε απαιτητικές κατάστασης , και τότε τα ίδια λέγανε και παρασύρθηκα , και εγώ τον 2700x τον πείρα να παίξω παιχνίδια όχι να κάνω unzip αρχεία για τι πλακα μου επειδή τα κάνει πιο γρήγορα

Απο κάποιον σαν εσένα θα τον πάρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούς με σεβασμό στον καταναλωτή.

Είναι η εταιρία που σκέφτεται τους καταναλωτές, ξέρει ότι ο μέσος καταναλωτής θέλει κάτι καλό αλλά όχι να το πληρώσει 500+ ευρώ .. και θέλει υποστήριξη για κάποια χρόνια....αμέσως ένα όνομα σου έρχεται στο μυαλό... AMD 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎28‎/‎5‎/‎2019 στις 12:21 ΜΜ, unstabletop είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εγώ πάντως την βγάζω ακόμα με Χεοn 5460 σε P5K socket 775 και δεν έχω κανένα θέμα :)

Σωστός, και εγώ αρχαιοκάπηλος είμαι! X5470 σε p5q στα 4Ghz και RX580 special edition.

Μια χαρά κρατάει ακόμα, αλλά ένα συστηματάκι με 3700X θα το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2019 στις 12:53 ΜΜ, Havik είπε


Ε είναι σπάσιμο, εγώ με i5 2500Κ είμαι και θα είχα αναβαθμίσει προ πολλού αν άξιζε να το κάνω, δεν κάνω render για να χρειάζομαι κάνα “beast”, κάνω απλή χρήση, κάνα νέο game που και που και εκεί ο 2500Κ ακόμα και σήμερα σε bench που έτρεχα στο Shadow of the tomb raider είναι μια χαρά. 

Το θέμα είναι ότι αν θες να αλλάξεις ένα part και μαζί είσαι αναγκασμένος να τα σκάσεις και για άλλο ένα ή δυο τότε δεν γίνετε δουλεία, δεν αλλάζεις CPU για να μην αλλάξεις mobo, από το 2017? Αν ήθελες να πάς σε Ryzeν π.χ. που έκανε το μπαμ η amd έπρεπε να πας και σε DDR4, τα «πακέτα» αλλαγών σε αποθαρρύνουν από αναβάθμιση αν έχεις περιορισμένα χρήματα, το αφήνεις για όταν θεωρείς ότι πραγματικά αξίζει, αν τώρα κάποιος πάρει «threadripper για να παίζει DOTA» δεν με αφορά, πρόβλημα του.
 

Είναι ανάλογα τα γούστα, είχα τον 2500Κ κ τον άλλαξα μετα απο μιά βδομάδα  επειδη είχε drops στο Crysis 3 :P
Τωρα για το shadow of the tomb raider αμφιβάλλω, εκτος κιαν θεωρείς τα 40-60fps  πανω κάτω μιά χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DmC10 είπε

Είναι ανάλογα τα γούστα, είχα τον 2500Κ κ τον άλλαξα μετα απο μιά βδομάδα  επειδη είχε drops στο Crysis 3 :P
Τωρα για το shadow of the tomb raider αμφιβάλλω, εκτος κιαν θεωρείς τα 40-60fps  πανω κάτω μιά χαρα.

Aν επιτρέπετε ποια οθόνη έχεις; και ποια gpu είχες τότε;

Για το crisis που αναφέρεις αμφιβάλω ότι έφταιγε το CPU, είναι παιχνίδι του 2013 και τώρα το 2019, άντε 2018 άρχισαν να εμφανίζονται παιχνίδια που θέλουν παραπάνω cores από 4, μάλλον έφταιγε το υπόλοιπο σύστημα σου.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε

Aν επιτρέπετε ποια οθόνη έχεις;

Για το crisis που αναφέρεις αμφιβάλω ότι έφταιγε το CPU, είναι παιχνίδι του 2013 και τώρα το 2019, άντε 2018 άρχισαν να εμφανίζονται παιχνίδια που θέλουν παραπάνω cores από 4, μάλλον έφταιγε το υπόλοιπο σύστημα σου.

Μπα το crysis 3 θυμαμαι και εγω οτι τον 4πυρηνο τον εστιβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Havik είπε

Aν επιτρέπετε ποια οθόνη έχεις; και ποια gpu είχες τότε;

Για το crisis που αναφέρεις αμφιβάλω ότι έφταιγε το CPU, είναι παιχνίδι του 2013 και τώρα το 2019, άντε 2018 άρχισαν να εμφανίζονται παιχνίδια που θέλουν παραπάνω cores από 4, μάλλον έφταιγε το υπόλοιπο σύστημα σου.

To crysis 3 τεντωνει και 32 πυρηνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάξτε, ρώτησα τι οθόνη έχει καθώς  δεν τον καλύπτουν τα 60Hz και ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μιλάω με normal άνθρωπο - no offence plz- θα είχε «πλάκα» αν ήταν 60Ηz η οθόνη του αλλά ήθελε παραπάνω, 100hz ας πούμε, μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε  forum που ο άλλος δανείζετε screen από γραφεία από το internet και τα ποστάρει εδώ για δικά του, η βλακεία στο μέγιστο.

Τώρα για το Crisis δεν το έχω παίξει, προσωπική άποψη δεν έχω, ωστόσο βρήκα ένα Video στο YT με τον 2500k και δεν φαίνετε να τερματίζει, είναι ~60-70%, βέβαια το CPU το έχει τέντα αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε μεγάλη διαφορά αν ήταν στα 4.5Ghz για παράδειγμα.

https://www.youtube.com/watch?v=p-94sWMtDhg

Το hardware που έχω είναι 2500k, RX570, 55” 4k, φυσικά η 570 δεν την παλεύει σε 4κ και high settings, ωστόσο το Resident evil με custom ρυθμίσεις προς το medium την πάλεψε μια χαρά, μόνο σε μια περιοχή που ήταν πιο “open” είχα πρόβλημα με κολλήματα.

Μετά είναι το θέμα της οθόνης, τα 60Hz και minimum πάνω από 40 τα θεωρώ μια χαρά, εξάλλου η οθόνη δεν πάει πάνω από 60Ηz, και γιαυτο έχω και ενεργοποιημένο το fps limiter στα 60fps από τους drivers της amd. Όταν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι και είναι του >2018 θα προτιμήσω custom ρυθμίσεις ή τουλάχιστον στο Ηigh, δεν θα βάλω ultra καθώς η οπτική διαφορά είναι μικρή και κερδίζεις λίγα έως πολλά fps. Δεν μπορώ να σου τρέξω bench στο Shadow of the ΤR καθώς πούλησα την RX570 που είχα, Στο high 1080p ήταν το average ~52fps  και high 1440p 40fps με minimum τα 28fps


Πολύ σημαντικό, πέρα από την κάρτα, την ανάλυση και τα Hz της οθόνης στα πόσο έτρεχε ο 2500κ? μαμά voltage στο θεό και stock Ηz ή με πάνω από 4.2GHz, Επίσης αν κάποιος δεν έχει freesync οθόνη προβλήματα έχει τόσο με Low fps όσο και με fps όταν είναι περισσότερα από τα hz της οθόνης, just saying.

 

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GRat είπε

Απο κάποιον σαν εσένα θα τον πάρω!

άσε να βρεθεί το θύμα και να το πάρω εγώ πρώτα και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...