Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, omghi2u είπε

προσεχε λιγο πιο μετα απο την παραλια οταν βρεις ενα mind flayer ξαπλα να ζηταει βοηθεια... δεν θελει ακριβως να σου δωσει φιλακι :P

Άσε του έδωσα 🤣🤣

Spoiler

2 φορές μάλιστα 🤣

Τη πρώτη δεν είχα τον ήρωα μου σαν το πρίγκιπα που πάει να φιλήσει την ωραία κοιμωμενη, ως επιλεγμένο ήρωα, σαν αποτέλεσμα, μάλλον, σκότωσε 2 ήρωες από την ομάδα ακαριαία εκτός του ήρωα μου, αλλά εγώ εκεί 👀🤣να τον φάω 

Τη δεύτερη φορά είχα το ήρωα να δώσει το φιλί, αμέσως Game over🤣 βέβαια είχα save ακριβώς πριν τη συνάντηση 

Ε την επόμενη φορά του πάτησα το κεφάλι να πάει στο διαολο 🤣

Τον εγκέφαλο πάντως το πήρα στη ομάδα, σε ένα σημείο στο σκάφος έχει 6 καρέκλες, έβαλα τον εγκέφαλο να κάτσει σε μία και τους άλλους 3 στις άλλες και είχαμε κουβέντα σοβαρή 🤣

🤣

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης οτιδήποτε μέσα στην πρώτη πόλη είναι με κόκκινο εικονίδιο (θεωρητικά παράνομη πράξη) MHN το κάνετε αν θέλετε να το παίξετε καλός γιατί μετά γυρνάει όλο το camp εναντίον σας και μπαίνετε σε μάχη αυτομάτως (ακόμα και κάποια εξωτερικά encounters εκτός των τοιχών). Εγώ έκανα disarm 2 παγίδες με κόκκινο σύμβολο (χωρίς να με δει κανείς εν τω μεταξύ και αυτό είναι το παράλογο λίγο) και μετά όπου με έβλεπαν με κυνηγούσαν. Ευτυχώς που κρατάω 500 135000 save σα τον Τσουρινάκη και γύρισα λίγο πίσω και "διόρθωσα" το λάθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Parapas είπε

 (ακόμα και κάποια εξωτερικά encounters εκτός των τοιχών)

"Έκλεψες αυτά που θέλαμε να κλέψουμε!" ή είναι φρουροί σε περιπολία απέξω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

"Έκλεψες αυτά που θέλαμε να κλέψουμε!" ή είναι φρουροί σε περιπολία απέξω; :P

Όχι! Είναι 2 normal npc που κλαίνε έναν 3ο που έφαγε το «σκουλήκι» στο μάτι και πεθαίνει και υπό κανονικές συνθήκες έχει side quest όταν τους συναντάς. Όταν είχα πειράξει τις παγίδες όμως μου την έπεφταν με το που εμπαινα σε visible range 🤷‍♂️ bug? Intended? No idea. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους να δουμε και κανα cinematic σε ultrawide χωρις να ψαχνομαστε στο διαδικτυο για fix..

Δεν θα παιξει pre load και το download θα ειναι 122gb..

Baldur’s Gate 3 can be played in 4K and on ultrawide monitors. We created a pipeline that meant that all cinematics in the game were created in a way that supports those of you with a penchant for excess..

 

https://store.steampowered.com/news/app/1086940/view/3655285307835439472?l=english

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 hours ago, optimus prime said:

Επιτελους να δουμε και κανα cinematic σε ultrawide χωρις να ψαχνομαστε στο διαδικτυο για fix..

Δεν θα παιξει pre load και το download θα ειναι 122gb..

Baldur’s Gate 3 can be played in 4K and on ultrawide monitors. We created a pipeline that meant that all cinematics in the game were created in a way that supports those of you with a penchant for excess..

 

https://store.steampowered.com/news/app/1086940/view/3655285307835439472?l=english

Ναι το δοκιμασα στο ultra wide monitor μου , και παιζει τα cinematic full screen...Ενα ακομα πολυ καλο του παιχνιδιου..Εχω παιξει μονο καμια ωρα , επιτηδες για να παω κατευθειαν στο κανονικο release μια και καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λατρευω RPGs, αλλα δεν σκαμπαζω απο DND. Δειχνει εντυπωσιακο αν και λιγο τρομακτικο οσο αφορα το scale, mechanics κτλ.

Οπως και να εχει εγινε η αγορα και περιμενω την Πεμπτη με ανυπομονησια :) 

Μεχρι τοτε μελετη για τα mechanics και για το build!

Επεξ/σία από starmanwarz
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Μεχρι τοτε μελετη για τα mechanics και για το build!

Το πρώτο playthrough από οποιοδήποτε game καλύτερα να είναι καθαρό imho. Είναι πολύ πιο rewarding να μαθαίνεις καθώς παίζεις. Για τα επόμενα playthrough, sure. :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ανεξαρτητα απο το συστημα μαχης που θεωρω οτι δ επρεπε να ειναι turnbased εχω καποιες αποριες.Απο τα βιντεακια που εχω δει δε μ αρεσει η καμερα που ειναι ψηλα αισθανομαι οτι μας εβαλαν τερμα ψηλα και σα να ειμαστε εκτος δρασης.Ειδα οτι ειναι προσαρμοσιμη μπορεις να την εχεις σ ολο το παιχνιδι λιγο ποιο κοντα και πισω απο το παικτη;;Στη δημιουργια χαρακτηρα ειναι τοσο αναλυτικο οπως το pathfinder? ( δε το χω παιξει αλλα μου φαινεται περιπλοκο στη δημιουργια χαρακτηρα)Γενικως δ εχω παιξει τετοιο παιχνιδι και δε ξερω κατα ποσο θα βαρεθω μ ενα τετοιο συστημα μαχης. Με gtx 950 παιζεται η δεν;;Μα 122 gb μου χαλαει το σχεδιασμο να το βαλω στο ssd των 110 το αδειο😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλημερα ανεξαρτητα απο το συστημα μαχης που θεωρω οτι δ επρεπε να ειναι turnbased εχω καποιες αποριες.Απο τα βιντεακια που εχω δει δε μ αρεσει η καμερα που ειναι ψηλα αισθανομαι οτι μας εβαλαν τερμα ψηλα και σα να ειμαστε εκτος δρασης.Ειδα οτι ειναι προσαρμοσιμη μπορεις να την εχεις σ ολο το παιχνιδι λιγο ποιο κοντα και πισω απο το παικτη;;Στη δημιουργια χαρακτηρα ειναι τοσο αναλυτικο οπως το pathfinder? ( δε το χω παιξει αλλα μου φαινεται περιπλοκο στη δημιουργια χαρακτηρα)Γενικως δ εχω παιξει τετοιο παιχνιδι και δε ξερω κατα ποσο θα βαρεθω μ ενα τετοιο συστημα μαχης. Με gtx 950 παιζεται η δεν;;Μα 122 gb μου χαλαει το σχεδιασμο να το βαλω στο ssd των 110 το αδειο😀

η καμερα οπως σε ολα τα συγχρονα isometrics, ανεβαινει ψηλα για να βλεπεις το πεδιο της μαχης οσο καλυτερα γινεται. αλλα μπορεις να την φερεις κατω και γινεται σχεδον over the shoulder. σε αυτο το στυλ δεν την χρησιμοποιεις στην μαχη αλλα ειναι βολικο στο να κυκλοφορείς στον κοσμο και να νιωθεις πιο κοντα στον χαρακτηρα. 

Στη δημιουργία χαρακτηρα ειναι σε παρόμοια λογικη με το pathfinder, αλλα εδω εχεις παραπανω επιλογές.
Γενικα είτε pathfinder είτε DnD, τα παιχνιδια ειναι παρόμοιας περιπλοκότητας και βαθους.

Αυτο που εχει παραπάνω το BG3 είναι οτι η Larian πατωντας στο Divinity OS2, περναει στο επόμενο επίπεδο το role play.
Με gaseous form spell, μπορεις να γινεις καπνος και να περασεις μεσα απο χαραμαδες.
Με flight μπορεις να πεταξεις πανω απο οτι κτιρια θες και να βρεις νεα μυστικα.
Μπορεις να κλωτσήσεις αντιπαλο και να τον σπρώξεις σε γκρεμό.
Να μετακινήσεις αντικείμενα στον χαρτη και να αλλαξεις το πεδίο της μαχης.
κλπ κλπ κλπ κλπ

Τα δυο Pathfinder ειναι εκπληκτικα παιχνιδια αλλα ειναι πιο κοντα στην λογικη των BG1,2, Pillars of Eternity που εχεις διαφορες επιλογες και μαχες αλλα παραμενει πιο "αυστηρα" μεσα στον κοσμο του παιχνιδιου.
στο BG3, η ελευθερια που εχεις ειναι πολυ μεγαλύτερη, που θυμίζει πιο πολυ Divinity OS1-2 και Fallout 2.

τελος, νομιζω η 950x ειναι το bare minimum που ζηταει το παιχνιδι για να παιξεις στα low. το πως θα παιζεις εκει, δε το γνωριζω, μαλλον εξαρταται κ απο τα υπολοιπα στοιχεια.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...