Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και, μια ωραία βραδιά, out of nowhere...

https://ragequit.gr/news/item/baldurs-gate-3-larian-teaser/

larian-bg3.jpg

bg3-tags.jpg

 

Ψιλοστανταράκι είναι η φάση, περιμένουμε τα επίσημα αποκαλυπτήρια για το τυπικό.

Bloodlines 2, Wasteland 3, αν επιβεβαιωθεί και το Baldur's Gate 3, ένα νέο μη-Bethesdικό Fallout και ένα καινούργιο Might and Magic μας λείπει για να επανέλθουμε στο ένδοξο 2004.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Arcanum δεν θα το απέκλεια εντελώς... Το license του βρίσκεται στην Activision, άρα θεωρητικά πάντα θα μπορούσε να το κάνει outsource σε καμία Obsidian, λέμε τώρα. Έχουμε δει και πιο περίεργες εξελίξεις.

Το Wizardry δεν το ακουμπάω καν, προέκυψε τέτοιο μπαχαλο μετά το κλείσιμο της Sir-Tech που τα ερείπια προσφέρονται για ανάλυση και γέλιο μέχρι σήμερα. Για τους πολύ μερακλήδες, υπάρχει ως φόρος τιμής και το... Grimoire.

https://store.steampowered.com/app/650670/Grimoire__Heralds_of_the_Winged_Exemplar_V2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι για αυτό που λες για Activision, αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.

Ναι το χω αγοράσει το Grimoire (ακόμα και να μην το παίξω ποτέ το αγόρασα on principle), αλλά δεν το χω αγγίξει ακόμα. Πρέπει να βρω ένα μεγάλο κενό χρόνου για να παίξω μόνο αυτό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Wizardry μάλλον απίθανο να ξαναδούμε με τετοιο μπαχαλο που εγινε με τα rights.Arcanum κ εγω θα ήθελα, αλλά δε νομίζω οτι είχε ποτέ πετύχει τα τρελά νουμερα για να σηκώσει sequel, οσο απολαυστικο κ να ηταν το ατιμο! Might & Magic είδαμε πριν λιγα χρονια βρε Κωστα δε θυμάσαι! Συμπαθητικούλι κιολας, αν και το ανούσιο open world του χτυπούσε περίεργα στο gameplay και ο ευνουχισμός της Ashen ηταν το λιγοτερο εξοργιστικός! Αλλά μιας κ κάνουμε ευχές, ένα νέο Ultima και Kotor θα ήθελα!!!

 

Στα του θεματος, εχει καιρο που υπάρχει η φήμη αλλά μάλλον επιβεβαιώθηκε σήμερα με αυτό. Αν οντως ισχύει, δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερη εταιρία για να σηκώσει αυτή τη φανέλα στη σημερινή εποχή. Ή αυτοί ή την Obsidian αλλά ακόμα κ αναμεσά τους, θα έλεγα την Larian γιατι η δουλεια τους στα DOS είναι απλά ουράνια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

Might & Magic είδαμε πριν λιγα χρονια βρε Κωστα δε θυμάσαι! Συμπαθητικούλι κιολας, αν και το ανούσιο open world του χτυπούσε περίεργα στο gameplay και ο ευνουχισμός της Ashen ηταν το λιγοτερο εξοργιστικός!

Το θυμάμαι, το είχα κάνει και review :P Αλλά με αυτά και με αυτά έχουν συμπληρωθεί 5μιση χρόνια κοντά από την κυκλοφορία του, οπότε είναι η ώρα του κι αυτουνού...

Πέραν τούτου, Ultima δεν το βλέπω στα κοντά, μιας και ο Γκάριοτ είναι ακόμα απασχολημένος με το φιάσκο του Shroud of the Avatar. KOTOR από την άλλη... ακούγονται φήμες. Αλλά προς το παρόν παραμένουν φήμες. Εδώ θα είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλα λες, και εγω το ειχα κανει review :P . Περασαν τοσα χρονια ε; Σαν χθες μου φαίνεται!

 

Παντως νομιζω πως ο Garriot το εχει χασει εδω κ αιώνες.

Εχει πεισμώσει ντε κ καλά με τα mmo. Βρε ανθρωπε μου, ναι το Ultima Online ηταν ΑΠΙΘΑΝΟ για την εποχη του και παραμένει ακόμα κ σήμερα το MMO με το μεγαλύτερο role play και ελευθερία που εχω δει. Αλλά δε γινεται να κυνηγας 20χρονια το ιδιο θαυμα. Κ το Tabula Rasa ειχε ενδιαφερον αλλα στο 2μηνο πανω νεκρωσε κ ψαχναμε συμπαιχτη σαν το νερο στην ερημο. Τι το ηθελε το Shroud of Avatar να ειναι Multiplayer...

Σε μια εποχη που τα single player RPGs τα κυνηγάμε με το τουφέκι, ενα καλο SP RPG από τετοιο ονομα θα βαρουσε δυνατα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προτιμούσα να το είχε αναλάβει η Obsidian που εκτός από το ότι ιδρύθηκε από πρώην στελέχη της Black Isle, το Pillars of Eternity μου άρεσε περισσότερο από το Original Sin και το θεωρώ πιο κοντά στο Baldurs Gate. Σημασία έχει όμως ότι είναι στα σκαριά από μια εταιρεία που ικανοποίησε στα ισομετρικά rpg.

Στις 31/5/2019 στις 1:26 ΜΜ, Tobajara είπε

Είδατε που βρήκαμε καινούρια Bioware? Γιατί αν περιμέναμε από την "αυθεντική", ουουου...

Βioware (όπως ήταν παλιά) και Black Isle Studios. Οι αγαπημένες μου εταιρείες RPG. Τα Icewind Dale και Baldurs Gate με έφεραν στον χώρο και το Neverwinter Nights με κράτησε για πάντα. Απίστευτες αναμνήσεις...

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι το gameplay, τα παιχνιδια της larian ειναι turned based, που προσωπικα δεν το μπορω,  ενω τα baldurs gate ηταν real time με παυση...Προσπαθω αυτο το καιρο να παιξω το dos2, μου αρεσει πολυ το setting, αλλα δεν μπορω να συνηθισω το turned based...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...