Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις αν προκειται να βγει στο μελλον retail εκδοση για το ps5?
Ή ο μονος τροπος για retail ειναι η deluxe?

Επεξ/σία από sleepychris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sleepychris είπε

Ξερει κανεις αν προκειται να βγει στο μελλον retail εκδοση για το ps5?
Ή ο μονος τροπος για retail ειναι η deluxe?

Δεν νομίζω, μονο η deluxe από το site τους και καλά κάνουν, η οποια έχει δέκα euro παραπάνω από την digital. Τα περισσότερα games στα 70 ευρώ σου δίνουν μονο τον δίσκο. Νομίζω αξίζει με τα χίλια και ας είναι λίγο τσουχτερά τα μεταφορικά. Τουλάχιστον παίρνει όλο το ποσο η Larian. Aμα το δίνανε σε retailers θα βάζαν ότι τιμές θέλανε, σαν τους μαυραγορίτες εδώ στα ελληνικά μαγαζιά. Επίσης απογεύγουν το scalping έτσι.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είδα πιο προσεκτικά τα περιεχόμενα, σταμάτησε να με τρώει το χέρι μου. Δεν έχει τυπωμένο manual, που για αυτό το παιχνίδι το θεωρώ απαραίτητο (και μιλάω για σωστό manual, όχι φυλλάδιο). Ωραία τα CD του παιχνιδιού και το soundtrack και το αυτοκόλλητο, αλλά θα ήθελα σίγουρα manual ή έστω ένα καλό artbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Tobajara said:

Τώρα που είδα πιο προσεκτικά τα περιεχόμενα, σταμάτησε να με τρώει το χέρι μου. Δεν έχει τυπωμένο manual, που για αυτό το παιχνίδι το θεωρώ απαραίτητο (και μιλάω για σωστό manual, όχι φυλλάδιο). Ωραία τα CD του παιχνιδιού και το soundtrack και το αυτοκόλλητο, αλλά θα ήθελα σίγουρα manual ή έστω ένα καλό artbook.

Όταν λες manual; Πως να κάνεις instal το game ή κάποιου είδους "θεωρητικό" tutorial του παιχνιδιού; 😜

στα 70 ευρώ σε άλλες περιπτώσεις παίρνεις μόνο το δισκάκι, εδώ παίρνεις και ένα box ένα player mat... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Stratosnis said:

Όταν λες manual; Πως να κάνεις instal το game ή κάποιου είδους "θεωρητικό" tutorial του παιχνιδιού; 😜

Αφού χρειάζεσαι εξήγηση, εννοώ αυτό τυπωμένο και με βιβλιοδεσία, έστω και απλή.

https://archive.org/details/Baldurs_Gate_II_Shadow_of_Amn_Manual/mode/2up

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tobajara said:

Αφού χρειάζεσαι εξήγηση, εννοώ αυτό τυπωμένο και με βιβλιοδεσία, έστω και απλή.

https://archive.org/details/Baldurs_Gate_II_Shadow_of_Amn_Manual/mode/2up

Άρα χρειάζεσαι πληροφορίες του τύπου:

Spoiler

image.png.37f61e1d886b3f8d83c31fd4c01ad7ce.png

ωραία τα alligments και τα weapon prof αλλά εν έτη 2024 αν ζητάς "σωστό" manual 200 σελίδες τι να πω...
Νομίζω είναι λίγο περιττό. Αναγράφονται όλα αναλυτικότερα ingame. 

*Σοβαρό artbook που μάλλον αυτό εννοείς υπάρχει στην collectors, α και έχει και σωστή βιβλιοδεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν νομίζω, μονο η deluxe από το site τους και καλά κάνουν, η οποια έχει δέκα euro παραπάνω από την digital. Τα περισσότερα games στα 70 ευρώ σου δίνουν μονο τον δίσκο. Νομίζω αξίζει με τα χίλια και ας είναι λίγο τσουχτερά τα μεταφορικά. Τουλάχιστον παίρνει όλο το ποσο η Larian. Aμα το δίνανε σε retailers θα βάζαν ότι τιμές θέλανε, σαν τους μαυραγορίτες εδώ στα ελληνικά μαγαζιά. Επίσης απογεύγουν το scalping έτσι.

Το Civilization 2 θυμάμαι συνοδευόταν από ένα ωραιότατο έγχρωμο βιβλίο, το οποίο έπρεπε να διαβάσεις για να παίξεις σωστά το παιχνίδι. Είχε φοβερή γοητεία να το διαβάσεις  με μεγάλη προσοχή για να παίξεις το παιχνίδι. Αυτά καταργήθηκαν πλέον, αν και σε παιχνίδια με δύσκολα game mechanics όπως το ΒG3 θα ήταν πολύ χρήσιμα.

Τώρα ζούμε στην εποχή που μιλάς για κάτι που έχεις σπουδάσει και πετάγονται από κάτω δέκα εξυπνάκηδες και σου λένε "Δώσε link αλλιώς δεν ξέρεις τί λες", και του "Βιβλίο; τί είναι αυτό;"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Stratosnis είπε

αν ζητάς "σωστό" manual 200 σελίδες τι να πω...
Νομίζω είναι λίγο περιττό. Αναγράφονται όλα αναλυτικότερα ingame. 

Διαφωνώ. Δεν έχουμε παίξει όλοι (A)D&D, είτε δεν είμαστε ιδιαίτερα εξοικοιωμένοι με τα JRPG και το παιχνίδι σε αυτόν τον τομέα είναι επαρκώς ανεπαρκές.

Ένα tutorial που να εξηγεί τα βασικά mechanics του παιχνιδιού θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο, αντί να βλέπουμε βιντεάκια στο YouTube για να καταλάβουμε τί παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Zus said:

Διαφωνώ. Δεν έχουμε παίξει όλοι (A)D&D, είτε δεν είμαστε ιδιαίτερα εξοικοιωμένοι με τα JRPG και το παιχνίδι σε αυτόν τον τομέα είναι επαρκώς ανεπαρκές.

Ένα tutorial που να εξηγεί τα βασικά mechanics του παιχνιδιού θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο, αντί να βλέπουμε βιντεάκια στο YouTube για να καταλάβουμε τί παίζει.

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες.
Αλλά μιλάμε για κάτι που δεν μπορεί να αναλυθεί σε ένα manual, έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί σε άπειρα handbooks.
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι εφικτό... Όσον αφορά το gameplay δεν θεωρώ ότι  έχει κάποια πολύπλοκη formula σε σχέση με άλλα turn base games...Ένα tutorial καλό θα ήταν για για κάποιους.

*Δεν θα το θεωρούσα jrpg αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stratosnis είπε



*Δεν θα το θεωρούσα jrpg αλλά γούστα είναι αυτά.

Κάποιοι το θεωρούν arpg, δεν συμφωνώ αλλά anyway! Κάπου ανάμεσα βρίσκεται η αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουτε J(apanese)rpg δλδ τυπου FF, persona κτλ ειναι, οπως σαφεστατα δεν ειναι και a(ction)rpg τυπου diablo, last epoch κτλ.

C(lassic/computer)rpg ειναι ^_^

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω οτι ειναι turn based φιστικωμα για οποιον το πρωτοπιανει και προσπαθει να καταλαβει τι γινεται . Ουτε θυμαμαι πως ειχα καταφερει να τελειωσω τα πρωτα χωρις να καταλαβαινω τι κανω :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Συμφωνω οτι ειναι turn based φιστικωμα για οποιον το πρωτοπιανει και προσπαθει να καταλαβει τι γινεται . Ουτε θυμαμαι πως ειχα καταφερει να τελειωσω τα πρωτα χωρις να καταλαβαινω τι κανω :P

επειδη δεν παιζω dnd μου πηρε πολλες ωρες να καταλαβω τα mechanics με τα dices το dmg, τα γενικοτερα τα spells (magic or not) και τα resistances κτλ, αλλα εγινα τοσο γρηγορα invested στο παιχνιδι που δεν με χαλασε, στο 2ο run ημανε μαστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...