Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic αλλά ο τωρινός 2500k served me well... αλλά δεν τραβάει άλλο.. Single memory στα 1333.

Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως πως θα αλλάξω επεξεργαστή, 8.5 χρόνια τον κράτησα. Pentium 4 -> 2500k -> Ryzen 3xxx

(Το μόνο που με ενοχλέι στο enthoo pro είναι πως μοιάζει κάπως παρωχημένο το window σε σχέση με αυτό του TG)

DSC01822.jpg

Επεξ/σία από aekoriginal21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, yiannis1991 said:

Βρε την Tomahawk, και δεν της το 'χα. Την πήρα για να μην μείνω χωρίς σύστημα και με το σκεπτικό να πάω σε Χ570 ή X470 και 3000 Ryzen κατά τα Χριστούγεννα, αλλά φαίνεται πολύ κομπλέ και λογικά θα την κρατήσω..

Κι εγώ 😂 και να σκεφτείς έρχομαι απο Χ470 taichi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Συγνώμη αλλά δεν είναι απλά θέμα διαφοράς. Είναι θέμα αν υπάρχει cpu bottleneck ή όχι σε μια κάρτα τύπου 2080 Ti . Δηλαδή όταν του χρόνου βγει η 3080 Ti και του παραχρόνου η 4080 Ti θα έχω δώσει 540 ευρώ τώρα για έναν 3800Χ που δεν θα κάνει βήμα πάνω από 150Hz με OC; Και στην τελική τι παίζει....εξωθούμαι βιαίως για gaming σε 1440p για να νιώθω καλά με τα fps μου σε σχέση με την intel; Αναγνωρίζω τα μεγάλα βήματα που έχει κάνει η AMD αλλά στο δια ταύτα....όταν μιλάμε ότι δεν με νοιάζει το all around performance αλλά το καθαρό gaming, σε τέτοια λεφτά για cpu 7nm, θα περιμένω του χρόνου RYZEN 4000, μπας και δω προκοπή; Συγνώμη αλλά στα 7nm περίμενα κάτι αρκετά πιο εντυπωσιακό από το power consumption.

Δηλαδη του παραχρονου που θα παρεις 4080ti farcry θα παιζεις? Και εν πασει περιπτωση το 9% διαφορας του 9900k θα σε σωσει? Και οι 2 μπουκαλι θα ριχνουν στην 3080ti σε 1080p, διαφορες του 5 και 10% δεν αλλαζουν απολυτως τιποτα. Αν νομιζεις οτι θα σε σωσει, παρε 9900k

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, aekoriginal21 said:

Έχει κρατήσει το κανονικό bios, αλλά παλεύεται με του Ryzen 3xxx άραγε, με το τελευταίο bios που ήταν πριν ενα διβδόμαδο;

Να δώ πότε θα κυκλοφορήσει το πιο έτοιμο bios με τα όποια fix.

Λογικά θα βγάλουν κι άλλο, φεεεεετα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι τις τιμές καλά τις βλέπω. Περίμενα και χειρότερα. Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο Πλαίσιο φυσικά, αλλά αν αναλογιστείς το ΦΠΑ της Ελλάδας και βλέποντας και τις τιμές εξωτερικού τότε θα περίμενες γύρω στα 220 τον 3600 και κάνα 350+ τον 3700. E, αυτήν την στιγμή μπορείς να προπαραγγείλεις τον 3600 στα 233 από MG Manager και τον 3700x στα 369 από Msystems. Για όποιον τρώγεται για day one αγορά τα 20 ευρώ δεν τα λες και deal breaker....

Επεξ/σία από dimitris21gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Single memory στα 1333

Spoiler

Tις συγκεκριμενη την ετρεχα 2666 11-11-11 στον FX μου, τι μου θυμισες ρε μπαγασα :P
1.7V επιανε 2800/12, αλλα δεν την παλευε ο memory controller.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

550 είναι μια χαρά για τον 3900Χ. 10% πάνω από 500 ευρώ. Ο 3600 που θέλω εγώ ελλαδα τον βρίσκω 240 ευρώ, 20% markup. 

Που ακριβώς τον βρήκες 240?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ παίρνω τον 3600 απο priveshop που τον έχει απο 1ως 3 μέρες ή περιμένω για 3700x όοποτε είναι διαθέσιμος..

Γενικά απ'οτι έχω καταλάβει φέρανε τους μικρούς και τα apu όλοι και γίνεται χαμός με τις τιμές > 8 πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά σε 9900Κ θα πήγαινα μετά την τελευταία πτώση τιμών, αν δεν τερματιζόταν το 1151 φέτος. Ο μοναδικός λόγος που σκέφτομαι την AMD είναι ότι το ΑΜ4 έχει άλλο ένα χρόνο ζωής και έναν 4800Χ που επιτέλους φαντάζομαι θα περάσει σε όλα τον 9900Κ. Δλδ θα πάρει 3 γενιές RYZEN, οι 2 στα 7nm για καμφθεί η ναυαρχίδα της intel....και όλα αυτά με ένα Χ570 που από μόνο του κοστίζει 60$ και για να δουλέψει απαιτεί 8 layer pcb....great!

Τεσπα....για να αλλάξουμε θέμα, έχει καταλάβει κανείς για ποιο λόγο οι κατασκευαστές ξεσκίζονται να φτιάχνουν μητρικές με OP VRMs, όταν πρακτικά δεν υπάρχει λόγος να υπερχρονίζεις τους νέους RYZEN;

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Tεσπα....για να αλλάξουμε θέμα, έχει καταλάβει κανείς για ποιο λόγο οι κατασκευαστές ξεσκίζονται να φτιάχνουν μητρικές με OP VRMs, όταν πρακτικά δεν υπάρχει λόγος να υπερχρονίζεις τους νέους RYZEN;

Για να πουλησουν με OP τιμες και 3950Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Συγνώμη αλλά δεν είναι απλά θέμα διαφοράς. Είναι θέμα αν υπάρχει cpu bottleneck ή όχι σε μια κάρτα τύπου 2080 Ti . Δηλαδή όταν του χρόνου βγει η 3080 Ti και του παραχρόνου η 4080 Ti θα έχω δώσει 450 ευρώ τώρα για έναν 3800Χ που δεν θα κάνει βήμα πάνω από 150Hz με OC; Και στην τελική τι παίζει....εξωθούμαι βιαίως για gaming σε 1440p για να νιώθω καλά με τα fps μου σε σχέση με την intel; Αναγνωρίζω τα μεγάλα βήματα που έχει κάνει η AMD αλλά στο δια ταύτα....όταν μιλάμε ότι δεν με νοιάζει το all around performance αλλά το καθαρό gaming, σε τέτοια λεφτά για cpu 7nm, θα περιμένω του χρόνου RYZEN 4000, μπας και δω προκοπή; Συγνώμη αλλά στα 7nm περίμενα κάτι αρκετά πιο εντυπωσιακό από το power consumption.

Για αυτό υπάρχει και ο 9900k να μην έχεις τέτοια διλήμματα. 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος δηλαδη θα παρει 3080ti και θα παιζει σε 1080p. Πιο χρησιμο ειναι να τρεχω ολη μερα cinebench παρα το προηγουμενο σεναριο. Οπως αναφερθηκε, αν σε ενδιαφερει να βλεπεις στο fraps 160 αντι 150 fps , ο 9900κ γιαυτο ειναι . 

Επισης η σμικρυνση των τρανσιστορ αυτο που δινει ειναι εξολοκληρου η μειωση της καταναλωσης. Οτιδηποτε αλλο ειναι απο την αρχιτεκτονικη. Ισα ισα που χανεις πολλες φορες  σε clock speed . (Πχ η ιντελ στα 10nm) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Δηλαδη του παραχρονου που θα παρεις 4080ti farcry θα παιζεις? Και εν πασει περιπτωση το 9% διαφορας του 9900k θα σε σωσει? Και οι 2 μπουκαλι θα ριχνουν στην 3080ti σε 1080p, διαφορες του 5 και 10% δεν αλλαζουν απολυτως τιποτα. Αν νομιζεις οτι θα σε σωσει, παρε 9900k

Όλος ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου ακόμα. Δεν έχει καταλάβει τι τσ@πού θα παίξει με τα next gen ports. Αν για jaguar στα 2.1 Ghz χρειάζεσαι πλέον τουλάχιστον sandy/ivy ι7, σκέψου μόνο τι θα θες για zen 2 στα 3.2 Ghz αν κάνουν target πάλι τα 30 fps. Ότι κυκλοφορεί τώρα θα είναι σαπάκι πολυτελείας.😎

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καποιος δηλαδη θα παρει 3080ti και θα παιζει σε 1080p.

400 hz panels when?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...