Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, TsironakosMix είπε

Καταρχην ο 9900k ειναι καλυτερος σε single threaded games, πως γινετε εδω να εχει ιδιο και χειροτερο score απτον φτηνιαρικο 3700x ενω σε αλλα benchmarks να εχουν διαφορετικα scores...

μουφα comparison μυριζομαι

αφου αυτα τα βιντεακια βλεπει ο δοκτωρ και χαιρεται τι να κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

E καλα ναι ,απλα νομιζω το Point του νικου ηταν αυτο

Σε αλλα νεα, ο 3950x φανταζομαι θα ρθει 700αρη ακαταεβατο, ασχετος αν τα υπολοιπα μοντελα μεχρι το Σεπτεμβριο πεσουν σε τιμη ε? Γιατι με τρωει η τσεπη μου αλλα 700 δεν σταζω. Μεχρι 500-550 για cpu με βαρια καρδια.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Nαι νταξει, οτι τωρα εσυ θα παρεις τον 3600 επειδη ειναι καλυτερος οχι επειδη ειναι φτηνοτερος. Σορρυ δεν με πειθεις.

Ε ναι ειναι καλυτερος, μιλαμε για 65w κομματι, που κραταει το 4,2Ghz boost του σε AVX φορτια, ενω οι intel πεφτουν ΚΑΤΩ απο το BASE clock τους. Ασε που δεν θελω να ασχολουμαι με overclock και τις θερμοκρασιες που φερνει και τον εξτρα θορυβο, οποτε για μενα θα ειναι stock vs stock, και εκει ο 3600 ειναι απλα καλυτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Σε αλλα νεα, ο 3950x φανταζομαι θα ρθει 700αρη ακαταεβατο, ασχετος αν τα υπολοιπα μοντελα μεχρι το Σεπτεμβριο πεσουν σε τιμη ε? Γιατι με τρωει η τσεπη μου αλλα 700 δεν σταζω

Προφανως και οχι.

Βαλε και κανε μετατροπη τα 749δολλαρια ποσο βγαινουν σε ευρω και μετα προσθεσε και το δικο μας ΦΠΑ να δεις πως η αρχικη του τιμη θα ειναι κοντα στα 830ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Nαι νταξει, οτι τωρα εσυ θα παρεις τον 3600 επειδη ειναι καλυτερος οχι επειδη ειναι φτηνοτερος. Σορρυ δεν με πειθεις.

εξαρταται και με τι καρτα ειναι ο καθενας ,με μια 2070 -2080 δεν νομιζω να εχουν καμια φοβερη διαφορα φανταζομαι ,οποτε χτυπας 3600 και 2080 αντι για 8700k/9700k και 2070 ,αν δεν εισαι κανενας ψηρας των φουπουες

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Σε αλλα νεα, ο 3950x φανταζομαι θα ρθει 700αρη ακαταεβατο, ασχετος αν τα υπολοιπα μοντελα μεχρι το Σεπτεμβριο πεσουν σε τιμη ε? Γιατι με τρωει η τσεπη μου αλλα 700 δεν σταζω. Μεχρι 500-550 για cpu με βαρια καρδια.

700 δεν το βλεπεις με τπτ... απο 750 και πανω ,αλλα ρε φιλε δεν αξιζει νομιζω ειδικα για gaming τσαμπα εξτρα ζεστη... αν θες να αλλαξεις cpu κοτσαρε κανεναν 9900K πανω πατα του και ενα delid αφου εχεις το tool και αραξε...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι τοσο κατω? Κατω απο το $199 MSRP ειναι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

εξαρταται και με τι καρτα ειναι ο καθενας ,με μια 2070 -2080 δεν νομιζω να εχουν καμια φοβερη διαφορα φανταζομαι ,οποτε χτυπας 3600 και 2080 αντι για 8700k/9700k και 2070 ,αν δεν εισαι κανενας ψηρας των φουπουες

Καλα δεν διαφωνω γενικα, ουτε καν 3600 δεν θες, και ενας 2600 ταμαμ ειναι, δεν ειναι εκει το θεμα. Αλλα τωρα βλεπω και φυντανια αλλα dr73 και james rod απτο αναποδο στρατοπεδο και νταξει, δεν λεει. Οποιος πιστευει οτι κανει καλο στην AMD γραφωντας μπαρουφες ας συνεχισει. Οτι τωρα θα με πεισει καποιος οτι θα προτιμησει 3600 επειδη ειναι καλυτερος! Εσενα σε πεισε? :P 

Το ατου της AMD τα τελευταια 2.5 χρονια ειναι οτι σου προσφερει παραπανω cores / threads στα ιδια χρηματα. Μπορει με την 3η γενια να εκλεισε θεαματικα η ψαλιδα αλλα ακομα υπαρχει διαφορα, και δη σε oced σεναρια, οταν συγκρινουμε core με core. Το "κυριως" προβλημα ειναι αυτο που εγραψα καμποσες σελιδες πριν, υπαρχουν καποιες select few εφαρμογες και παιχνιδια που δεν αποδιδει οπως "πρεπει". 

Και γω αυτη την στιγμη αν πηγαινα να αγορασω με περιορισμενο budget 3600 θα αγοραζα, δεν χωραει συζητηση, αλλα να λεμε οτι ειναι και καλυτερος...νταξει. 

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προφανως και οχι.

Βαλε και κανε μετατροπη τα 749δολλαρια ποσο βγαινουν σε ευρω και μετα προσθεσε και το δικο μας ΦΠΑ να δεις πως η αρχικη του τιμη θα ειναι κοντα στα 830ευρω.

Τελεια ρε...μου φτιαξες τη μερα :P 

Παντως δεν ξερω, περιεργο μου φαινεται. Ας πουμε αν εχει πεσει ενα 100αρι ο 3900x πως θα κανει launch ο αλλος στα 830 ξερω γω? Θα υπαρχει τρελη διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

700 δεν το βλεπεις με τπτ... απο 750 και πανω ,αλλα ρε φιλε δεν αξιζει νομιζω ειδικα για gaming τσαμπα εξτρα ζεστη... αν θες να αλλαξεις cpu κοτσαρε κανεναν 9900K πανω πατα του και ενα delid αφου εχεις το tool και αραξε...

9900k αυτη τη στιγμη πρεπει να εισαι πυροβολημενος να παρεις οταν με λιγοτερα χρηματα πας στο θηριο που λεγεται 3900.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Τελεια ρε...μου φτιαξες τη μερα :P 

Παντως δεν ξερω, περιεργο μου φαινεται. Ας πουμε αν εχει πεσει ενα 100αρι ο 3900x πως θα κανει launch ο αλλος στα 830 ξερω γω? Θα υπαρχει τρελη διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο

Μα ετσι προκυπτει και η αρχικη τιμη του 3900x.

499δολλαρια,τα κανεις σε ευρω και μετα βαζεις μεσα και το ΦΠΑ μας και προκυπτει η τιμη που εχει πχ το Msystems.

Και οι κεφτεδες εκει στην Amd αντι να δωσουν κανενα παιχνιδι δωρο,μου δινουν 3μηνη συνδρομη game pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Καλα δεν διαφωνω γενικα, ουτε καν 3600 δεν θες, και ενας 2600 ταμαμ ειναι, δεν ειναι εκει το θεμα. Αλλα τωρα βλεπω και φυντανια αλλα dr73 και james rod απτο αναποδο στρατοπεδο και νταξει, δεν λεει. Οποιος πιστευει οτι κανει καλο στην AMD γραφωντας μπαρουφες ας συνεχισει. Οτι τωρα θα με πεισει καποιος οτι θα προτιμησει 3600 επειδη ειναι καλυτερος! Εσενα σε πεισε? :P 

Το ατου της AMD τα τελευταια 2.5 χρονια ειναι οτι σου προσφερει παραπανω cores / threads στα ιδια χρηματα. Μπορει με την 3η γενια να εκλεισε θεαματικα η ψαλιδα αλλα ακομα υπαρχει διαφορα, και δη σε oced σεναρια, οταν συγκρινουμε core με core. Το "κυριως" προβλημα ειναι αυτο που εγραψα καμποσες σελιδες πριν, υπαρχουν καποιες select few εφαρμογες και παιχνιδια που δεν αποδιδει οπως "πρεπει". 

Και γω αυτη την στιγμη αν πηγαινα να αγορασω με περιορισμενο budget 3600 θα αγοραζα, δεν χωραει συζητηση, αλλα να λεμε οτι ειναι και καλυτερος...νταξει. 

Τελεια ρε...μου φτιαξες τη μερα :P 

Παντως δεν ξερω, περιεργο μου φαινεται. Ας πουμε αν εχει πεσει ενα 100αρι ο 3900x πως θα κανει launch ο αλλος στα 830 ξερω γω? Θα υπαρχει τρελη διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο

Μα γιατι να ριξει η AMD τον 3900Χ τωρα που εχει διαλυσει τον 9900Κ? Εχεις δει πως φαινονται ολα τα διαγραμματα productivity στα review του 3900Χ vs 9900K? Λες και ειναι 3 χρονιές πισω η Intel στα ιδια λεφτα. Εκτως αν η intel ριξει τον 9900Κ απο 500 που ειναι τωρα στα ~400 η AMD δεν θα ριξει τιποτα απο μονη της οπως εκανε με την 1η και 2η γενια ryzen που σιγα σιγα εριχνε τις τιμες τους και ειχε φτασει ο 2600 στα 140 ευρω κατι μηνες μετα. 

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μα ετσι προκυπτει και η αρχικη τιμη του 3900x.

499δολλαρια,τα κανεις σε ευρω και μετα βαζεις μεσα και το ΦΠΑ μας και προκυπτει η τιμη που εχει πχ το Msystems.

Και οι κεφτεδες εκει στην Amd αντι να δωσουν κανενα παιχνιδι δωρο,μου δινουν 3μηνη συνδρομη game pass.

Ωχ, ξεχασα για το game pass, ισχυει ελλαδα ρε παιδια αυτο? Εχω παραγγειλει τον 3600.. Αν και παιχνιδια παιζω μια στο τοσο, πιστευω να εχει κατι στο game pass να περασει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gaming

9900κ (overclocked ~5 GHz) -> 9700k (overclocked ~5Ghz) -> 8700k (overclocked ~5Ghz) -> 3900x -> 3800x -> 3700x -> 3600x -> 3600 -> 2700x (overclocked) -> 2600x (overclocked) -> 9600κ (αλλού νικά overclocked τους zen+ αλλού χάνει λόγω 1% lows και heavy MT loads) -> 8600κ.

Productivity (υποθέτω ότι κανείς σοβαρός επαγγελματίας δε θα τρέχει CL στα 5 Ghz για να κινδυνεύει να χάσει μέρες δουλειάς)

3900x (αρκετά μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους σε MT workloads) -> 9900k/3800x/3700x (όλοι αυτοί στο ίδιο καζάνι βράζουν αλλού νικά ο ένας αλλού ο άλλος) -> 2700x -> 3600x/3600/8700k/9700k (πάλι ανάλογα το workload διαφέρουν μεταξύ τους) -> 1800χ/1700χ/1700 -> 2600x/2600 -> 1600x/1600 -> 9600k/8600k (στα ligh threaded workloads θα είναι καλύτεροι από zen/zen+ όμως).

Επεξ/σία από ilos
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ωχ, ξεχασα για το game pass, ισχυει ελλαδα ρε παιδια αυτο? Εχω παραγγειλει τον 3600.. Αν και παιχνιδια παιζω μια στο τοσο, πιστευω να εχει κατι στο game pass να περασει η ωρα.

Λογικα ναι θα ισχυει και για Ελλαδα αλλα δυστηχως ολα τα Bundles μονο λιγα καταστηματα τα εχουν/φερνουν.

Το Πλαισιο το αναφερει παντως στην σελιδα του.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/AMD-Cpu-Ryzen-5-3600-Am43-6-Ghz36-Mb-100-100000031BOX.htm

Οι επεξεργαστές της σειράς AMD Ryzen 3000 σου ανοίγουν έναν νέο κόσμο μοναδικών δυνατοτήτων! Παίξε Gears 5 και 100+ τίτλους για PC: Με την αγορά κάθε επεξεργαστή AMD Ryzen 3000 λαμβάνεις μία 3μηνη δωρεάν συνδρομή Xbox Game Pass (PC). H προσφορά ισχύει για αγορές από 1 Ιουλίου του 2019 έως 10 Μαρτίου του 2020. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λογικα ναι θα ισχυει και για Ελλαδα αλλα δυστηχως ολα τα Bundles μονο λιγα καταστηματα τα εχουν/φερνουν.

 Το Πλαισιο το αναφερει παντως στην σελιδα του.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/AMD-Cpu-Ryzen-5-3600-Am43-6-Ghz36-Mb-100-100000031BOX.htm

Οι επεξεργαστές της σειράς AMD Ryzen 3000 σου ανοίγουν έναν νέο κόσμο μοναδικών δυνατοτήτων! Παίξε Gears 5 και 100+ τίτλους για PC: Με την αγορά κάθε επεξεργαστή AMD Ryzen 3000 λαμβάνεις μία 3μηνη δωρεάν συνδρομή Xbox Game Pass (PC). H προσφορά ισχύει για αγορές από 1 Ιουλίου του 2019 έως 10 Μαρτίου του 2020. 

Νομιζω μεσω AMD ουτως η αλλως παιρνεις τον κωδικο, οποτε με ενα σειριακο πιστευω θα ειμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δυστηχως δεν ειναι τοσο απλο.

καλα λες, θα δω αν εχει τιποτα μεσα στο κουτι, αλλιως δεν με νοιαζει κιολας αφου δεν παιζω anyways.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κατι δεν παει καλα οντως ειναι κατω απο το msrp . Mπας και ειναι λαθος ; Ελεγα να παω στον 3600x3700x  αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα με το παραπανω καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...