Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Και θα μείνεις με 8 threads. Του χρόνου βγαίνει άλλο chipset ιντελ και rumors λένε όλα τα chips θα έχουν hyperthreading. Οπότε εσύ θα έχεις τον 9700Κ με 8c8t και σε κάνα 6μηνο θα βγουν i5 10ης γενιας comet lake με 6c12t που θα κλοκαρουν 5.2ghz άνετα στο 14nm+++ στα μισά λεφτά από τον 9700Κ.

Ενώ ο 3600 σου θα πάρει  firmware update και θα του φυτρωσουν 2 cores.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Και θα μείνεις με 8 threads. Του χρόνου βγαίνει άλλο chipset ιντελ και rumors λένε όλα τα chips θα έχουν hyperthreading. Οπότε εσύ θα έχεις τον 9700Κ με 8c8t και σε κάνα 6μηνο θα βγουν i5 10ης γενιας comet lake με 6c12t που θα κλοκαρουν 5.2ghz άνετα στο 14nm+++ στα μισά λεφτά από τον 9700Κ.

Αν συνεχισει η AMD να κοντραρει μπορει και να δουμε τις τιμες που λες αλλιως δεν. Επισης να σου πω την αληθεια δε χρειαζομαι πανω απο 8 πυρηνες ρε αδερφε. Εκτος αν βγουν optimized games για multithreading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ενώ ο 3600 σου θα πάρει  firmware update και θα του φυτρωσουν 2 cores.. 

Δεν είναι σε dead platform όμως, του χρόνου θα παίρνω ένα 4900Χ και να σε δω στο Z390 που το τοπ θα μείνει ο 9900Κ.

3 απαντήσεις πρέπει να φάγατε γερό trigger μου φαίνεται. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Κάθε χρόνο δυνατά μπαίνει και κάθε χρόνο είναι απογοήτευση... Ένα vrm καλό απο μονο του δεν είναι αρκετό για να επιλέξεις μια μητρική δυστυχώς. Μακάρι να έχουν αλλάξει και να είναι καλό board αλλά εγώ προσωπικά δεν τους έχω εμπιστοσύνη όπως δεν έχω πλέον και στις hero.

Και της gigabyte το bios χαλασε,η msi αν και επαιξε δυνατα σε b450/x470 ομως με την υποστηριξη μας τα χαλαει.Γενικως υπαρχει μια καθοδος.Γι αυτο περιμενουμε,μακαρι να μην ξερουμε πια να επιλεξουμε για τους σωστους λογους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Realization moment. Φανταζομαι τα 16mb bios της msi του χρόνου να μην είναι καν graphical, κάνα dos prompt θα ειναι για να κάνουν χώρο να χωρέσουν τους 4000 στο microcode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

Δεν είναι σε dead platform όμως, του χρόνου θα παίρνω ένα 4900Χ και να σε δω στο Z390 που το τοπ θα μείνει ο 9900Κ.

Ότι σε σταματάνε τώρα τα 100 ευρω του mobo και δεν παίρνεις 4900x που κάνει 700+. Ώρες ώρες απορώ αν αυτά που γράφετε τα πιστεύετε κιόλας.. 

Το dead platform πιάνει σαν επιχείρημα στον low budgetα που θέλει να αλλάζει mid range cpu κάθε χρόνο. Ο άλλος που θα σταξει 500+ για 9700 και ψυκτρα χεστηκε αν θα χρειαστεί να ξαναγορασει mobo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Ότι σε σταματάνε τώρα τα 100 ευρω του mobo και δεν παίρνεις 4900x που κάνει 700+. Ώρες ώρες απορώ αν αυτά που γράφετε τα πιστεύετε κιόλας.. 

Το dead platform πιάνει σαν επιχείρημα στον low budgetα που θέλει να αλλάζει mid range cpu κάθε χρόνο. Ο άλλος που θα σταξει 500+ για 9700 και ψυκτρα χεστηκε αν θα χρειαστεί να ξαναγορασει mobo. 

Mονο εσυ με πιανεις τελικα. Αν ειναι να τα σκασω θα τα σκασω μια και καλη για μια τετραετια. Σκεψου οτι δε χρειαζομαι καν παραπανω απο 1070ti απο GPU μαυτα που κανω. Επισης σε τι να με πειραξουν τα λιγοτερα threads? Στο torrenting και που βλεπω οτι κατεβαζω συν youtube? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, musedoubler είπε

Mονο εσυ με πιανεις τελικα. Αν ειναι να τα σκασω θα τα σκασω μια και καλη για μια τετραετια. Σκεψου οτι δε χρειαζομαι καν παραπανω απο 1070ti απο GPU μαυτα που κανω. Επισης σε τι να με πειραξουν τα λιγοτερα threads? Στο torrenting και που βλεπω οτι κατεβαζω συν youtube? :P

Και γω κάπως έτσι κατέληξα σε 8700k από r5 1600. Γενικά αν έχεις χρήμα να σπρώξεις και είσαι του gaming πας σε Intel και τερματίζεις το cpu στο oc. Αν είσαι πιο budget minded και οι 3 γενιές r5 δείχνουν εξαιρετικές. Αν είσαι για ποιο multithreaded καταστάσεις πας σε 3900x. Νομίζω είναι απλά τα πραγματα

 

Απλά άσχετος από όλα αυτά είναι λίγο αμαρτία να πάρεις πχ 9900k ενώ στα λεφτά του παίρνεις το τέρας. Εστω και αποκλειστικά Gaming να θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Και γω κάπως έτσι κατέληξα σε 8700k από r5 1600. Γενικά αν έχεις χρήμα να σπρώξεις και είσαι του gaming πας σε Intel και τερματίζεις το cpu στο oc. Αν είσαι πιο budget minded και οι 3 γενιές r5 δείχνουν εξαιρετικές. Αν είσαι για ποιο multithreaded καταστάσεις πας σε 3900x. Νομίζω είναι απλά τα πραγματα

Απλά άσχετος από όλα αυτά είναι λίγο αμαρτία να πάρεις πχ 9900k ενώ στα λεφτά του παίρνεις το τέρας. Εστω και αποκλειστικά Gaming να θες

Aν παω σε Zen2 δεν παω για πανω απο 3700Χ, εσυ λες αν παω να παω για 3900Χ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, musedoubler είπε

Aν παω σε Zen2 δεν παω για πανω απο 3700Χ, εσυ λες αν παω να παω για 3900Χ? 

Αυτή τη στιγμή αν το θες μόνο για games η μόνη συνετή επιλογή είναι ο 3600 για μένα. Εσύ απτην άλλη που θες να κρατήσεις το cpu και παραπάνω πας για 3700x. Περιμένουμε βέβαια και τους 3800x να δούμε τι που πως ποτέ και γιατί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν εχει θεση ο 9900k παιδια οταν υπαρχει ο 3900x στα ιδια χρηματα. Ο 9900k ειναι ηδη περσινα ξινα σταφυλια

Έτσι, ο αντίπαλος του 9900κ είναι ο ryzen 3800x με 100 ευρώ φθηνότερα ,δεν έχει λόγο ύπαρξης στα 500ευρω ο 9900κ, ο 3900χ τον περνάει σαν σταματημένο

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω να μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Ο 9900k είναι δυνατότερος σε gaming είτε το θέλετε είτε όχι. Είναι πιο φθηνός από 3900x επισης. Αυτήν την στιγμή οι z390 είναι πολύ πιο φθηνές από τις x570.

Εγώ αν είχα σαν κριτήριο μόνο το gaming και ήθελα το πιο δυνατό cpu για gaming θα έπαιρνα 9900k.

Αν είναι κάποιος να πάρει 3900x αντί για 9900k καλύτερα να γλυτώσει κάνα φράγκο παιρνο τας 3700x-3800x

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ λέω να μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Ο 9900k είναι δυνατότερος σε gaming είτε το θέλετε είτε όχι. Είναι πιο φθηνός από 3900x επισης. Αυτήν την στιγμή οι z390 είναι πολύ πιο φθηνές από τις x570.

Εγώ αν είχα σαν κριτήριο μόνο το gaming και ήθελα το πιο δυνατό cpu για gaming θα έπαιρνα 9900k.

Αν είναι κάποιος να πάρει 3900x αντί για 9900k καλύτερα να γλυτώσει κάνα φράγκο παιρνο τας 3700x-3800x

Και ποιος σου είπε να πάρεις Χ570 για τον 3900Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...