Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Gaming όμως όταν λέμε πολλοί εννοούν και streaming. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια έχω Spotify, Chrome, discord, twitch, κτλ ανοιχτά. Και δεν κανω καν stream. 

Πάλι 3900Χ > 9900K με διαφορά. 

Δεν θα κάθομαι σε κάνα 2 χρόνια να κλείνω παράθυρα και antivirus γιατί θέλω τον 9900Κ να τρέχει παιχνίδια χωρίς stuttering. 

Αδερφέ όταν θα είναι οριακός ο 9900κ και ο 3700x για gaming δε θα είναι λόγω του αριθμού των threads τους, Απλά το stp/ipc τους θα είναι "λίγο" για τα next gen ports που θα βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Nαι γαματα, θα σερνεται ο 9900k με spotify και chrome :P 

Σοβαρα το λεω, δεν εχω κανει ignore τον dr73 και την λοιπη 4c/4t mafia και θα κανω εσας. Και ειμαι και AMD fanboy παναθεμα...τι λαλακιες γραφετε μωρε?

Καλά κάνε stream εσύ 1080p x264 medium, να έχεις αλά 4 5 προγράμματα ανοιχτά. Και να παίζεις κάνα assassin's creed 15 το 2021 και θα σου πω εγώ πως θα αρχίσει να λαλεί ο 9900Κ meanwhile 3900X θα γελάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Gaming όμως όταν λέμε πολλοί εννοούν και streaming. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια έχω Spotify, Chrome, discord, twitch, κτλ ανοιχτά. Και δεν κανω καν stream. 

Πάλι 3900Χ > 9900K με διαφορά. 

Δεν θα κάθομαι σε κάνα 2 χρόνια να κλείνω παράθυρα και antivirus γιατί θέλω τον 9900Κ να τρέχει παιχνίδια χωρίς stuttering. 

σε αυτα φιλε δεν εχει προβλημα ουτε ο pentium την ωρα του gaming- Χωρις καμια δοση ειρωνιας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Δυσκολεύει πολύ το maintenance. Το ιδανικό θα ήταν να είχαν από την αρχή τουλάχιστον τετραπλή μνήμη ώστε να μην υπάρχει τέτοιο θέμα.

Σίγουρα. Και αυτοί οι τσίμπιδες.. Πόσο θα ανέβαζε δηλαδή το manufacturing cost αν έβαζαν 32άρες ROM; Και πόσο πιο ακριβή θα ήταν η μητρική στην τελική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Nαι γαματα, θα σερνεται ο 9900k με spotify και chrome :P 

Σοβαρα το λεω, δεν εχω κανει ignore τον dr73 και την λοιπη 4c/4t mafia και θα κανω εσας. Και ειμαι και AMD fanboy παναθεμα...τι λαλακιες γραφετε μωρε?

Αχαχαχαχα χρησιμοποίησες 4c/4t mafia χωρίς να με κάνεις reference.😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

Καλά κάνε stream εσύ 1080p x264 medium, να έχεις αλά 4 5 προγράμματα ανοιχτά. Και να παίζεις κάνα assassin's creed 15 το 2021 και θα σου πω εγώ πως θα αρχίσει να λαλεί ο 9900Κ meanwhile 3900X θα γελάει. 

Και γω θα σου φερω ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3900x θα τα πινει και θα γελαει ο 3950x. Και ο διπλα ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3950x θα τα πινει και θα γελαει ο 64πυρηνος TR. Που θες να καταληξεις? Ο ανθρωπος σου λεει η Intel ειναι μπροστα σε gaming αρα αμα θες gaming ο 9900k ειναι καλυτερος του 3900x. Τωρα τα υπολοιπα με τα discord και τα chrome δεν ξερω τι τα αναφερεις..

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Αχαχαχαχα χρησιμοποίησες 4c/4t mafia χωρίς να με κάνεις reference.😎

Τουτοι δω παντως ειναι χειροτεροι απο τον dr. Μα τη παναγια σου λεω αμα συνεχισω να διαβαζω το νημα θα σιχαθω την AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και γω θα σου φερω ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3900x θα τα πινει και θα γελαει ο 3950x. Και ο διπλα ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3950x θα τα πινει και θα γελαει ο 64πυρηνος TR. Που θες να καταληξεις? Ο ανθρωπος σου λεει η Intel ειναι μπροστα σε gaming αρα αμα θες gaming ο 9900k ειναι καλυτερος του 3900x. Τωρα τα υπολοιπα με τα discord και τα chrome δεν ξερω τι τα αναφερεις..

Είναι μπροστά σε gaming μέχρι να ανοίξεις από πίσω ένα Chrome με το FaceIT, το FaceIT Anticheat, το discord και το spotify την ώρα που θα παίζεις CS:GO, ας πούμε. Το discord είναι electron based, πολύ βαρύ από το να ήταν native. Όταν ο 9900k θα πρέπει να χώσει και αυτά μέσα στους πυρήνες του, θα πέσει η απόδοση στο παιχνίδι, ενώ ο 3900X απλά θα τα βάλει σε άλλα ελεύθερα cores και η ζωή είναι ωραία.

Τα benchmarks δεν λογαριάζουν τι τρέχει από πίσω στον υπολογιστή του μέσου χρήστη.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Είναι μπροστά σε gaming μέχρι να ανοίξεις από πίσω ένα Chrome με το FaceIT, το FaceIT Anticheat, το discord και το spotify την ώρα που θα παίζεις CS:GO, ας πούμε. Το discord είναι electron based, πολύ βαρύ από το να ήταν native. Όταν ο 9900k θα πρέπει να χώσει και αυτά μέσα στους πυρήνες του, θα πέσει η απόδοση στο παιχνίδι, ενώ ο 3900X απλά θα τα βάλει σε άλλα ελεύθερα cores και η ζωή είναι ωραία.

Τα benchmarks δεν λογαριάζουν τι τρέχει από πίσω στον υπολογιστή του μέσου χρήστη.

Εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Είναι μπροστά σε gaming μέχρι να ανοίξεις από πίσω ένα Chrome με το FaceIT, το FaceIT Anticheat, το discord και το spotify την ώρα που θα παίζεις CS:GO, ας πούμε. Το discord είναι electron based, πολύ βαρύ από το να ήταν native. Όταν ο 9900k θα πρέπει να χώσει και αυτά μέσα στους πυρήνες του, θα πέσει η απόδοση στο παιχνίδι, ενώ ο 3900X απλά θα τα βάλει σε άλλα ελεύθερα cores και η ζωή είναι ωραία.

Τα benchmarks δεν λογαριάζουν τι τρέχει από πίσω στον υπολογιστή του μέσου χρήστη.

Να μου το πεις αυτό για τον 9700k θα σου πω οκ ,να μου λες αυτό για το  9900k απλά δεν το δέχομαι. 

Τεσπα πολύ το τραβήξαμε όλοι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο 3700x/9700k και το καλυτερο value φυσικα το εχει ο 3600. Oποιος παει σε 9900κ η 3900x καθαρα μονο για gaming , απλα σπαταλαει λεφτα χωρις λογο (σεβαστο φυσικα ) . Και οι δυο παιζουν εξαιρετικα αλλα οι προηγουμενοι που ανεφερα εχουν 2-3% λιγοτερα fps(Στα ηδη πολυ ψηλα fps )  με τα 3/5 της τιμης τους . 

Προσωπικα δεν θα προτεινα κανεναν απο τους δυο αν καποιος μου ελεγε θελω μονο να παιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Να μου το πεις αυτό για τον 9700k θα σου πω οκ ,να μου λες αυτό για το  9900k απλά δεν το δέχομαι. 

Τεσπα πολύ το τραβήξαμε όλοι... 

Τι δεχεσαι ρε συ, cs go competitive gamer των 400 fps με discord ΚΑΙ spotify. Για να ακουει ταυτοχρονα το game, μουσικη και τους συμπαιχτες του. Εκει το bottleneck δεν ειναι το CPU αλλα τα μολις 2 αυτια του χρηστη.

Τι να καταλαβει και ο 9700k απο cs go, ο δικος μου 400+ fps βγαζει με minimal cpu usage. Οτι θα κλατταρι απο το discord συζηταμε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και γω θα σου φερω ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3900x θα τα πινει και θα γελαει ο 3950x. Και ο διπλα ενα ακομα πιο ακραιο σεναριο που ο 3950x θα τα πινει και θα γελαει ο 64πυρηνος TR. Που θες να καταληξεις? Ο ανθρωπος σου λεει η Intel ειναι μπροστα σε gaming αρα αμα θες gaming ο 9900k ειναι καλυτερος του 3900x. Τωρα τα υπολοιπα με τα discord και τα chrome δεν ξερω τι τα αναφερεις..

Από ένα σημείο και μετά τα threads παίζουν (0) ΜΗΔΕΝ ρόλο στο gaming. Μη ξαναλέμε τα ίδια πράγματα. Υπάρχει ήδη το ένα άκρο με την 4c/4t mafia  που υποστήριζε ότι οι 6600k/7600κ ήταν υπεραρκετοί το 2017, ενώ υπήρχε λόξιγκας στα frametimes από το 15-16 ακόμα. Μην έχουμε και το άλλο άκρο τώρα με τους κόκκινους Ρασπούτιν που βγάζουν άχρηστους τους 8c/16t για gaming στο προσεχές μέλλον.😎

Αν θέλετε απόδειξη, βάλτε δίπλα δίπλα έναν nehalem xeon με 8c/16t στα ~2-2.5Ghz και έναν 2200g. Παίζει να έχεις και τα διπλά καρέ με τη σάπια zen apu.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilos είπε

Από ένα σημείο και μετά τα threads παίζουν (0) ΜΗΔΕΝ ρόλο στο gaming. Μη ξαναλέμε τα ίδια πράγματα. Υπάρχει ήδη το ένα άκρο με την 4c/4t mafia  που υποστήριζε ότι οι 6600k/7600κ ήταν υπεραρκετοί το 2017, ενώ υπήρχε λόξιγκας στα frametimes από το 15-16 ακόμα. Μην έχουμε και το άλλο άκρο τώρα με τους κόκκινους Ρασπούτιν που βγάζουν άχρηστους τους 8c/16t για gaming στο προσεχές μέλλον.😎

Αν θες απόδειξη, βάλε δίπλα δίπλα έναν nehalem xeon με 8c/16t στα ~2-2.5Ghz και έναν 2200g. Παίζει να έχεις και τα διπλά καρέ με τη σάπια zen apu.

Τα threads γενικα παιζουν μηδεν ρολο, απλα δεν εχουμε ακομα CPU με 1000 cbst points, οποτε βασιζομαστε στα extra cores / threads να παρουμε αποδοση. 

Τα 4c/4t υπαρχουν απο το 2007 (?) και το 2008 σε mainstream τιμες. Μας πηρε μολις 8-9 χρονια να ξεπεραστουν. Τωρα μας λεει ο Ρασπουτιν οτι προσεχως θα τρωνε stuttering και τα 16 threads :P 

Tωρα το δοκιμασα. CS go στα 400 εως 580 fps με τα παντα ολα απο κατω ανοιχτα (discord / steam / spotify / icue / browser / cam / sse3) κατω απο 20% CPU usage. LOL

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τι δεχεσαι ρε συ, cs go competitive gamer των 400 fps με discord ΚΑΙ spotify. Για να ακουει ταυτοχρονα το game, μουσικη και τους συμπαιχτες του. Εκει το bottleneck δεν ειναι το CPU αλλα τα μολις 2 αυτια του χρηστη.

Τι να καταλαβει και ο 9700k απο cs go, ο δικος μου 400+ fps βγαζει με minimal cpu usage. Οτι θα κλατταρι απο το discord συζηταμε τωρα?

Δεν είναι debate, όσο πιο πολλά fps έχεις σε e-sports titles, τόσο περισσότερα βλέπεις. Σίγουρα, η οθόνη σου μπορεί να βγάλει πολύ λιγότερα frames αλλά αυτά που βγάζει όταν έχεις 600+ fps, είναι πιο πρόσφατα σχετικά με αυτά που θα έβλεπες στα 60 fps. Αυτό κυνηγάνε οι e-sports παίχτες και παίζουν με χαμηλές stretched αναλύσεις. Δεν είπε κανείς ότι θα ακούς μουσική την ώρα που παίζεις (που σε deathmatch ή training μπορείς) αλλά το spotify και το discord εμένα δεν κλείνουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...