Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Realization moment. Φανταζομαι τα 16mb bios της msi του χρόνου να μην είναι καν graphical, κάνα dos prompt θα ειναι για να κάνουν χώρο να χωρέσουν τους 4000 στο microcode. 

Στεγνό unix θα είναι και θα βαράμε gcc όπως πάει να κάνουμε compile στη μνήμη on the fly τις ρυθμίσεις.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Και ποιος σου είπε να πάρεις Χ570 για τον 3900Χ?

Oτι και να παρεις αυτη την στιγμη σαν συνολο η στα ιδια λεφτα θα σου βγει η πιο φθηνη η επιλογη 9900k. Οπότε αν θες να πάρεις το καλύτερο cpu για gaming δεν βλέπω να αξίζει η επιλογή 3900x.

Ps: εσύ ποια μητρική θα πρότεινες σε κάποιον υποψήφιο αγοραστή 3900x ας πούμε?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ μυρίζομαι ότι οι τωρινές mobos που έχουν 16MB Bios θα φάνε άκυρο στους 4000 ή στην καλύτερη θα είναι με τίποτα beta bios της κακιάς ώρας. Γιαυτό βγάλανε τις MAX και λογικά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι κατασκευαστές στο re-release. Από εμένα η MSI τρώει άκυρο. Όταν πάρω 3000 (3600Χ ή 3700Χ) κατά τα Χριστούγεννα θα αλλάξω mobo σε άλλη εταιρεία αλλά δεν ξέρω ποια μιας και όλες έχουν θέματα. Έχω χρόνο να το σκεφτώ και πιστεύω να έχουν λυθεί τα προβλήματα μέχρι τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ λέω να μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Ο 9900k είναι δυνατότερος σε gaming είτε το θέλετε είτε όχι. Είναι πιο φθηνός από 3900x επισης. Αυτήν την στιγμή οι z390 είναι πολύ πιο φθηνές από τις x570.

Εγώ αν είχα σαν κριτήριο μόνο το gaming και ήθελα το πιο δυνατό cpu για gaming θα έπαιρνα 9900k.

Αν είναι κάποιος να πάρει 3900x αντί για 9900k καλύτερα να γλυτώσει κάνα φράγκο παιρνο τας 3700x-3800x

Αυτό ακριβώς.

Budget gaming : 3600

High End gaming: 9900k

Productivity without breaking the bank: 3900x

Για όλους έχει ο μπαξές. Εγώμε βλέπω κάποια στιγμή σε 3700x, αλλά με τις τρέχουσες τιμές δεν έχει κανένα νόημα να πληρώσεις 150+ πάνω από τον 3600.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εγώ μυρίζομαι ότι οι τωρινές mobos που έχουν 16MB Bios θα φάνε άκυρο στους 4000 ή στην καλύτερη θα είναι με τίποτα beta bios της κακιάς ώρας. Γιαυτό βγάλανε τις MAX και λογικά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι κατασκευαστές στο re-release. Από εμένα η MSI τρώει άκυρο. Όταν πάρω 3000 (3600Χ ή 3700Χ) κατά τα Χριστούγεννα θα αλλάξω mobo σε άλλη εταιρεία αλλά δεν ξέρω ποια μιας και όλες έχουν θέματα. Έχω χρόνο να το σκεφτώ και πιστεύω να έχουν λυθεί τα προβλήματα μέχρι τότε..

Να κάνω εγώ μια ερώτηση? Έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα για άλλες μητρικές εκτός msi γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει το ζήτημα, ότι διαβάζω εδώ από εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ μυρίζομαι ότι οι τωρινές mobos που έχουν 16MB Bios θα φάνε άκυρο στους 4000 ή στην καλύτερη θα είναι με τίποτα beta bios της κακιάς ώρας. Γιαυτό βγάλανε τις MAX και λογικά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι κατασκευαστές στο re-release. Από εμένα η MSI τρώει άκυρο. Όταν πάρω 3000 (3600Χ ή 3700Χ) κατά τα Χριστούγεννα θα αλλάξω mobo σε άλλη εταιρεία αλλά δεν ξέρω ποια μιας και όλες έχουν θέματα. Έχω χρόνο να το σκεφτώ και πιστεύω να έχουν λυθεί τα προβλήματα μέχρι τότε..

Ελπίζω να το ξανά σκεφτούν και απλά να βγάλουν bios για 4000 σειρά και να τελειώνει το θέμα. Όποιος θέλει 4000 αυτό το bios, όποιος θέλει 1000 2000 3000 ένα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Oτι και να παρεις αυτη την στιγμη σαν συνολο η στα ιδια λεφτα θα σου βγει η πιο φθηνη η επιλογη 9900k. Οπότε αν θες να πάρεις το καλύτερο cpu για gaming δεν βλέπω να αξίζει η επιλογή 3900x.

Ps: εσύ ποια μητρική θα πρότεινες σε κάποιον υποψήφιο αγοραστή 3900x ας πούμε?

5% καλυτερος στο gaming και απειρο ξυλο σε ολα τα αλλα, απλα να πουμε πως αν και καποτε με την ελευση των next gen consoles δουμε games που να αξιοποιουν ακομα περισσοτερα thread θα γυρισει boomerang για τον 9900κ ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ελπίζω η ιντελ να ρίξει τον 9900Κ στα 400 ευρώ να σταματήσουν να μας σπάνε τα νεύρα όλοι ότι θα τον προτιμούσαν vs τον 3900Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

5% καλυτερος στο gaming και απειρο ξυλο σε ολα τα αλλα, απλα να πουμε πως αν και καποτε με την ελευση των next gen consoles δουμε games που να αξιοποιουν ακομα περισσοτερα thread θα γυρισει boomerang για τον 9900κ ;)

Ρε συ ποια όλα τα αλλά, μιλάμε για gaming καθαρά. Άσε τα όλα τα αλλά. Εφόσον με ενδιαφέρει να στήσω μηχάνημα μόνο για gaming και γτ να δώσω παραπάνω φράγκα χωρίς να παίρνω καλύτερη απόδοση.  Μιλάμε για το σήμερα το τι θα γίνει δεν το ξέρεις και δεν μπορείς να το προβλέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος για μένα να μην πας σε 9900k σε high end gaming build είναι αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να του χώσεις τη ψύξη που χρειάζεται (πχ itx build). Εκεί πας σε zen 2 που είναι πιο manageable τα temps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ ποια όλα τα αλλά, μιλάμε για gaming καθαρά. Άσε τα όλα τα αλλά. Εφόσον με ενδιαφέρει να στήσω μηχάνημα μόνο για gaming και γτ να δώσω παραπάνω φράγκα χωρίς να παίρνω καλύτερη απόδοση.  Μιλάμε για το σήμερα το τι θα γίνει δεν το ξέρεις και δεν μπορείς να το προβλέψεις. 

Gaming όμως όταν λέμε πολλοί εννοούν και streaming. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια έχω Spotify, Chrome, discord, twitch, κτλ ανοιχτά. Και δεν κανω καν stream. 

Πάλι 3900Χ > 9900K με διαφορά. 

 

Δεν θα κάθομαι σε κάνα 2 χρόνια να κλείνω παράθυρα και antivirus γιατί θέλω τον 9900Κ να τρέχει παιχνίδια χωρίς stuttering. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ελπίζω να το ξανά σκεφτούν και απλά να βγάλουν bios για 4000 σειρά και να τελειώνει το θέμα. Όποιος θέλει 4000 αυτό το bios, όποιος θέλει 1000 2000 3000 ένα άλλο. 

Α μπράβο, αυτό. Και στις τωρινές πρέπει να το κάνουν. Να βγάλουν ένα bios μόνο για 3000. Τι την χρειάζεσαι την υποστήριξη για 3 γενιές; Όποιος έχει 2000 μένει με το τωρινό bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ ποια όλα τα αλλά, μιλάμε για gaming καθαρά. Άσε τα όλα τα αλλά. Εφόσον με ενδιαφέρει να στήσω μηχάνημα μόνο για gaming και γτ να δώσω παραπάνω φράγκα χωρίς να παίρνω καλύτερη απόδοση.  Μιλάμε για το σήμερα το τι θα γίνει δεν το ξέρεις και δεν μπορείς να το προβλέψεις. 

εχοντας δει το παρελθον σου λεω τι μπορει να συμβει στο μελλον:D

οταν υπαρχουν σημερα παιχνιδια που κανουν scale εως τα 12 η ακομα και 16 thread ενω στο παρελθον με το ζορι εβλεπαν το πολυ 4thread  ειναι λογικο στο μελλον να δουμε ακομα πιο heavy multi core use στα next gen games ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Gaming όμως όταν λέμε πολλοί εννοούν και streaming. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια έχω Spotify, Chrome, discord, twitch, κτλ ανοιχτά. Και δεν κανω καν stream. 

Πάλι 3900Χ > 9900K με διαφορά. 

Δεν θα κάθομαι σε κάνα 2 χρόνια να κλείνω παράθυρα και antivirus γιατί θέλω τον 9900Κ να τρέχει παιχνίδια χωρίς stuttering. 

Nαι γαματα, θα σερνεται ο 9900k με spotify και chrome :P 

Σοβαρα το λεω, δεν εχω κανει ignore τον dr73 και την λοιπη 4c/4t mafia και θα κανω εσας. Και ειμαι και AMD fanboy παναθεμα...τι λαλακιες γραφετε μωρε?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Α μπράβο, αυτό. Και στις τωρινές πρέπει να το κάνουν. Να βγάλουν ένα bios μόνο για 3000. Τι την χρειάζεσαι την υποστήριξη για 3 γενιές; Όποιος έχει 2000 μένει με το τωρινό bios..

Δυσκολεύει πολύ το maintenance. Το ιδανικό θα ήταν να είχαν από την αρχή τουλάχιστον τετραπλή μνήμη ώστε να μην υπάρχει τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...