Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Ολα καλά μέχρι στιγμής το έστησα το σύστημα και παίζω με τις ρυθμίσεις στο bios , το overdriive boost κτλπ φαίνεται να λειτουργεί σωστά , ωστόσο με xmp δεν κάνει boot στα windows στα 3200 οι μνήμες ...

Γενικά πείτε τι πράγματα να δοκιμάσω μιας και είναι η πρώτη φορά που παίζω με amd 😁

1.png

2.png

Λες να χουμε θέμα με τις aorus με τις ραμ?κι αλλου το χω διαβάσει

28 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Almost Zireal, almost..

26f44c139181b557ef26ee9cac32ae6faf21baaf

Ποιος παίζει σε 1080??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καυ.. ρε παιδιά να έχω 10% CPU usage και το gpu να τερματίζει εκεί που στην κυριολεξία είχα 80-100 κι έτρωγε σκαλωματα κι η κάρτα με τον 2500. Εντελώς άλλη φάση.

2019-07-20 09.43.33 1-01.jpeg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όχι με τέτοιες cpu όμως ως επι το πλειστον

Εντάξει μιλάμε για απόλυτα νούμερα σε 1080P που και πάλι η διαφορά είναι μικρή, αλλά αν κάποιος έχει 1080P/240Hz monitor τότε πάλι σε Intel πρέπει να πάει για τα μέγιστα. Εμείς(Οι περισσότεροι) που δεν είμαστε competitive players, τσιμπάμε Ryzen(Εγώ προσωπικά αν έστηνα τώρα θα πήγαινα σε 3900Χ) και τελειώνει η δουλειά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά βγάζει 5 fps λιγότερα σε 4 παιχνίδια.....😆😆😆

Η ιντελ άμα δε σοβαρευτεί το πάει για κλείσιμο το μαγαζί.οι άλλοι βαράνε αβερτα, έχουν πιάσει το single core perfomance της ιντελ, δίνουν μπολικους πυρήνες/threads στα 7 nm, σε νέα πλατφόρμα με pci 4.0,πολύ καλύτερες τιμές και η ιντελ πουλάει ακόμη  στα 14nm σημειωτέον 8700k με οδοντόπαστα στα 350 ευρώ.οποιος αγοράσει από δω κι εμπρος 9900 αντί για 3900 πρέπει να ναι ολιγον τι μαζοχιστης .το ίδιο ισχύει και για  9700 η 8700 αντί για 3600 η και 3700.μαλιστα δεν υπάρχει φως στο τούνελ για το πότε θα γίνει η μετάβαση σε μικρότερη λιθογραφία....Μια amd που μετά τους fx την είχαν όλοι ξεγραμμενη,αναγεννήθηκε μέσα από τις στάχτες της και δείτε που έφτασε.για το καλό όλων μας ευτυχώς.αννπροσεξει και στον τομέα των gpu όπου με τις navi έκανε τρομερά βήματα προόδου θα δούμε ωραία πραγματακια....

Ναι σε απόλυτα νούμερα στην πλειονότητα των παιχνιδιών είναι μπροστά η ιντελ αλλά ειλικρινά έχει πλέον κλείσει τόσο η ψαλίδα που WHO CARES REALLY?

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, billeiros said:

Η ιντελ άμα δε σοβαρευτεί το πάει για κλείσιμο το μαγαζί

Ξέρεις τι? Και ΟΛΗ την πίτα του diy να πάρει η AMD, η Intel θα βγάζει περισσότερα....

Το χρήμα είναι στα laptops, servers, pre built PCs. Και εκεί έχει συντριπτική πλειοψηφία ακόμα η Intel. Πιο συγκεκριμένα, παρόλη την αποδεδειγμένη ανωτερότητα των EPYC, η εταιρεία που δουλεύω δε διανοείται να πάει σε κάτι άλλο από Xeon. Η απάντηση είναι "ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ, άσε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με τόσα Failover Clusters, και Hyper-V μηχανήματα, live migrations κλπ". Και δεν είναι κολλημένα μυαλά, κάθε άλλο. Επίσης η κατάσταση στα pre built είναι ακόμα τραγική, πχ η HP στα Z workstations έχει 1 Ryzen για κάθε 15 Intel...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδες ολη μερα που το εχω λιωσει το συστημα σε tests το ανεμιστηρακι δεν το καταλαβα καθολου ,οποτε μουφιες ηταν αυτα που κυκλοφορουσαν για την φασαρια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εχω 4 dimm επάνω 32gb corsair vengeance 3200 , στο xmp στα 3200 δεν παίζει με τίποτα ούτε με περισσότερο ρεύμα , τις κατέβασα σε 2900 1.35v και μέχρι στιγμής ειναι οκ αλλα 3200 δεν πάει με xmp , διάβασα όμως και αλλου παρόμοια θέματα οποτε πιστεύω ειναι θέμα bios να το φτιάξουν.

Όσο αφορά την aorus master το ανεμιστηράκι ακούγεται ελάχιστα ακόμα και στο full speed να το έχω , απο την άλλη όμως ακούγονται αρκετά τα υπόλοιπα φρουφρούρια που έχω και προσπαθώ να φτιάξω καποιο fan plan για τους ανεμιστήρες.

Οι θερμοκρασίες με προβληματίζουν λιγάκι και δεν ξέρω μήπως δεν έχει κάτσει καλα και η πάστα

Untitled.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παντως παιδες ολη μερα που το εχω λιωσει το συστημα σε tests το ανεμιστηρακι δεν το καταλαβα καθολου ,οποτε μουφιες ηταν αυτα που κυκλοφορουσαν για την φασαρια

Με μνήμες πώς το βλέπεις μέχρι στιγμής; αξίζουν  τα ψηλά ρεύματα; Εκτός aida latency δε βλέπω κάτι πολύ καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Με μνήμες πώς το βλέπεις μέχρι στιγμής; αξίζουν  τα ψηλά ρεύματα; Εκτός aida latency δε βλέπω κάτι πολύ καλό. 

Τωρα δοκιμαζω λιγο 3666C14 αλλα σε σχεση με 3600c14 ειναι πολυ μικρες οι διαφορες για να αξιζουν τα παραπανω Volts. Mε 3600c14 με 1.44-.145V εισαι αρχοντας.

Δοκιμασα και λιγο το offset με Pbo ,στη μητρικη μου φαινεται Ok ,παιζω τωρα με -0.075V scalar x6 και εχω καλουτσικο Bump απο απλο enabled με λιγοτερη ταση στα single boost.

Θελει ψαξιμο για να βρεις τα Optimal settings για την  καθε μητρικη.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPANK είπε

Βασικά εχω 4 dimm επάνω 32gb corsair vengeance 3200 , στο xmp στα 3200 δεν παίζει με τίποτα ούτε με περισσότερο ρεύμα , τις κατέβασα σε 2900 1.35v και μέχρι στιγμής ειναι οκ αλλα 3200 δεν πάει με xmp , διάβασα όμως και αλλου παρόμοια θέματα οποτε πιστεύω ειναι θέμα bios να το φτιάξουν.

Όσο αφορά την aorus master το ανεμιστηράκι ακούγεται ελάχιστα ακόμα και στο full speed να το έχω , απο την άλλη όμως ακούγονται αρκετά τα υπόλοιπα φρουφρούρια που έχω και προσπαθώ να φτιάξω καποιο fan plan για τους ανεμιστήρες.

Οι θερμοκρασίες με προβληματίζουν λιγάκι και δεν ξέρω μήπως δεν έχει κάτσει καλα και η πάστα

Untitled.png

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες. Δεν βλέπω κάτι πολύ ψηλά. Τώρα για ram έχουν θέμα και άλλοι με gigabyte. Γενικά από Σεπτέμβριο το βλέπω να στρώση το θεμα bios. Προχθές κόψανε και μια έκδοση agesa 1.0.0.3aba γιατί είχε λέει πολλά bugs. Άσχημα πράματα. Υπομονή. Είναι καλά τα cpu.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες. Δεν βλέπω κάτι πολύ ψηλά. Τώρα για ram έχουν θέμα και άλλοι με gigabyte. Γενικά από Σεπτέμβριο το βλέπω να στρώση το θεμα bios. Προχθές κόψανε και μια έκδοση agesa 1.0.0.3aba γιατί είχε λέει πολλά bugs. Άσχημα πράματα. Υπομονή. Είναι καλά τα cpu.

Ωραία ... είχα συνηθίσει μαλλον χρόνια απο τον 6700k που έπαιζα σε idle κοντα στους 40 και σε stress γύρω στους 55 βέβαια θα μου πεις αλλη τεχνολογία , επεξεργαστής κτλπ και φυσικά λιγότεροι πυρήνες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...