Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

εχω ανεβει και στα 3800Mhz , στα 4000Mhz με 1:1 εφαγα ακυρο

Λογικο. Λενε οτι το καλυτερο που μπορει να δωσει σε golden sample chip ειναι IF clock: 1900 για 1:1.

Παντως αν εχεις 3666 με C14, θα εχεις και 3733. Ισως χρειαστει λιγο παραπανω ρευμα η να ριξεις λιγο TRC και TRFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Stock all core βλεπω απο 4.1 (y-cruncher) μεχρι 4.25 στο r15, σε παιχνιδια π.χ. στο ac odyssey παει και πανω απο 4.3, οτι pbo εχει μεσα στο bios το εχω κλεισει, μονο το core boost performance εχω ανοιχτο, αν το κλεισω γυρναει 3.6. Δεν ξερω τι εχει κανει η asus, αν κλεισεις παντως το pbo, σταματαει να βραζει στο bios και idle στα windows ειναι λιγο καλυτερα τα temps

Stock στο r15 ειμαι ~2150-2200 και single ~202-206 αναλογα τα temps, στο r20 4980-5030 μνημες εχω κατι κοινες d-die@3400 16-17-17 ~71ns.

Manual εβαλα 100.2fsb, 43.5x, στο cpu llc 6/3 και νομιζω και στα υπολοιπα, vrm κτλ ολα extreme, με περιπου 1.375v που στην πραξη την σηκωνει σχεδον 1.4 βγαζει r15 (οριακα τερμα ανεμιστηρες), για να βγαλει r20 θελει στο bios 1.4v (την σηκωνει 1.425v), y-cruncher δεν παιζει να βγαλει ουτε 4.3. Kαθαρα thermal limits ειναι, δεν παει αλλο, μονο υδροψυξη και ουτε καν AIO.

θα το δοκιμασω και με pbo Κλειστο ,στοκ παντως εχω χειροτερα νουμερα απο εσενα

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Λογικο. Λενε οτι το καλυτερο που μπορει να δωσει σε golden sample chip ειναι IF clock: 1900 για 1:1.

Παντως αν εχεις 3666 με C14, θα εχεις και 3733. Ισως χρειαστει λιγο παραπανω ρευμα η να ριξεις λιγο TRC και TRFC.

Το λιγο παραπανω ειναι 1.5v 😛 ,μεχρι και εγω που ειμαι ανοιχτοχερης στις τασεις δεν τα δινω για 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το λιγο παραπανω ειναι 1.5v 😛 ,μεχρι και εγω που ειμαι ανοιχτοχερης στις τασεις δεν τα δινω για 24/7

ποσο δινεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

θα το δοκιμασω και με pbo Κλειστο ,στοκ παντως εχω χειροτερα νουμερα απο εσενα

Κατι μου λεει ο καθε κατασκευαστης mobo εχει κανει οτι γουσταρει, κανονικα με pbo και υδροψυξη, θα επρεπε να σου κανει καλυτερο boost.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για 3600c14 ,1.45v

ενταξει ρε συ, δεν χρειαζεται απαραιτητα 1.5v. Μετα τα 1.45, εχει και 1.46-1.47 κλπ stepping δεν κανει τζηζ αν τα δοκιμασεις. 😛

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

ενταξει ρε συ, δεν χρειαζεται απαραιτητα 1.5v. Μετα τα 1.45, εχει και 1.46-1.47 κλπ stepping δεν κανει τζηζ αν τα δοκιμασεις. 😛

με βαση αυτα που ζητουσε στον 2700χ τα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Ναι, καταλαβα. Απο την αλλη ομως ο IMC των 3K Ryzen εχει πολυ καλυτερο headroom.

Tεσπα, αν το τεσταρεις βαλε τα αποτελεσματα να δουμε.

οι τασεις εχουν να κανουν με τις ram και την μητρικη δεν εχει σχεση ο imc ,τις ιδιες τασεις  θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχυει αυτο. Πρωταρχικο ρολο φυσικα παιζει η RAM, μετα ο IMC και τελος η μητρικη (και κυριως το Topology). Τις ιδιες ram τις εχω κλοκαρει με ιδια ταιμινγκς, στην ιδια μητρικη (Τ-Τop) , με ιδια bios, με χαμηλοτερα ρευματα αναμεσα σε 2 διαφορετικους Ryzen 1600. Για την ακριβεια, στον τελευταιο 1600 που εχω, με την ιδια μητρικη (x-370f) και bios (1.0.0.6) εχω τις Hynix MFR με 16-16-16-30-54-448 και 1.39v, ενω ο προηγουμενος μου ηθελε 1.4v και ανεβασμα TRC στα 56 και TRFC στα 468 για να μην δωσει errors (TestMem5 - 10 cycles).

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οι τασεις εχουν να κανουν με τις ram και την μητρικη δεν εχει σχεση ο imc ,τις ιδιες τασεις  θελουν

Σωστό μέχρι ενός σημείου.

16 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν ισχυει αυτο. Πρωταρχικο ρολο φυσικα παιζει η RAM, μετα ο IMC και τελος η μητρικη (και κυριως το Topology).

Και αυτό σωστό από ένα σημείο και μετά

------------

Αυτό που μάλλον ισχύει είναι ότι όταν πλησιάζεις τα όρια του IMC (συνήθως 3666 - 3733 στους Zen+) χρειάζεται πολύ περισσότερο Vdimm και Vsoc.

Οπότε θεωρητικά πάνω από τα 3666 στους Zen 2 θα χρειάζεται λιγότερο ρεύμα από ότι στους προηγούμενους για το ίδιο memory kit.

Κάτω από τα 3600 μάλλον θα συμφωνήσω με akoinonito, είναι θέμα μητρικής και μνήμης τι θα πετύχεις.

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Σωστό μέχρι ενός σημείου.

Και αυτό σωστό από ένα σημείο και μετά

------------

Αυτό που μάλλον ισχύει είναι ότι όταν πλησιάζεις τα όρια του IMC (συνήθως 3666 - 3733 στους Zen+) χρειάζεται πολύ περισσότερο Vdimm και Vsoc.

Οπότε θεωρητικά πάνω από τα 3666 στους Zen 2 θα χρειάζεται λιγότερο ρεύμα από ότι στους προηγούμενους για το ίδιο memory kit.

Κάτω από τα 3600 μάλλον θα συμφωνήσω με akoinonito, είναι θέμα μητρικής και μνήμης τι θα πετύχεις.

Παιδακια μου θα σας εξηγησω γτ αυτο που λετε πολυ απλα δεν ισχυει.

Με xmp παιζει σε ολες τις συχνοτητες με 1.35V ,οταν πας να κατεβασεις timings τοτε χρειαζεται εξτρα ταση το κιτ. Ειναι λογικο για ενα κιτ που ειναι rated 4000c18 να θελει ταση για να κατεβασει ολα αυτα τα timings που σκαλιζουμε τοσο κατω.Η ταση εχει να κανει κυριως με το κιτ και ποσο binned ειναι.

Το vsoc ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Σωστό μέχρι ενός σημείου.

Και αυτό σωστό από ένα σημείο και μετά

------------

Αυτό που μάλλον ισχύει είναι ότι όταν πλησιάζεις τα όρια του IMC (συνήθως 3666 - 3733 στους Zen+) χρειάζεται πολύ περισσότερο Vdimm και Vsoc.

Οπότε θεωρητικά πάνω από τα 3666 στους Zen 2 θα χρειάζεται λιγότερο ρεύμα από ότι στους προηγούμενους για το ίδιο memory kit.

Κάτω από τα 3600 μάλλον θα συμφωνήσω με akoinonito, είναι θέμα μητρικής και μνήμης τι θα πετύχεις.

Πανω κατω ναι... Και λεω πανω κατω γιατι καθε τσιπ ειναι subjective to voltage και τα αντιστοιχα tolerances για το που θα κλοκαρει και πως. Φυσικα το binning παιζει ρολο πανω στο οποιο φτιαχνονται minimum specs και απο εκει και περα υπαρχουν αυτα που κανουν over-exceed specs σε καλα, πολυ καλα ή/και αριστα επιπεδα. Αυτο ισχυει ειτε μιλαμε για CPU, ειτε GPU, RAM, controllers και οτιδηποτε εχει chip.

Π.χ. παιρνεις ενα b-die 3200 c14 chip με out of the box voltage req. στα 1.35v. Αυτη η RAM αν ειναι higher binned, μπορει να κλοκαρει πολυ υψηλοτερα απο τα spec της, μπορει να κλοκαρει το ιδιο με χαμηλοτερα timings ή και με χαμηλοτερο voltage. Υπαρχουν και golden chips που τα κανουν ΟΛΑ αυτα μαζι αλλα ισως οχι στο ιδιο επιπεδο.

Επειδη ομως μιλαμε για RAM, αυτη εξαρταται απο τις "συσκευες" με τις οποιες διασυνδεεται.  Δηλαδη την CPU (μεσω controller) και την motherboard (bus, traces κλπ). Συνεπως μια εξαιρετικα ποιοτικη RAM δεν θα εχει την ιδια αποδοση συμβατοτητας σε ολες τις μητρικες και επεξεργαστες εκει εξω. Ειτε λογω αρχιτεκτονικης (μητρικης και επεξεργαστη), bios, optimization κλπ.

To ιδιο dimm ram λοιπον, αλλιως θα συμπεριφερθει σε εναν Intel 9700k, αλλιως σε εναν Ryzen 1700, αλλιως σε εναν 2700x, αλλιως σε εναν 3700x. Ακομα ομως και εαν παρεις ως δεδομενο το μοντελο του επεξεργαστη (π.χ. 3700x), δεν ειναι ολοι το ιδιο binned μεταξυ τους. Ναι οκ υπαρχει το minimum standard που οριζει η AMD και μπορει να ξεπερναει το official minimum standard της ιδιας της εταιρειας που Binn-αρει της μνημες της, αλλα οπως o 3700x του akoinonitos φαινεται καλυτερα binned σε σχεση με αυτον του aekoriginal21 σε επιπεδο clocks & voltage requirements το ιδιο μπορει να ισχυει και για τους IMC που εχουν.

Στην περιπτωση των Ryzen η διασυνδεση που αναφερω παραπανω επηρρεαζεται παρα πολυ απο την συνδεσμολογια τους μεσω IF & CCX και εδω οπως λες και εσυ τα voltage requirements tolerances παιζουν ακομα μεγαλυτερο ρολο, ειδικα οταν κινεισαι εκτος οριων του spec σε OC (π.χ. +1800 IF clock). To ιδιο συνεβαινε και στους Ryzen πρωτης γενιας, απλα εκει δεν μπορουσαμε να "παιξουμε" με το IF clock καθολου περαν του γεγονοτος οτι max-αρε στα 1333/1600 αντι για τα 1800 των Zen 2.

Καταληγοντας, δεν λεω οτι ειναι δεδομενο οτι δεν θα χρειαζεται λιγοτερο voltage η μνημη του akoinonitos σε σχεση με τον προηγουμενο επεξεργαστη του, αλλα οτι αυτο ειναι αρκετα πιθανο γιατι πλεον ειμαστε over and above official specs για RAM OC και σε επιπεδο επεξεργαστη (και του IMC του) αλλα και σε επιπεδο μνημης. Σε αυτο το επιπεδο και αφου η μνημη ειναι ιδια, τοτε ο επεξεργαστης παιζει ρολο και μαλιστα μεγαλυτερο απο οτι η μητρικη του.

28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παιδακια μου θα σας εξηγησω γτ αυτο που λετε πολυ απλα δεν ισχυει.

Με xmp παιζει σε ολες τις συχνοτητες με 1.35V ,οταν πας να κατεβασεις timings τοτε χρειαζεται εξτρα ταση το κιτ. Ειναι λογικο για ενα κιτ που ειναι rated 4000c18 να θελει ταση για να κατεβασει ολα αυτα τα timings που σκαλιζουμε τοσο κατω.Η ταση εχει να κανει κυριως με το κιτ και ποσο binned ειναι.

Το vsoc ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο

Ρε πασα μου αυτο σου λεω, δεν εισαι XMP spec τωρα. OC κανεις και τo binning παιζει τεραστιο ρολο εκει. Και αφου μιλαμε για την ιδια RAM (αρα και binning), τοτε το Binning της CPU σου (και ο IMC της) παιζει μεγαλυτερο ρολο απο την μητρικη. Για αυτο και πιθανοτατα θα μπορεσεις να κλοκαρεις καλυτερα σε σχεση με την προηγουμενη CPU σου. Εδω τα ιδια dimms αν τα δωσεις σε αλλον με Ryzen 3700x (και ιδια μητρικη) μπορει να εχετε αλλα αποτελεσματα ειτε σε κλοκια, ειτε σε ρευματα, ειτε σε ταιμινγκς, ειτε και στα 3!

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Crus είπε

Πανω κατω ναι... Και λεω πανω κατω γιατι καθε τσιπ ειναι subjective to voltage και τα αντιστοιχα tolerances για το που θα κλοκαρει και πως. Φυσικα το binning παιζει ρολο πανω στο οποιο φτιαχνονται minimum specs και απο εκει και περα υπαρχουν αυτα που κανουν over-exceed specs σε καλα, πολυ καλα ή/και αριστα επιπεδα. Αυτο ισχυει ειτε μιλαμε για CPU, ειτε GPU, RAM, controllers και οτιδηποτε εχει chip.

Π.χ. παιρνεις ενα b-die 3200 c14 chip με out of the box voltage req. στα 1.35v. Αυτη η RAM αν ειναι higher binned, μπορει να κλοκαρει πολυ υψηλοτερα απο τα spec της, μπορει να κλοκαρει το ιδιο με χαμηλοτερα timings ή και με χαμηλοτερο voltage. Υπαρχουν και golden chips που τα κανουν ΟΛΑ αυτα μαζι αλλα ισως οχι στο ιδιο επιπεδο.

Επειδη ομως μιλαμε για RAM, αυτη εξαρταται απο τις "συσκευες" με τις οποιες διασυνδεεται.  Δηλαδη την CPU (μεσω controller) και την motherboard (bus, traces κλπ). Συνεπως μια εξαιρετικα ποιοτικη RAM δεν θα εχει την ιδια αποδοση συμβατοτητας σε ολες τις μητρικες και επεξεργαστες εκει εξω. Ειτε λογω αρχιτεκτονικης (μητρικης και επεξεργαστη), bios, software optimization κλπ.

To ιδιο dimm ram λοιπον, αλλιως θα συμπεριφερθει σε εναν Intel 9700k, αλλιως σε εναν Ryzen 1700, αλλιως σε εναν 2700x, αλλιως σε εναν 3700x. Ακομα ομως και εαν παρεις ως δεδομενο το μοντελο του επεξεργαστη (π.χ. 3700x), δεν ειναι ολοι το ιδιο binned μεταξυ τους. Ναι οκ υπαρχει το minimum standard που οριζει η AMD και μπορει να ξεπερναει το official minimum standard της ιδιας της εταιρειας που Binn-αρει της μνημες της, αλλα οπως o 3700x του akoinonitos φαινεται καλυτερα binned σε σχεση με αυτον του aekoriginal21 σε επιπεδο clocks & voltage requirements το ιδιο μπορει να ισχυει και για τους IMC που εχουν.

Στην περιπτωση των Ryzen η διασυνδεση που αναφερω παραπανω επηρρεαζεται παρα πολυ απο την συνδεσμολογια τους μεσω IF & CCX και εδω οπως λες και εσυ τα voltage requirements tolerances παιζουν ακομα μεγαλυτερο ρολο, ειδικα οταν κινεισαι εκτος οριων του spec σε OC (π.χ. +1800 IF clock). To ιδιο συνεβαινε και στους Ryzen πρωτης γενιας, απλα εκει δεν μπορουσαμε να "παιξουμε" με το IF clock καθολου περαν του γεγονοτος οτι max-αρε στα 1333/1600 αντι για τα 1800 των Zen 2.

Καταληγοντας, δεν λεω οτι ειναι δεδομενο οτι δεν θα χρειαζεται λιγοτερο voltage η μνημη του akoinonitos σε σχεση με τον προηγουμενο επεξεργαστη του, αλλα οτι αυτο ειναι αρκετα πιθανο γιατι πλεον ειμαστε over and above official specs για RAM OC και σε επιπεδο επεξεργαστη (και του IMC του) αλλα και σε επιπεδο μνημης. Σε αυτο το επιπεδο και αφου η μνημη ειναι ιδια, τοτε ο επεξεργαστης παιζει ρολο και μαλιστα μεγαλυτερο απο οτι η μητρικη του.

Ρε πασα μου αυτο σου λεω, δεν εισαι XMP spec τωρα. OC κανεις και τo binning παιζει τεραστιο ρολο εκει. Και αφου μιλαμε για την ιδια RAM (αρα και binning), τοτε το Binning της CPU σου (και ο IMC της) παιζει μεγαλυτερο ρολο απο την μητρικη. Για αυτο και πιθανοτατα θα μπορεσεις να κλοκαρεις καλυτερα σε σχεση με την προηγουμενη CPU σου. Εδω τα ιδια dimms αν τα δωσεις σε αλλον με Ryzen 3700x (και ιδια μητρικη) μπορει να εχετε αλλα αποτελεσματα ειτε σε κλοκια, ειτε σε ρευματα, ειτε σε ταιμινγκς, ειτε και στα 3!

Η αποψη σου σεβαστη ,αλλα δεν μπορω να συμφωνησω. Η ενασχοληση μου με το θεμα μου εχει αποδειξει οτι δεν ισχυει αυτο που λες. Απο ryzen 1xxx μεχρι ryzen 3χχχ το κιτ μου εχει μια αποκλιση στην ταση 0.01V που ειναι προφανως λογω μητρικων

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...