Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Άλλο ενα κουλό στην master στο υπάρχων bios ειναι οτι και xmp να βάλεις το voltage πρέπει να το ορίσεις manual δεν το βάζει απο το xmp

Bios από τα lidl  όλες η μητρικές, ολες οι εταιρίες, ανεξαιρέτως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα παρακολουθώ και ενα θέμα Gigabyte X570 AORUS Owners Thread , ειναι για τους κατόχους κυρίως x570 Αorus μητρικές και μου έχουν λυθεί ορισμένες απορίες , υπάρχει και ενας μηχανικός της Gigabyte που ειναι ενεργός στο thread και ανεβάζει tested bios beta κτλπ και οποιδήποτε updates έρχονται ή υπάρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikpoth είπε

Μνήμες βλέπω σπέρνει! Μανουλι !Πόσο ρεύμα ζητάνε; Proc odt κάτω από 53;  ρε συ το hwinfo διαβάζει; cpu nb/soc έμεινα κάγκελο. 

1.45v ,το εχω στο auto το procOdt ,γενικα αυτα τα settings δεν χρειαζονται σκαλισμα παιζουν οπως πρεπει στο auto. Eσενα δεν στα διαβαζει? Αν το ειχες απο πριν εγκατεστημενο κανε ενα reset στο Lay out του Hwinfo.

Με τον τελευταιο chipset driver μπουσταρει λιγο καλυτερα αν αφησω την ταση στο auto. Με την ταση και τις θερμοκρασιες μην σας απασχολει και με τους ryzen 2xxx ιδια φαση ηταν περιπου.  

@malakudi  cbr20 με Pbo

cb20.png.e2e7299ed1eb1e38882c05d6e3bdcab7.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1.45v ,το εχω στο auto το procOdt ,γενικα αυτα τα settings δεν χρειαζονται σκαλισμα παιζουν οπως πρεπει στο auto. Eσενα δεν στα διαβαζει? Αν το ειχες απο πριν εγκατεστημενο κανε ενα reset στο Lay out του Hwinfo

@malakudi  cbr20 με Pbo

cb20.png.e2e7299ed1eb1e38882c05d6e3bdcab7.png

20% πάνω από τον 2700Χ με PBO (4220)

edit: Αξίζει να αγοράσει κανείς τις 3600C14 που έρχονται εγγυημένα για 1.4V σε σχέση με τις flare-x; Εγώ τις δουλεύω 3400C14 με 1,385 δε θέλω να πάω πάνω από 1,4V

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, malakudi είπε

20% πάνω από τον 2700Χ με PBO (4220)

edit: Αξίζει να αγοράσει κανείς τις 3600C14 που έρχονται εγγυημένα για 1.4V σε σχέση με τις flare-x; Εγώ τις δουλεύω 3400C14 με 1,385 δε θέλω να πάω πάνω από 1,4V

Aν δεν ειναι πανακριβες μπορει. Αλλα το θεμα ειναι οτι ολο και κατι εξτρα θα ζητησουν για τα subtimings. Εγω θα σου πω να τις κρατησεις για αρχη και βλεπεις. Το gain παντως δεν θα ειναι μεγαλο απο 3400c14 σε 3600c14 θεωρω.

Εχθες ελιωσα στις δοκιμες με  3600c14, 3666c14, 3733c15, 3800c16 ολα με κατεβασμενα subtimings και οι διαφορες ειναι ελαχιστες για να δικαιολογησουν την εξτρα ταση. Eμεινα στα παλια καλα 3600c14

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SPANK είπε

Όσο αφορά την aorus master το ανεμιστηράκι ακούγεται ελάχιστα ακόμα και στο full speed να το έχω , απο την άλλη όμως ακούγονται αρκετά τα υπόλοιπα φρουφρούρια που έχω και προσπαθώ να φτιάξω καποιο fan plan για τους ανεμιστήρες.

Το fan στο chipset λειτουργεί όλη την ώρα ακόμα και στο silent mode; Είχαν πει οτι θα έβαζαν λειτουργία stop μέχρι κάποιους βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dem είπε

Το fan στο chipset λειτουργεί όλη την ώρα ακόμα και στο silent mode; Είχαν πει οτι θα έβαζαν λειτουργία stop μέχρι κάποιους βαθμούς 

Στην δικη μου σταματαει  κατω απο 50-55 βαθμους, αλλα και σε λειτουργια που ειναι μερικες φορες δεν το καταλαβαινεις. Για παραδειγμα τωρα το Pch ειναι στους 58 βαθμους και το φανακι δουλευει στις 780 στροφες.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν δεν ειναι πανακριβες μπορει. Αλλα το θεμα ειναι οτι ολο και κατι εξτρα θα ζητησουν για τα subtimings. Εγω θα σου πω να τις κρατησεις για αρχη και βλεπεις. Το gain παντως δεν θα ειναι μεγαλο απο 3400c14 σε 3600c14 θεωρω.

Εχθες ελιωσα στις δοκιμες με  3600c14, 3666c14, 3733c15, 3800c16 ολα με κατεβασμενα subtimings και οι διαφορες ειναι ελαχιστες για να δικαιολογησουν την εξτρα ταση. Eμεινα στα παλια καλα 3600c14

Κάνεις μια σύγκριση XMP 3600CL16 (16-16-16-36-52) με τα δικά σου; Το XMP 3600CL16 με τι voltage το πιάνεις στον 3700X;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Κάνεις μια σύγκριση XMP 3600CL16 (16-16-16-36-52) με τα δικά σου; Το XMP 3600CL16 με τι voltage το πιάνεις στον 3700X;

με default ,1.35v, τι προγραμματα θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με default ,1.35v, τι προγραμματα θες?

CB15, CB20, SOTTR CPU. BTW μπορείς να εγκαταστήσεις το  SOTTR του "θείου" που έχει πιο καινούρια έκδοση (1.0.292) ώστε να είναι συγκρίσιμο με του steam;

link σε pm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

CB15, CB20, SOTTR CPU. BTW μπορείς να εγκαταστήσεις το  SOTTR του "θείου" που έχει πιο καινούρια έκδοση (1.0.292) ώστε να είναι συγκρίσιμο με του steam;

link σε pm

με την ταχυτητα που εχω στο Internet θα το εχεις σε καμια βδομαδα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με την ταχυτητα που εχω στο Internet θα το εχεις σε καμια βδομαδα 😂

Να το κατεβάσω και να στο στείλω με courier. Never understimate the bandwidth of a station wagon full of tapes hurtling down the highway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1.45v ,το εχω στο auto το procOdt ,γενικα αυτα τα settings δεν χρειαζονται σκαλισμα παιζουν οπως πρεπει στο auto. Eσενα δεν στα διαβαζει? Αν το ειχες απο πριν εγκατεστημενο κανε ενα reset στο Lay out του Hwinfo.

Με τον τελευταιο chipset driver μπουσταρει λιγο καλυτερα αν αφησω την ταση στο auto. Με την ταση και τις θερμοκρασιες μην σας απασχολει και με τους ryzen 2xxx ιδια φαση ηταν περιπου.  

@malakudi  cbr20 με Pbo

cb20.png.e2e7299ed1eb1e38882c05d6e3bdcab7.png

Με το που κατέβω απο 53ohm που το είχα, βγάζω error σε tm5. Στο auto το βάζει 34κατι ohm αν μας τα λέει σωστά το ryzen master. Όλα ίδια, timings, ρεύματα κτλ. Περίεργο με αλλαγή procODT μόνο, να βγάζει σφάλματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...