Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Σωστό...

αυτό όμως είναι λίγο ανησυχητικό:

Στους προηγούμενους που ήταν και 12nm αν έβλεπες τέτοιες τάσεις all-core ήσουνα για φούντο (και για φούντα) 🤣

Το τερμάτισε λέμε η AMD 😍  και μάλλον κακό έκανε παρά καλό. 100MHz κάτω (που θα αρκούσαν για να χαμηλώσουν δραματικά τάσεις-θερμοκρασίες-καταναλώσεις) σε όλους τους 3xxx πόσο θα τις στοίχιζαν σε επιδόσεις ρε φούστη μου...

Spoiler

Ατομο γνωστο ,οχι κανενας τυχαιος χρησιμοποιουσε το 3700x σε avx workloads δεν ξερω αν τον ειχε overclocked η με pbo σιγουρα ομως η ταση του ηταν κατω απο 1.325-1.337v που τα εχει προγραμματισει η amd. Δηλωνει οτι το τσιπ εγινε unstable παντου μεσα σε μερικες μερες. Ακομα το ψαχνει βεβαια αν και απο οτι εχει πει δεν ειναι θεμα μητρικης γτ δοκιμασε και τον 3900x που ειχε και επαιζε κομπλε. Θα εχει ενδιαφερον το θεμα περιμενε...

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οι ιδιες ακριβως λαλακιες(νοοτροπια) που κανανε οι κατασκευαστες μητρικων στους καφεδες με το περιβοητο one button overclock στα 5ghz και καλα για τους αρχαριους.

Εφτιαχνες το pc,περναγες windows και μολις ανοιγες cpuz εβλεπες ενα ωραιοτατο 1.475 ρευμα με το καλημερα,ετσι για να γουσταρεις.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Σωστό...

αυτό όμως είναι λίγο ανησυχητικό:

Στους προηγούμενους που ήταν και 12nm αν έβλεπες στοκ τέτοιες τάσεις all-core ήσουνα για φούντο (και για φούντα) 🤣

Το τερμάτισε λέμε η AMD 😍  και μάλλον κακό έκανε παρά καλό. 100MHz κάτω (που θα αρκούσαν για να χαμηλώσουν δραματικά τάσεις-θερμοκρασίες-καταναλώσεις) σε όλους τους 3xxx πόσο θα τις στοίχιζαν σε επιδόσεις ρε φούστη μου...

Ίσως λέω πολύ, δε θυμάμαι πόσο έφτανε all-core ο δικός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Αν τρέχεις Stock, γιατί να έχεις degradation? Ο επεξεργαστής είναι φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο ώστε να δουλεύει ανάλογα το workload και τους πυρήνες μέχρι 1.5v. 

Ξεχάσατε μου φαίνεται ότι κάποτε οι cpu τρέχανε με 1.7 ακόμα και 2v. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι αν δεν αφορά και τους 6-8 και 12 πυρήνες αλλά 1-2 και μάλιστα για μερικά δευτερόλεπτα. 

Επίσης και οι zen+ χτυπαγανε για δευτερόλεπτα 1.55v για 1-2 πυρήνες και τους έτρεχες και auto voltage με stock ρυθμίσεις. 

Σε δύο χρόνια τους βλέπουμε αν θα έχουν degradation από το vcore ή αν είναι έτσι ο τρόπος λειτουργίας τους....7nm τσιπάκια είναι....δεν είναι 45nm να έχουν ανοχές.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Σε δύο χρόνια τους βλέπουμε αν θα έχουν degradation από το vcore....7nm τσιπάκια είναι....δεν είναι 45nm να έχουν ανοχές.....

Καταρχάς κάθε τσιπ έχει degradation ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, volt. Κλπ. Τίποτα δεν θα λειτουργεί για πάντα. Αυτό που κάνουν οι υψηλές θερμοκρασίες και volt είναι να επιταχύνουν αυτήν την διαδικασία. 

Κατά τα λοιπά αυτό που κάνεις είναι σπεκουλα που δεν βασίζεται πουθενά και θα σε διαβάσει κανείς και θα νομίζει ότι όντως η cpu του θα πεθάνει σε 2 χρόνια. 

Σαν το σκηνικό με τον stilt που ποσταρε κάτι στο overclokers forum και το πήρε ένας βλακας και δημιοηργηθηκε το urban myth ότι οι zen 2 πρέπει να παίρνουν Μαξ 1.325v όταν κάνεις manual oc. Πράγμα που ΔΕΝ ισχύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Crus είπε

Σαν το σκηνικό με τον stilt που ποσταρε κάτι στο overclokers forum και το πήρε ένας βλακας και δημιοηργηθηκε το urban myth ότι οι zen 2 πρέπει να παίρνουν Μαξ 1.325v όταν κάνεις manual oc. Πράγμα που ΔΕΝ ισχύει. 

Αυτο θα ηθελα να μου το αιτιολογησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Crus είπε

Καταρχάς κάθε τσιπ έχει degradation ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, volt. Κλπ. Τίποτα δεν θα λειτουργεί για πάντα. Αυτό που κάνουν οι υψηλές θερμοκρασίες και volt είναι να επιταχύνουν αυτήν την διαδικασία. 

Κατά τα λοιπά αυτό που κάνεις είναι σπεκουλα που δεν βασίζεται πουθενά και θα σε διαβάσει κανείς και θα νομίζει ότι όντως η cpu του θα πεθάνει σε 2 χρόνια. 

Σαν το σκηνικό με τον stilt που ποσταρε κάτι στο overclokers forum και το πήρε ένας βλακας και δημιοηργηθηκε το urban myth ότι οι zen 2 πρέπει να παίρνουν Μαξ 1.325v όταν κάνεις manual oc. Πράγμα που ΔΕΝ ισχύει. 

γιατί σου έχει αναφέρει κανείς επίσημα ότι τα spikes στα 1,5v είναι φυσιολογικά ύστερα από τα τόσα προβλήματα της γρήγορης προώθησης των 3000series?Εγώ δεν είπα ότι μπορεί να πάθουν κάτι.....αλλά μην αποκλείεις και την αστοχία.....υπήρχαν τσιπάκια intel 4690K/4790K που απλά την άκουγαν (και άλλα που λειτουργούν άψογα ακόμα και σήμερα) μακροχρόνια σε μεγάλο vcore.......Αλλά ξέχασα υπάρχει εγγύηση,καθώς  και του χρόνου υπάρχουν οι 4000series που θα βγούν για upgrade .....και είμαι σίγουρος ότι θα βγούν όπως έπρεπε να είχαν βγεί οι 3000 series..... τουλάχιστον να μην πάσχουν από θέματα spikes/temps και vcore και να τιμάν τα € του καταναλωτή.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crus είπε

 Αυτό που κάνουν οι υψηλές θερμοκρασίες και volt είναι να επιταχύνουν αυτήν την διαδικασία. 

Κατά τα λοιπά αυτό που κάνεις είναι σπεκουλα που δεν βασίζεται πουθενά και θα σε διαβάσει κανείς και θα νομίζει ότι όντως η cpu του θα πεθάνει σε 2 χρόνια. 

Σαν το σκηνικό με τον stilt που ποσταρε κάτι στο overclokers forum και το πήρε ένας βλακας και δημιοηργηθηκε το urban myth ότι οι zen 2 πρέπει να παίρνουν Μαξ 1.325v όταν κάνεις manual oc. Πράγμα που ΔΕΝ ισχύει. 

Αυτο που σου αναφερουν πιο πανω ορισμενοι ειναι το γιατι να εχεις τοσο υψηλο ρευμα και θερμοκρασιες( ειδικα τωρα το καλοκαιρι) ακομα και σε απλη χρηση και σε λιγους πυρηνες,οταν δεν χρειαζεται? Και καλα πες παει στο καλο εγω ουτως ή αλλως εφαγα ακυρο καλοκαιριατικα με την διαθεσιμοτητα του 3900x που θα περιμενω για Σεπτεμβριο να δω τι θα εχει γινει μεχρι τοτε.

Καποιοι αλλοι οπως ο @akoinonitos Που αγορασανε και τις νεες premium μητρικες και βλεπουν αυτα τα χαλια,τι να πουν δηλαδη?

Και τελος,εχει μηπως βγαλει η Amd καμια ανακοινωση ποτε θα τελειωσει το beta testing με τα συνεχομενα bios για να δουλεψουν τα τσιπακια οπως(υποτιθεται)πρεπει?

Γιατι δεν νομιζω πολλοι να εχουν ορεξη καθε 3 και λιγο να περνανε αλλο bios.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο θα ηθελα να μου το αιτιολογησεις

Το αιτιολογήσε ο ίδιος ο Stilt στο topic του reddit σε μια απάντηση του Robert για τα υψηλά idle ρεύματα.

Μπήκε ένας χρήστης και ζήτησε στον Robert να εξηγήσει πως γίνεται να παίζει η CPU idle τόσο ψηλά ενώ ο Stilt είχε πει ότι μπορούμε μέχρι 1.325v.

Του απάντησε ο Robert ότι άλλο το 1.325v 24/7 σε όλους τους πυρήνες και static και άλλο το spike ενός πυρήνα στα 1.5. Επίσης είπε ότι δεν ισχύει το 1.325v και κακώς γράφτηκε.

Καπάκια από κάτω ποσταρισε ο ίδιος ο Stilt και εξήγησε ο άνθρωπος ότι δεν είπε ΠΟΤΕ να δίνεται μέχρι 1.325v για Μαξ all core.

Επειδή είμαι από κινητό, θα το βάλω το βράδυ αλλά αυτά μέσες άκρες. 

9 λεπτά πριν, BabisTs είπε

γιατί σου έχει αναφέρει κανείς επίσημα ότι τα spikes στα 1,5v είναι φυσιολογικά ύστερα από τα τόσα προβλήματα της γρήγορης προώθησης των 3000series?Εγώ δεν είπα ότι μπορεί να πάθουν κάτι.....αλλά μην αποκλείεις και την αστοχία.....υπήρχαν τσιπάκια intel 4690K/4790K που απλά την άκουγαν (και άλλα που λειτουργούν άψογα ακόμα και σήμερα) μακροχρόνια σε μεγάλο vcore.......Αλλά ξέχασα υπάρχει εγγύηση,καθώς  και του χρόνου υπάρχουν οι 4000series που θα βγούν για upgrade .....και είμαι σίγουρος ότι θα βγούν όπως έπρεπε να είχαν βγεί οι 3000 series..... τουλάχιστον να μην πάσχουν από θέματα spikes/temps και vcore και να τιμάν τα € του καταναλωτή.....

 

Ναι. Η ίδια η AMD μέσω του Robert Hallock. Πολλάκις κιόλας στην καθημερινή του επικοινωνία με τους χρήστες που γκρινιάζουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Το αιτιολογήσε ο ίδιος ο Stilt στο topic του reddit σε μια απάντηση του Robert για τα υψηλά idle ρεύματα.

Μπήκε ένας χρήστης και ζήτησε στον Robert να εξηγήσει πως γίνεται να παίζει η CPU idle τόσο ψηλά ενώ ο Stilt είχε πει ότι μπορούμε μέχρι 1.325v.

Του απάντησε ο Robert ότι άλλο το 1.325v 24/7 σε όλους τους πυρήνες και static και άλλο το spike ενός πυρήνα στα 1.5. Επίσης είπε ότι δεν ισχύει το 1.325v και κακώς γράφτηκε.

Καπάκια από κάτω ποσταρισε ο ίδιος ο Stilt και εξήγησε ο άνθρωπος ότι δεν είπε ΠΟΤΕ να δίνεται μέχρι 1.325v για Μαξ all core.

Επειδή είμαι από κινητό, θα το βάλω το βράδυ αλλά αυτά μέσες άκρες. 

Αλλιως το καταλαβα οτι το εγραψες πριν , η πραγαμτικοτητα ειναι οτι ο stilt ειπε οτι η amd εχει προγραμματισει τα τσιπακια να μην ξεπερνουν το 1.325v σε all core heavy workloads ,η amd δεν εχει δωσει σοβαρη απαντηση ποτε για το ποια ειναι η safe ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο που σου αναφερουν πιο πανω ορισμενοι ειναι το γιατι να εχεις τοσο υψηλο ρευμα και θερμοκρασιες( ειδικα τωρα το καλοκαιρι) ακομα και σε απλη χρηση και σε λιγους πυρηνες,οταν δεν χρειαζεται? Και καλα πες παει στο καλο εγω ουτως ή αλλως εφαγα ακυρο καλοκαιριατικα με την διαθεσιμοτητα του 3900x που θα περιμενω για Σεπτεμβριο να δω τι θα εχει γινει μεχρι τοτε.

Καποιοι αλλοι οπως ο @akoinonitos Που αγορασανε και τις νεες premium μητρικες και βλεπουν αυτα τα χαλια,τι να πουν δηλαδη?

Και τελος,εχει μηπως βγαλει η Amd καμια ανακοινωση ποτε θα τελειωσει το beta testing με τα συνεχομενα bios για να δουλεψουν τα τσιπακια οπως(υποτιθεται)πρεπει?

Γιατι δεν νομιζω πολλοι να εχουν ορεξη καθε 3 και λιγο να περνανε αλλο bios.

Η AMD δεν μπορεί να είναι μέσα στην εταιρία του κάθε vendor που δίνει τα updates. Επίσης, εξήγησε μου για ποια χαλιά μιλάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο που σου αναφερουν πιο πανω ορισμενοι ειναι το γιατι να εχεις τοσο υψηλο ρευμα και θερμοκρασιες( ειδικα τωρα το καλοκαιρι) ακομα και σε απλη χρηση και σε λιγους πυρηνες,οταν δεν χρειαζεται? Και καλα πες παει στο καλο εγω ουτως ή αλλως εφαγα ακυρο καλοκαιριατικα με την διαθεσιμοτητα του 3900x που θα περιμενω για Σεπτεμβριο να δω τι θα εχει γινει μεχρι τοτε.

Καποιοι αλλοι οπως ο @akoinonitos Που αγορασανε και τις νεες premium μητρικες και βλεπουν αυτα τα χαλια,τι να πουν δηλαδη?

Και τελος,εχει μηπως βγαλει η Amd καμια ανακοινωση ποτε θα τελειωσει το beta testing με τα συνεχομενα bios για να δουλεψουν τα τσιπακια οπως(υποτιθεται)πρεπει?

Γιατι δεν νομιζω πολλοι να εχουν ορεξη καθε 3 και λιγο να περνανε αλλο bios.

Ρε παιδιά το θέμα με τις θερμοκρασίες ξεκαθαριστηκε ότι ήταν θέμα reporting και όχι πραγματικές. Σε συνδιασμο με την διαφορετική συμπεριφορά των zen2 σε σχέση με zen ο κόσμος πίστευε ότι είχε υψηλά volt άρα και για αυτό υψηλές θερμοκρασίες. 

Με το που άλλαξε το reporting από peak junction σε load average ξαφνικά όλοι είπαν "έπεσαν οι θερμοκρασίες". 

Αυτά γενικά βέβαια, γιατί σίγουρα θα υπάρχει ο κλασικός χρήστης με 32 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, 45 λεντοταινιες σε κουτιά με μηδενικό αιρφλοου που θα πουν μα εμένα δείχνει ακόμα 50-55 βαθμούς idle. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Αλλιως το καταλαβα οτι το εγραψες πριν , η πραγαμτικοτητα ειναι οτι ο stilt ειπε οτι η amd εχει προγραμματισει τα τσιπακια να μην ξεπερνουν το 1.325v σε all core heavy workloads ,η amd δεν εχει δωσει σοβαρη απαντηση ποτε για το ποια ειναι η safe ταση.

Η AMD έχει πει ότι τα chip δουλεύουν μέχρι 1.5V by design. Φαντάζομαι ότι 1.5 sustained δεν προτείνεται για all-core overclocking αλλά δεν μπορούν να σου πουν "βάλε τόσο" γιατί πολύ απλά είναι ανάλογα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

η amd δεν εχει δωσει σοβαρη απαντηση ποτε για το ποια ειναι η safe ταση.

όπως ακριβώς δεν είχε δώσει και η intel τότε που ανάφερα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Η AMD έχει πει ότι τα chip δουλεύουν μέχρι 1.5V by design. Φαντάζομαι ότι 1.5 sustained δεν προτείνεται για all-core overclocking αλλά δεν μπορούν να σου πουν "βάλε τόσο" γιατί πολύ απλά είναι ανάλογα την περίπτωση.

για sustained μιλαω ,οποτε ολος ο κοσμος θεωρει οτι το safe sustained ειναι αυτο που δινει η amd ,δλδ 1.325-1.337V ,οταν θα πας να κανεις Manual overclock γτ μονο τοτε μας ενδιαφερει δεν θα πρεπει να υπερβεις το maximun sustained ,οποτε το vdroop σου θα πρεπει να ειναι κατω απο αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...