Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, TsironakosMix είπε

 Παιδια ποτε θα κυκλοφορησουνε σε κανα αλλο σκρουτζομαγαζο της προκοπης σε σωστη τιμη οι Ryzen? Εχει περασει ενας μηνας και η μονη τιμη για τον 3900χ ειναι 600ε...

Ποια είναι η σωστή τιμή δηλαδή για τον 3900Χ; Κάτω από 550 μη περιμένεις, εγώ πήρα με 589 από plaisio, για να δεις τιμές κοντά στα 550 θα πρέπει να υπάρξει διαθεσιμότητα, που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει, όχι στην Ελλάδα, παγκοσμίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ποια είναι η σωστή τιμή δηλαδή για τον 3900Χ; Κάτω από 550 μη περιμένεις, εγώ πήρα με 589 από plaisio, για να δεις τιμές κοντά στα 550 θα πρέπει να υπάρξει διαθεσιμότητα, που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει, όχι στην Ελλάδα, παγκοσμίως.

Για προπαραγγελια πριν κανα μηνα τον ειχανε στα 535... Αυτο αναρωτιεμαι ποτε θα αλλαξει η διαθεσιμοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TsironakosMix είπε

Για προπαραγγελια πριν κανα μηνα τον ειχανε στα 535... Αυτο αναρωτιεμαι ποτε θα αλλαξει η διαθεσιμοτητα

Δε νομίζω να αγόρασε κανείς με 535. 529 έχει Γερμανία με 19% ΦΠΑ, εδώ με 24% αναγκαστικά πάει 550+. 499$ είναι 451 ευρώ + 24% ΦΠΑ => 559 ευρώ

Η διαθεσιμότητα στον 3900Χ όπως φαίνεται θα αργήσει να φτάσει σε νορμάλ επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε νομίζω να αγόρασε κανείς με 535. 529 έχει Γερμανία με 19% ΦΠΑ, εδώ με 24% αναγκαστικά πάει 550+. 499$ είναι 451 ευρώ + 24% ΦΠΑ => 559 ευρώ

Η διαθεσιμότητα στον 3900Χ όπως φαίνεται θα αργήσει να φτάσει σε νορμάλ επίπεδα.

Δεν ισχύει αυτός ο τρόπος ρε παιδιά σταματήστε αυτό τον μπακαλίστικο τρόπο 

ο cpu έπρεπε να παίζει στα 500-530€ κανονικά στα ελληνικά μαγαζια Μαζί με ΦΠΑ και κερδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Δεν ισχύει αυτός ο τρόπος ρε παιδιά σταματήστε αυτό τον μπακαλίστικο τρόπο 

ο cpu έπρεπε να παίζει στα 500-530€ κανονικά στα ελληνικά μαγαζια Μαζί με ΦΠΑ και κερδος

Όταν η φθηνότερη τιμή Γερμανία είναι 529, πως θα παίζει Ελλάδα 500; Μια χαρά ισχύει ο μπακαλίστικος τρόπος, απλώς οι τιμές έχουν και μία διακύμανση ανάλογα με το ποσοστό κέρδους που θέλει το κάθε κατάστημα και φυσικά ανάλογα τη διαθεσιμότητα. Αν υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση από την προσφορά, λογικό τα καταστήματα να ανεβάζουν τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Δεν ισχύει αυτός ο τρόπος ρε παιδιά σταματήστε αυτό τον μπακαλίστικο τρόπο 

ο cpu έπρεπε να παίζει στα 500-530€ κανονικά στα ελληνικά μαγαζια Μαζί με ΦΠΑ και κερδος

Έτσι ακριβώς υπολογίζεται η τιμή, that's the way it is.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το αναφερει ως "scam" ενω ειναι ενα κοινο buiseness practice που εφαρμοζεται ΠΑΝΤΟΥ τα τελευταια 200 χρονια....
Και στην τελικη, απο τα consumer dies, ξερει μηπως ο τυπας τι ποσοστο ειναι αυτα που πιανουν τα 4.6GHz σε εναν πυρηνα; Προσωπικα πανω απο 5% το βρισκω πολυ δυσκολο, αν λαβεις υπ οψην σου και τα θεματα στοκ του 3900Χ.
Δεν καταλαβαινω γιατι ο βασικος νομος της προσφορας και ζητησης θεωρειται "scam".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο περιμένω και τα δικά μου parts, 16GB corsair vengeance lpx στα 3200, ryzen 3600 και msi b450 gaming plus και Σάββατο το στήνω! Πρώτη φορά AMD μετά από ένα Athlon που είχα πριν 17 χρόνια!

Αρχικά θα παίξω με την εργοστασιακή ψύκτρα και αν δω ότι δεν παλεύεται είτε από θερμοκρασίες είτε από θόρυβο θα πάω σε καμιά after market μέχρι 50 ευρώ.

Επεξ/σία από dimitris21gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Αύριο περιμένω και τα δικά μου parts, 16GB corsair vengeance lpx στα 3200, ryzen 3600 και msi b450 gaming plus και Σάββατο το στήνω! Πρώτη φορά AMD μετά από ένα Athlon που είχα πριν 17 χρόνια!

Αρχικά θα παίξω με την εργοστασιακή ψύκτρα και αν δω ότι δεν παλεύεται είτε από θερμοκρασίες είτε από θόρυβο θα πάω σε καμιά after market μέχρι 50 ευρώ.

Καλά θα έρθουν αύριο και θα τα στήσεις Σάββατο; Πως αντέχεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Αύριο περιμένω και τα δικά μου parts, 16GB corsair vengeance lpx στα 3200, ryzen 3600 και msi b450 gaming plus και Σάββατο το στήνω! Πρώτη φορά AMD μετά από ένα Athlon που είχα πριν 17 χρόνια!

Αρχικά θα παίξω με την εργοστασιακή ψύκτρα και αν δω ότι δεν παλεύεται είτε από θερμοκρασίες είτε από θόρυβο θα πάω σε καμιά after market μέχρι 50 ευρώ.

Εμένα ο τελευταίος Athlon που είχα πρίν το 3600 που έχω τώρα ήταν ένας Athlon 64, ... το 2007 νομίζω ; Αν θυμάμαι και καλά βέβαια :) Μεγάλο come back η AMD πάντως μετά απο τόσα χρόνια που ήταν στη σκιά της Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εγώ τώρα.απο δευετεραααα που θα στήσουμε και εμείς 3600 τομαχοκ κτλ . στην περίπτωση που δεν πιάσει το bios flashback (άκουσα κάποιους που έκανα παράπονα ότι χρειάστηκε να το ξανάκανουν για να πιάσει) θα ήταν προτιμότερο να μην κουπωσω ψήκτρα στο CPU για να δω αν ποσταρει? Το λέω για να μην γαμησω την πάστα με πιθανά βάλε βγάλε..αυτά ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, giannis808 είπε

Καλά θα έρθουν αύριο και θα τα στήσεις Σάββατο; Πως αντέχεις; :P

Δεν θέλω να πιστολιάσω το gym μετά την δουλειά. :P Επίσης δεν έχω ετοιμάσει back up κλπ για να είμαι πλήρως έτοιμος!

4 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Να κάνω μια ερώτηση εγώ τώρα.απο δευετεραααα που θα στήσουμε και εμείς 3600 τομαχοκ κτλ . στην περίπτωση που δεν πιάσει το bios flashback (άκουσα κάποιους που έκανα παράπονα ότι χρειάστηκε να το ξανάκανουν για να πιάσει) θα ήταν προτιμότερο να μην κουπωσω ψήκτρα στο CPU για να δω αν ποσταρει? Το λέω για να μην γαμησω την πάστα με πιθανά βάλε βγάλε..αυτά ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σωστή παρατήρηση. Καλύτερα πάρε έξτρα πάστα να υπάρχει για παν ενδεχόμενο.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εβαλα και το νεο agesa αλλα δεν ειδα κατι τρελο σε διαφορα στον 3700x σε ταση και θερμοκρασιες.. το μονο θετικο οτι πλεον εφτασε τα 43.75 ( δηλαδη το 4.4 που αναμεναμε )σε benchmark  οποτε θεωρω σε ακομα πιο νεα updates  θα διορθωνεται ακομα παραπανω...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

3700x temps στο sottr ,βεβαια εχω και την vega στην λουπα που χτυπαει 280w 😛

Φωνααζεις - φωναζεις αλλα το εργαλειο παει σφαιρα ... Τι εχεις φτιαξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...