Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή δεν βγαίνει άκρη με τις μνήμες μου ( δεν τρέχουν πάνω απο 3200 ( 4 x 8gb ) , είμαι σε αναζήτηση 2 x 16 gb πλέον και ένα καλύτερο kit που να παίζει καλύτερα με τους ryzen , πείτε προτάσεις να πάρω κάτι καλό , αξίζει για bdie ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SPANK είπε

Επειδή δεν βγαίνει άκρη με τις μνήμες μου ( δεν τρέχουν πάνω απο 3200 ( 4 x 8gb ) , είμαι σε αναζήτηση 2 x 16 gb πλέον και ένα καλύτερο kit που να παίζει καλύτερα με τους ryzen , πείτε προτάσεις να πάρω κάτι καλό , αξίζει για bdie ?

Χρειάζεσαι τα 32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ναι 32 gb θέλω

Αν θες VFM , παρε αυτες https://www.skroutz.gr/s/17350633/Crucial-Ballistix-Sport-AT-32GB-DDR4-3200MHz-BLS2K16G4D32AEST.html

εχουν micron e-die chips και ανεβαινουν πολυ καλα. Αν δε σου αρεσει το heatspreader δες και τις αλλες ballistix με το AES στο product code οπως το εχουν αυτες μετα το 32

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, patsakos. D είπε

Δεν ισχύει αυτός ο τρόπος ρε παιδιά σταματήστε αυτό τον μπακαλίστικο τρόπο 

ο cpu έπρεπε να παίζει στα 500-530€ κανονικά στα ελληνικά μαγαζια Μαζί με ΦΠΑ και κερδος

Ρyzen 9 3900 msrp 499$, σημερινή ισοτιμία 1$=0,90€

Αρα 499$ αντιστοιχούν σε 449€, όπου 449€  * 24% ΦΠΑ =543,29€ εαν υπολογίσουμε στην τιμή και ένα ελάχιστο κέρδος 5% τότε η τιμή ανεβαίνει στα 570€, και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να την επιβαρύνει μεταφορικά κλπ........

Επεξ/σία από SPANK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι με την νομισματική διαφορά και το 24%φπα στην Ελλάδα πώς φαντασιώνονται κάποιοι να αγοράσουν εδώ όσο και στην Αμερική? ούτε ο Χουντίνι δε θα μπορούσε 

Για όποιον έχει όρεξη

http://blog.optimumdesign.com/electronic-components-price

https://www.investopedia.com/terms/m/manufacturers-suggested-retail-price-msrp.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dem είπε

Μια ερώτηση όχι και τόσο off topic , επειδή με τα monitor προγράμματα και ελέγχου fan κτλ κτλ προβλέπω μεγάλα άλυτα μπλεξίματα...

Χωρίς το icue τα AIO της Corsair όπως το h115 pro που ήδη έχω θα λειτουργεί με τα bios για έλεγχο στροφών fan και pump. Το έχω το AIO απλα δεν έχω ακόμα pc να το δοκιμάσω. Δηλαδή αυτοί που έχουν AIO βάζουν απαραίτητα τα συνοδευτικά προγράμματα τους ; 

Moνο αμα συνδεσεις τα fans πανω στη mobo που δεν εχει νοημα για μενα. Εγω τα συνδεσα ολα πανω στο AIO, την ΑΙΟ σε usb και ετσι την διαβαζει το icue και την ρυθμιζεις. H115i platinum εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαρακι τσίμπησε, βασικά μαζί βλέπαμε που να κινηθεί, Aorus Elite X570* + 3600 ( με προοπτική του χρόνου να μπει 8πυρηνος ). Ραμ τι προτείνετε; Είχε βρει κάτι Corsair 32Gb στα 150*². Του είπα να βρει κάτι σε Bdie 16gb - εξάλλου για παιχνίδια είναι μια χαρά ακόμη. Βέβαια θέλει το "future proof". 

Παίζει προς το παρόν σε 1080p monitor.

Κάρτα περιμένει μια Vega 56 Pulse.

*Ναι ξέρω ότι είναι ακριβή η μητρική αλλά ήθελε όσο πιο δυνατή μέχρι τα 200 για να αντέξει και τις επόμενες 2 σειρές. ( Αγορά από Alternate.de )

https://www.corsair.com/uk/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE®-RGB-32GB-(2-x-16GB)-DDR4-DRAM-3200MHz-C16-Memory-Kit/p/CMR32GX4M2C3200C16

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Φιλαρακι τσίμπησε, βασικά μαζί βλέπαμε που να κινηθεί, Aorus Elite X570* + 3600 ( με προοπτική του χρόνου να μπει 8πυρηνος ). Ραμ τι προτείνετε; Είχε βρει κάτι Corsair 32Gb στα 150. Του είπα να βρει κάτι σε Bdie 16gb - εξάλλου για παιχνίδια είναι μια χαρά ακόμη. Βέβαια θέλει το "future proof". 

Παίζει προς το παρόν σε 1080p monitor.

Κάρτα περιμένει μια Veg 56 Pulse.

*Ναι ξέρω ότι είναι ακριβή η μητρική αλλά ήθελε όσο πιο δυνατή μέχρι τα 200 για να αντέξει και τις επόμενες 2 σειρές. 

32 gb future proof για games δεν εχει νοημα. Σε 3-4 χρονια που θα χρειαστουν θα εχουν βγει ddr5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

32 gb future proof για games δεν εχει νοημα. Σε 3-4 χρονια που θα χρειαστουν θα εχουν βγει ddr5

Μωρε αυτό του είπα κ γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos-88 είπε

Εκτός από το κέρδος του πωλητή, στα $499 περιλαμβάνονται και οι Αμερικάνικοι φόροι, αλλιώς το Amazon θα έμπαινε μέσα στα $499 που τους δίνει

Δεν περιλαμβάνονται οι φόροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos-88 είπε

Εκτός από το κέρδος του πωλητή, στα $499 περιλαμβάνονται και οι Αμερικάνικοι φόροι, αλλιώς το Amazon θα έμπαινε μέσα στα $499 που τους δίνει

Αντε παλι τα ιδια.

Εχουμε γραψει καμια 50ρια φορες(δεν υπερβαλω στον αριθμο)οτι οι τιμες στην Αμερικη δεν εχουν μεσα φορους γιατι εχουν διαφορετικες πολιτείες με διαφορετικο ΦΠΑ.

Ο Φπα προστιθεται στο τελος πριν την αγορα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...