Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα τελείωσα ένα AMD Build αλλά έχω κάποια θέματα με την CPU. Ποιο συγκεκριμένα έχω το εξής hardware:

CPU: AMD Ryzen 9 3900x

Mobo: Gigabyte aorus master x570

RAM: G.Skill trident Z (C14 64 GB RAM)

Cooler: NZXT Kraken x62

SSD: M.2. Aorus Gen  4.0 (PCIE 4.0)

Το πρόβλημα: Μόλις έκανα εγκατάσταση τα Windows άνοιξα το amd master και η θερμοκρασία της CPU ήταν σταθερά στους 33-35 βαθμούς. Αφού έκανα εγκατάσταση όλους τους drivers κτλ. όπως επίσης και το CAM software για το Kraken, τα ανεμιστηράκια έχουν πολλά σκαμπανεβάζματα. Για παράδειγμα, βάζω να κατεβάσω ένα παιχνίδι από Steam και καθ όλη τη διάρκεια του download η ψύκτρα και τα  ανεμιστηράκια ανεβάζουν στροφές και κατεβάζουν μέσα σε δευτερόλεπτα. Η ρύθμιση που έχω στο CAM software είναι silent.

Για παράδειγμα, ενώ τρέχει ένα download (CAM software reported metrics): στροφές 800 rpm θερμοκρασία 39 βαθμοί ---- 2 δευτερόλεπτα μετά --- > στροφές 1200rpm θερμοκρασία 48 βαθμοί ---- 2 δευτερόλεπτα μετά --- > στροφές 1600 rpm θερμοκρασία 52 βαθμοί ---- 2 δευτερόλεπτα μετά --- >  στροφές 880rpm θερμοκρασία 40 βαθμοί  κτλ.     το κεφάλι σου γίνεται κουδούνι με τόσες εναλλαγές! Το amd master από την άλλη, σε αντίθεση με το CAM αναφέρει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Μόλις τελειώσει το download όλα φυσιολογικά. Αν ανοίξεις κάποιο installation κτλ, ανεβάζουν πάλι στροφές οι ανεμιστήες για λίγο και πέφτουν πάλι.

Είναι φυσιολογικό αυτό (θερμοκρασία και απότομη εναλλαγή ταχύτητας RPM)?

Είμαι σε φάση που έχω δώσει τόσα λεφτά για τα parts και έχω χαλαστεί κάπως με το αποτέλεσμα, οποτε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη. Σκέφτηκα μέχρι και να αγοράσω  noctua nh-d15  απλά και μόνο για να δω αν θα αλλάξει κάτι.

ΥΓ. δεν έχω πειράξει τίποτα από ρολόγια, όλα ειναι stock. Το μόνο που έκανα ειναι να ενεργοποιήσω XMP για τις μνήμες.

καλημερα ,αν δεν το εχεις κανει περνα τελευταιους chipset drivers απο εδω

To cam σου επιτρεπει να φτιαξεις custom curve για τους ανεμιστηρες? Αν ναι βαλτους να τρεχουν στις 800-900 στροφες μεχρι τους 55-56 βαθμους και απο εκει και πανω να ανεβαζουν τερμα στροφες ,ετσι θα γλυτωσεις το σκαμπανεβασμα. Επισης μπορεις να δοκιμασεις να συνδεσεις τους ανεμιστηρες πανω στην μητρικη στο cpu header και την αντλια σε aio header και να διαγραψεις το cam

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DiAvOl
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά με τις ρυθμίσεις της Master σχετικά με το curve των ανεμιστηριών, κάνε αυτό που λέει και ο akoinonitos.
Το καλύτερο είναι να απεγκαταστήσεις το CAM και να συνδέσεις τα fans στα 2 cpu headers που βρίσκονται πάνω από τις μνήμες. 
Δοκίμασε το όπως το έχω αυτή τη στιγμη.
Μέχρι τους 60 βαθμούς τα fans να παίζουν στις μέγιστες στροφές που δεν ακούγονται (σε μένα είναι 70%) και να παίζουν στο 100% όταν η θερμοκρασία πάει από τους 75 βαθμούς και πάνω.
 

fans.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Σκέφτηκα μέχρι και να αγοράσω  noctua nh-d15  απλά και μόνο για να δω αν θα αλλάξει κάτι.

Και σε μενα με be quiet τα ιδια ειναι.

Στην ουσια εχει spikes σε 1-2πυρηνες οταν δεν κανεις κατι το φοβερο το οποιο περναει ομως περναει λες και δουλευεις ολους τους πυρηνες μεσα,γιαυτο και ανεβαινουν τα φανακια.

Γιαυτο οπως λενε τα παιδια θελει ρυθμιση των fans να ανοιγουν περισσοτερο σε υψηλοτερες στροφες. Θα το δεις ο ιδιος οταν τρεξεις ενα παιχνιδι πως οι θερμοκρασιες(και τα ρευματα)θα ειναι πιο σταθερα απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο, τωρα που επεσαν λιγο οι θερμοκρασιες το chipset fan εχει να δουλεψει κατι μερες ,μεχρι που απορησα αν χαλασε και δεν δουλευει :lol:

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Aσχετο, τωρα που επεσαν λιγο οι θερμοκρασιες το chipset fan εχει να δουλεψει κατι μερες ,μεχρι που απορησα αν χαλασε και δεν δουλευει :lol:

Τώρα που έχουμε φυσιολογικές εσωτερικές παίζει να είναι άχρηστο τελείως. Για να δικαιολογήσουν το Χ570 το έβαλαν..

 

https://www.guru3d.com/news-story/amd-b550-specifications-and-details.html

Αν αληθεύει ποια η διαφορά από το Β450;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τώρα που έχουμε φυσιολογικές εσωτερικές παίζει να είναι άχρηστο τελείως. Για να δικαιολογήσουν το Χ570 το έβαλαν..

https://www.guru3d.com/news-story/amd-b550-specifications-and-details.html

Αν αληθεύει ποια η διαφορά από το Β450;

Η διαφορά με τη φάση του b450  ήταν ότι αυτό "καθυστέρησε" για να χαϊδέψει τα αυτιά των asus,giga,msi κλπ και να σου μοσχοπουλήσουν τα φουρφούρια των x570.😂 Τόσες μητρικές σe chipset launch δεν έχει ξαναβγάλει η amd, ε κάποιο λάκκο θα είχε η φάβα.😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Δυστυχώς η ψύκτρα δεν χωράει να μπει μπροστά στο κουτί (έχει ένα σίδερο που εμποδίζει), και το ίδιο σίδερο επίσης εμποδίζει στο να μπουν τα ανεμιστηράκια κάτω από την ψύκτρα.

Δεν γίνεται σε αυτό το κουτί να μην μπαίνει 280mm AIO . Άλλωστε αναφέρει κανονικά συμβατότητα στα specs. Μήπως κάτι κάνεις λάθος?

Εκτός των άλλων που σου είπαν τα παιδιά,βάλε κανονικά την ψύκτρα με τους ανεμιστήρες να φυσάνε επάνω στο ψυγείο και μέσα στο case.

Δεν έχω δουλέψει το cam ,αλλά φαντάζομαι θα μπορείς να φτιάξεις profiles με fixed rpm ανά περίσταση.

Επίσης πρέπει να ρυθμίσεις και τα υπόλοιπα fans που έχεις στο κουτί συνδεδεμένα στην μητρική .Και αυτά από cpu επηρεάζονται και μπορείς εύκολα να τα ρυθμίσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ilos είπε

Η διαφορά με τη φάση του b450  ήταν ότι αυτό "καθυστέρησε" για να χαϊδέψει τα αυτιά των asus,giga,msi κλπ και να σου μοσχοπουλήσουν τα φουρφούρια των x570.😂 Τόσες μητρικές σe chipset launch δεν έχει ξαναβγάλει η amd, ε κάποιο λάκκο θα είχε η φάβα.😂

Εννοώ λειτουργικά. Τι παραπάνω έχει το Β550 από το Β450; Κάνα USB και sata παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εννοώ λειτουργικά. Τι παραπάνω έχει το Β550 από το Β450; Κάνα USB και sata παραπάνω;

μια σημαντικη διαφορα ειναι οτι δεν υπαρχουν 550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι με αυτά τα "νέα" δε θα μείνει b450/x470 στο ράφι. Όχι τίποτα άλλο μας είχαν ζαλίσει στην αρχή και ότι τα b550 θα είναι pcie gen4 και δε βγαίναν τα κουκιά σε αυτό το price range. Όποιος θέλει μέχρι 8 core παίρνει b450 tomahawk max ΧΤΕΣ. Οι αριστεροί με τους 3900x και τις δεξιές τσέπες κοιτάνε για x570 aorus master κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To cam δε διαβάζει σωστα τις idle θερμοκρασίες των 3000.ειναι γνωστό το προβλημα.η ρυθμίζεις τα fan μέσα από το cam να τρέχουν fixed η συνδέεις τα φαν πάνω στη μομπο και αφαιρωντας το sata και τα ρυθμίζεις μέσω bios.προσωπικα τα τρέχω fixed 

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση  ? ποια η γνωμη σας γ μια παλια asus x370-a prime ? ειναι αρκετα καλη μητριικη για εναν 2700x η και 3600χ / 3700χ ?Γενικα η αποψη σας γ την εν λογω μητρικη οσοι ετυε ν περασει απ τα χερια τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TheoV είπε

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση  ? ποια η γνωμη σας γ μια παλια asus x370-a prime ? ειναι αρκετα καλη μητριικη για εναν 2700x η και 3600χ / 3700χ ?Γενικα η αποψη σας γ την εν λογω μητρικη οσοι ετυε ν περασει απ τα χερια τους 

Μητρική Β350 που απλα βάλανε το τότε μεγάλο τσιπακι. Δεν αξίζει γιατί έχει αδύναμο VRM. Τώρα στοκ αντέχει και 3900Χ αλλά αν αξίζει είναι άλλη ιστορία. Ποσο την βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου απλα μ την εδωσε ενας φιλος με 1600χ επανω κ σκεφτομαι ν αλλαξω cpu  , να βαλω 2700 η κατι αντιστοιχο και ν  παρω και 16Gb ραμ  ν την βαλω σ συστηματακι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Μητρική Β350 που απλα βάλανε το τότε μεγάλο τσιπακι. Δεν αξίζει γιατί έχει αδύναμο VRM. Τώρα στοκ αντέχει και 3900Χ αλλά αν αξίζει είναι άλλη ιστορία. Ποσο την βρίσκεις;

Για τις cpu πάντως που μας λέει τις κουμαντάρει πολύ άνετα.

1 λεπτό πριν, TheoV είπε

καλησπερα φιλε μου απλα μ την εδωσε ενας φιλος με 1600χ επανω κ σκεφτομαι ν αλλαξω cpu  , να βαλω 2700 η κατι αντιστοιχο και ν  παρω και 16Gb ραμ  ν την βαλω σ συστηματακι 

Μια χαρά θα είσαι! Να είχα τέτοιους φίλους... 🤣

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...