Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λετε δηλαδη ν τ κανω ενα bios update και να δοκιμασω κ 3ης γενιας πχ εναν 3700χ?  ευχαριστω γ τις γρηγορες απαντησεις παιδια , οι εχοντες παντως θα θελα ν μ προτινεται ενα σετακι  cpu-mb-ram αρχιζει κ μετρωωει τ σαρακι της αναβαθμισης εαν δεν καρατησω τα παλια 

Επεξ/σία από TheoV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheoV είπε

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση  ? ποια η γνωμη σας γ μια παλια asus x370-a prime ? ειναι αρκετα καλη μητριικη για εναν 2700x η και 3600χ / 3700χ ?Γενικα η αποψη σας γ την εν λογω μητρικη οσοι ετυε ν περασει απ τα χερια τους 

Αρκετά καλή μητρική με καλό vrm config που σηκώνει άνετα μέχρι 3900x. 

Έχει τα θεματακια της σε ram compatibility αλλά και ότι δεν έχει καν led για troubleshooting, αλλά αν την βρεις σε καλή τιμή είναι καλύτερη από οποιαδήποτε b450 εκεί έξω. 

Edit: τώρα είδα ότι αναφερόσουν στην PRIME X370 - A (που έχει 4 phases) και οχι την PRO (που έχει 6). Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βγηκε hwinfo v6.12 που εχει και την θερμοκρασια των Ccd αυτο που βλεπουμε δλδ στο Master

1.png.7c6ab8504df165121be55350196000c2.png

Επειδή το είχα δοκιμάσει στη beta η θερμοκρασία δεν συμβαδίζει πάντα με αυτή που κάνει report το Ryzen Master. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω το πισι τωρα και ενω παιρνουν ρευμα ολα,δε κανει τιποτα.

Κλεισιμο με παρατεταμενο κρατημα power button και ανοιγμα και ολα οκ,λες και δε συνεβη τιποτα :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Επειδή το είχα δοκιμάσει στη beta η θερμοκρασία δεν συμβαδίζει πάντα με αυτή που κάνει report το Ryzen Master. 

εχεις ryzen 3xxx ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Ναι ρε συ, 3600x.

Περιεργο ,εμενα μου τις δειχνει ιδιες ,μπορει να εχει μια διαφορα 0.5 βαθμους ξερω γω αλλα κυριως λογο χρονου monitoring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Περιεργο ,εμενα μου τις δειχνει ιδιες ,μπορει να εχει μια διαφορα 0.5 βαθμους ξερω γω αλλα κυριως λογο χρονου monitoring

Θα ποσταρω σκρηνσοτ σε λίγο που θα είμαι σπίτι, γιατί έβαλα την μπετά ακριβώς για αυτόν τον λόγο και περίμενα να είμαι 1 προς 1. 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Crus είπε

Θα ποσταρω σκρηνσοτ σε λίγο που θα είμαι σπίτι, γιατί έβαλα την μπετά ακριβώς για αυτόν τον λόγο και περίμενα να είμαι 1 προς 1. 

καπως ετσι ειναι σε εμενα, απλα μπορει το ενα να εχει διαφορα με το αλλο λογω χρονου

1.png.3723b1ad7c9671afccbd09b67162491c.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως εχω διαφορα στο polling rate και εχω καθυστερηση στο reporting. Ισως παιζει ρολο οτι δεν εχω βαλει ακομα το stable και ειναι το beta. Θα το βαλω τωρα και δω διαφορες.

Untitled.png

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2019 στις 1:08 ΜΜ, akoinonitos είπε

καλημερα ,αν δεν το εχεις κανει περνα τελευταιους chipset drivers απο εδω

To cam σου επιτρεπει να φτιαξεις custom curve για τους ανεμιστηρες? Αν ναι βαλτους να τρεχουν στις 800-900 στροφες μεχρι τους 55-56 βαθμους και απο εκει και πανω να ανεβαζουν τερμα στροφες ,ετσι θα γλυτωσεις το σκαμπανεβασμα. Επισης μπορεις να δοκιμασεις να συνδεσεις τους ανεμιστηρες πανω στην μητρικη στο cpu header και την αντλια σε aio header και να διαγραψεις το cam

Τελικά βρήκα πως γίνονται οι ρυθμίσεις στο CAM και είναι πολύ καλύτερα τώρα ο θόρυβος.

Έχεις 3900X? Τι θερμοκρασίες φτάνει σε idle και load?

Στις 24/9/2019 στις 1:26 ΜΜ, godslayerxp είπε

@DiAvOl
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά με τις ρυθμίσεις της Master σχετικά με το curve των ανεμιστηριών, κάνε αυτό που λέει και ο akoinonitos.
Το καλύτερο είναι να απεγκαταστήσεις το CAM και να συνδέσεις τα fans στα 2 cpu headers που βρίσκονται πάνω από τις μνήμες. 
Δοκίμασε το όπως το έχω αυτή τη στιγμη.
Μέχρι τους 60 βαθμούς τα fans να παίζουν στις μέγιστες στροφές που δεν ακούγονται (σε μένα είναι 70%) και να παίζουν στο 100% όταν η θερμοκρασία πάει από τους 75 βαθμούς και πάνω.
 

fans.jpg

Το έκανα μέσα από CAM τελικά. Αν ποτέ βάλω Linux θα το γυρίσω έτσι όπως το έχεις εσύ.

23 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Δεν γίνεται σε αυτό το κουτί να μην μπαίνει 280mm AIO . Άλλωστε αναφέρει κανονικά συμβατότητα στα specs. Μήπως κάτι κάνεις λάθος?

Εκτός των άλλων που σου είπαν τα παιδιά,βάλε κανονικά την ψύκτρα με τους ανεμιστήρες να φυσάνε επάνω στο ψυγείο και μέσα στο case.

Δεν έχω δουλέψει το cam ,αλλά φαντάζομαι θα μπορείς να φτιάξεις profiles με fixed rpm ανά περίσταση.

Επίσης πρέπει να ρυθμίσεις και τα υπόλοιπα fans που έχεις στο κουτί συνδεδεμένα στην μητρική .Και αυτά από cpu επηρεάζονται και μπορείς εύκολα να τα ρυθμίσεις .

Δυστυχώς η συγκεκριμένη ψύκτρα (Kraken x62) δεν χωράει πουθενά εκτός αν κάνεις πατέντες. Δες και εδώ: https://www.skroutz.gr/s/15490278/CoolerMaster-MasterCase-H500M.html#reviews (2ο σχόλιο).

Ναι πρέπει να κάνω και τα 2 fan της H500M και δεν έχω ιδέα πως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Τελικά βρήκα πως γίνονται οι ρυθμίσεις στο CAM και είναι πολύ καλύτερα τώρα ο θόρυβος.

Έχεις 3900X? Τι θερμοκρασίες φτάνει σε idle και load?

Το έκανα μέσα από CAM τελικά. Αν ποτέ βάλω Linux θα το γυρίσω έτσι όπως το έχεις εσύ.

Δυστυχώς η συγκεκριμένη ψύκτρα (Kraken x62) δεν χωράει πουθενά εκτός αν κάνεις πατέντες. Δες και εδώ: https://www.skroutz.gr/s/15490278/CoolerMaster-MasterCase-H500M.html#reviews (2ο σχόλιο).

Ναι πρέπει να κάνω και τα 2 fan της H500M και δεν έχω ιδέα πως..

Όχι 3700x εχω ,μπορείς να ανεβάσεις μια φωτο από το case σου γτ δεν έχω καταλάβει τι συζητάτε με την x62

34 λεπτά πριν, Crus είπε

Ισως εχω διαφορα στο polling rate και εχω καθυστερηση στο reporting. Ισως παιζει ρολο οτι δεν εχω βαλει ακομα το stable και ειναι το beta. Θα το βαλω τωρα και δω διαφορες.

Untitled.png

Κάνε μια δοκιμή να βάλεις το ίδιο polling και στα δυο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι μετά το θέμα που είχα με το idle voltage και το fixαρισμα του. 

Παρατηρώ ότι εφόσον αφήσω το pc για κατι περισσότερο από 5 λεπτά να κάθεται, ότι το voltage πηγαίνει 1.4 καρφωμένο και ότι ο πυρήνας 8 μαρκάρει πολύ περισσότερο από τους άλλους... έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο? η πρώτη μου σκέψη είναι ότι μαξαρει έναν πυρήνα και αφήνει τους άλλους σε αδράνεια... Αλλά αυτό μου δείχνει περίπου 50 βαθμούς.. Όταν κουνήσω το ποντίκι οι βαθμοί πέφτουν στους 33 και το voltage στο 0.4 με 0.9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω πελαγώσει και προβληματιστεί τρομερά όσο αναφορά το κομμάτι μητρική και πρέπει να στήσω νέο μηχάνημα για την άλλη βδομάδα. Έχώ καταλήξει σε 3700x και bdies από άλλο μηχάνημα και δε ξέρω τι θα μου ξημερώσει πάλι με τα agesa και τις ιδιοτροπίες του κάθε κατασκευαστή. Έλεγα να χτυπήσω με λίγα λεφτά παραπάνω από την x470 gaming plus max την κακάσχημη x570-a και διαβάζω πάλι κάτι κουλά του τύπου ότι δε ποστάρει αν δε βάλεις και το 8pin e-atx και το 4pin atx connector. Εντωμεταξύ το psu μου ένα 8pin έχει όλο και όλο και δεν έχω αντάπτορα. Άλλοι πάλι με τις b450 tomahawk max που τους προτείνουμε έχουν θέματα με το ABBA και κάνουν downgrade στο of bios. Πραγματικά ότιναναι. Δε δίνω πάνω από 200 για μητρική με τίποτα σε mainstream πλατφόρμα, είναι κοροϊδία.

Με λιγα λόγια

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...