Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για θερμοκρασίες που λέτε, με 3700x και tomahawk max τις περίμενα πολύ χειρότερες. Σε idle είναι 40 και κάτι και σε benchmark δεν είδα 90 που διάβαζα. Με stock cooler όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, marksk είπε

Πάντως για θερμοκρασίες που λέτε, με 3700x και tomahawk max τις περίμενα πολύ χειρότερες. Σε idle είναι 40 και κάτι και σε benchmark δεν είδα 90 που διάβαζα. Με stock cooler όλα αυτά

40 είμαι και εγώ. Από ρεύματα πώς είσαι σε idle; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδες. Εκανα μια μινι ερευνα και κατεληξα στα εξης συμπερασματα :

  • Η ταση σε Idle φαινεται απο το CPU-Z η απο το Vcore sensor της μητρικης (για οσους εχουν MSI με IR35201). 
  • Η ταση σε Idle πεφτει εως τα 0.2V (0.4V σε εμενα που ετρεχα 0.2V offset).
  • H ταση σε idle πεφτει σε καταστασεις manual OC εφ οσων εχει ρυθμιστει μεσω offset και δεν ειναι manual override. 
  • Το SVI2 TFN Vcore αναφερει τον μεσο ορο της μεγιστης τασης σε φορτιο.
  • Το clock speed του επεξεργαστη εστω και αν ειναι manually set (πχ 4325 σε εμενα), σε idle το πραγματικο clock πεφτει. Ολα τα προγραμματα αναφερουν 4.325 και οντως αυτο δειχνει ο επεξεργαστης, αλλα απο πισω δουλευει ενας clock stretching αλγοριθμος που αναγκαζει τον επεξεργαστη να "σκιπαρει" clock cycles, μειωνοντας ετσι το effective clockspeed που τρεχει.
  • Με βαση το παραπανω, το Ryzen Master ειναι το μονο προγραμμα το οποιο αναφερει σωστα clockspeeds σε idle.
  • Το base voltage του 3700Χ χωρις boost (του δικου μου τουλαχιστον) ειναι ακριβως 1.1V.
  • Το Vcore του επεξεργαστη αλλαζει τρομακτικα γρηγορα αναλογα με το τι τρεχει.
  • Με βαση το παραπανω, η αυξηση του switching frequency του VRM βοηθαει αρκετα στην σταθεροτητα του OC. 

Διαδικασια του πειραματος : Ενας παρατηρητης και χειριστης (πατερας μου) βρισκεται μπροστα απο την οθονη και παρακολουθει τα Vcore values απο HWinfo (SVI2 TFN, Vcore και VR VOUT) και στο CPU-Z, ενω εφαρμοζει διαφορετικα φορτια (Idle, Single-Core, Multi-Core) ανα τακτα χρονικα διαστηματα.
Εγω μετραω στο πισω μερος του σοκετ απο εναν SMD πυκνωτη συνδεδεμενο με το Vcore VRM την ταση με πολυμετρο και ανακοινωνω τις τιμες που διαβαζω. 
Μεσα απο αυτην την διαδικασια κατεληξα στα παραπανω συμπερασματα. 

BIOS/Windows Settings

  • CPU Ratio : 43.25
  • Vcore (offset) : +0.2V
  • LLC : Level 2 (με το 1 να ειναι το μεγιστο) 
  • Switching Freq. : 300KHz
  • AMD C&Q : Disabled
  • Power Plan : Moddified Ryzen Balanced (με την αλλαγη να ειναι στο Minimum Processor State απο 99% -> 0%

To προγραμμα που χρησιμοποιηθηκε για τις δοκιμες φορτιου ηταν το Cinebench R20.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Λοιπον παιδες. Εκανα μια μινι ερευνα και κατεληξα στα εξης συμπερασματα :

  • Η ταση σε Idle φαινεται απο το CPU-Z η απο το Vcore sensor της μητρικης (για οσους εχουν MSI με IR35201). 
  • Η ταση σε Idle πεφτει εως τα 0.2V (0.4V σε εμενα που ετρεχα 0.2V offset).
  • H ταση σε idle πεφτει σε καταστασεις manual OC εφ οσων εχει ρυθμιστει μεσω offset και δεν ειναι manual. 
  • Το SVI2 TFN Vcore αναφερει τον μεσο ορο της μεγιστης τασης σε φορτιο.
  • Το clock speed του επεξεργαστη εστω και αν ειναι manually set (πχ 4325 σε εμενα), σε idle το πραγματικο clock πεφτει. Ολα τα προγραμματα αναφερουν 4.325 και οντως αυτο δειχνει ο επεξεργαστης, αλλα απο πισω δουλευει ενας clock stretching αλγοριθμος που αναγκαζει τον επεξεργαστη να "σκιπαρει" clock cycles, μειωνοντας ετσι το effective clockspeed που τρεχει.
  • Με βαση το παραπανω, το Ryzen Master ειναι το μονο προγραμμα το οποιο αναφερει σωστα clockspeeds σε idle.
  • Το base voltage του 3700Χ χωρις boost (του δικου μου τουλαχιστον) ειναι ακριβως 1.1V.
  • Το Vcore του επεξεργαστη αλλαζει τρομακτικα γρηγορα αναλογα με το τι τρεχει.
  • Με βαση το παραπανω, η αυξηση του switching frequency του VRM βοηθαει αρκετα στην σταθεροτητα του OC. 

Διαδικασια του πειραματος : Ενας παρατηρητης και χειριστης (πατερας μου) βρισκεται μπροστα απο την οθονη και παρακολουθει τα Vcore values απο HWinfo (SVI2 TFN, Vcore και VR VOUT) και στο CPU-Z, ενω εφαρμοζει διαφορετικα φορτια (Idle, Single-Core, Multi-Core) ανα τακτα χρονικα διαστηματα.
Εγω μετραω στο πισω μερος του σοκετ απο εναν SMD πυκνωτη συνδεδεμενο με το Vcore VRM την ταση με πολυμετρο και ανακοινωνω τις τιμες που διαβαζω. 
Μεσα απο αυτην την διαδικασια κατεληξα στα παραπανω συμπερασματα. 

BIOS/Windows Settings

  • CPU Ratio : 43.25
  • Vcore (offset) : +0.2V
  • LLC : Level 2 (με το 1 να ειναι το μεγιστο) 
  • Switching Freq. : 300KHz
  • AMD C&C : Disabled
  • Power Plan : Moddified Ryzen Balanced (με την αλλαγη να ειναι στο Minimum Processor State απο 99% -> 0%

To προγραμμα που χρησιμοποιηθηκε για τις δοκιμες φορτιου ηταν το Cinebench R20.

Όλη μέρα με αυτά ασχολείσαι φίλτατε; Μικρός είσαι δεν βγαίνεις τις βόλτες σου; Με καλή διάθεση ρωτάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όλη μέρα με αυτά ασχολείσαι φίλτατε; Μικρός είσαι δεν βγαίνεις τις βόλτες σου; Με καλή διάθεση ρωτάω.

Κυριολεκτικα 10 λεπτα με πηρε xD 
Και τις βολτες μου βγαινω και τις παρεες μου εχω και την δουλεια μου εχω και εχω και αυτο σαν χομπι :P 

Να μην εχουμε και εμεις μια μουρλια;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marksk είπε

Πάντως για θερμοκρασίες που λέτε, με 3700x και tomahawk max τις περίμενα πολύ χειρότερες. Σε idle είναι 40 και κάτι και σε benchmark δεν είδα 90 που διάβαζα. Με stock cooler όλα αυτά

H μητρική σαν hw γιατί να έχει σχέση με τις θερμοκρασίες του cpu ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dem είπε

H μητρική σαν hw γιατί να έχει σχέση με τις θερμοκρασίες του cpu ? 

Νομιζω οτι απλως αναφερει την μητρικη συμπληρωματικα, χωρις να παιζει καποιο ρολο στην δηλωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα x570 aorus ultra και 3700x. Θα το ψύξω με τη noctua d15 που έχω.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Θα μπορέσει το board μελλοντικά να σηκώσει ένα 16πυρηνο των 7nm+ ή έπρεπε να πάω σε καλύτερο λέτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Τελικά παρήγγειλα x570 aorus ultra και 3700x. Θα το ψύξω με τη noctua d15 που έχω.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Θα μπορέσει το board μελλοντικά να σηκώσει ένα 16πυρηνο των 7nm+ ή έπρεπε να πάω σε καλύτερο λέτε;

Ναι θα μπορέσει, ειδικά αφού δεν μιλάμε για OC κτλ.

12 Χ 40Α, του πούστη δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Tην κόβω για 300αρι εύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε επιτέλους η amd εξαιρετικά ανταγωνιστικούς επεξεργαστές. Vfm μάλιστα..αλλά μας τον πιάνουν κανονικά στις μητρικές.

Μιά χαρά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται το Χ570, "πολυτέλεια" είναι. Με μία καλή Β450/Χ470 είσαι μια χαρά, αν σκεφτείς κιόλας ότι OC δεν παίζει και πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε νέα σειρά Ryzen Pro 3000 (για επιχειρήσεις)  - θα έλεγα ότι είναι ακριβώς οι ίδιες CPU, χωρίς CPU Fan - χωρίς το μέγιστο boost -  με Professional Security Technologies!!??  Επίσης θα πουλήσουν το παλιότερο στοκ, σε 2700x - 2700 - 1700x με Pro μορφή.. !!??

https://www.amd.com/en/ryzen-pro

 

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...