Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τα Settings για 3600 σε αυτες τις ραμ που ανεφερες? Φιλος εφτιαξε Ryzen 3600+Tomahawk max+ crucial ballistic lt+Rtx 2070super και ολα πηγαν πενα, και μου εχει μεινει να του κανω κανα stable oc 4.2Ghz τον Cpu και οσο πανε ψηλα οι μνημες.

Κατεβάστε το Dram Calculator, και δειτε για fast 3600 ή μίξη fast-safe αν δεν δουλέψει.

Εμένα τρέχουν 3400 fast σε 1ης γενιάς, είναι "ελαφρυα" τσιπάκια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τα Settings για 3600 σε αυτες τις ραμ που ανεφερες? Φιλος εφτιαξε Ryzen 3600+Tomahawk max+ crucial ballistic lt+Rtx 2070super και ολα πηγαν πενα, και μου εχει μεινει να του κανω κανα stable oc 4.2Ghz τον Cpu και οσο πανε ψηλα οι μνημες.

Κατέβασε ryzen dram calculator, επέλεξε micron e die ,βάλε 3600mhz ,b450 chipset και πάτα read xmp ,μετά fast timings και θα σου βγάλει όλα τα settings που χρειάζεσαι, λογικά θα παίξουν στα fast timings στα 3600mhz  χωρίς θεμα.

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Κατεβάστε το Dram Calculator, και δειτε για fast 3600 ή μίξη fast-safe αν δεν δουλέψει.

Εμένα τρέχουν 3400 fast σε 1ης γενιάς, είναι "ελαφρυα" τσιπάκια.

Τσάμπα έγραφα δεν είδα το σχόλιο σου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδες καταλαβα πανω κατω τι παιζει, του εβγαλε fast 3600 με cl14 αλλα με ρευμα 1.46V. Με safe του εβγαζε 3600 cl16 1.42V. Θα κανουμε Benches αυριο και οποιο βγαλει καλυτερα νουμερα θα κρατησω αυτο, νταξει για καποιο καιρο αν ειναι στα 1.46V καλα ειναι το χειμωνα. Το καλοκαιρι θα γυρναει Cl16 και θα ειναι μια χαρα. Τρελες ραμ πραγματικα, αυριο θα παω σπιτι του να του το καψ ε να πειραματιστω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αμήχανη στιγμη όταν ιντελάδες έρχονται στο κόκκινο στρατόπεδο για να ψωνίσουν custom timings.

Έστω και για κοκκινοφρουρούς φίλους.😂

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Thanks παιδες καταλαβα πανω κατω τι παιζει, του εβγαλε fast 3600 με cl14 αλλα με ρευμα 1.46V. Με safe του εβγαζε 3600 cl16 1.42V. Θα κανουμε Benches αυριο και οποιο βγαλει καλυτερα νουμερα θα κρατησω αυτο, νταξει για καποιο καιρο αν ειναι στα 1.46V καλα ειναι το χειμωνα. Το καλοκαιρι θα γυρναει Cl16 και θα ειναι μια χαρα. Τρελες ραμ πραγματικα, αυριο θα παω σπιτι του να του το καψ ε να πειραματιστω :P

δοκιμαστε και για 3800mhz ,ποτε δεν ξερεις ,απλα μην ξεχασετε να βαζετε και το fclk (για 3600Mhz στις ram βαζεις 1800mhz fclk) στην μιση συχνοτητα που τρεχετε την ραμ  και να επιλεξετε manual mclk=uclk.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Tου βγαζει αυτο.. Γιολο λες?

74601220_450084518957081_4327731290808778752_n.png

Λογικά μπορείτε και με 16-16-20-16 (προσοχή στο bios είναι 16-20-16-16, έχουν αναποδα 2-3).

Στα 3800 πιθανόν να μην το σηκώνει ο επεξεργαστης όμως, να ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Tου βγαζει αυτο.. Γιολο λες?

Σου εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα με το  FCLK στα 1900.

39 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Το καλοκαιρι θα γυρναει Cl16 και θα ειναι μια χαρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Σωστα μαντεψες.. Θα ενημερωσω αυριο να δουμε και την πραξη.. Και ολα αυτα σε 100Ε μητρικη..

2nd.png

Αφήστε τα vsoc,vddp,vddg στο auto μην βάλετε manual τάση, μιας και τις δοκίμασα και εγώ σήμερα στον δικό μου ,έπαιξαν  και με tcwl 14 και twr 12 και trfc 560 με 1.46v 

Επίσης για αρχή δοκιμάστε με gear down enabled.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά 1.36V, 1.42V, κτλ = τάση, όχι ρεύμα. Άντε πρωί πρωί :P

Eμ ειμαστε και εμεις οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι που βγαζουμε τα μαλλια μας με κατι τετοια :P

Ασε τον λαο ρε να συννενοειται οπως θελει xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, soctap είπε

Καλησπερα. @akoinonitosαυτο που ζητησες.Δεν ανεβαινει με τιποτε

Screenshot - 10_22_2019 , 11_17_25 PM.png

Σε single μπουσταρει η μενει στα 3.8ghz ? ποιο Bios εχεις περασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...