Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Δεν νομιζω να εχει αναφερθει αυτο το σαιτ  : https://www.station-drivers.com/index.php?lang=en

Εχει αρκετα απο τα  beta και official bios απο διαφορες AMD μητρικες  ( εχει ακομα και ιντελ και αλλους drivers ) οπου εκει βρηκα και το 1.51 beta bios για την δικη μου MPG X570 GAMING EDGE WIFI . Δοκιμασα και το 1.52 αλλα δεν φορτωνε τις μνημες ουτε στο προφιλ τους...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καλησπερα

Δεν νομιζω να εχει αναφερθει αυτο το σαιτ  : https://www.station-drivers.com/index.php?lang=en

Εχει αρκετα απο τα  beta και official bios απο διαφορες AMD μητρικες  ( εχει ακομα και ιντελ και αλλους drivers ) οπου εκει βρηκα και το 1.51 beta bios για την δικη μου MPG X570 GAMING EDGE WIFI . Δοκιμασα και το 1.52 αλλα δεν φορτωνε τις μνημες ουτε στο προφιλ τους...

το 1.51 ειναι πριν το Official 1.50 και το 1.52 ειναι ενα δραμα πολυ Bugαρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το 1.51 ειναι πριν το Official 1.50 και το 1.52 ειναι ενα δραμα πολυ Bugαρισμενο

Τελευταιο official  για την μητρικη μου ηταν το 1.4  ( που δεν επαιζε σε 3800 τις μνημες  οποτε και ειμουν με το 1.41 beta ) οποτε και τα 2 ειναι beta  που με το 1.51 ξαναεχω τις μνημες σε 3800 ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Τελευταιο official  για την μητρικη μου ηταν το 1.4  ( που δεν επαιζε σε 3800 τις μνημες  οποτε και ειμουν με το 1.41 beta ) οποτε και τα 2 ειναι beta  που με το 1.51 ξαναεχω τις μνημες σε 3800 ...

νομιζα οτι ειχε τους ιδιους αριθμους στα Bios με την δικη μου.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Τελευταιο official  για την μητρικη μου ηταν το 1.4  ( που δεν επαιζε σε 3800 τις μνημες  οποτε και ειμουν με το 1.41 beta ) οποτε και τα 2 ειναι beta  που με το 1.51 ξαναεχω τις μνημες σε 3800 ...

Το να μην παίζει τις μνήμες στα 3800 ειναι ίσως και θέμα CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Το να μην παίζει τις μνήμες στα 3800 ειναι ίσως και θέμα CPU.

Και στα αρχικα bios  με 3800 ειμουν .. ο 3700x δεν ειχε θεμα .. ειναι τα κλασικα αναποδα που κανει η MSI  με καθε εκδοση bios  που βγαζει.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

MSI First to release AGESA COMBO PI 1.0.0.4 Patch for AMD motherboards

https://www.msi.com/blog/amd-combo-pi-1004-bios-update

End of OCT. λεει και ακόμα νεο Beta ( 1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54) ) δεν έχουμε δει......τι θελει να πει ο ποιητης?? 🤔

Επίσης λέει Normal boot 16sec... τιναφτορε!!! Καντο 5 να γουστάρουμε!!!!

 

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Επίσης λέει Normal boot 16sec... τιναφτορε!!! Καντο 5 να γουστάρουμε!!!!

Πιο αργό boot και από μηχανικό δίσκο :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, true_lucif3r είπε

Καλησπέρα παίδες, σήμερα παρέλαβα 3900x & x570 aorus pro.

Είναι κανείς με την pro εδώ, να προτείνει στήσιμο, bios κλπ που έχει βρεί να κολλάνε καλά?

βάλε καμιά φωτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδες. Στο BIOS της ASUS(x570) βλεπω το ιδιο cLDO VVDP στο AiTweaker και στο υπομενου της AMD στo ADVANCED tab. Ακομα κι αν φανει βλακεια... θελει ρυθμιση και στα δυο;

Το δε cLDO VDDG υπαρχει μονο στο AMD τμημα και μαλιστα σε mV (πχ. 900) αντι για Volt. Τι ειναι αυτα ρε παιδια;

ΥΓ. Ήμουν τόσο καιρό με το προηγούμενο σύστημα που έχω χάσει την επαφή με το "άθλημα".

ΥΓ.2 Πάντως πήγα πίσω μεχρι σελίδα 480 και προχώρησα 😁

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Thrall7 είπε

Γεια σας παιδες. Στο BIOS της ASUS(x570) βλεπω το ιδιο cLDO VVDP στο AiTweaker και στο υπομενου της AMD στo ADVANCED tab. Ακομα κι αν φανει βλακεια... θελει ρυθμιση και στα δυο;

Το δε cLDO VDDG υπαρχει μονο στο AMD τμημα και μαλιστα σε mV (πχ. 900) αντι για Volt. Τι ειναι αυτα ρε παιδια;

ΥΓ. Ήμουν τόσο καιρό με το προηγούμενο σύστημα που έχω χάσει την επαφή με το "άθλημα".

ΥΓ.2 Πάντως πήγα πίσω μεχρι σελίδα 480 και προχώρησα 😁

Οχι, μονο το ενα πειραζεις, απλως το εχουν βαλει να εμφανιζεται σε 2 σημεια. 
Βασικα απλως ξεχασαν να το κρυψουν στο AMD CBS :P

Oλο το overclocking και tweaking tab ειναι ενα ομορφο UI που στην πραγματικοτητα καθοριζει τα hex values (κρυφα η φανερα) στο AMD CBS.
Πχ οταν παιζεις με p-states που βρισκονται στο CBS και "μιλανε" απευθειας με το CPU, συνηθως πρεπει να εισαγεις VID και Clock states με δεκαεξαδικους. Οχι οτι ειναι δυσκολο να κανεις μονος σου την μετατροπη, αλλα δεν ξερει ο καθενας μετατροπη απο δεκαεξαδικο σε δεκαδικο συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Μολις εβαλα νεο beta bios version 1.55 που ειναι με το 1.0.04 θα δοκιμασω και θα ενημερωσω...

image.png.e9dd46bad81bf285d6ce226b6682d2f0.png

Έχουν βγάλει τπτ για την ace?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Έχουν βγάλει τπτ για την ace?

Δεσ εδω βλεπω για την ace 1.65 :)  https://www.hardwareluxx.de/community/f12/ultimative-am4-uefi-bios-agesa-ubersicht-25-10-19-a-1228903.html#5.7

Αρκετες αλλαγες βλεπω μεσα στο bios  με ρυθμισεις ....

 

 

MSI_SnapShot_01.gif

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...