Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, soctap είπε

Επειδή είμαι για Format [ ελέω Dragon center] καλύτερα από ότι κατάλαβα να μείνουμε με τo προηγούμενο  bios.

Για εμένα είναι χειρότερο από το 1.50 ,τώρα περνάω το παλιό να φανταστείς.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, soctap είπε

Επειδή είμαι για Format [ ελέω Dragon center] καλύτερα από ότι κατάλαβα να μείνουμε με τo προηγούμενο  bios.

Αυτό να αφήνει κατάλοιπα το rgb bloatware και τα σχετικά και να χρειάζεσαι format είναι για πολλές μπάτσες. Εδώ δεν εγκαθιστάς τίποτα και τα ίδια τα windows σου περνάνε asus update services κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Για εμένα είναι χειρότερο από το 1.50 ,τώρα περνάω το παλιό να φανταστείς.

Τι στο καλο μονο σε εμενα παιζει καλυτερα γιατι πλεον εχω καλυτερες ακομα θερμοκρασιες και βλεπω και καποιο μικρο boost  και στα games.. (πιο smooth βασικα..) Περιεργα πραγματα.. Πρωτη φορα ειμαι ευχαριστημενος απο official bios  της MSI ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, enable_your_mind είπε

Τι στο καλο μονο σε εμενα παιζει καλυτερα γιατι πλεον εχω καλυτερες ακομα θερμοκρασιες και βλεπω και καποιο μικρο boost  και στα games.. (πιο smooth βασικα..) Περιεργα πραγματα.. Πρωτη φορα ειμαι ευχαριστημενος απο official bios  της MSI ..

Καλύτερες θερμοκρασίες με καλύτερες επιδόσεις δεν είναι κάτι που απόσο έχω διαβάσει μπορείς να πάρεις από το νεο bios, δύο πράγματα γράφουν ότι είναι οι βασικές αλλαγές, περισσότερη ώρα το boost και καλύτερη διαχείριση στα δύο chiplet του 3900Χ. Όμως η θερμοκρασία έχει πέσει γενικότερα και ίσως για αυτό έπεσε και του CPU.

Αν όπως γράφεις από πάνω βαράς 70+ μπορεί για αυτό να βλέπεις τώρα με την χαμηλότερη θερμοκρασία ποιο smooth.

Εγώ όταν έβαλα την Noctua άρχισε να κλοκάρει περισσότερο στο Cinebench all core, το πως δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε έχει κάποια λογική και σκέφτομαι μήπως κάτι άλλο άλλαξε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 3700Χ και οχι 3900Χ και δεν ειχα ποτε θερμοκρασιες 70 + ( σε full benchmark μονο και αυτο  και αναλογα τις ρθυμισεις  )...... Σε games  πλεον παιζει και κατω απο 40 ( που ειναι  παρα πολυ καλα)  και ποτε δεν ειχα και θεμα και με το boost και σε αυτο και με το προηγουμενο παντα ειχα 2-3 cores να παιζουν στα 4400

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Εχω 3700Χ και οχι 3900Χ και δεν ειχα ποτε θερμοκρασιες 70 +...... Σε games  πλεον παιζει και κατω απο 40 ( που ειναι  παρα πολυ καλα)  και ποτε δεν ειχα και θεμα και με το boost και σε αυτο και με το προηγουμενο παντα ειχα 2-3 cores να παιζουν στα 4400

Ναι το έχω δει ότι έχεις 3700X, νόμιζα ότι είχες αναφέρει σε παλιότερο post τους 71 αλλά θα έχω μπερδευτεί με άλλο member. Στο δικό μου 3700Χ πριν αλλάξω ψύκτρα πήγαινε συνέχεια 68 για λίγο, ακόμα και όταν άνοιγα κάποιο πρόγραμμα. Πολύ ωραίες θερμοκρασίες έχεις, τι κουτί χρησιμοποιείς;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ όταν έβαλα την Noctua άρχισε να κλοκάρει περισσότερο στο Cinebench all core, το πως δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε έχει κάποια λογική και σκέφτομαι μήπως κάτι άλλο άλλαξε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι.

Tπτ δεν αλλαξε χαμηλοτερη θρμοκρασια-υψηλοτερα ρολογια ,ετσι δουλευει το Pbo

abba 1.0.0.3

1606882042_1003sottr.png.1ed522c8b8567d5b03db44b2ea00dd3e.png

 

1.0.0.4

 

 

461329262_1004.png.f63b498b99f8d397f956d858619dfab5.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κι από εμένα.... MSI x570 A-Pro PBO Enable boost scalar 10x και όλα τ'αλλα default.

1.0.0.3   https://postimg.cc/gallery/wvm8uy82/

1.0.0.4  https://postimg.cc/gallery/1zk1g024i/

σχεδόν ανύπαρκτες διαφορές μπορώ να πω.... 🤣😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Να κι από εμένα.... MSI x570 A-Pro PBO Enable boost scalar 10x και όλα τ'αλλα default.

1.0.0.3   https://postimg.cc/gallery/wvm8uy82/

1.0.0.4  https://postimg.cc/gallery/1zk1g024i/

σχεδόν ανύπαρκτες διαφορές μπορώ να πω.... 🤣😁

Εσύ τουλάχιστον έχεις περισσότερα frames σε κάποια test με το νέο bios. Στο HWInfo του Cinebench φαίνεται ότι έχει αλλάξει ο αλγόριθμος του boost, στο προηγούμενο bios οι 5 πυρήνες έφταναν 4400 και οι άλλοι 4350 ενώ στο τελευταίο μόνο 3 πάνε 4400 και οι άλλοι 4375.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elpenor είπε

Ναι το έχω δει ότι έχεις 3700X, νόμιζα ότι είχες αναφέρει σε παλιότερο post τους 71 αλλά θα έχω μπερδευτεί με άλλο member. Στο δικό μου 3700Χ πριν αλλάξω ψύκτρα πήγαινε συνέχεια 68 για λίγο, ακόμα και όταν άνοιγα κάποιο πρόγραμμα. Πολύ ωραίες θερμοκρασίες έχεις, τι κουτί χρησιμοποιείς;

Απο κουτι εχω MSI MAG VAMPIRIC 010 Black που οκ δεν ειναι και κατι το τρομερο αλλα εχω 3 ανεμιστηρακια μπροστα και εχω πανω την υδροψηξη  Cooler Master MasterLiquid Lite 240 αλλα τις εχω αλλαξει τα default fan  με αυτα AKASA Viper Black Fan και το πισι ειναι αθρυβο με παρα πολυ καλη ροη αερα .. Και βοηθαει και η Sapphire 5700xt Nitro  που εχει σουπερ θερμοκρασιες και αυτη ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...