Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, logica1 είπε

Το Asus PRIME X470 PRO που μου προτεινες ακοινωνητε υποστηριζει Ryzen 3600 out of the box? η θελει bios update με προηγουμενης γενιας cpu? (την οποια δεν διαθετω), επισης το αναβαθμισμενο Bios ειναι λειτουργικο στα νορμαλ του η πετσοκομενο οπως της MSI? επισης τις μνημες Crucial Ballistix LP/AT 3200 τις υποστηριζει? τις φερνει στα 3600??

 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html#

εχει αυτα που θες και ερχεται με υποστηριξη πλεον σε ryzen 3xxx

To bios της Asus είναι κανονικό. Τις Crucial Ballistix LP/AT 3200 2Χ16Gb τις υποστήριξε στα 3800 η δική μου B450M-Pro M2 άρα εκτιμώ ότι όλες οι μητρικές θα τις υποστηρίζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, logica1 είπε

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εγινα συγκεκριμενος στο περιπτωσεως που αναβαθμιστω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν οι επεξεργαστες ακομα. Παντως οχι δεν εννοουσα 16 cores. Μαλλον κατι σε 4700χ. Δηλαδη στον 8/16 που θα βγει του χρονου.

Το Asus PRIME X470 PRO που μου προτεινες ακοινωνητε υποστηριζει Ryzen 3600 out of the box? η θελει bios update με προηγουμενης γενιας cpu? (την οποια δεν διαθετω), επισης το αναβαθμισμενο Bios ειναι λειτουργικο στα νορμαλ του η πετσοκομενο οπως της MSI? επισης τις μνημες Crucial Ballistix LP/AT 3200 τις υποστηριζει? τις φερνει στα 3600??

Συμφωνα με την asus ολες οι prime x470 pro έχουν πάρει το bios για τους 3xxx. Αν είναι να την πάρεις κάνε και ένα τηλέφωνο στο μαγαζί για σιγουριά αλλά πλέον όλες οι μητρικές με το παλιό chipset έρχονται έτοιμες φλασαριμενες ,θα πρέπει να την έχει κάποιο κατάστημα στοκ καιρό για να μην έχει νέο bios.

Η prime  έχει 256rom οπότε το bios χωράει ότι και οι x570.

Για τις ballistix θεωρώ άνετα.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε περίπτωση που δεν καταφέρει να την βρεις έτοιμη με το σωστό bios, και δεν βρεις άκρη με τα ελληνικά καταστήματα, απλά επικοινωνείς με την amd και σου στέλνει εκείνη cpu (δωρεάν) για να κάνεις το bios update 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Και σε περίπτωση που δεν καταφέρει να την βρεις έτοιμη με το σωστό bios, και δεν βρεις άκρη με τα ελληνικά καταστήματα, απλά επικοινωνείς με την amd και σου στέλνει εκείνη cpu (δωρεάν) για να κάνεις το bios update 

αυτη τη μεθοδο την εχει κανει καποιος απο εμας? (insomniac). Εχουμε μια ιδεα ποσο καιρο θα παρει ολη αυτη η διαδικασια για Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logica1 είπε

αυτη τη μεθοδο την εχει κανει καποιος απο εμας? (insomniac). Εχουμε μια ιδεα ποσο καιρο θα παρει ολη αυτη η διαδικασια για Ελλαδα?

Δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις εκεί, υπάρχουν πολλά μαγαζιά που πάντα φέρνουν τελευταία revisions και πολλά που κάνουν αυτά flash την μητρική από πριν.

Με όλα αυτά έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και εγώ την Asus αντί για την Unify...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για καθαρά gaming χρήση, αξίζει να δώσω τα +45€ για τον 'Χ' ή να κάτσω στον R5 3600; Οι ψήκτρες που έχουν οι BOX εκδόσεις είναι καλές ή θα πρέπει να αγοράσω άλλη; Δεν θα γίνει OC απλώς με ενδιαφέρει ο θόρυβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, frozex είπε

Καλημέρα, για καθαρά gaming χρήση, αξίζει να δώσω τα +45€ για τον 'Χ' ή να κάτσω στον R5 3600; Οι ψήκτρες που έχουν οι BOX εκδόσεις είναι καλές ή θα πρέπει να αγοράσω άλλη; Δεν θα γίνει OC απλώς με ενδιαφέρει ο θόρυβος. 

Εγώ με τον 3700Χ στο gaming με την stock ψύκτρα άκουγα κυρίως την κάρτα γραφικών. Στο browsing και σε ταινίες η stock ψύκτρα ανέβαζε κάθε τόσο λίγες στροφές (με σωστές ρυθμίσεις στο bios, χωρίς αυτές ήταν ανυπόφορη) τις οποίες μπορούσα να τις ακούσω γιατί εδώ που ζω έχει νεκρική ησυχία και επειδή τροφοδοτικό/gpu έχουν ανεμιστηράκια που σταματάνε τελείως. Αγόρασα μία Noctua NH-15D και τώρα στο idle τα ανεμιστηράκια της δεν γυρίζουν (τα έχω βάλει να γυρίζουν μετά τους 50), οπότε ακούγετε μόνο το ψυγείο από τον κάτω όροφο. Επίσης με την Noctua και τέρμα να γυρίζουν κάνει λιγότερο θόρυβο.

Όσο αφορά την απόφαση 3600 ή 3600Χ από ότι έχει πάρει το μάτι μου σε review sites και εδώ μάλλον ο 3600Χ δεν αξίζει. Αυτό δεν το λέω με βεβαιότητα γιατί δεν έχω ασχοληθεί αλλά μερικά μεγάλα site είναι πολύ σίγουρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, frozex είπε

Καλημέρα, για καθαρά gaming χρήση, αξίζει να δώσω τα +45€ για τον 'Χ' ή να κάτσω στον R5 3600; Οι ψήκτρες που έχουν οι BOX εκδόσεις είναι καλές ή θα πρέπει να αγοράσω άλλη; Δεν θα γίνει OC απλώς με ενδιαφέρει ο θόρυβος. 

Παρε τον 3600 και με τα 45ευρω παρε μια καλη αεροψυξη τυπου Be Quiet Dark Rock ή ξερω γω καλυτερη/ακριβοτερη μητρικη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, soctap είπε

MSI officially releases 1.0.0.4 BIOS for their X570 boards!

@akoinonitoshttps://www.msi.com/Motherboard/support/MEG-X570-ACE#down-bios Δοκίμασες τίποτε;

Όχι, είχα βάλει το beta και ήταν χαλι.  Random crashes και Ρολόγια χαμηλότερα από το abba. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι, είχα βάλει το beta και ήταν χαλι.  Random crashes και Ρολόγια χαμηλότερα από το abba. 

Θα βγαλουν και chipset drivers η οχι τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι, είχα βάλει το beta και ήταν χαλι.  Random crashes και Ρολόγια χαμηλότερα από το abba. 

Εγω δεν ειχα κανενα θεμα με το beta και περασα σημερα και το official και παιζει μια χαρα ειδικα με την ρυθμιση για -0.25 offset ειδα αρκετη πτωση θερμοκρασιας ειδικα σε games -5 βαθμους μεσο ορο τουλαχιστον .. Στο θεμα επιδοσεων δεν βρηκα διαφορες ... Αλλα ειναι μια χαρα stable και μνημες παιζει στα 3800 fast

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Εγω δεν ειχα κανενα θεμα με το beta και περασα σημερα και το official και παιζει μια χαρα ειδικα με την ρυθμιση για -0.25 offset ειδα αρκετη πτωση θερμοκρασιας ειδικα σε games -5 βαθμους μεσο ορο τουλαχιστον .. Στο θεμα επιδοσεων δεν βρηκα διαφορες ... Αλλα ειναι μια χαρα stable και μνημες παιζει στα 3800 fast

Η ρύθμιση αυτή είναι default η την βάζεις χειροκίνητα; Μας τα επρηξε η Amd με ολα αυτα.... Ποσοι χρηστες γνωριζουν να μπουν στο bios και να πειραζουν διαφορα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Εγω δεν ειχα κανενα θεμα με το beta και περασα σημερα και το official και παιζει μια χαρα ειδικα με την ρυθμιση για -0.25 offset ειδα αρκετη πτωση θερμοκρασιας ειδικα σε games -5 βαθμους μεσο ορο τουλαχιστον .. Στο θεμα επιδοσεων δεν βρηκα διαφορες ... Αλλα ειναι μια χαρα stable και μνημες παιζει στα 3800 

Θα το δοκιμάσω άμα βρω όρεξη, αλλά και από άλλους που διάβασα για την ace και την good like έχουν και αυτοί χαμηλότερα Ρολόγια.

To offset εφαρμόζεται και στο single  boost? Έχει καθόλου ιδέα?

3 λεπτά πριν, soctap είπε

Η ρύθμιση αυτή είναι default η την βάζεις χειροκίνητα; Μας τα επρηξε η Amd με ολα αυτα.... Ποσοι χρηστες γνωριζουν να μπουν στο bios και να πειραζουν διαφορα.....

Με το χέρι το βάζεις αν πας λίγο πιο πίσω στις σελίδες είχα ανεβάσει φωτο από τις νέες ρυθμίσεις στο bios

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...