Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Φτιαχνω καινουργιο build με ολα εκτος απο case/PSU/GPU αλλαγμένα.

Αν γίνεται να το δει καποιος να σιγουρευτω οτι ειναι ολα κομπλε: https://fr.pcpartpicker.com/list/j2TRJb (το case ειναι αυτο)

Να πω τα βασικα κι εδώ:

CPU: Ryzen 7 3700X
Mobo: B450 Tomahawk MAX
RAM: G.Skill Trident Z Neo 32 GB 3600MHz
SSD: Samsung 970 Evo 500 GB

Οι RAM δεν ειναι στο QVL του 3700X. Ειναι F4-3600C16D-32GTZNC και τα QVL εχουν F4-3600C16D-16GTZ (το ιδιο εκτος απο τον τελευταιο κωδικο, υποθετω για 16/32GB).
Μου ειπε ενας φιλος οτι ουτε εκεινου ειναι και δουλευουν κομπλε αρα δεν εχω θεμα λογικα ετσι?

Επισης, λετε να έχω θεμα με το παλιο case και τον stock cooler? Δε θα κανω heavy OC.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, vel0city είπε

Καλησπέρα,

Φτιαχνω καινουργιο build με ολα εκτος απο case/PSU/GPU αλλαγμένα.

Αν γίνεται να το δει καποιος να σιγουρευτω οτι ειναι ολα κομπλε: https://fr.pcpartpicker.com/list/j2TRJb (το case ειναι αυτο)

Να πω τα βασικα κι εδώ:

CPU: Ryzen 7 3700X
Mobo: B450 Tomahawk MAX
RAM: G.Skill Trident Z Neo 32 GB 3600MHz
SSD: Samsung 970 Evo 500 GB

Οι RAM δεν ειναι στο QVL του 3700X. Ειναι F4-3600C16D-32GTZNC και τα QVL εχουν F4-3600C16D-16GTZ (το ιδιο εκτος απο τον τελευταιο κωδικο, υποθετω για 16/32GB).
Μου ειπε ενας φιλος οτι ουτε εκεινου ειναι και δουλευουν κομπλε αρα δεν εχω θεμα λογικα ετσι?

Επισης, λετε να έχω θεμα με το παλιο case και τον stock cooler? Δε θα κανω heavy OC.

Ευχαριστώ.

Μια χαρά θα είσαι, το μόνο που θα άλλαζα είναι τον ssd με αυτών: https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html?from=sku_spec_variations#reviews

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μια χαρά θα είσαι, το μόνο που θα άλλαζα είναι τον ssd με αυτών: https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html?from=sku_spec_variations#reviews

Nah mate. Corse Force MP510 αρκετα καλυτερος και φτηνοτερος. https://www.skroutz.gr/s/16603419/Corsair-Force-MP510-480GB.html
Toν εκανα και review προσφατα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Reaper Lords είπε

Ψιλοπράγματα οι διαφορές στο βίντεο... 5sec διαφορά στο boot που ούτε θα το καταλάβει ο μέσος χρήστης...και 8 fps σε gaming? Ας έκανε και μερικά τεστ παραπάνω να δούμε διαφορά... Επίσης το 4400 max core boost ακόμα το ψάχνουμε...δεν είδα ούτε 1 στο βίντεο να δείχνει 4400

Τι 5 sec διαφορά στο boot ρε παλικάρια περίπου τόσο κάνει τώρα με abba.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Nah mate. Corse Force MP510 αρκετα καλυτερος και φτηνοτερος. https://www.skroutz.gr/s/16603419/Corsair-Force-MP510-480GB.html
Toν εκανα και review προσφατα

Ποιο φθηνό αλλά και 32gb λιγότερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Η επιλογή γίνεται δύσκολη μόνο αν θέλεις να αγοράσεις φτηνή μητρική με το Realtek ALC1220 και ενσωματωμένο Wi-Fi. Η MSI Gaming Pro Carbon AC τα προσφέρει στα 130 ευρώ. Με 35 ευρώ ακόμα λογικά θα μπορείς να αντικαταστήσεις το module του Wi-Fi με ένα AX200 που το βγάζει η Killer με το όνομα AX1650 και να έχεις WIFI 6.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να κοιτάς παλιές μητρικές.

Το B550 θα είναι μάλλον πιο ακριβό από το B450 και μπορεί να μην προσφέρει κάτι παραπάνω.

βασικα το wifi δεν με ενδιαφερει ιδαιτερα μιας και χρησιμοποιω ethernet. Αυτο που θελω ειναι καλες θερμοκρασιες στα vrm (που να αντεχουν κ τους επεξεργαστες της επομενης γενιας σε περιπτωση που θελω να αναβαθμισω του χρονου, ALC 1220 με ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ S/PDIF Out για να συνδεσω τα logitech Z906 ηχεια μου και με ενα normal bios. και οχι ανεμιστηρακι εαν ειναι δυνατον. Δηλαδη ειτε το B450 Carbon, ειτε το X470 Carbon εαν εβγαιναν σε MAX θα μου ηταν ταμαμ. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις υπαρχουσες επιλογες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, logica1 είπε

βασικα το wifi δεν με ενδιαφερει ιδαιτερα μιας και χρησιμοποιω ethernet. Αυτο που θελω ειναι καλες θερμοκρασιες στα vrm (που να αντεχουν κ τους επεξεργαστες της επομενης γενιας σε περιπτωση που θελω να αναβαθμισω του χρονου, ALC 1220 με ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ S/PDIF Out για να συνδεσω τα logitech Z906 ηχεια μου και με ενα normal bios. και οχι ανεμιστηρακι εαν ειναι δυνατον. Δηλαδη ειτε το B450 Carbon, ειτε το X470 Carbon εαν εβγαιναν σε MAX θα μου ηταν ταμαμ. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις υπαρχουσες επιλογες... :(

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html#

εχει αυτα που θες και ερχεται με υποστηριξη πλεον σε ryzen 3xxx

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logica1 είπε

 Δηλαδη ειτε το B450 Carbon, ειτε το X470 Carbon εαν εβγαιναν σε MAX θα μου ηταν ταμαμ. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις υπαρχουσες επιλογες... :(

Η B450 carbon εχει bios flashback επιλογη,αρα δεν εχεις θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logica1 είπε

βασικα το wifi δεν με ενδιαφερει ιδαιτερα μιας και χρησιμοποιω ethernet. Αυτο που θελω ειναι καλες θερμοκρασιες στα vrm (που να αντεχουν κ τους επεξεργαστες της επομενης γενιας σε περιπτωση που θελω να αναβαθμισω του χρονου, ALC 1220 με ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ S/PDIF Out για να συνδεσω τα logitech Z906 ηχεια μου και με ενα normal bios. και οχι ανεμιστηρακι εαν ειναι δυνατον. Δηλαδη ειτε το B450 Carbon, ειτε το X470 Carbon εαν εβγαιναν σε MAX θα μου ηταν ταμαμ. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις υπαρχουσες επιλογες... :(

S/PDIF Out έχουν και πολλές μητρικές με ALC892. Aπό την στιγμή που θα βγάζεις ψηφιακό σήμα δεν σε νοιάζει τι DAC θα έχει το τσιπάκι ούτε τι ενισχυτή άρα η μόνη διαφορά που θα δεις από το ALC1220 είναι την νέα ψηφιακή έξοδο. Αν όμως σκοπέυεις να συνδέσεις ακουστικά μετά το 1220 έχει νόημα.

Σχετικά με τα VRM εκτιμώ ότι και οι τρεις μητρικές αντέχουν όποιο επεξεργαστή θέλεις να βάλεις (8Χ30Α η Β450 Carbon, 10X30A η Χ470 Carbon, 6Χ40Α η Asus X470 Pro).

Αν σε ενδιαφέρει και η ποιότητα των VRM η B450 Carbon έχει Richtek PWM Controller με doubler και OnSemi Mosfets, η Χ470 Carbon έχει Infineon PWM με doubler και OnSemi Mosfets και η Asus Infineon PWM true phases με Infineon Mosfets (καλύτερα δηλαδή από τις άλλες δύο).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Αν θες καλά vrm που να αντέχουν 16 cores κλπ πχ πάμε σε x470/x570 σε κατηγορίες τιμών ~200+.

Αυτο ακριβως.

Με λιγα λογια Asrock Taichi/Gaming 7/Maximus hero απο X470(μιας και δεν θελει το φανακι στην μητρικη).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, logica1 είπε

Αυτο που θελω ειναι καλες θερμοκρασιες στα vrm (που να αντεχουν κ τους επεξεργαστες της επομενης γενιας σε περιπτωση που θελω να αναβαθμισω του χρονου,

και οχι ανεμιστηρακι εαν ειναι δυνατον

Γενικα και αοριστα ετσι οπως το γραφει(χωρις να γινεται συγκεκριμενος),αυτο αφηνει να εννοηθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εγινα συγκεκριμενος στο περιπτωσεως που αναβαθμιστω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν οι επεξεργαστες ακομα. Παντως οχι δεν εννοουσα 16 cores. Μαλλον κατι σε 4700χ. Δηλαδη στον 8/16 που θα βγει του χρονου.

Το Asus PRIME X470 PRO που μου προτεινες ακοινωνητε υποστηριζει Ryzen 3600 out of the box? η θελει bios update με προηγουμενης γενιας cpu? (την οποια δεν διαθετω), επισης το αναβαθμισμενο Bios ειναι λειτουργικο στα νορμαλ του η πετσοκομενο οπως της MSI? επισης τις μνημες Crucial Ballistix LP/AT 3200 τις υποστηριζει? τις φερνει στα 3600??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...