Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Βασικά η MSI B450 Gaming Pro Carbon AC  έχει wifi/bluetooth, καλύτερη onboard sound card και Intel lan, αλλά πετσοκομένο gui σε bios (don't care αρκεί να δουλεύει)

Από την άλλη η Tomahawk δεν έχει τα ανωτέρω, έχει 32MB bios και άρα gui αλλά και 50 ευρώ λιγότερα....

Χμμ

ΥΓ Από vrm ίδιες σωστά;

H MSI B450 Gaming Pro Carbon AC είναι η καλύτερη b450 Που κυκλοφορεί, κάνει πλάκα στις μισες χ470 της αγοράς..

Απο την άλλη η tomahawk είναι παραπάνω από επαρκής και φθηνότερη.. 

Ps: Είναι περίεργο που δεν έχει βγάλει ακόμα max έκδοση για την Pro Carbon AC

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Βασικά η MSI B450 Gaming Pro Carbon AC  έχει wifi/bluetooth, καλύτερη onboard sound card και Intel lan, αλλά πετσοκομένο gui σε bios (don't care αρκεί να δουλεύει)

Από την άλλη η Tomahawk δεν έχει τα ανωτέρω, έχει 32MB bios και άρα gui αλλά και 50 ευρώ λιγότερα....

Χμμ

ΥΓ Από vrm ίδιες σωστά;

Σωστός. Έχει λίγο καλύτερα vrm η pro carbon.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Σωστός. Έχει λίγο καλύτερα vrm η pro carbon.

Επίσης έχει και ψηφιακη έξοδο ηχου με οπτική ίνα. S/PDIF Out. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω στα Carbon b450 κ x470 πόσο θέμα είναι το πετσοκομενο bios?   Κόβει κάποιες επιλογές? Η τις κρατάει όλες απλά με πιο λιτό interface? Προσπαθώ να βρω βιντεακι b450/X470 με ryzen 3 xx και δεν έχω βρει τίποτα. Από την άλλη λογικά σε κάνα μήνα δε θα βγουν κ οι b550? Αυτές έχει ακούσει κάποιος εάν θα έχουν ανεμηστιρακι η οχι? Γιατί εάν έχουν... τσάμπα καίει η λάμπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, logica1 είπε

Επίσης έχει και ψηφιακη έξοδο ηχου με οπτική ίνα. S/PDIF Out. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω στα Carbon b450 κ x470 πόσο θέμα είναι το πετσοκομενο bios?   Κόβει κάποιες επιλογές? Η τις κρατάει όλες απλά με πιο λιτό interface? Προσπαθώ να βρω βιντεακι b450/X470 με ryzen 3 xx και δεν έχω βρει τίποτα. Από την άλλη λογικά σε κάνα μήνα δε θα βγουν κ οι b550? Αυτές έχει ακούσει κάποιος εάν θα έχουν ανεμηστιρακι η οχι? Γιατί εάν έχουν... τσάμπα καίει η λάμπα. 

Αν περάσεις το νέο bios σε msi με 16mb γίνεται ασπρόμαυρο με λιγότερα γραφικά. Επίσης το mouse είναι δύσκολο να το χειριστείς, είναι σαν να το κουνάς σε game ενώ έχεις 5fps, αν σκοπεύεις απλά να το ρυθμίσεις την πρώτη βδομάδα και μετά να το αφήσεις δεν είναι πρόβλημα, αν το overclock είναι hobby τότε είναι ακατάλληλο. Επίσης στο site της MSI ως τώρα οι νέες εκδόσεις bios βγαίνουν μία βδομάδα νωρίτερα για τις MAX και τις 570.

Ο αριθμός των επιλογών στο bios εκτιμώ ότι θα είναι μεγαλύτερος όσο καλύτερο chipset φοράει η μητρική και ανεξάρτητος από το αν είναι MAX ή όχι. Αν θέλεις μπορώ να πάρω φωτογραφίες το τελευταίο bios της msi σε Β450 με zen2 για να δεις τις επιλογές. Σίγουρα ότι χρειάζεται για να κάνεις overclock τις μνήμες και να ενεργοποιήσεις τα διάφορα PBO levels υπάρχει.

Υποθέτω ότι και το b550 θα είναι όπως και το b450 με μέγιστη κατανάλωση κάτω από 5w, το X570 είναι στα 15w. Άρα θεωρώ ότι είναι απίθανό να έχει ανεμιστηράκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Αν περάσεις το νέο bios σε msi με 16mb γίνεται ασπρόμαυρο με λιγότερα γραφικά. Επίσης το mouse είναι δύσκολο να το χειριστείς, είναι σαν να το κουνάς σε game ενώ έχεις 5fps, αν σκοπεύεις απλά να το ρυθμίσεις την πρώτη βδομάδα και μετά να το αφήσεις δεν είναι πρόβλημα, αν το overclock είναι hobby τότε είναι ακατάλληλο. Επίσης στο site της MSI ως τώρα οι νέες εκδόσεις bios βγαίνουν μία βδομάδα νωρίτερα για τις MAX και τις 570.

Ο αριθμός των επιλογών στο bios εκτιμώ ότι θα είναι μεγαλύτερος όσο καλύτερο chipset φοράει η μητρική και ανεξάρτητος από το αν είναι MAX ή όχι. Αν θέλεις μπορώ να πάρω φωτογραφίες το τελευταίο bios της msi σε Β450 με zen2 για να δεις τις επιλογές. Σίγουρα ότι χρειάζεται για να κάνεις overclock τις μνήμες και να ενεργοποιήσεις τα διάφορα PBO levels υπάρχει.

Υποθέτω ότι και το b550 θα είναι όπως και το b450 με μέγιστη κατανάλωση κάτω από 5w, το X570 είναι στα 15w. Άρα θεωρώ ότι είναι απίθανό να έχει ανεμιστηράκι.

Όχι δεν έχω hobby το oc. Αλλά εάν χρειαστεί για να παρατείνω τη χρησιμότητα του υπολογιστή τότε το θέλω. Και πάλι θα ασχοληθώ μια 7μαδα κ τέλος. Όπως πχ με τον εκ 10ετιας X5650 μου που ακόμα αυτόν τρέχω. Ασχολήθηκα 7 μέρες. Κατέληξα κάπου σχετικά ικανοποιητικό κ τέλος. Δεν ασχολήθηκα ξανά. 

Εμπειρία bios με mouse κ γραφικά δεν έχω. Biostar βελάκια κ F10 μόνο!  Λολ... 

Από την άλλη μου τη σπάει η λογική που περιέγραψες. Δλδ να μην μπορείς να περιηγηθείς με ευκολία σε bios. Τσαπατσουλικα ημίμετρα μου φαινοντε αυτα που περισσότερο προοριζοντε για οσουν είδη έχουν αυτά τα motherboards πάρα για αυτούς που θέλουν να στήσουν ένα μηχάνημα της κόκκινης τώρα. 

Θα περιμένω b550 μάλλον. Αλλα το θέμα motherboard και ryzen 3xxx με έχει κουράσει τόσο μα τόσο πολυ που είμαι σχεδόν ξενερωμενος για το build που τόσο ήθελα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου : -) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι και το lite bios. Ακόμη και OC να κάνεις ή να πειράζεις τις μνήμες σε συγκεκριμένα settings θα πηγαίνεις κάθε φορά, όχι βόλτα σε όλα τα settings του bios. Το μόνο που είναι κάπως εκνευριστικό είναι ότι για τα profiles θέλει φλασάκι. Αλλά και πάλι εντάξει. Δεν αξίζει να αλλάξεις μητρική για το bios μόνο. Αν παίρνεις καινούργια καλύτερα να πας σε MAX εννοείται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλοπράγματα οι διαφορές στο βίντεο... 5sec διαφορά στο boot που ούτε θα το καταλάβει ο μέσος χρήστης...και 8 fps σε gaming? Ας έκανε και μερικά τεστ παραπάνω να δούμε διαφορά... Επίσης το 4400 max core boost ακόμα το ψάχνουμε...δεν είδα ούτε 1 στο βίντεο να δείχνει 4400

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Reaper Lords είπε

Ψιλοπράγματα οι διαφορές στο βίντεο... 5sec διαφορά στο boot που ούτε θα το καταλάβει ο μέσος χρήστης...και 8 fps σε gaming? Ας έκανε και μερικά τεστ παραπάνω να δούμε διαφορά... Επίσης το 4400 max ακόμα το ψάχνουμε...δεν είδα ούτε 1 στο βίντεο να δείχνει 4400

Το 4400 είναι single core boost ,γτ εσύ τώρα δεν πιάνεις 4.4ghz σε single?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το 4400 είναι single core boost ,γτ εσύ τώρα δεν πιάνεις 4.4ghz σε single?

Μόνο   οταν βλέπο  βίντεο στο YT σε 1080p+ βλέπω αραιά και που 4400 σε όλα τα άλλα προγραμματα,gaming...4375

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Reaper Lords είπε

Μόνο  σε κάτι βίντεο στο YT βλέπω αραιά και που 4400 σε όλα τα άλλα προγραμματα,gaming...4375

Ξαναλέω το 4.4ghz αφορά single core boost με την λογικη σου ο 9900k θα έπρεπε να παίζει στα 5ghz σε όλα τα cores

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ξαναλέω το 4.4ghz αφορά single core boost με την λογικη σου ο 9900k θα έπρεπε να παίζει στα 5ghz σε όλα τα cores

Το αφήνω εδώ....γιατι μάλλον εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω τελικά το Single core boost 4400max...🙄

 

 

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Το αφήνω εδώ....γιατι μάλλον εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω τελικά το Single core boost 4400max...🙄

Untitled.jpg

Βγάλε το max core boost (auto overclock) και ξανάτέσταρε. Bαλε το cppc απο το Bios enabled

1.png.400f1c7d7c33b6ba423c403403044f0f.png2.png.fa3a1c922b563f690a26c38a498cefa3.png3.png.b3621630eb443b51f4c859604f8fce92.png

4.png.fd19dd435bb92fb2870e5f1857074098.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logica1 είπε

Όχι δεν έχω hobby το oc. Αλλά εάν χρειαστεί για να παρατείνω τη χρησιμότητα του υπολογιστή τότε το θέλω. Και πάλι θα ασχοληθώ μια 7μαδα κ τέλος. Όπως πχ με τον εκ 10ετιας X5650 μου που ακόμα αυτόν τρέχω. Ασχολήθηκα 7 μέρες. Κατέληξα κάπου σχετικά ικανοποιητικό κ τέλος. Δεν ασχολήθηκα ξανά. 

Εμπειρία bios με mouse κ γραφικά δεν έχω. Biostar βελάκια κ F10 μόνο!  Λολ... 

Από την άλλη μου τη σπάει η λογική που περιέγραψες. Δλδ να μην μπορείς να περιηγηθείς με ευκολία σε bios. Τσαπατσουλικα ημίμετρα μου φαινοντε αυτα που περισσότερο προοριζοντε για οσουν είδη έχουν αυτά τα motherboards πάρα για αυτούς που θέλουν να στήσουν ένα μηχάνημα της κόκκινης τώρα. 

Θα περιμένω b550 μάλλον. Αλλα το θέμα motherboard και ryzen 3xxx με έχει κουράσει τόσο μα τόσο πολυ που είμαι σχεδόν ξενερωμενος για το build που τόσο ήθελα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου : -) 

Η επιλογή γίνεται δύσκολη μόνο αν θέλεις να αγοράσεις φτηνή μητρική με το Realtek ALC1220 και ενσωματωμένο Wi-Fi. Η MSI Gaming Pro Carbon AC τα προσφέρει στα 130 ευρώ. Με 35 ευρώ ακόμα λογικά θα μπορείς να αντικαταστήσεις το module του Wi-Fi με ένα AX200 που το βγάζει η Killer με το όνομα AX1650 και να έχεις WIFI 6.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να κοιτάς παλιές μητρικές.

Το B550 θα είναι μάλλον πιο ακριβό από το B450 και μπορεί να μην προσφέρει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...