Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stormoffire είπε

Ευχαριστώ όλους σας. Από ότι γνωρίζω του ανθρώπου πιο παλιά του είχαν στραβώσει πινάκια του επεξεργαστή αλλά τα ίσιωσε και είχε κανονικά υπολογιστή για καιρό.... Και πάλι τον βγάλαμε και τα είδαμε και είναι ok , αφού κάθετε και μια χαρά το cpu στο socket. Τώρα δεν ξέρω με εκείνη τη στιγμιαία διακοπή και επαναφορά του ρεύματος μήπως πήρε παραπάνω τάση το σύστημα κι έκαψε ή χάλασε κάτι στον cpu.... αφού η μητρική δεν έδειχνε εικόνα πλέον και πήραμε άλλη την Β450 ΜΑΧ. Για να τον δοκιμάσω σε δικό μου δεν γίνεται να τον κάνω .... και είναι το μοναδικό part που έμεινε για διερεύνηση δηλαδή του cpu και μετά απομένει το κουτί που δεν έχει και νόημα πιστεύω! Τη μητρική δεν την έβαλα εγώ αλλά από ότι είδα φάνηκε να πατάει καλά... Θα του πω να την ξανακοιτάξει μιας και θα είμαι στη δουλειά εγώ το πρωί....

Βγαλτε την cpu και τσεκαρετε τα πινς ,ισως την προηγουμενη φορα που τα στραβωσε να εκοψε καποιο πιν και να εμεινε μεσα στο socket της παλιας μητρικης και να λειτουργουσε και τωρα που αλλαξε να λειπει. Αν εχετε κανει ολα αυτα δεν μενουν και πολλα πραγματα περα απο τη cpu

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, reset BIOS (clear CMOS), βαζεις μονο ενα στικακι μνημης στη θεση DIMMA2. Μη βαλεις XMP κλπ., όλα defaults.

Αποσύνδεσε τους δισκους και τρεξε το Ubuntu 20.04 LTS live cd απο ενα στικακι (γραψε το iso με rufus ή αλλο εργαλειο).

Επισης κανε memtest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Βγαλτε την cpu και τσεκαρετε τα πινς ,ισως την προηγουμενη φορα που τα στραβωσε να εκοψε καποιο πιν και να εμεινε μεσα στο socket της παλιας μητρικης και να λειτουργουσε και τωρα που αλλαξε να λειπει. Αν εχετε κανει ολα αυτα δεν μενουν και πολλα πραγματα περα απο τη cpu

Αυτό κάνει τώρα ... Αλλά από ότι φαίνεται είναι η cpu δυστυχώς!

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Αρχικα, reset BIOS (clear CMOS), βαζεις μονο ενα στικακι μνημης στη θεση DIMMA2. Μη βαλεις XMP κλπ., όλα defaults.

Αποσύνδεσε τους δισκους και τρεξε το Ubuntu 20.04 LTS live cd απο ενα στικακι (γραψε το iso με rufus ή αλλο εργαλειο).

Επισης κανε memtest.

Reset cmos κάναμε στην παλιά μητρική . defaults και χωρίς xmp στην καινούργια και δοκιμάσαμε στην καινούργια με defaults bios και χωρίς xmp & με xmp profile μα πάλι τίποτα.... Επίσης και με το εργοστασιακό bios αλλά καί με το τελευταίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus ROG STRIX X570-E Gaming

Version 2602
2020/08/07 18.54 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 2602
"Improve system performance and stability
Improve Fan control function
Improve DRAM stability
Update AM4 AGESA combo V2 PI 1.0.8.0

 

Στο κινέζικο site https://dlsvr04.asus.com.cn/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X570-E_GAMING/ROG-STRIX-X570-E-GAMING-ASUS-2602.zip

Υπόψιν στο forum της Asus ένας και μόνο ανέφερε ότι δεν του κάνει post καθόλου...εγώ θα κάνω update σε λίγο

Σε μένα το Update πήγε μια χαρά! Φυσικά και load optimized defaults μετά το flash μιας που έχασε τα settings και πέρασα manual τα settings που ήθελα

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Asus ROG STRIX X570-E Gaming

Version 2602
2020/08/07 18.54 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 2602
"Improve system performance and stability
Improve Fan control function
Improve DRAM stability
Update AM4 AGESA combo V2 PI 1.0.8.0

Στο κινέζικο site https://dlsvr04.asus.com.cn/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X570-E_GAMING/ROG-STRIX-X570-E-GAMING-ASUS-2602.zip

Υπόψιν στο forum της Asus ένας και μόνο ανέφερε ότι δεν του κάνει post καθόλου...εγώ θα κάνω update σε λίγο

Σε μένα το Update πήγε μια χαρά! Φυσικά και load optimized defaults μετά το flash μιας που έχασε τα settings και πέρασα manual τα settings που ήθελα

το περασα και εγω στην δικη μου κανονικα, βασικα δεν εχει νοημα να κανετε load defaults μετα το φλασαρισμα ουτως η αλλως κανει μονο του ,πριν το Flash χρειαζεται

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το περασα και εγω στην δικη μου κανονικα

Μου έχει ρίξει λίγο το σκορ στο CB20 σε σχέση με το πιο παλιό αλλά δεν βλέπω αστάθειες κτλ.
Θα ήθελα να δω πληροφορίες το τι έχει το AGESA combo v2 PI 1.0.8.0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μου έχει ρίξει λίγο το σκορ στο CB20 σε σχέση με το πιο παλιό αλλά δεν βλέπω αστάθειες κτλ.
Θα ήθελα να δω πληροφορίες το τι έχει το AGESA combo v2 PI 1.0.8.0 

δεν εχω τεσταρει να δω ,ουτε ρυθμισεις δεν εχω περασει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Καλησπέρα, ποιο 16αρι σετακι Ram θα προτείνατε για 3600+B550 A Pro, που να σηκώνει και λίγο OC? Αν ειχε και Rgb ακομα καλύτερα 😅

https://www.skroutz.gr/s/19957841/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-3733MHz-PVS416G373C7K.html?

https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

Για rgb δεν ξέρω να σου πω με σιγουρία... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Καλησπέρα, ποιο 16αρι σετακι Ram θα προτείνατε για 3600+B550 A Pro, που να σηκώνει και λίγο OC? Αν ειχε και Rgb ακομα καλύτερα 😅

https://www.skroutz.gr/s/22159053/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4BL.html

 

https://www.skroutz.gr/s/22159414/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3600MHz-BL2K8G36C16U4BL.html

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλή τιμή η Viper Steel 3700mhz! Θα δω ή σε αυτες ή στις 3200 rgb που προτάθηκαν και όσο πάνε μετα αυτές με manually oc. Ευχαριστώ παίδες. Θα ενημερώσω ξανα όταν έρθει το build, για ψυκτρα θα εβαζα την κλασική Arctic freezer 34, νομίζω είναι οτι πρέπει για τον επεξεργαστή αυτό, αν υπάρχει κάτι πιο value for money καθε πρόταση ευπρόσδεκτη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Πολυ καλή τιμή η Viper Steel 3700mhz! Θα δω ή σε αυτες ή στις 3200 rgb που προτάθηκαν και όσο πάνε μετα αυτές με manually oc. Ευχαριστώ παίδες. Θα ενημερώσω ξανα όταν έρθει το build, για ψυκτρα θα εβαζα την κλασική Arctic freezer 34, νομίζω είναι οτι πρέπει για τον επεξεργαστή αυτό, αν υπάρχει κάτι πιο value for money καθε πρόταση ευπρόσδεκτη. :)

Άμα σου αρέσει το rgb μη φοβηθεις να πάρεις τις 3200 ballistix που προτάθηκαν ανεβαίνουν εύκολα αν αφιερώσεις χρόνο . Εγώ έχω το κιτ 3000 cl15 rgb ballistix κ το τρέχω 3800 cl16 (μιας που με αφήνει το imc του 3600x)

Προφανώς οι patriot στα 3733 αλλά κ οι ballistix 3600 που προτάθηκαν είναι καλύτερα bin κ μάλλον θα πιάσουν καλύτερα timings αλλά διαλέγεις κ περνεις . 

 

Εγώ πάντως θα διάλεγα 3600 ballistix rgb άμα βάλεις τα μαγαζιά που έχουν διαθεσιμότητα η διαφορά στη τιμή γίνεται ασήμαντη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το pc ειναι για causal gaming χρήση στα 1080p, οπότε πιο πολύ εγώ θέλω να πειραματιστώ και να δω ποσο θα φτάσουν, οποτρ σύμφωνα νε αυτά που είπες η καλύτερη επιλογή μου φαίνεται το Rgb 3200 και οσο το φτάσω. Μια χαρά ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Προφανώς οι patriot στα 3733 αλλά κ οι ballistix 3600 που προτάθηκαν είναι καλύτερα bin κ μάλλον θα πιάσουν καλύτερα timings αλλά διαλέγεις κ περνεις .

Μην είσαι τόσο σίγουρος, ιδίως αν οι patriot είναι CJR είναι lotto πόσο ψηλά θα πάνε ενώ οι ballistix είναι όλες αρκετά καλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Καλησπέρα, ποιο 16αρι σετακι Ram θα προτείνατε για 3600+B550 A Pro, που να σηκώνει και λίγο OC? Αν ειχε και Rgb ακομα καλύτερα 😅

Αν δε βιάζεσαι πολύ χτυπάς αυτά χωρίς δεύτερη κουβέντα. 85€ τελική τιμή βγαίνουν με το κουπόνι που τα συνοδεύει.

https://www.amazon.de/dp/B083VN642Z/

1-2 μήνες λέει αλλά λογικά στο μήνα πάνω θα τα έχεις, πάνω-κάτω δηλαδή όσο θα έκαναν από σκρουτζο-μάγαζο κατόπιν παραγγελίας.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...