Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε στα χέρια μου αυτό το κομμάτι 😁. 1949sut... παλιό κομμάτι, 2-3 που βρήκα στον γοογλη είδα καλά λόγια γι' αυτή τη φουρνιά

Θα τον στρώσω τις επόμενες μέρες

 

Spoiler

IMG_20200729_193303.jpg

 

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά SOS!!! Τα φώτα σας ... παρακαλώ!

Σε υπολογιστή φίλου μου με ryzen 7 3800x πιθανολογούμε πως μετά από μια αστραπιαία διακοπή και επαναφορά ρεύματος καθώς το εν λόγο pc δεν διαθέτει ups μετά από εγκατάσταση των windows 10 όταν ανοίγει το ποντίκι αργεί, δέν ανταποκρίνεται σωστά και κινείται καί μόνο του καί με ασάφεια.... Και όταν πάει να βρει drivers της κάρτας γραφικών από ότι έχω καταλάβει... κολλάει πετάει μαύρη οθόνη κάνει συνεχώς restart και μετά από επιδιόρθωση ανοίγει αφαιρώντας λογισμικό που πιθανόν οδηγεί στο πρόβλημα και γίνεται το ίδιο πράγμα συνέχεια... Να σημειωθεί πως αντικαταστάθηκε η μητρική που χάλασε με μια msi b450 tomahawk max με το νεότερο bios της, και έχουν δοκιμαστεί και δικά μου hardware parts στο δικό του pc και η κάρτα γραφικών του στο δικό μου και λειτουργεί μια χαρά η κάρτα του... Ακόμη το ίδιο κάνει και με τη δική μου κάρτα γραφικών στο δικό του pc. Επίσης μετά από  πολλές δοκιμές... η τελευταία ήταν του τροφοδοτικού, καταλήξαμε μάλλον στον επεξεργαστή!!! Κι αυτό διότι όταν πήγα να κάνω δοκιμή απο bootable usb linux ubuntu μου πετούσε αυτά στις φωτογραφίες.... Γνωρίζει κάποιος απο εσάς να μου πεί με σιγουριά τί μπορεί να είναι? Δοκίμασα τα πάντα κι έχω καταλήξει σε πρόβλημα επεξεργαστή... Τί νομίζεται????

 

IMG_20200806_195753.jpg

IMG_20200806_195820.jpg

IMG_20200806_210635.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να ξαναδείς αυτό που έχεις γράψει , δεν υπάρχει συνοχή στο κειμενο και δε βγάζω άκρη .

Στα windows μπαίνει ? Oι drivers της gpu που κολλάνε ? Η μητρική που είχε πάνω κάηκε ? Και το τροφοδοτικό ? Αν καηκε οτιδήποτε το τροφοδοτικό το αλλάξατε ? 

Τέλος πάντων άλλο σκληρό δίσκο δοκιμάσατε ? 

Bios μπαίνει κανονικά ? Πότε βγάζει τις εικόνες που βλέπουμε μόλις ανοίγεις το pc ή μετά το post και τα bios ? 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από εγκατάσταση των windows μπαίνει σε αυτά. Δοκιμάσαμε και άλλους δίσκους και στα bios μπαίνει κανονικά. Το πρόβλημα είναι με το που ξεκινούν τα windows με τον κέρσορα που είναι ότι νά'ναι σε ανταπόκριση και με το που πάει να κάνει update τους drivers της κάρτας γραφικών κολλάει το σύμπαν.... και με linux που πήγα να κάνω boot μου βγάζει αυτά στις φωτογραφίες... η μητρική αντικαταστάθηκε από νέα λόγο βλάβης της άλλης... To τροφοδοτικό δεν κάηκε αλλά αλάχθηκε για δοκιμή με το δικό μου... και  κάνει τα ίδια...

Επεξ/σία από stormoffire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε linux δεν έχω εμπειρία να υποθέσω δοκιμασες live usb ? 

Ο σκληρός σίγουρα δεν έπαθε ζημιά ? Αν πας κάνεις κάτι άλλο πχ να περάσεις antivirus ή οτιδήποτε άλλο κολλάει πάλι ? Άνοιξε ένα πρόγραμμα να δεις θερμοκρασίες / cpu usage . Αν είναι όντως η cpu αυτές οι ενδείξεις δε θα είναι φυσιολογικές 

Αυτά που περιγράφεις (πέρα από τις ενδείξεις όταν βάζεις linux που δεν έχω ιδέα ), δικαιολογούνται από χτυπημένο δίσκο χωρίς να σημαίνει ότι είναι αυτό . Αν αντιγράψεις τυχαία αρχεία πχ από φλασάκι είναι όλα οκ ?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stormoffire Σίγουρα υπάρχει η πιθανότητα να έχει χαλάσει το CPU αλλά είναι σπάνιο, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων που  ο χρήστης νομίζει ότι χάλασε το CPU τελικά ήταν κάτι άλλο. Ένας τεχνικός H/Y θα συναντήσει ελάχιστες φορές στη ζωή του χαλασμένο CPU.

Μητρική/PSU/GPU δοκίμασες από ότι διαβάζω, πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες RAM, δίσκους/καλώδια, keyboard/mouse, πολύπριζο/άλλη πρίζα και να κάνεις ένα format. Υποψιάζομαι ότι οποιοδήποτε χαλασμένο hardware μπορεί να κάνει το linux να βγάλει αυτά τα μηνύματα. Όταν κάνεις τις δοκιμές να βγάλεις από πάνω όλες τις συσκευές που δεν είναι απαραίτητες, πχ δεύτερους δίσκους, όλα τα USB κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, elpenor είπε

@stormoffire Σίγουρα υπάρχει η πιθανότητα να έχει χαλάσει το CPU αλλά είναι σπάνιο, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων που  ο χρήστης νομίζει ότι χάλασε το CPU τελικά ήταν κάτι άλλο. Ένας τεχνικός H/Y θα συναντήσει ελάχιστες φορές στη ζωή του χαλασμένο CPU.

Μητρική/PSU/GPU δοκίμασες από ότι διαβάζω, πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες RAM, δίσκους/καλώδια, keyboard/mouse, πολύπριζο/άλλη πρίζα και να κάνεις ένα format. Υποψιάζομαι ότι οποιοδήποτε χαλασμένο hardware μπορεί να κάνει το linux να βγάλει αυτά τα μηνύματα. Όταν κάνεις τις δοκιμές να βγάλεις από πάνω όλες τις συσκευές που δεν είναι απαραίτητες, πχ δεύτερους δίσκους, όλα τα USB κλπ.

Ευχαριστώ όλους σας! Έχουμε αλλάξει σχεδόν όλο τον υπολογιστή απο θέμα hardware  ακόμη και καλώδια ... (εκτός από cpu και το κουτί) και κάνει το ίδιο.... ανοίξαμε και πρόγραμμα με θερμοκρασίες και όλα κομπλέ... antivirus δεν προλαβαίνουμε να βάλουμε και τα κάνει αυτά...

Επεξ/σία από stormoffire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Η/Υ αφού ξεκινήσει και μετά το πρόβλημα απόκρισης του ποντικιού, μετά από κάποια ώρα λειτουργεί κανονικά;

Επίσης, τι σημαίνει "κολλάει το σύμπαν"; Μπλε οθόνη; Απλώς παγώνει; Ποια κάρτα γραφικών είναι; Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις τη συσκευή, να μπουτάρεις σε safe mode και να απεγκαταστήσεις τελείως τους drives με το DDU;

Σε safe mode το θέμα με το ποντίκι υπάρχει;

Τον event viewer τον έχεις ελέγξει; Τι αναφέρει εκεί;

Στο device manager σου δείχνει κάποια συσκευή με πρόβλημα;

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καί σε safe mode υπάρχει το πρόβλημα.... Πετάει μαύρη οθόνη και μετά στην επανεκκίνηση κάποιες μπλε μέχρι να αφαιρέσει το driver... RTX 2060 SUPER είναι η κάρτα της asus... στην διαχείριση συσκευών δεν θυμάμαι τώρα αλλά δεν είναι λογικό... έχουμε αλλάξει τα πάντα εκτός από το κουτί και τον επεξεργαστή και σε boot από live usb linux ubuntu μου πετάει αυτά για cores όπως στις εικόνες.... έχω βγάλει και όλες τις εξωτερικές συσκευές αλλά και όλα τα sata και εκινούσαμε απο τον m2 αλλά δοκιμάσαμε και απο sata μετά αλλά με το ίδιο ακριβός αποτέλεσμα...

Επεξ/σία από stormoffire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το ddu, μπούταρε σε safe mode, αφαίρεσε τελείως τον driver με το ddu, reboot στο κανονικό mode, εγκατάσταση driver. Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Το ότι έχεις θέμα και στο safe mode είναι κακό. Επίσης καταλαβαίνω ότι μπορεί να είσαι υπό πίεση αλλά γράφε πιο συνεκτικά για να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε. Στο safe mode τι πρόβλημα υπάρχει; Το ποντίκι; Αυτό εννοείς; 

Αλλά ας δούμε πρώτα με την κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα παραμένει καί σε safe mode.... δεν είναι λογικό αυτό και πιστεύω πως το linux λογικά δείχνει το πρόβλημα αφού δοκίμασα τα πάντα εκτός από άλλο κουτί- επεξεργαστή και πολύμπριζο.... Τί να πώ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε τη CPU του στο δικό σου σύστημα.

Το soft lockup στο Linux μπορεί να οφείλεται σε 1000 λόγους, δεν είναι ένδειξη ότι η CPU είναι χαλασμένη.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stormoffire είπε

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα παραμένει καί σε safe mode.... δεν είναι λογικό αυτό και πιστεύω πως το linux λογικά δείχνει το πρόβλημα αφού δοκίμασα τα πάντα εκτός από άλλο κουτί- επεξεργαστή και πολύμπριζο.... Τί να πώ????

Η καινούργια μητρική που βάλατε παταει σίγουρα καλά στο κουτί ; Τα standoffs είναι στις θέσεις τους ; Αν όχι μπορεί να δημιουργείται κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποιο επιμέρους σύστημα. Κανονικά δεν θα έπρεπε ν ανάβει αν φταίει κάτι σαν αυτό που περιγράφω, αλλά κανε έναν έλεγχο. Μήπως κάτι μεταλλικό αγγίζει κυκλώματα της μητρικής. 
 

Επίσης. Σίγουρα δεν έχει στραβώσει κάποιο απ τα πινάκια του επεξεργαστή ;

 

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atsddd είπε

Η καινούργια μητρική που βάλατε παταει σίγουρα καλά στο κουτί ; Τα standoffs είναι στις θέσεις τους ; Αν όχι μπορεί να δημιουργείται κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποιο επιμέρους σύστημα. Κανονικά δεν θα έπρεπε ν ανάβει αν φταίει κάτι σαν αυτό που περιγράφω, αλλά κανε έναν έλεγχο. Μήπως κάτι μεταλλικό αγγίζει κυκλώματα της μητρικής. 
 

Επίσης. Σίγουρα δεν έχει στραβώσει κάποιο απ τα πινάκια του επεξεργαστή ;

 

5 ώρες πριν, malakudi είπε

Δοκίμασε τη CPU του στο δικό σου σύστημα.

Το soft lockup στο Linux μπορεί να οφείλεται σε 1000 λόγους, δεν είναι ένδειξη ότι η CPU είναι χαλασμένη.

Ευχαριστώ όλους σας. Από ότι γνωρίζω του ανθρώπου πιο παλιά του είχαν στραβώσει πινάκια του επεξεργαστή αλλά τα ίσιωσε και είχε κανονικά υπολογιστή για καιρό.... Και πάλι τον βγάλαμε και τα είδαμε και είναι ok , αφού κάθετε και μια χαρά το cpu στο socket. Τώρα δεν ξέρω με εκείνη τη στιγμιαία διακοπή και επαναφορά του ρεύματος μήπως πήρε παραπάνω τάση το σύστημα κι έκαψε ή χάλασε κάτι στον cpu.... αφού η μητρική δεν έδειχνε εικόνα πλέον και πήραμε άλλη την Β450 ΜΑΧ. Για να τον δοκιμάσω σε δικό μου δεν γίνεται να τον κάνω .... και είναι το μοναδικό part που έμεινε για διερεύνηση δηλαδή του cpu και μετά απομένει το κουτί που δεν έχει και νόημα πιστεύω! Τη μητρική δεν την έβαλα εγώ αλλά από ότι είδα φάνηκε να πατάει καλά... Θα του πω να την ξανακοιτάξει μιας και θα είμαι στη δουλειά εγώ το πρωί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...