Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έψαξα λίγο , καθώς βγήκε κ για την δικιά μου 2607. Μου έκανε εντύπωση που κατέβασαν το προηγούμενο. Λένε ότι όποιο είναι agesa 1.0.8.0 και όχι ,πχ 1.0.0.8 ,είναι beta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Το έψαξα λίγο , καθώς βγήκε κ για την δικιά μου 2607. Μου έκανε εντύπωση που κατέβασαν το προηγούμενο. Λένε ότι όποιο είναι agesa 1.0.8.0 και όχι ,πχ 1.0.0.8 ,είναι beta.

Και εγώ ψάχνω να δω τι είναι τα νέα/fixes στα πιο νέα agesa αλλά δεν βρίσκω infos 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Στο 2.20 ο τύπος ανοιγει το cpu z φαινεται το voltage στο 1.808. 

Τι φάση?

Λάθος διάβασμα θα είναι δεν νομίζω να είναι κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Λάθος διάβασμα θα είναι δεν νομίζω να είναι κάτι αλλο

Πως ομως? Λάθος έκδοση ή παλιά έκδοση του cpu z δεν νομιζω να ειναι γτ τα υπόλοιπα τα διαβάζει όλα σωστά..  Η ειναι λάθος από τους sensorες αυτής της μητρικής που εχει βάλει η Hp ή παιζει κάτι άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Πως ομως? Λάθος έκδοση ή παλιά έκδοση του cpu z δεν νομιζω να ειναι γτ τα υπόλοιπα τα διαβάζει όλα σωστά..  Η ειναι λάθος από τους sensorες αυτής της μητρικής που εχει βάλει η Hp ή παιζει κάτι άλλο. 

Ε να δινει οντως 1.8V δεν νομιζω οτι παιζει οποτε κατι απο τα υπολοιπα ειναι ,ισωςνα διαβαζει λαθος σενσορα το cpuz απο την μητρικη ,ισως να διαβαζει το PLL voltage ξερω γω που ειναι σταθερο 1.8V

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας τρόπο να καλύψω τον ψυχαναγκασμό μου με τις θερμοκρασίες των Ryzen, έπεσα πάνω σ αυτό. 
 

«There is another setting you can make besides voltage offsets. In the PBO section of BIOS you can set a maximum temperature and it will pull clocks and voltage to stay below that. You'd change PBO to AUTO which will expose the settings but they should be all set the same as when DISABLED. Then set Platform Thermal Limit to your desired max temp which would probably be something in the 82-85C range. I'd suggest then changing Voltage Offset back to AUTO so the CPU can perform up to spec so long as it doesn't not exceed the thermal limit you established.» 
 

Είναι από δω https://forums.tomshardware.com/threads/ryzen-3900x-undervolt-suggestions.3597123/

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς και πραγματικά δουλεύει ;


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τρελαίνεστε τόσο με τις Τ. Σε κάνα 1-1.5 μήνα που θα πάμε σε φυσιολογικές ambient θα είναι όλα μια χαρά. Εντάξει στην Ελλάδα είμαστε, για 2-3 μήνες θα έχουμε πιο ψηλές Τ,  δεν παθαίνουν όμως κάτι οι CPUs..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μην τρελαίνεστε τόσο με τις Τ. Σε κάνα 1-1.5 μήνα που θα πάμε σε φυσιολογικές ambient θα είναι όλα μια χαρά. Εντάξει στην Ελλάδα είμαστε, για 2-3 μήνες θα έχουμε πιο ψηλές Τ,  δεν παθαίνουν όμως κάτι οι CPUs..

Το ρωτάω κυρίως πληροφοριακά, σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω το pc για rendering. Είναι ασφαλές αν το αφήσω να τρέχει στους 78-82 βαθμούς για 4 και 5 μέρες συνεχόμενα ; Δεν βάζω τέτοια renderings στο σπίτι συνήθως, αλλά αν μπορεί να οριστεί μια σταθερή μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να πιάσει, τότε θα μας βοηθήσει ακόμα και στο γραφείο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atsddd είπε

Το ρωτάω κυρίως πληροφοριακά, σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω το pc για rendering. Είναι ασφαλές αν το αφήσω να τρέχει στους 78-82 βαθμούς για 4 και 5 μέρες συνεχόμενα ; Δεν βάζω τέτοια renderings στο σπίτι συνήθως, αλλά αν μπορεί να οριστεί μια σταθερή μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να πιάσει, τότε θα μας βοηθήσει ακόμα και στο γραφείο ;)

Καλύτερα ρύθμισε το PPT σε χαμηλότερη τιμή. Πχ αν έχεις 3900X, από 142 μπορείς να το βάλεις 88 και να έχεις στην ουσία έναν 3900X με 65W TDP. Φυσικά θα χάσεις λίγο σε επιδόσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...