Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν δεν σε νοιάζει το εμφανισιακο δες και την arctic liquid freezer ii 360  είναι από τις κορυφαίες και σε πολύ καλύτερη τιμή από τις υπόλοιπες στην κατηγορία της

 

με ενδιαφέρει ελαφρώς λίγο το εμφανισιακο κομμάτι αλλά όταν θα αλλάξω και το κουτι γιατί στο haf x χάνονται όλα ειδικά μπροστά που δεν το παίρνει το ψυγείο παρά μόνο αν πέσει κόψιμο που έχω σκεφτεί να το κάνω mod τελείως και να το βάψω γιατί τόσα χρόνια με κούρασε στο γραφείο πάνω δεν μπαίνει για κανέναν λόγο κιόλας 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

με ενδιαφέρει ελαφρώς λίγο το εμφανισιακο κομμάτι αλλά όταν θα αλλάξω και το κουτι γιατί στο haf x χάνονται όλα ειδικά μπροστά που δεν το παίρνει το ψυγείο παρά μόνο αν πέσει κόψιμο που έχω σκεφτεί να το κάνω mod τελείως και να το βάψω γιατί τόσα χρόνια με κούρασε στο γραφείο πάνω δεν μπαίνει για κανέναν λόγο κιόλας 🤣

Πάρε ένα καινούριο κουτί ρε ,υπάρχουν  κουτιά πλέον αξιόλογα σε χαμηλές τιμές σχετικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πάρε ένα καινούριο κουτί ρε ,υπάρχουν  κουτιά πλέον αξιόλογα σε χαμηλές τιμές σχετικά 

https://www.skroutz.gr/s/17128697/Thermaltake-Level-20-MT-ARGB.html αυτό εδώ μου έχει τραβήξει την προσοχή... αλλά αν έχεις καμιά καλύτερη πρόταση δεκτή μαξ περίπου στα 120-130€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

https://www.skroutz.gr/s/17128697/Thermaltake-Level-20-MT-ARGB.html αυτό εδώ μου έχει τραβήξει την προσοχή... αλλά αν έχεις καμιά καλύτερη πρόταση δεκτή μαξ περίπου στα 120-130€

Όμορφο ναι.. καλό airflow δεν... 

Αν δεν έχει mesh μπροστά μη περιμένεις να έχεις και καλό airflow 

Με RGB:

https://www.skroutz.gr/s/20013539/Phanteks-Eclipse-P400A-Digital-Black.html?

https://www.skroutz.gr/s/22631521/SilentiumPC-Regnum-RG6V-EVO-TG-ARGB.html?

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

https://www.skroutz.gr/s/17128697/Thermaltake-Level-20-MT-ARGB.html αυτό εδώ μου έχει τραβήξει την προσοχή... αλλά αν έχεις καμιά καλύτερη πρόταση δεκτή μαξ περίπου στα 120-130€

πολυ γυαλι ρε συ, κακο airflow

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Όμορφο ναι.. καλό airflow δεν... 

Αν δεν έχει mesh μπροστά μη περιμένεις να έχεις και καλό airflow 

Με RGB:

https://www.skroutz.gr/s/20013539/Phanteks-Eclipse-P400A-Digital-Black.html?

https://www.skroutz.gr/s/22631521/SilentiumPC-Regnum-RG6V-EVO-TG-ARGB.html?

μμμ ενδιαφέρον και τα 2, αν στείλω το haf x μάλλον θα πάρω το phanteks αν και ήδη με έψησε να το παραγγείλω και όποτε το πουλήσω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μμμ ενδιαφέρον και τα 2, αν στείλω το haf x μάλλον θα πάρω το phanteks αν και ήδη με έψησε να το παραγγείλω και όποτε το πουλήσω 🤣

Γενικά είναι δύσκολο στο στοκ το Phanteks, αν σου κάνει βάρα το τώρα που υπάρχει... 

Ps: Έχεις 3 ανεμιστήρες μπροστά και κανένα πίσω... Κατά περίεργο λόγο δεν έχει διαφορά αν βάλεις πίσω. 

Mpw80i.jpg

Στο gpu κάτι κάνει

iwcax4.jpg 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γενικά είναι δύσκολο στο στοκ το Phanteks, αν σου κάνει βάρα το τώρα που υπάρχει... 

Ps: Έχεις 3 ανεμιστήρες μπροστά και κανένα πίσω... Κατά περίεργο λόγο δεν έχει διαφορά ο πίσω. 

Mpw80i.jpg 

αχ σατανά πάνε τα λεφτά 🤣

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ρίξτε μία ματιά και στο Phanteks Pro 2, μπορεί να μην έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής αλλά είναι πολύ έξυπνα σχεδιασμένο!

για κάποιο λόγο δεν το βρήκα στην ελληνική αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

για κάποιο λόγο δεν το βρήκα στην ελληνική αγορά 

Δεν έχει έρθει ακόμα.

Εδώ έχει ένα review του.

4_phanteks-enthoo-pro2-gpu_all.png.b50e02d31b3f6943308e92367468fa65.png

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, malakudi είπε

Μόνο στο AI tweaker τα βάζω εγώ. Δεν έχει νόημα να τα βάζεις και στα δύο αλλά αν το κάνεις δε ξέρω ποιο παίρνει πρωτεραιότητα.

Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, φυσικά μπορείς να κάνεις συνδυασμούς. Απλώς το EDC πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το TDC, έστω και λίγο.

Επειδή δε το απάντησα παραπάνω, κουτί έχω το Coolermaster MC500P, είναι μία παραλλαγή του Mastercase 5 Pro

Λοιπον εκανα ενα τεστ με 128,80,125.

Η θερμοκρασια επεσε στους 70 max σε cinebench r20. Αλλα τα ρολογια τρεχουν μεγιστο στα 3,8 και το σκορ ειναι στα 6660.

Καλη λυση για οταν θελω να βαλω κανα cpu render (πολυ σπανια). Αλλα καλο να ξερω οτι εχω την επιλογη :)

 

Προς το παρον η καλυτερη ρυθμιση που βρηκα για την περιπτωση μου σε σχεση θερμοκρασιας-αποδοσης ειναι το offset -0.11.

7138 score και 79 μεγιστη θερμοκρασια.

 Η δευτερη εικονα ειναι με το -0,11 ενω τρεχει το cinebench

Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από atsddd
Προσθηκη εικονας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, malakudi είπε

Οπότε με το νέο BIOS δε σου δουλεύουν οι manual τιμές που έβαζες σε προηγούμενο BIOS; Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα;

Με 25C θερμοκρασία δωματίου, μετά από μισή ώρα Blender η θερμοκρασία νερού ήταν στους 33,5 βαθμούς, οπότε αυτή ήταν και η θερμοκρασία του αέρα που έμπαινε μέσα στο κουτί. Αν ήταν 30 η θερμοκρασία δωματίου, θα πήγαινε 38,5-39. Τους ανεμιστήρες τους έχω fixed 1150 rpm. Αν τους έβαζα στο max (1800 rpm - έχω αλλάξει τα στοκ fans της H110i με ML140 Pro) θα ήταν και χαμηλότερη η θερμοκρασία νερού.

μαλλον πηδηξες μερικα μηνυματα

το προβλημα ειναι οτι με το τελευταιο bios εχω τρομερη ασταθεια και bsod, και προβλημα με παρασιτα στον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες έπαιξα με το pbo.. εννοείται οι τιμές που είχα για τον 3800x στα PPT-TDC-EDC δεν έκαναν για τον 3900x.

- Επέλεξα να τον αφήσω ανεξέλεγκτο τον επεξεργαστή με τα όρια για να πάρει όσο θέλει.
PPT - 1000 και σύμφωνα με το ryzen master την ώρα του run ήταν στο 16%... άρα πάμε στα 160w;; έτσι μεταφράζεται;
- Στο f21 bios η master συμπεριφέρεται περίεργα στο TDC... όταν έχω λιγότερο ή περισσότερο από 200 τότε συμπεριφέρεται λες και το PBO είναι κλειστό 😕
- Στο EDC με λιγότερο από 140 φρενάρει η μητρική τον επεξεργαστή και δεν πάει όσο του επιτρέπει η θερμοκρασία, ενώ με περισσότερο από 140 φρενάρει ο ίδιος τον εαυτό του επειδή ανεβάζει δυσανάλογα θερμοκρασία.
- Στο HWiNFO το all core έπαιζε 4150-4175 ενώ στοκ 4100-4125. Στο ryzen master φαίνεται άλλη τιμή.. δεν ξέρω ποια είναι η αληθινή.

Δοκίμαζα για κανά τρίωρο... το καλύτερο σημείο ήταν αυτό που φαίνεται στο screenshot (pbo+xmp είναι). Δεν ξέρω αν αξίζει το pbo. Στον 3800x του έδινε και σε single και σε multi, στον 3900x μόνο multi τον ανέβασε. Φαντάζομαι δεν είναι κανόνας αυτό, τα νούμερα αυτά είναι με βάση το στήσιμο, κομμάτια και συνδυασμό ψύξης και ambient. Μπορεί το χειμώνα οι ίδιες ρυθμίσεις να παίρνουν κεφάλια. 

Επόμενες δοκιμές είναι μνήμες 3800/if 1900 με τα settings που έχω ήδη. Ελπίζω να μην με κεράσει κανένα άκυρο και να έχει χαμηλό ταβάνι... ο 3800x που είχα τα 1900 τα είχε με ένα κλικ.

insomnia_pbo_xmp.jpg

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Χτες έπαιξα με το pbo.. εννοείται οι τιμές που είχα για τον 3800x στα PPT-TDC-EDC δεν έκαναν για τον 3900x.

- Επέλεξα να τον αφήσω ανεξέλεγκτο τον επεξεργαστή με τα όρια για να πάρει όσο θέλει.
PPT - 1000 και σύμφωνα με το ryzen master την ώρα του run ήταν στο 16%... άρα πάμε στα 160w;; έτσι μεταφράζεται;
- Στο f21 bios η master συμπεριφέρεται περίεργα στο TDC... όταν έχω λιγότερο ή περισσότερο από 200 τότε συμπεριφέρεται λες και το PBO είναι κλειστό 😕
- Στο EDC με λιγότερο από 140 φρενάρει η μητρική τον επεξεργαστή και δεν πάει όσο του επιτρέπει η θερμοκρασία, ενώ με περισσότερο από 140 φρενάρει ο ίδιος τον εαυτό του επειδή ανεβάζει δυσανάλογα θερμοκρασία.
- Στο HWiNFO το all core έπαιζε 4150-4175 ενώ στοκ 4100-4125. Στο ryzen master φαίνεται άλλη τιμή.. δεν ξέρω ποια είναι η αληθινή.

Δοκίμαζα για κανά τρίωρο... το καλύτερο σημείο ήταν αυτό που φαίνεται στο screenshot (pbo+xmp είναι). Δεν ξέρω αν αξίζει το pbo. Στον 3800x του έδινε και σε single και σε multi, στον 3900x μόνο multi τον ανέβασε. Φαντάζομαι δεν είναι κανόνας αυτό, τα νούμερα αυτά είναι με βάση το στήσιμο, κομμάτια και συνδυασμό ψύξης και ambient. Μπορεί το χειμώνα οι ίδιες ρυθμίσεις να παίρνουν κεφάλια. 

Επόμενες δοκιμές είναι μνήμες 3800/if 1900 με τα settings που έχω ήδη. Ελπίζω να μην με κεράσει κανένα άκυρο και να έχει χαμηλό ταβάνι... ο 3800x που είχα τα 1900 τα είχε με ένα κλικ.

insomnia_pbo_xmp.jpg

Αν βαλω εγω τετοιες ρυθμισεις ακομα και στον 3900x, θα τον βγαλει η Motherboard και θα μου τον δωσει στο χερι :P Σε κανα 2-3 χρονακια που θα ναι για αλλαγη (αν δεν μπει σε αλλο 3ο συστημα), θα το παω κι εγω και 1000 και οσο παει να δουμε τι γινεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Χτες έπαιξα με το pbo.. εννοείται οι τιμές που είχα για τον 3800x στα PPT-TDC-EDC δεν έκαναν για τον 3900x.

- Επέλεξα να τον αφήσω ανεξέλεγκτο τον επεξεργαστή με τα όρια για να πάρει όσο θέλει.
PPT - 1000 και σύμφωνα με το ryzen master την ώρα του run ήταν στο 16%... άρα πάμε στα 160w;; έτσι μεταφράζεται;
- Στο f21 bios η master συμπεριφέρεται περίεργα στο TDC... όταν έχω λιγότερο ή περισσότερο από 200 τότε συμπεριφέρεται λες και το PBO είναι κλειστό 😕
- Στο EDC με λιγότερο από 140 φρενάρει η μητρική τον επεξεργαστή και δεν πάει όσο του επιτρέπει η θερμοκρασία, ενώ με περισσότερο από 140 φρενάρει ο ίδιος τον εαυτό του επειδή ανεβάζει δυσανάλογα θερμοκρασία.
- Στο HWiNFO το all core έπαιζε 4150-4175 ενώ στοκ 4100-4125. Στο ryzen master φαίνεται άλλη τιμή.. δεν ξέρω ποια είναι η αληθινή.

Δοκίμαζα για κανά τρίωρο... το καλύτερο σημείο ήταν αυτό που φαίνεται στο screenshot (pbo+xmp είναι). Δεν ξέρω αν αξίζει το pbo. Στον 3800x του έδινε και σε single και σε multi, στον 3900x μόνο multi τον ανέβασε. Φαντάζομαι δεν είναι κανόνας αυτό, τα νούμερα αυτά είναι με βάση το στήσιμο, κομμάτια και συνδυασμό ψύξης και ambient. Μπορεί το χειμώνα οι ίδιες ρυθμίσεις να παίρνουν κεφάλια. 

Επόμενες δοκιμές είναι μνήμες 3800/if 1900 με τα settings που έχω ήδη. Ελπίζω να μην με κεράσει κανένα άκυρο και να έχει χαμηλό ταβάνι... ο 3800x που είχα τα 1900 τα είχε με ένα κλικ.

insomnia_pbo_xmp.jpg

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι τo pbo κάνει πολλά κούλα στα τελευταία bios ,όπως και να έχει έχεις τούμπανο κομμάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...