Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είναι κοντά στο στοκ αυτές οι τιμές. Δοκίμασε 88-60-90, επίσης μπορείς να δοκιμάσεις 128-80-125 (είναι τα νούμερα των 95W TDP rated CPUs όπως o 2600X

Ορίστε μερικά από τα νούμερα για τα διάφορα TDP ratings της AMD

Group A (95W TDP): 128W PPT, 80A TDC, 125A EDC
Group B (65W TDP): 88W PPT, 60A TDC, 90A EDC
Group G (105W TDP): 142W PPT, 95A TDC, 140A EDC
Group H (45W TDP): 61W PPT, 45A TDC, 65A EDC

Σ ευχαριστω πολυ! Τα σημειωνω να τα δοκιμασω κυριως απο περιεργεια να δω τι θα μου βγαλουν :)

Μια τελευταια ερωτηση. Στο bios της asus εχει το pbo σε δυο σημεια. Το ενα στο Ai tweeker κι ενα στο Advanced - Amd overclock

Αυτα τα δυο ειναι το ιδιο πραγμα? Πρεπει ν αλλαζω τις ρυθμισεις και στα δυο η αρκει να το κανω μονο στο Ai tweeker - Precision Boost overdrive (οπως εκανα και χτες)?

Ps: Αυτα τα νουμερα ειναι απολυτα? Δεν μπορω πχ να βαλω 110W PPT, 70A TDC, 105A EDC για παραδειγμα χωρις να διαλυσω κατι?

Thnx

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, atsddd είπε

Σ ευχαριστω πολυ! Τα σημειωνω να τα δοκιμασω κυριως απο περιεργεια να δω τι θα μου βγαλουν :)

Μια τελευταια ερωτηση. Στο bios της asus εχει το pbo σε δυο σημεια. Το ενα στο Ai tweeker κι ενα στο Advanced - Amd overclock

Αυτα τα δυο ειναι το ιδιο πραγμα? Πρεπει ν αλλαζω τις ρυθμισεις και στα δυο η αρκει να το κανω μονο στο Ai tweeker - Precision Boost overdrive (οπως εκανα και χτες)?

Ps: Αυτα τα νουμερα ειναι απολυτα? Δεν μπορω πχ να βαλω 110W PPT, 70A TDC, 105A EDC για παραδειγμα χωρις να διαλυσω κατι?

Thnx

Μόνο στο AI tweaker τα βάζω εγώ. Δεν έχει νόημα να τα βάζεις και στα δύο αλλά αν το κάνεις δε ξέρω ποιο παίρνει πρωτεραιότητα.

Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, φυσικά μπορείς να κάνεις συνδυασμούς. Απλώς το EDC πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το TDC, έστω και λίγο.

Επειδή δε το απάντησα παραπάνω, κουτί έχω το Coolermaster MC500P, είναι μία παραλλαγή του Mastercase 5 Pro

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μόνο στο AI tweaker τα βάζω εγώ. Δεν έχει νόημα να τα βάζεις και στα δύο αλλά αν το κάνεις δε ξέρω ποιο παίρνει πρωτεραιότητα.

Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, φυσικά μπορείς να κάνεις συνδυασμούς. Απλώς το EDC πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το TDC, έστω και λίγο.

Επειδή δε το απάντησα παραπάνω, κουτί έχω το Coolermaster MC500P, είναι μία παραλλαγή του Mastercase 5 Pro

Γτ αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, atsddd είπε

όταν ενεργοποιήσεις το docp αν τo θυμηθείς πες μoυ αν ανέβηκαν οι θερμοκρασίες  εμένα στα 3600 τρέχουν οι gskill.

Μιας και το ζήτησες
Για κάποιο λόγο η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε με το XMP/DOCP enabled

cb20_stock_xmp.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Μιας και το ζήτησες
Για κάποιο λόγο η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε με το XMP/DOCP enabled

cb20_stock_xmp.jpg

Βγάζεις 7334 σε στοκ. Παίξε τζόκερ !!!! Ο μέσος ορος είναι στο 7000 και αν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Μιας και το ζήτησες
Για κάποιο λόγο η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε με το XMP/DOCP enabled

cb20_stock_xmp.jpg

Δωσε 3800Mhz στις μνημες τι μετριοτητες ειναι αυτες ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γτ αυτο ?

Δεν έχει νόημα να είναι το EDC μικρότερο από το TDC.  Αν ρίξεις το EDC σε τιμή μικρότερη από το TDC, απλώς το TDC θα πέσει ακόμα χαμηλότερα, δε θα πιάσει ποτέ την τιμή που έβαλες.

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Μιας και το ζήτησες
Για κάποιο λόγο η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε με το XMP/DOCP enabled

cb20_stock_xmp.jpg

Έχεις τρομερό τσιπάκι, φαίνεται από το 4650 σε στοκ. Εμένα σε AIDA64 stock άντε να δείξει 4575 κάποιες φορές.

Δώσε και ένα ryzen master screenshot ενώ δουλεύει το CB20 να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έχει νόημα να είναι το EDC μικρότερο από το TDC.  Αν ρίξεις το EDC σε τιμή μικρότερη από το TDC, απλώς το TDC θα πέσει ακόμα χαμηλότερα, δε θα πιάσει ποτέ την τιμή που έβαλες.

Έχεις τρομερό τσιπάκι, φαίνεται από το 4650 σε στοκ. Εμένα σε AIDA64 stock άντε να δείξει 4575 κάποιες φορές.

Δώσε και ένα ryzen master screenshot ενώ δουλεύει το CB20 να δούμε.

μεγάλο trfc κιόλας βλέπω έχει 630  επίσης πρέπει να έχει 2020 batch cpu που είναι λίγο καλύτερα binned 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έχει νόημα να είναι το EDC μικρότερο από το TDC.  Αν ρίξεις το EDC σε τιμή μικρότερη από το TDC, απλώς το TDC θα πέσει ακόμα χαμηλότερα, δε θα πιάσει ποτέ την τιμή που έβαλες.

Έχεις τρομερό τσιπάκι, φαίνεται από το 4650 σε στοκ. Εμένα σε AIDA64 stock άντε να δείξει 4575 κάποιες φορές.

Δώσε και ένα ryzen master screenshot ενώ δουλεύει το CB20 να δούμε.

εξαρταται αν βαλεις ας πουμε 1000/200/190 και 1000/200/210 ουτςε στην μια ουτε στην αλλη περιπτωση θα πιασεις 200a tdc βλεπω παντως μειωση στο ποσο μπορει να ανέβει το Tdc στους τελευταιους agesa στην δικη μου μητρικη  εκτος αν ειναι λογω ζεστης αλλα και περυσι θυμαμαι με 85βαθμους επιανε 4150 τωρα με 85 βαθμους ειναι στα 4050-4075 που με εχει ξενερωσει λιγο και σκεφτομαι να αλλαξω στρατοπεδο

18 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μεγάλο trfc κιόλας βλέπω έχει 630  επίσης πρέπει να έχει 2020 batch cpu που είναι λίγο καλύτερα binned 

αφου ειπε βρε οτι ειναι με xmp

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

εξαρταται αν βαλεις ας πουμε 1000/200/190 και 1000/200/210 ουτςε στην μια ουτε στην αλλη περιπτωση θα πιασεις 200a tdc βλεπω παντως μειωση στο ποσο μπορει να ανέβει το Tdc στους τελευταιους agesa στην δικη μου μητρικη  εκτος αν ειναι λογω ζεστης αλλα και περυσι θυμαμαι με 85βαθμους επιανε 4150 τωρα με 85 βαθμους ειναι στα 4050-4075 που με εχει ξενερωσει λιγο και σκευτομαι να αλλαξω στρατοπαιδο

Αυτοί οι δύο συνδυασμοί λογικά θα δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα. Προφανώς αν είσαι πολύ πάνω από το όριο που μπορεί να φτάσει, είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη τιμή έχεις δεν αλλάζει κάτι.

Δεν είχες άλλη μητρική πέρυσι τέτοια εποχή; Είναι δύσκολο να συγκρίνεις διαφορετικές μητρικές (άλλα LLC κτλ). Σίγουρα πάντως τα τελευταία AGESA πρέπει να είναι λίγο πιο συντηρητικά στο PBO.

Για την αλλαγή στρατοπέδου τη γνώμη μου την γνωρίζεις, ούτε cent στην Intel μέχρι να ξεκαβαλήσει και να προσαρμοστεί στον ανταγωνισμό. Να δώσεις 400 ευρώ για 10700Κ δηλαδή; Στα ίδια λεφτά παίρνεις 3900Χ φρέσκο που θα κλοκάρει πολύ καλύτερα από τον 3700X που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτοί οι δύο συνδυασμοί λογικά θα δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα. Προφανώς αν είσαι πολύ πάνω από το όριο που μπορεί να φτάσει, είτε μικρότερη είτε μεγαλύτερη τιμή έχεις δεν αλλάζει κάτι.

Δεν είχες άλλη μητρική πέρυσι τέτοια εποχή; Είναι δύσκολο να συγκρίνεις διαφορετικές μητρικές (άλλα LLC κτλ). Σίγουρα πάντως τα τελευταία AGESA πρέπει να είναι λίγο πιο συντηρητικά στο PBO.

Για την αλλαγή στρατοπέδου τη γνώμη μου την γνωρίζεις, ούτε cent στην Intel μέχρι να ξεκαβαλήσει και να προσαρμοστεί στον ανταγωνισμό. Να δώσεις 400 ευρώ για 10700Κ δηλαδή; Στα ίδια λεφτά παίρνεις 3900Χ φρέσκο που θα κλοκάρει πολύ καλύτερα από τον 3700X που έχεις.

Μου την δίνει αυτό το άλλες επιδόσεις το χειμώνα άλλες το καλοκαίρι,  μηδέν manual overclock. Δεν ξέρω με βάση τη λογική έχεις δίκιο αλλά με έχει ξενερώσει λίγο αυτή η φάση με τα Ρύζια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μου την δίνει αυτό το άλλες επιδόσεις το χειμώνα άλλες το καλοκαίρι,  μηδέν manual overclock. Δεν ξέρω με βάση τη λογική έχεις δίκιο αλλά με έχει ξενερώσει λίγο αυτή η φάση με τα Ρύζια .

Πάρε ένα φρέσκο Ryzen 3900X, θα χτυπήσεις manual OC 4450-4500 και θα είσαι άρχοντας! (κι εγώ το σκέφτομαι βλέποντας τσιπάκια σαν το παραπάνω χαχα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πάρε ένα φρέσκο Ryzen 3900X, θα χτυπήσεις manual OC 4450-4500 και θα είσαι άρχοντας! (κι εγώ το σκέφτομαι βλέποντας τσιπάκια σαν το παραπάνω χαχα)

και δεν είναι καν φρέσκο το δικό μου... 1949sut είναι

αργότερα θα περάσω copy paste τις ρυθμίσεις που είχα για τον 3800x για το pbo και εννοείται 3800 τις μνήμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα ήταν το 3ο που άλλαξα σε 3600 με 5€ κάθε φορά έμπαινα μέσα και είχα πετύχει το 2020 batch χειμωνιάτικα 1.25v 4300ghz all core βέβαια σε prime με avx κουμπώνει τα 120watt και φτάνει στους 82 βαθμούς στην πορεία σκέφτομαι να πάρω την aio από EK με το τριπλό ψυγείο 150-160€ κάνει αλλά περιμένω κ την ζεν 3 να δούμε τι φάση θα παιχτεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εμένα ήταν το 3ο που άλλαξα σε 3600 με 5€ κάθε φορά έμπαινα μέσα και είχα πετύχει το 2020 batch χειμωνιάτικα 1.25v 4300ghz all core βέβαια σε prime με avx κουμπώνει τα 120watt και φτάνει στους 82 βαθμούς στην πορεία σκέφτομαι να πάρω την aio από EK με το τριπλό ψυγείο 150-160€ κάνει αλλά περιμένω κ την ζεν 3 να δούμε τι φάση θα παιχτεί 

Αν δεν σε νοιάζει το εμφανισιακο δες και την arctic liquid freezer ii 360  είναι από τις κορυφαίες και σε πολύ καλύτερη τιμή από τις υπόλοιπες στην κατηγορία της

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πάρε ένα φρέσκο Ryzen 3900X, θα χτυπήσεις manual OC 4450-4500 και θα είσαι άρχοντας! (κι εγώ το σκέφτομαι βλέποντας τσιπάκια σαν το παραπάνω χαχα)

Το θεμα ειναι θα κατσει καλο τσιπακι?  Επισης κατι αλλο που με εκνευριζει στα ρυζια ειναι οι διαφορες στα ρολόγια ακόμα και στοκ από μητρική σε μητρική ακόμα και της ίδιας εταιρίας, δεν μπορώ να καταλάβω γτ γίνεται αυτό.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...